26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SVĚT: Jak zatočit s chudobou. Zn. Levně

Nejhorší choroba, která sužuje lidstvo? Chudoba. Na to, abychom ji vymýtili, by vlastně stačilo málo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Portwyn 17.5.2017 15:09

Re: K tomu "dobroději" ...

Stabilitu beru jako buď statickou nebo dynamickou. Statická (klimaxový stav s víceméně stálými stavy jednotlivých druhů, v případě lidí stálou populační hustotu a konstantní spotřebu surovin) nebyla v dějinách nikdy, tedy v globálním měřítku.

Dynamická stabilita (periodické klesání a stoupání populace a industriální úrovně) v principu možná je, ale dosud vždy jen po velmi omezenou dobu.

Co se týče zemědělských společností, neustále (v měřítku staletí) rostl počet obyvatel a zabírala se větší a větší plocha orné půdy. Šlo tedy o období expanze.

Demokracie závisí na společenské dohodě, která je ale podmíněna dlouhodobým pozvolným růstem životní úrovně. Ten skutečně může narazit (a možná už narazil) na meze.

J. Jurax 16.5.2017 23:04

Re: K tomu "dobroději" ...

"... a expanze do kosmu je z hlediska zdrojů ztrátová."

K tomu bych si dovolil dodat ZATÍM.

Protože koneckonců té expanzi do kosmu neujdeme, pokud tedy nedojde k nějakému gigantickému globálnímu průseru, jenž by celosvětově podvázal technický rozvoj a vrátil ty, kdož by přežili, zpátky na stromy.

P. Rada 17.5.2017 9:22

Re: K tomu "dobroději" ...

..."expanzi do kosmu neujdeme"....????

Pokud je to opravdu obecně tak snadné - ba nutné jak naznačujete - a vesmír tu je jen něco přes desítku miliard let - tak už by se to tu mělo životem hemžit jak v nějaké džungli kde je k vidění ledacos co se mezi sebou nepáří, nekomunikuje... ale evidentně také žije.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Fermiho_paradox

Takovéto fantazie jsem míval také rád a jak vidím někdo setrvává tam kde jsem byl jako náctiletý. Některé hranice poté opravdu nečekaně padly - ale jen ty pozemské.

J. Jurax 17.5.2017 15:38

Re: K tomu "dobroději" ...

Směšujete dvě nesouvisející věci dohromady, jak jistě chápete. Mimoto odkazy nenahradíte přemýšlení.

Kde jste byl jako náctiletý samozřejmě netuším, mohu pouze odhadnout, kde jste teď ... :-)

P. Portwyn 17.5.2017 14:59

Re: K tomu "dobroději" ...

No, to je lepší varianta. Jinak teda on by ani nemusel být gigantický průser, stačilo by udržení současného trendu. Ne expanzi do kosmu v masovém měřítku je potřeba spousta zdrojů (peněz, energie), které ale pohlcuje rostoucí spotřeba v globálním měřítku.

J. Jurax 17.5.2017 15:45

Re: K tomu "dobroději" ...

Jistě.

Nicméně právě ta rostoucí spotřeba narážející na nedostatek nejrůznějších zdrojů by mohla tu expanzi vybudit. Navíc kosmické technologie (doufám) neustrnou.

Možných scénářů ovšem existuje přehršel ...

P. Portwyn 18.5.2017 8:34

Re: K tomu "dobroději" ...

Rozumím. Jde o to, že zatím nemáme technologie na to, aby bilance expanze, co se týče energie a surovin, byla kladná. Což se samozřejmě může změnit k lepšímu, ale taky nemusí.

R. Morava 16.5.2017 15:21

Tak nevím

Bylo by to hezké. Pravda je, že svoboda podporuje rozvoj ekonomiky atd. Jenomže to platí pro poměrně homogenní společnost jako byla Západní Evropa v druhé polovině minulého století, nebo uvolnění vnitřní ekonomiky v Jižní Koreji posledních 20, 30 let. Nejsem si jist, že toto rozplynutí kapitálu a ekonomiky z vyspělých společností do světa skutečně osvítí africké či muslimské země k rozumné populační a náboženské politice.

Zdá se, že Japonsko, Jižní Korea ale především Čína zbohatly ne na svobodném obchodu, ale na jednostranně svobodném obchodu, kdy si chránili trh, know-how a protistrana Evropa a USA si je nechránily. Jak to že je dnes tak velké zadlužení Evropy, USA a evropský průmysl, se zatím neviditelně ale jistě propadá a západní firmy kupují Asiaté a Arabové. Liberalismus způsobil, že Evropu obsazují cizí kultury, které ji vrací do středověku, to sice nesouvisí s trhem, ale s liberalismem ano. Nejsem si zcela jist, že pokud Evropa a USA upadne z důvodu globalismu, bude to pro svět lepší. Ale dobrá, chápu že můj názor není v souladu se současným názorem na liberální trh. Pokud to světové chudobě pomůže i v dlouhodobém hledisku, mějte svobodný trh....moc tomu ale nevěřím.

