18.6.2018 | Svátek má MilanDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ÚVAHA: O mravních principechŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 33, poslední: 17.5.2017 21:38, přehled diskusí

Re: Paní Rohlenová:
Autor: B. Uhlich Datum: 17.5.2017 21:38

No, on je ten článek tak morálně vyfutrovaný, že z něj jde úplná hrůza a člověka nemohou nenapdat další šílené konotace... nedávno jsem slyšel jakousi šílenou babu, co v TV vykládala jak jsme bohatí a.. , že se máme povinnost rozdělit, a část svého bohatství a to i toho soukromého, přenechat třeba migrantům... tak se děsím, že by tohle mohlo časem i napadnout někoho, že Evropané mají příliš ledvin a ty , že se migrantům nedostávají..., a pokud se Evropané nebudou dostavovat l odběru dobrovolně , bude se losovat a kdo nedá zaplatí třeba pokutu 10 tisíc éček......... Navíc ledvina není jediný párový orgán, že? :-(

Jak vás tak čtu, tak o křesťanství víte houby.:
Autor: J. Krásenský Datum: 17.5.2017 20:20

Tak něco z evangelia: Přistoupil k němu jeden ze zákoníků, který slyšel jejich rozhovor, a shledal, že jim dobře odpověděl. Zeptal se ho: „Které přikázání je první ze všech?“ Ježíš odpověděl: „První je toto: ‚Slyš, Izraeli, Hospodin, Bůh náš, jest jediný pán; miluj Hospodina, Boha svého, z celého svého srdce, z celé své mysli a z celé své síly!‘ Druhé pak je toto: ‚Miluj bližního svého jako sám sebe!‘ Většího přikázání nad tato dvě není.“ Pak si zkuste najít ctnosti a zdali tam není mezi nimi také střídmost, tedy sebekontrola, zdrženlivost a umírněnost. Dotyčná paní jistě není křesťanka, neboť dobrý skutek dokáže dobře prodat - médiím."Dávejte si pozor, abyste nekonali svou spravedlnost před lidmi, jim na odiv; jinak nemáte odměnu u svého Otce, který je v nebesích.“ „Když tedy dáváš almužnu, nevytrubuj to před sebou, jak to činí pokrytci v synagogách a na ulicích, aby je lidé pochválili. Amen, pravím vám: Mají už svou odměnu. Ale když ty dáváš almužnu, ať tvá levice nepozná, co činí pravice, aby tvá almužna zůstala skrytá." O vašem ponětí o altruizmu nemám pochyb.

:)))))))):
Autor: J. Kanioková Datum: 17.5.2017 19:53

:))))))))))):
Autor: J. Kanioková Datum: 17.5.2017 19:34

Takové sebeobětování je až moc idealistické :
Autor: J. Kanioková Datum: 17.5.2017 19:31

a nepřirozené. I proto jsou křesťané docela hodně vstřícní sluníčkáři. I humanistické dogmata to mají v podstatě..

Lidský altruismus je převlečeným sobectvím: obětujeme něco, protože očekáváme, že dříve nebo později nám tato oběť něco přinese.

Osmý smrtelný hřích - Patologický altruismus (morbidní nesobeckost) http://jdem.cz/c2xqc2

Re: To je přesná nahrávka na smeč!:
Autor: J. Jurax Datum: 17.5.2017 18:09

Palec nahoru!

:-)))

Re: Paralela s krestanskou cirkvi:
Autor: J. Jurax Datum: 17.5.2017 18:07

Ehm ... nesouhlas.

Re: Altruismus v praxi:
Autor: V. Vaclavik Datum: 17.5.2017 16:54

Uz jsem se divil, ze by autorovi dnes nikdo neprotirecil. Zachranil jste cest naroda Ceskeho.

Re: Paralela s krestanskou cirkvi:
Autor: V. Vaclavik Datum: 17.5.2017 16:52

Sice vtipne, ale mimo vec. Na pravdivosti, skutecnosti, nebo presnosti toho biblickeho vypraveni nesejde, hlavni je ten vzkaz, ktery lidem rika, ze mravne je obetovat se ostatnim, vlastni zajem je nemravny, a lidi v tom duchu vychovavat.

A protoze lide nejvice daji na autority (sami moc svych myslenkovych pochodu nemaje a uz vubec se na ne moci spolehat), stavi cirkve impozantni chramy a drzi poklady v podzemi Vatikanskeho sidla papeze, coz ji (cirkvi) ovsem nebrani mit za svateho Frantiska z Asisi.

