26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Jižní Austrálie...

Jižní Austrálie měla být globálním příkladem náhrady uhelných elektráren pracujících v základním zatížení obnovitelnými zdroji. K prvnímu blackoutu došlo za necelých pět měsíců.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 1.5.2017 19:51

Elon MI

Přečtěte si článek, na který odkazuje Nejedlý v předposlední větě svého článku. Vybral jsem tuto část:

... Battery storage:

Premier Jay Weatherill insists that it is just a coincidence that the state’s tender for at least 100MW of battery storage just happened to come five days after the “billionaire tweets” of Elon Musk and Mike Cannon-Brookes suddenly made battery storage front page news.

In any case, energy minister Tom Koutsantonis is expecting a heap of interest in the tender from battery storage players, which will likely attract Tesla, Lyon Solar (with AES), Zen Energy (Greensmith), Perth-based Carnegie and any number of other players. ...

M. Pivoda 1.5.2017 19:56

Oprava nadpisu diskusního příspěvku

Ukliknul jsem se.

Správný nadpis mého diskusního příspěvku měl znít takto:

"Elon Musk je tedy stále ve hře o získání zakázky"

Tzn., že je schopen Australii dodat během 100 dnů baterie s kapacitou 100 MW.

P. Zinga 1.5.2017 15:15

Jak jsem koupil,

tak prodávám: čirou náhodou jsem se před chvíli dostal k pojednání o francouzské NGO, zabývající se energiemi. Ta vydala dokument, vcelku s tím, o čem píše autor. Nezdůrazňuje extrémní, neočekávané počasí, zmiňuje ale, že vládní agentura počítá v příštích dvou letech se 125 rizikovými situacemi. Sít není schopna udržet stabilitu při teplotách vyšších jak 40°C. A nakonec: píše o 50 mrtvých kojencích při výpadku proudu, protože se nepodařilo včas nahodit náhradní zdroj.

B. Graf 1.5.2017 12:20

Mají plyn, mají uran...

...mají blackouty.

Socialismus působí velmi účinně všude tam, kde je mu dáno alespoň trochu prostoru.

P. Zinga 1.5.2017 12:17

Jaké extrémní počasí?

Není toto počasí pro Austrálii spíše normální? A autor zapoměl na vládní rozhodnutí urychleně zřídit v jednotlivých regionech diesel-agregátové elektrárny, možná ale budou motory běžet na plyn. Z hlediska "záchrany Zeměkoule " je to jedno.

M. Prokop 1.5.2017 11:44

To bude legrace,

až se sesype Německo.

Mimochodem, mám takový dojem, že přemoudrá EU se snaží, abychom si nesměli svou energetiku řídit sami. Takže s Němci se nejspíš sesypeme i my ( a pochopitelně příčinou vůůůůbec nebude prdlá německá Energiewende ...).

S. Rehulka 1.5.2017 11:44

Prostě soudruzi.....

....ano soudruzi, nespletl jsem se, protože většinou původci těchto projektů jsou ti, kterým v Austrálii říkáme WATERMELONS - tedy po česku MELOUNI ! Proč ? Navrch zelení, uvnitř rudí !

Prostě tito soudruzi si neuvědomili (a stále nechtějí uvědomit), že slunce nesvítí stále a vítr také nefouká furt ! Ovšem, oni jsou druhem, který věří, že "poručíme větru dešti !"

To už jsem někdy a někde slyšel ! Kde ?

J. Lepka 1.5.2017 11:08

Je to furt stejný!

Bezmozkové příznivce OZE ovládlo rčení: Přání otcem myšlenky a bohužel je ani nenapadne získat si relevantní informace. Přitom by je měl znát každý středoškolák z fyziky. A do toho se masivní propagandou (koho?) cpe elektromobilita bez ohledu na všechny možné negativní dopady!

M. Pivoda 1.5.2017 10:20

Velkorysá nabídka Elona Muska byla Australií odmítnuta

https://arstechnica.com/business/2017/03/elon-musk-on-batteries-for-australia-installed-in-100-days-or-it-is-free/

Tesla’s vice president for energy products, promised the company could deliver 100-300 MWh of storage to South Australia within 100 days of signing a contract.

.... can you guarantee the 100MW in 100 days?”

Musk responded in a tweet, “Tesla will get the system installed and working 100 days from contract signature or it is free. That serious enough for you?”

L. Novák 1.5.2017 10:53

Re: Velkorysá nabídka Elona Muska byla Australií odmítnuta

Zase nějaké fantazie o megabaterkách se zázračnými vlastnostmi? :-P

F. Houžňák 1.5.2017 12:43

Von Pivoda má informace z cloudu, na který je přímo

napojen drátem končícím v jeho malém mozku a vystupujícím tam, kde mají opice ocas. Vždycky mě napadne známý bonmot "měl velký mozek malý a malý vůbec žádný".