J. Chaloupka 16.5.2017 13:13

A jaká chudoba je přijatelná? Až budeme

mít všichni zlaté kliky? I naše země je prý chudá.

P. Klíma 16.5.2017 12:34

Z toho by se Darwin osypal

Přirozený výběr je odpověď.

Co není života schopné má vyhynout.

Podporovat reprodukci degenerovaného čehokoliv je dnes velkou módou salonních dobrodějů, ovšem způsobuje to víc škody než užitku.

J. Jurax 16.5.2017 23:07

Re: Z toho by se Darwin osypal

Souhlas.

Pokud ovšem podle nějakých kritérií nebudu mezi to degenerované cokoliv zahrnut i JÁ.

A. Alda 16.5.2017 11:49

Vždy jsme si mysleli spolu s Werichem,

že "bída z lidí vlky činí a vlky žene z lesů hlad". Jenomže za islámským terorismem stojí bohatí muslimové a sebevražedné muslimské atentáty provádějí lidé ze středních vrstev. Nikoli islámská chudina, ale islámská střední vrstva vede, řídí a provozuje džihád proti Evropanům.

M. Prokop 16.5.2017 9:54

Řešení není přidávání financí,

řešením je méně lidí. Přirozeně, ne válkou nebo "po čínsku".

P. Švejnoch 16.5.2017 9:58

Re: Řešení není přidávání financí,

A když ne válkou, ani "po čínsku", tak jak? Kolik dalších možností zbývá?

Napadá mě už jen dobrovolné snížení porodnosti a přírodní katastrofa globálních rozměrů - přičemž to druhé považuji za neskonale pravděpodobnější... ;-)

M. Prokop 16.5.2017 11:00

Re: Řešení není přidávání financí,

Nebo penzijní systém.

P. Dvořák 16.5.2017 19:30

Re: Řešení není přidávání financí - penzijní systém?

Už se léčíte z této formy obsese?

J. Jurax 16.5.2017 23:13

Re: Řešení není přidávání financí,

Penzijní systém mimo jiného požaduje vcelku vysokou míru stability státu, jíž ovšem země populační explozí postižené příliš neoplývají.

Kdysi kdosi politicky nekorektní na adresu potravinové pomoci řekl: Nevozte jim tam mouku, ale motyky, aby si mohli okopat políčko, kde si vypěstují obilí.

V. Vaclavik 16.5.2017 11:23

Re: Řešení není přidávání financí,

Me napada proste nechat je byt, at ziji, jak umi. A nechat je byt znamena nepomahat jim, nevmesovat se. Ten chudy svet ma zobacek plny svobody, sebeurceni, tak jim je dejme.

M. Prokop 16.5.2017 17:03

Re: Řešení není přidávání financí,

Souhlas. Jenže potom se tlačí sem.

A. Alda 16.5.2017 11:53

Nesmysl.

Lidí je málo, počet obyvatel planety je třeba radikálně zvýšit.

Čím je na planetě více lidí, tím se lidstvo jako celek má lépe a tím menší je procento opravdu chudých lidí. Ještě docela nedávno hladomory zasahovaly polovinu i více lidstva - dnes o nich slyšíme výhradně jen v souvislosti s válkami. Když přibylo lidí, zmizely šílené vražedné epidemie. Když přibylo lidí, výrazně se zvýšila osobní svoboda každého z nás.

Čím více lidí - tím lépe.

P. Švejnoch 16.5.2017 12:02

Re: Nesmysl.

Jen se chci ujistit: To myslíte jako ironii, že ano?

A. Alda 16.5.2017 14:02

To myslím naprosto vážně.

Je to matematická zákonitost: čím je statistický soubor větší, tím roztaženější jsou křídla gaussovy křivky. Čím je na světě více lidí, tím je delší vzdálennost průměru a pravého křídla - tím více je extrémně inteligentních lidí, kteří jsou schopni posunout znalosti a dovednosti lidstva dále. A zároveň tím roste množství spotřebitelů, kteří rozhýbávají trh, takže ekonomika funguje.

Kdykoli v minulosti na nějakém území poklesl počet obyvatel, ať již skrze epidemii, válku nebo hladomor, vždy tam následoval civilisační regres. Vždy.

P. Švejnoch 16.5.2017 14:18

Re: To myslím naprosto vážně.

Hmmm.

No, jistě ovšem také existuje cosi jako optimální počet jedinců pro dané teritorium, stupeň rozvoje dané společnosti a čas.

A z tohoto pohledu jsme, dle mého soudu, už dávno překročili onen limit.

Nic nemůže být lepším dokladem pro můj názor, než počet naprosto nic nepřinášejících (= zbytečných) jedinců - ať už třeba v Africe, kde je to nejočividnější, ale i v naší, euroatlantické civilizaci, kde počet nic nepřinášejících Jakubů Jandů, ombudsmáň Šabatových a podobných už dávno překročil hranice únosnosti.