Re: Musím se paní Zuckerové zastat:
Autor: P. Švejnoch Datum: 17.5.2017 15:38

ad první odstavec: A co Vaše "obhajoba" paní Zuckerové mění na tom, co jsem já napsal ve svém úvodním příspěvku? Resp. jinak - spíš bych ocenil, kdybyste mi dokázal vysvětlit (když už jste se rozhodl hovořit za ni), proč vůbec paní Zuckerová považovala za nutné mě jaksi mentorovat a VELKÝMI písmeny mi (nám, panstvu) vysvětlovat, že se jedná (pouze) o PODOBENSTVÍ...?

ad druhý odstavec: Máte pravdu, nedošlo mi, že způsob řazení lze změnit. Tímto se paní Zuckerové omlouvám za způsobené příkoří, ač jsem jej ovšem sám rovnou relativizoval větou "... ale to až tolik nevadí.". :-D

Co se týče mojí češtiny - myslím, že opravdu výrazně méně než jiní v této diskuzi potřebuji výklad typu sdola/zdola. Snad kdybyste si všiml uvozovek a smajlíka na konci mé věty, mohl jste si tento svůj odborně-edukativní výklad odpustit. Mimochodem - když už někoho poučujete o gramatice, dbejte, aby Váš příspěvek byl prost chyb. Jinak Vaše výklady působí spíše úsměvně... :-)

Podobenství o čem?:
Autor: P. Urban Datum: 17.5.2017 15:03

O Evropě? A čeho se to týká?

První, co by člověka napadlo, je solidarita s uprchlíky. Jenže ta vytváří skutečné problémy. Zatímco ztráta jedné ledviny Váš život obvykle neovlivní. Pokud nevyvíjíte fyzickou aktivitu na úrovni vrcholového sportu.

Takže o co má v případě té Evropy v tomto podobenství jít?

Altruismus v praxi:
Autor: P. Urban Datum: 17.5.2017 14:55

je otázka pravděpodobnosti. Mít jen jednu ledvinu zahrnuje nevelké riziko komplikací. Nemít žádnou ledvinu znamená jistotu velkých komplikací. V tom je zatracený rozdíl.

Co se týče blízkých lidí, je otázka, jak moc jsou nám blízcí oproti cizím lidem a jaká je pravděpodobnost, že někdo z těch blízkých bude tu moji ledvinu potřebovat.

Bez zvažování těchto pravděpodobností je autorův text pustou teorií, vedle které byl katedrový marxismus-leninismus zelený strom života. A to je co říct.

Re: Paralela s krestanskou cirkvi:
Autor: P. Zinga Datum: 17.5.2017 14:44

PanVáclavíku, to Kristovo ukřižování byl PR-gag: on, věděl, že vstane z mrtvých. A vůbec celé je to nějaké šejdrem.

Re: Jak může někdo klidně spát:
Autor: P. Zinga Datum: 17.5.2017 14:38

To je ale blbé podobenství! Samozřejmě si ta paní zaslouží úctu, ale požadovat od ostatních to nelze. Třeba to neudělala pro cizího, ale pro sebe, pro své ego. Jako tisíce přiblblých "vítačů" v Německu, píšou o tom i psychologové.

Jak může někdo klidně spát:
Autor: P. Zinga Datum: 17.5.2017 14:35

s vědomím, že má dvě miliardy, zatímco já jenom jednu?

Re: Paralela s krestanskou cirkvi:
Autor: V. Vaclavik Datum: 17.5.2017 13:58

Dnesni prumerny obyvatel te nasi Ceske kotliny uz sice krestanskou viru vice mene opustil, zije svetsky zivot, ale residuum te krestanske obetni moralky v nas zustava i tak. Do svych soukromych zivotu si lide tu obetni moralku moc, anebo i vubec nepousteji, ale kdyz prijde na usporadani veci verejnych ve spolecnosti, probudi se v prumernem obcanu ta skryta moralka obetniho krestanstvi a k moci si dosadi ty politiky, kteri hlasaji obetovani vsech vsem. Protoze co jineho je to nase dnesni rovnostarske prerozdelovani? Co jineho je socialismus, nez obetovani lepsich tem horsim, schopnejsich tem mene schopnym az neschopnym?

Lide si neumi predstavit fungovani spolecnosti jinak, nez na obetnim principu. Tak jim to bylo odveky vekuv do hlav cpano prostredim do nehoz se narodili a v nemz vyrustali. Nasi politikove jsou tak svetskou obdobou krestanskych knezi, ale zatimco krestantvi uz davno uvadlo, ztratilo svou svetskou moc a tudiz uz nemohou krestanskou obetni moralku na nas nasilne roubovat, nasi politikove tu moc maji a take ji plne vyuzivaji. Kdo se te dnesni obetni moralce nepodridi, ten od spolecnosti dostane po cumaku co proto.

Paralela s krestanskou cirkvi:
Autor: V. Vaclavik Datum: 17.5.2017 13:58

Pro krestany je takove obetovani alfou omegou jejich nabozenstvi. Kristus obetoval svuj zivot pro ostatni, za nas vsechny ostatni, nikoli pro nejake sve blizke. Krestanstvi uci presne takove neosobni obetovani svych hodnot, jako zde s tou ledvinou.

Krestanstvi nelze dusledne praktikovat, protoze jeho moralka neni slucitelna s zivotem, jeho moralka je v posledku moralkou smrti.

