7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Hypoteční bublina?

Ať se nám to líbí či ne, již po delší dobu žijeme, a to nejen v Praze, v realitní bublině. Stačí se podívat na oficiální údaje Českého statistického úřadu, případně České národní banky vycházející z daňových přiznání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 12.4.2017 16:24

A co inflace a množství měny v oběhu?

Jestliže se ČNB ruku v ruce se socialistickými vládami snažila rozpoutat inflaci, tak ceny nemovitostí na trhu samozřejmě citlivě reagují růstem, protože mnozí se investicemi do nemovitostí snaží vyhnout znehodnocení svých peněz uložených např. v bance za úrok blížící se nule.

Mimochodem, před časem proběhla tiskem informace, že v Česku je volných zhruba 600 tisíc bytů. Takové množství volných bytů je v na našem území nebývalé...

B. Rameš 12.4.2017 10:57

ekonomice rozumím jak prase pastvě,

ale napsat "základ momentu je o tom, že" ... jejejejejej

D. Polanský 12.4.2017 7:39

Holt ani ekonomika není pertetum mobile

také jí občas dojde pára. A pokud jde o nemovitosti je to jenom dobře, alespoň se takovým tempem nebude zabírat nová půda a více se budou opravovat staré baráky. Trh ví, co dělá.

M. Prokop 12.4.2017 8:40

Trh ví,

ouřady ne.

M. Šejna 12.4.2017 7:27

realitní bublina by u nás splasknout neměla

Realitní bankovní krize může vzniknout jen tehdy, pokud je půjčka vyšší, než je aktuální tržní hodnota nemovitosti. A to se u nás nejspíš jen tak nestane.

České banky totiž nepůjčují tak velkou částku, aby půjčka byla vyšší, než tržní cena nemovitosti. A to ani tehdy, když banka půjčuje "údajných" 100 %. Těch 100% je totiž odhadní cena nemovitosti podle pravidel banky a nikoli skutečná tržní cena.

V praxi to fungovalo tak, že jste si chtěli koupit například byt za 3 miliony. Bankovní odhadce odhadl byt na 2,7 milionu a pokud jste chtěli 100-procentní hypotéku, půjčili vám 2,7 milionu, ale nikoli 3 miliony.

R. Tesařík 12.4.2017 8:45

Re: realitní bublina by u nás splasknout neměla

A cokdyž těch domečků a hypoték je příliš a domečky jsou neprodejné?? To byl přece výsledek Clintónovy soudružské aktivity v USA.

M. Šejna 12.4.2017 8:55

soudružský neinformovaný Richarde

domečků a bytů je v Česku nedostatek. Proto jejich cena roste. A dokud jich bude nedostatek, cena klesat nebude.

Pokud náhodou netušíte, proč je domů a bytů nedostatek, zkuste si zjistit, k jaké "dokonalosti" dovedli zákonodárci proces stavebního řízení. Nám napřiklad trvalo zasíťování pozemků 6 let. Z toho 5,5 roku jsme sháněli různé souhlasy a povolení pro stavební řízení. Samotná výstavba nám trvala jen půl roku.

F. Kusák 12.4.2017 11:55

Re: soudružský neinformovaný Richarde

Obecně s Vámi souhlasím a i s tím stavebním řízením máte pravdu, jen se trochu děsím, že se budou stavební povolení vydávat jak lístky na tramvaj, to byl druhý extrém. Přeci jen žijeme v hustě osídlené krajině a musí platit určitá pravidla. Ale nic proti tomu, co jste uvedl. Zmatený právní systém se bohužel netýká jen stavebního řízení. Mám jen připomínku k tomu "nedostatku", raději bych řekl, že "poptávka převyšuje nabídku". Ono je to ekonomičtější, protože ten "nedostatek" je trochu širší problém, související i s jinými důvody, než čistě ekonomickými. Ale to je hra se slovy.

Z. Lapil 12.4.2017 9:50

Re: realitní bublina by u nás splasknout neměla

Asi je to pravda. Nepočítáte ale s možností, že banka CHCE ty peníze půjčit, takže velmi snadno neodhadne, že i 2,7 mil. je příliš.

Naopak "na straně bezpečnosti" je skutečnost, že dluh se splácením časem zmenšuje, takže už po několika letech je z těch 2,7 milónu... no, nebudu hádat.

Ne že by to byla pro člověka výhra - zaplatit 300 000,- za rozdíl mezi cenou reálnou a hypotéční, pak několik let splácet a nakonec muset barák prodat, doplatit dluh a radovat se, že mi zbylo na láhev krabičáku za účelem oslavy, že jsem neuvázl v exekuci.

Jo jo, láhev krabičáku... Aspoň vidíte, jak mě to vzalo :-).

M. Šejna 12.4.2017 10:13

pane Lapile

zapomínáte na jednu úžasnou věc vyplývající z vlastnictví domu nebo bytu na hypotéku: nemusíte platit nájemné.

Místo nájemného platíte hypoteční úvěr. Kouzlo je v tom, že nájemné platite cizímu, zatímco hypotékou splácite vlastní majetek, který můžete jednou prodat.

Z. Lapil 12.4.2017 10:31

Re: pane Lapile

Nezapomínám. Řeč je o splasknutí hypoteční bubliny čili o situaci, kdy skrze splasknutí bubliny "všichni zchudnou" a hromadně nestíhají hypotéky platit. A hypotéku si podstatně nezlevníte, na rozdíl od nájemného - relativně snadno se můžete přestěhovat do levnějšího.