A "svoboda každého z nás" s počtem obyvatel nijak nekoreluje, resp. ta úměra je spíš nepřímá - čím více lidí na daném teritoriu, tím, zcela logicky, menší svoboda.

J. Kanioková 16.5.2017 21:59

A tady velký souhlas..

i technologie pokročily natolik (tudíž i finančně), že už je dost velký problém s odbytem. Zvětšující se počet lidí zato velmi zvyšuje sociální výdaje.

Společnost může produkovat konkurenceschopné výrobní jednotky, jedině tehdy, když bude většina ochotná i schopná plýtvat, zapomenout na šetrnost. Stačí se dívat na propagační letáky - dnes neustále a pořád dokola nabízejí zboží, z nichž spoustu mám už třeba 40 let a stačí mi ještě pořád. Nepotřebuji obměnu, i když ty nové produkty jsou hezčí. Auta si taky lidi nebudou, či nemusí kupovat co 5 let.

Navíc čím víc lidí nahradí robotizace, tím víc lidí bude upadat do stále se zvětšující skupiny s nejnižšími příjmy..

J. Kanioková 16.5.2017 21:45

Veeelmi nesouhlasím..

ale nemám čas argumentovat

M. Šejna 16.5.2017 9:36

musím se smát

Lomborg je polobohem pro všechny klimaskeptiky. Kremlík ho nadšeně cituje dost často. Dnes ale tady pod jeho článkem klimaskeptici shodně Lomborga kritizují. Je vidět, že když Lomborg nepopisuje přímo problémy klimatu, ale populační problémy, tak je najednou pro klimaskeptiky nestravitelný.

:-D

R. Langer 16.5.2017 9:53

Re: musím se smát

Ano, když píše kraviny, tak ho kritizujeme. To se u oteplovačů nesmí, takže vám to asi připadá zvláštní, ale věřte tomu pane Šejno, je to úplně normální. :-P

P. Švejnoch 16.5.2017 9:53

Re: musím se smát

To máte z toho, že si názory a myšlenky personifikujete.

Možná Vás to překvapí, ale třeba názory odborníka na gastronomii na opravu spalovacího motoru můžou být scestné až naprosto blbé, aniž tím utrpěla jeho schopnost zasvěceně se vyjádřit k přípravě ragú.

Polemizujte s myšlenkami - jste-li toho schopen.

A propos - považuji se za klimaskeptika, a a jméno soudruha Lomborga jsem dnes zaznamenal poprvé ve svém životě - zdá se tedy, že ve svém příspěvku máte jakousi chybu v předpokladu... :-)

M. Prokop 16.5.2017 9:56

Re: musím se smát

Pokud potřebujete (polo)bohy, zákonitě vám lze nakecat cokoliv. Jak zde pravidelně demonstrujete.

P. Hlosta 16.5.2017 9:34

Opět sen socialisty! Žel směřuje do reality.

Chudoba se opravdu dá přepočítávat na příjem chudobou postižených. Ovšem je tu aspekt toho, že nelze rozdat peníze a oprávněně čekat zlepšení. Je nutné chudé naučit jak se smysluplně uživit. Příklad dává Bible od pradávna výrokem, že není správné dát rybářům ryby, ale naučit je ryby lovit. Můžeme on line sledovat účinek rozdávání nebohým bez nutnosti toho, aby se sami uživili svou prací. Nebozí utíkají do Evropy s falešnou nadějí, že tady smysluplně dokáží žít. Nemají znalosti a dovednosti, mají jen sen. V té lživé naději je utvrzuje chování špiček politiky EU, čímž se na nebohých dopouštějí zločinu. Běženci v naprosté většině riskovali vše, jen aby došli do "ráje", kde přeci jim bude pomoženo a jejich děti vyrostou do úrovně evropanství. Co to evropanství znamená, ani zdaleka netuší.

On se socialismus skutečně ukázal v pravém světle při pádu bipolárního světa. Najevo vyšly všechny protilidské nespravedlnosti spojené se socialismem a zvráceně se dnes přesně tento druh kolektivistického pojetí života a světa šíří ze Západu, dříve mekky demokracie. Demokratické principy jsou křiveny zcela záměrně k větší úspěšnosti socialismu a to i proti vůli občanů, co jich jen Západ má schopných tvořit přidávání hodnot a ctít soukromé vlastnictví. Dříve socialistické státy jsou opět tlačeny do socialistického diktátu i přes odpor občanů v nich. S pomocí ekonomiku pokřivujících dotací a podpor se vnucují socialistické vize, které jsou baleny do hávů humanity a nazbytnosti zachraňovat svět před živočišným druhem homo sapiens, co ničí planetu Zemi. A v tom je ta největší zvrácenost propagandy socialistů! Tvoří sami sebezvaně ze sebe elitu světa, kolektivismus jim pomáhá tvořit mafiánská sdružení a alibi v neodpovědnosti v kolektivu. Právo vlastního názoru a rozhodnutí je systematicky ušlapávané, osobní svoboda je podřazena direktivě z centra. Socialismus se stává globálním stále více a směřuje k světovládě samozvaných elit!