27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Podnikatel jako tanečník v dešti

Hned úvodem musím vysvětlit, že titulek k textu o podnikání v Česku jsem si částečně vypůjčila od úspěšného podnikatele Steva Jobse, který pravil: V podnikání nemůžete čekat, až bouřka přejde, je nutné naučit se tančit v dešti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 8.5.2017 8:22

Re: Říkají si ŽIVNOSTNÍK, jsou to zaměstnanci

Samozřejmě, pokud se jedná o skutečnou a ne fingovanou živnost, k níž člověka nutí někteří zaměstnavatelé, aby se zbavili závazků vyplývajících z českého Zákoníku práce.

J. Schwarz 7.5.2017 16:06

Re: Říkají si ŽIVNOSTNÍK, jsou to zaměstnanci

Osobně dávám přednost "bezprávnému" postavení živnostníka před postavením "zákoníkem práce zajištěného" zaměstnance...

R. Langer 6.5.2017 11:51

Hm, vy o té legislativě

asi nemáte moc velké povědomí, že? No, tak věřte tomu, že vás zatím jenom nekontrolovali, pokud nějak podnikáte. Máte třeba evakuační požární řád (ve firmě s jednou místností, dvěma zaměstnanci a dveřmi ven)? Příklad jedné malé drobnosti. Jenom jedné. Je jich tam kolem stovky. :-P

M. Šejna 6.5.2017 10:41

já bych se nad počty živnostníků moc neradoval

většina investičních poradců, pojišťováků, realitních makléřů a obchodních zástůpců, pracuje ve firmách jako živnostníci za pevně stanovenou provizi, kterou jim firmy vyplácí z obchodního případu. Kdyby tyhle pojišťovny, bankovní instituce a realitní kanceláře najímaly své lidi jako zaměstnance, poklesl by v Česku počet živnostníků možná až o polovinu.

Důvod zaměstnávání lidí formou švarc-systém je zcela jasný: nižší zdanění živnostníka oproti zaměstnancům. Je jen záhadou, že zatímco v továrnách a na stavbách se švarc-systém tvrdě potírá, tak pojišťovny, banky a realitní kanceláře to mají z nějakého záhadného důvodu povoleno.

D. Polanský 6.5.2017 8:15

Problém pracovní síly

je částečně i problémem současné struktury středních a vysokých škol. Obrovský přebytek nevyužitelných humanistů všeho druhu včetně ekonomů a různých pseudomanežerů. Odtržení škol od praxe nabylo obrovských rozměrů.

L. Novák 6.5.2017 2:35

Říkají si ŽIVNOSTNÍK, jsou to zaměstnanci

a o skutečném obsahu pojmu živnost nemají ponětí. Museli si založit živnostenský list na nějakou obecnou "montážní" činnost, aby vůbec v době recese ale i po oživení získali uplatnění a byli pro zaměstnavatele atraktivní. Atraktivní tím, že se na ně nevztahuje Zákoník práce a zaměstnavatel je může kdykoli najmout a nebo zase vyhodit. Obsah jejich činnosti se jako vejce vejci podobá náplni práce agenturních zaměstnanců - nádeníků, kteří jsou v podobném "bezprávném" (vzhledem k Zákoníku práce) postavení a zprostředkovatel (agentura) si s nimi může mávat, jak se jí zlíbí, podobně i jako její obchodní partner, firma, která si agenturní nájemníky najímá.

V současné situaci nedostatku volné a použitelné (!) pracovní síly se jejich postavení významně zlepšilo, protože funguje trh a i takový zaměstnanec agentury nebo "živnostník" (OSVČ zaměstnanec), pokud nemá obě ruce levé, si může vybírat a využít současného stavu ke svému prospěchu. V době recese ale byla tato kategorie námezdních pracovníků nejohroženější skupinou co se pracovních podmínek a "sociálních jistot" týče.

Nerad používám český výraz Švarc Systém, protože to byl docela funkční model, který vznikl v době rozvoje podnikání po pádu totality, ale socialistické vlády jej zahnaly do ilegality, a zažil jsem i policejní invazi do firmy, která takové "zaměstnance" využívá. Myslím, že toho moc nenašli, "živnostníci" byli informačními tamtamy varováni a při práci jich byla odchycena jen zanedbatelná menšina.

Vedle této kategorie "podnikatelů" pak firmy najímají za krajně podezřelých okolností i zahraniční zaměstnance, ale často se jedná o agentury v podstatě kriminálního charakteru, které svým zaměstnancům často nevyplatí dohodnuté peníze "na ruku" ponechá je po odpracování několika měsíců zcela bez prostředků.

Ti se pak obvykle znechuceni vracejí domů...