P. Lenc 1.5.2017 9:54

Tak nějak

to připomíná to známé konstatování o revoluci požírající své děti.

V. Braun 1.5.2017 2:57

Nedostatek setrvačnosti

Zalistoval jsem reportem a často se tam zmiňuje nedostatek setrvačnosti jako jedna z příčin tak mohutného rozpadu. Právě klasické generátory takovou setrvačnost zajišťují. Přechod od mechanických k elektronickým systémům je ovšem obecný jev, který se děje i v řadě dalších odvětví, nejen v energetice. Bude proto zajímavé sledovat, čím energetika přirozenou ochranu před krátkodobými výkyvy, představovanou setrvačnou hmotou, v budoucnu nahradí. Že k nějaké náhradě dojde je celkem jisté. Že některé oblasti, které se setravčné hmoty "zbaví" dříve než se spolehlivé řešení najde, budou zažívat problémy podobné jako v článku, je celkem jisté taky. Z tohoto pohledu se na danou síť v Austrálii dá opravdu pohlížet jako na užitečný experiement. Co si o takové užitečnosti myslí postižení občané je ovšem jiná věc.

L. Novák 1.5.2017 9:33

Re: Nedostatek setrvačnosti

Je také třeba upozornit, že Austrálie není ani zdaleka tak hustě osídlena jako např Evropa nebo Česko, a mnoho zdrojů na místech, kde není a ani se nevyplatí elektrifikace dálkovým vedením (VVN), jak je známe u nás, jednoduše jinak než v nezávislém ostrovním provozu fungovat nemůže. Podobně i v USA a jinde. Nezávislé zdroje elektrické energie jsou v dané situaci jediné možné řešení, které je (při zásadách ekonomické racionality, což je pro zelené aktivisty neznámý pojem) v místě uskutečnitelné.

V takových lokalitách má smysl uvažovat i o zálohování drahými akumulátory, nebo skladováním zásob ropných paliv a generátory. Generátory na ropná paliva se spalovacími motory ostatně byly odjakživa základními zdroji elektřiny v odlehlých lokalitách, takže to není nic nového. Nezpochybnitelným faktem ovšem je, že státem vynucené využívání a stavba OZE jasně vede k prudkému zdražení elektrické energie a takový vývoj může mít zásadní vliv na konkurenceschopnost firem vůči zemím, kde nesmyslná politika podpory OZE za každou cenu dosud nemá politickou podporu.

Nakonec, u nás dobře známý "bilionový tunel OZE", zák. 180/2005 Sb. spáchaný koaliční vládou ČSSD, už po několika letech rozvoje a obřích dotací do OZE bude nutno přejmenovat na "dvoubilionový", takové jsou jeho dopady na hospodářství i domácnosti. EU-blbosti se nezadržitelně šíří skrze povinné úpravy národní legislativy a jsem moc zvědav, jak tohle šílenství environmentálních zelených internacionalistů pod ideovým vedením zelené církve Greenpeace nakonec skončí.

Tady ještě přikládám ukázku lží a zelené propagandy EU, která si nezadá s tou komunistickou totalitní, jak jsme ji kdysi poznali:

Globální oteplování postupuje. Evropská unie mu čelí tlakem na snižování emisí ... https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/evropsky-parlament/globalni-oteplovani/r~27a4ccb6195e11e794b9002590604f2e/

Z. Lapil 1.5.2017 10:38

Re: Nedostatek setrvačnosti

Jen doplním, že záložní dieselagregáty jsou běžně k dispozici v provozech, kde výpadek elektřiny znamená průšvih; počínaje nemocnicemi a operačními sály zvláště, přes mlékárny a podobné provozy (přerušit filtrování mléka znamená nejen o to mléko přijít, ale i vyhodit docela drahé filtry plné zničeného mléka) až po - možná kupodivu - přenosové stanice mobilních telefonů. Ty jsou zálohovány akumulátory (netuším, na jak dlouho), ale povinně se instalují zásuvky pro mobilní diesel; čímž se pochopitelně zachraňují jednotlivé případy, pochybuju, že je někde v pohotovosti iks tisíc motorů pro případ opravdu rozsáhlého průšvihu.

V. Braun 1.5.2017 18:52

Re: Nedostatek setrvačnosti

škoda jen, že odkaz vede na článeček, spíše zprávičku, která v sobě nenese prakticky žádnou informaci. Z toho se nedá usuzovat vůbec na nic. Čekal jsem odkaz, který bude ten tlak na snižování emisí popisovat alespoň trochu konkrétněji.