26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Účet za slabou korunu

Dva biliony korun. 2 000 000 000 000. Takřka dva roční rozpočty našeho státu. Přesně tolik museli vynaložit centrální bankéři za své lehkovážné dobrodružství – umělé podhodnocování české koruny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Štěpánek 5.4.2017 23:29

Re: Jsou tu větší experti

Ty peníze už vám pane nikdo nevrátí, bohužel.

J. Schwarz 5.4.2017 22:39

Re: Ono to má ještě jeden aspekt

Úplně stejně ale funguje i zvedání minimální mzdy. Doufám že proti tomu také namítáte, že někteří zaměstnanci, jejichž práce je na hraně efektivity, o ni přijdou....

J. Schwarz 5.4.2017 22:37

Re: To je pravda

No, tak uváděným cílem ČNB byla inflace kolem 2%, strašákem pak "deflace", tedy pokles cen. Tudíž ze samotných výroků pánů z ČNB plyne že se snažili co mohli, abyste prodělal. Pokud by proti koruně neintervenovali, měly by se totiž vyplnit jejich obavy a ceny neměly růst, nýbrž klesat. To, že se jim "podařilo" udržet inflaci na předkrizové úrovni a přitom vynulovat úroky přece muselo každého střadatele poškodit!

L. Novák 5.4.2017 22:24

Re:

Přesně tak. To si jenom politici řeší své vlastní problémy a ČNB jim jde na ruku. Teď už je guvernérem socialista - politik, takže o motivaci kroků ČNB už lze jen těžko pochybovat.

L. Novák 5.4.2017 22:21

Re: To je pravda

Otázkou ovšem je, jestli intervence ČNB byla tím hlavním faktorem oživení ekonomiky. Mám za to, že se uvádí z propagandistických důvodů, že ČNB byla motorem, který pozvedl ekonomiku z recese. Větší nesmysl jsem snad neslyšel.

ČNB si samozřejmě může "natisknout" (nebo namnožit v počítači) korun, kolik bude chtít a nakoupit za ně zahraniční měny. Občan z toho ale má spíš jen tu ČNB vymodlenou inflaci a zdražování. Komu tohle slouží?

R. Tichý 5.4.2017 19:42

Podkopavanim meny se zapadu opravdu nepriblizime.

I. Hil 5.4.2017 18:23

Re: tenhle ekonomický exot je generálním ředitelem?

Má za ně Eura

J. Jurax 5.4.2017 18:13

Re: Budoucnost

Tak obohatí banky - česká je snad jenom Air Bank či Fiobanka, ostatní patří cizině - nebo ČNB?

A mimoto z toho, že se takto napakuje banka budu mít já i republika kulové.

J. Jurax 5.4.2017 18:10

Re: úplně mne fascinuje

No, pokud netopíte plynem či na něm nevaříte, nejezdíte autem (benzin i nafta), nekupujete zásadně nic co je z eurozahraničí nebo co má odtud komponenty či přísady (veškerá elektronika třeba a taky auta - i škodovky mají v sobě komponenty z eurozóny, o hyundaiích ani nemluvě), nejíte vepřové, hovězí a vůbec maso (zdaleka již nejsme soběstační, vozí se hlavně z EU), odepřete si mořské ryby, nekonzumujete dovážené ovoce a zeleninu - dováží se z EU, tuzemské produkty musíte cíleně hledat a ne vždy najdete, pochopitelně si odepřete tropické ovoce včetně citrónů do čaje a samozřejmě na dovolenou jedete na Máchovo jezero, tak Vás umělé pokurwení kurzu koruny vůči euro dotklo jen minimálně.

J. Jurax 5.4.2017 17:57

Re: To je pravda

"Ano elektronika, a dovážené zboží obecně, logicky zdražily. Pokud intervence skončí, měly by opět (po odečtení průběžné inflace) zlevnit."

Ano, MĚLY BY. Ale soudím, že nezlevní. Proč taky, když to lidi i tak kupují?

P. Urban 5.4.2017 17:32

To je pravda

rohlíky skutečně zdražují. Jenže to platilo už před intervencí. O kolik toto zdražování zrychlilo po zavedení intervenčního kurzu koruny ?