Je samozrejme a nevyhnutelne, ze naprosta vetsina krestanu takovou sebe-obetni moralku dusledne nepraktikuje, protoze ji proste dusledne praktikovat nemuze, na to nejsou lide dost spatni, dost nemoralni. Ale koketuji s ni a fakt, ze ji nedokazi dusledne praktikovat v nich budi pocit viny, ze nejsou dost dobri.

Krestanstvi vzdy melo sve fanatiky, jako napriklad poustevniky, mnichy, jeptisky, ale i kneze (zijici v celibatu a bez majetku), ktere radovi krestane drzeli v ucte, protoze tito se priblizovali idealu krestanskeho zivota - ovsem jen vice priblizovali, zit ten krestansky ideal nejde, protoze to by znamenalo brzkou smrt. Zide napriklad maji ty sve vousate, opejzovane, okloboukovane paragony zidovske viry, kteri jsou zidovskou obdobou tech zminenych nositelu krestanskeho idealu a ktere radovy zid, hodny sve viry, drzi v ucte.

Musím se paní Zuckerové zastat:
Autor: J. Skála Datum: 17.5.2017 13:51

K meritu věci: K vyjádření nějakého podobenství není potřeba, aby premisa byla vymyšlená. Ta dáma je skutečná stejně jako Evropa je skutečná. Obě páchají sebevraždu.

A k pohledu shora: Řazení si volíte sám na začátku diskusní stránky. A navíc by to bylo "zdola" ; čeština už je taková.

Nějak se mi to nezdá:
Autor: J. Lukavsky Datum: 17.5.2017 13:18

"Nikdo by neměl mít dvě ledviny, pokud ostatní mají jen jednu.“" No pochopil bych, kdyby to bylo "pokud ostatní nemají žádnou". Pokud ale věnuji jednu ze svých dvou ledvin někomu s jednou tak on bude mít dvě a já jednu a mělo by mi tu jednu vrátit zpět ne? Měl by dvě a já jednu.....

J.L.

Složité úvahy,:
Autor: A. Alda Datum: 17.5.2017 12:26

ale já jsem naštěstí alkoholik a tak po mně nikdo mé orgány nechce a chtít nebude.

No a co,:
Autor: B. Rameš Datum: 17.5.2017 12:01

její ledvina, její věc. Stejně tak skutečně existují lidé, kteří rozdali svůj majetek (osobně jsem jednoho znal). OK, byl to jejich majetek. To samozřejmě neznamená, že se z takového jednání stane norma, dokonce snad vyžadovaná.

Re: Každé pracovní ráno:
Autor: P. Švejnoch Datum: 17.5.2017 10:49

No, naznačila jste to "sdola", ale to až tolik nevadí. ;-)

Vy vidíte tento článek jako podobenství. No dobrá, nic proti tomu, jako podobenství k současnému jednání EU ho lze (celkem bez výhrad) brát.

Nicméně - v článku pana Záloma je zmínka o článku na IDnes pojednávajícím o paní Rohlenové, a tento původní článek lze vyhledat. Neshlédl jsem celé video se jmenovanou dámou v něm obsažené, nicméně v tomto okamžiku nemám důvod se domnívat, že ona dáma neexistuje, nebo že je snad pouze postavou jakési paraboly či hyperboly.

A pokud ona "altruistická paní" existuje, pak můj úvodní příspěvek platí beze změny i nadále.

Re: :
Autor: S. Ševeček Datum: 17.5.2017 9:50

...nebo využít pro svůj "altruismus"

Ten článek:
Autor: P. Lenc Datum: 17.5.2017 9:49

vystihla nejlépe paní Zuckerová. "Evropa jako dárkyně druhé ledviny"...Dík paní Zuckerová, není co dodat.

Re: To je přesná nahrávka na smeč!:
Autor: S. Ševeček Datum: 17.5.2017 9:49

bene!

Otázkou je - obecně -:
Autor: S. Ševeček Datum: 17.5.2017 9:48

o co v případě "altruismu" jde ...

(Nechci slevu zadarmo)

Re: Každé pracovní ráno:
Autor: O. Zuckerová Datum: 17.5.2017 9:31

Panstvo, jak už jsem naznačila shora: Tento příběh je PODOBENSTVÍ!!

Každé pracovní ráno:
Autor: P. Švejnoch Datum: 17.5.2017 9:19

jeda automobilem do zaměstnání, si za těch patnáct kilometrů několikrát pomyslím (a často pronesu i nahlas), že svět je plný idiotů.

Tento článek (resp. v něm popsané jednání) mé tvrzení jasně ilustruje.

:
Autor: R. Langer Datum: 17.5.2017 8:39

Já bych se klidně vsadil, že ve svém okolí bude mít jistě nějaké jedince, kteří by si něčí pomoc určitě zasloužili. To ovšem často bývá obtížnější, než někomu cizímu jenom tak darovat ledvinu (a upřímně řečeno, být tím bez ledviny, určitě bych si nestěžoval). Ono je to ale s tím skutečným pomáháním holt trochu složitější.

:
Autor: R. Langer Datum: 17.5.2017 8:31

Nicméně - možná je dobré vědět, že takoví lidé existují, abychom je ostatním mohli dávat jako špatný příklad. ;-)