Ano elektronika, a dovážené zboží obecně, logicky zdražily. Pokud intervence skončí, měly by opět (po odečtení průběžné inflace) zlevnit. To znamená, že kdo kupoval elektroniku za časů intervence, tratil, kdo kupval domácí, netratil. Ano, nějaká cena to je. Ale je to cena za konjunkturu, kterou česká ekonomika momentálně zažívá.

Faktem je, že před intervencemi jsme tu měli krizi, po intervenci jsme přešli do konjunktury.

Jakou zásluhu na tom mají intervence se dá těžko vyčíslit. Možná zdaleka ne takovou, jakou ji přičítá ČNB. Problém je, že kritici tuto otázku bud ignorují nebo považují za bezvýznamnou.

Ani já nemám kurzový doping obecně příliš v lásce. Ale pokud jeho kritici ignorují ekonomii a spokojují se s účetnictvím (které vyčísluje zdroje, aniž by se staralo o jejich původ), pak stojím na straně ekonomů.

M. Klas 5.4.2017 17:19

Souvislost?

Už tehdy v listopadu 2013 mě napadla jedna zajímavá teorie (možná až "konspirační"). Není on Bureš velkým vývozcem svých výrobků z řepky? Že by vydělával nejen na dotacích, ale na kurzu také, na úkor nás, co zboží dovážíme. Zajímavá časová shoda, že zrovna vstupoval do vysoké politiky, měl být ministrem financí.... Kdo mi to vyvrátí?

P. Khail 5.4.2017 16:55

Re: Ke ztrátám na účtech

Zase nesmysl, nechte na účtu 100000, zapište si, kolik za ně bude rohlíků a za deset let udělejte porovnání se stejnou sumou navýšenou o úroky co vám na účtu přibyly. Třeba elektronika zdražila prakticky okamžitě po vyhlášení ČNB a poklesu kurzu koruny.

P. Khail 5.4.2017 16:51

Re: Ano, v podstatě jsou intervence "nezávislé"

Nesmysl, třeba Klaus se vyjádřil proti intervencím, u ostatních nevím . Nemůžete čekat že to každý odpůrce bude vyhlašovat každodenně ráno v 8 hodin.

T. Kohout 5.4.2017 16:26

Re: Mimochodem,

Když kupuji EURa (např na dovolenou), tak za ně zaplatím více, než bych zaplatil, kdyby nebylo tohoto zásahu. Tam je to nejjasněji vidět.

P. Urban 5.4.2017 16:24

No, já nevím

Z dlouhodobého hlediska je asi opravdu lepší zlaté rezervy držet.

Průběžnou obživu nám ovšem nabídnou spíš "manufaktury" typu Škoda, Hyundai aj. Že existují lepší způsoby? Teoreticky ano. Jenže já nevím, jak je uvést do praxe.

A. Nový 5.4.2017 16:23

Re: Budoucnost

Které české banky máte na mysli? Českou spořitelnu - Erste Group, nebo Komerční banku, a.s většinový vlastník Société Générale ... :-)

T. Kohout 5.4.2017 16:10

vzor pomatenosti, absolutní bizarnost

Bohužel je to prototyp všeobecné pomatenosti, co tu vládne. ČNB, jako nezávislá instituce, se zcela odtrhla od reality a racionality. A tak tu prodává české zlato (prý to není výhodné, vlastnit zlato), - já pamatuji babičky, co v roce 1968 se skládaly na zlatý poklad. A Tošovský to prodá, vše je šumafuk, zlato nezlato. A vrcholem diletantsví byl tento poslední kousek minulého vedení ČNB (Rusnok to šílenství zdědil). A když vzpomenu na tu šílenou mediální masáž těch samozvaných expertů... škoda slov.

J. Urban 5.4.2017 15:59

Ano, v podstatě jsou intervence "nezávislé"

ČNB velmi výrazným zásahem státu do ekonomiky. Regulace - zde kursu Kč/EUR. To, co se vyčítá Bruseli, zde s požehnáním politiků provádějí iniciativně a beztrestně, možná i protizákonně "našinci". Kde jsou všichni ti obhájci svobodného tržního hospodářství, Klausem počínaje a třeba Fialou, Kalouskem nebo dokonce nedejbože Babišem konče? Mlčí. Asi na tom mají nějaký svůj zájem. A nějaká lobby za tím bezpochybně je, co jednomu prospívá, druhému určitě škodí. Takže jde o formu ochranářství, protekcionismu a státní regulace. Jistě - silné manufaktury, navíc se spoustou "správných" voličů, jako je Škoda, Hyundai aj. mají své žně a budou jistě socfašounským elitám patřičně vděčné.

P. Urban 5.4.2017 15:55

Ke ztrátám na účtech

Nevím, kolik peněz má na účtě pan Šejna, ale já nějaké úspory mám. Mohu potvrdit, že z mých účtů žádné peníze nezmizely. A že v časech intervence neutrácím více, než v časech před intervencí. Přesněji řečeno, nepozoruji, že by se v časech intervence zdražovalo více, než v časech před intervencí.

Patrně jde o okrádání v nějakém vyšším filozofickém smyslu.

P. Urban 5.4.2017 15:49

Oprava

Já jsem kdysi studovaL marxistickou ekonomii a tak vím, že tyhle dvě věci spolu souvisí. Ale ti mladší to nevědí.

H. Gene 5.4.2017 15:47

Re: Ono to má ještě jeden aspekt

Už aby někteří zaměstnanci o práci přišli, a začli se o ni ucházet! Zatím je to tak, že nikdo dělat nechce!

P. Urban 5.4.2017 15:45

pane Šejna

tady nejde o oživení ekonomiky, ale o úspory.

Já jsem kdysi studovat marxistickou ekonomii a tak vím, že tyhle dvě věci spolu souvisí. Ale ti mladší to nevědí.

P. Urban 5.4.2017 15:39

Ono to má ještě jeden aspekt

Dražší koruna znamená dražší práci. To znamená, že někteří zaměstnanci, jejichž práce je na hraně efektivity, o ni přijdou. Jiní si ji udrží jen díky nižší mzdě.

To jsou efekty, které se skrývají pod nenápadným termínem "kondice českých výrobců". Samozřejmě můžeme všechny výše uvedené mezi vybrané skupiny a individua, v jejichž jménu jsme okrádáni. Ale pak se nesmíme divit, až budeme bývalým zlodějům více přispívat třeba ve formě podpor v nezaměstnanosti. Pokud se v jejich řadách neocitneme sami.

No, hlavně, že nebudeme okrádáni.

Autor patrně žije ve světě, kde vše, co se vyrobí, se taky prodá. Anebo ve světě, kde míra prodeje možná ovlivňuje zisky výrobců. Ale s penězi, které dostávají zaměstnanci, to nemá nic společného.

P. Harabaska 5.4.2017 15:19

Re: Český export je ve skutečnosti německým exportem

Ano! Není pochyb o tom, že Singer zpíval německou písničku!

P. Harabaska 5.4.2017 15:17

Re: tenhle ekonomický exot je generálním ředitelem?

Nejste nejen ekonom. Nejsouc, vážená dámo, nejsouc!

P. Harabaska 5.4.2017 15:14

Re: úplně mne fascinuje

Ne nadarmo se u nás ve slušné společnosti posílalo: Jdi do Tachova!

P. Harabaska 5.4.2017 14:51

Co přinesly intervence "obyčejným" občanům?

Dva biliony? To dělá bratru 200 000 Korun na každého Čecha.

L. Severa 5.4.2017 14:35

Zajímavé je,

že v nedělní televizi Zeman ČNB tvrdě kritizoval, i když vlastně svého oblíbence Rusnoka. Mimo jiné se vyjádřil(ve smyslu), že vývozci mají ulehčený život a tedy nemají snahu v konkurenčním prostředí o inovace. Také vzpomněl na krizi vyvolanou bankami kterou postihnul před léty takřka celý svět, ovšem ne vedení těch bank, kde lítaly obrovské odměny.

P. Harabaska 5.4.2017 14:31

Re: Ztráta ČNB

Takže díky intervencím budeme okradeni vlastně dvakrát: poprvé, když jsme intervenovali, to stálo dva biliony, a podruhé to bude pokles hodnoty oněch nakoupených eur po snížení kursu koruny. Říkám již drahně let: řada z těch, kdo řídí tento stát a jeho instituce, jsou těžcí zločinci!