26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Finanční gramotnosti není nikdy dost

Na začátku týdne jsem si se zájmem přečetla informaci, že se Česká republika letos poprvé zapojí do mezinárodní iniciativy Global Money Week, tj. iniciativa podporující finanční gramotnost mladých lidí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 27.3.2017 17:37

Re: Nekoukám,

No právě, to je to nejhorší, co může být... Vypnout a koukat jen selektivně na něco. Tvrdý výběr!

M. Bílý 26.3.2017 20:57

Výchova k finanční gramotnosti?

Já jsem nikdy k finanční gramotnosti vychováván nebyl. Rodiče mi (za první republiky) mohli koupit vše co jsem nezbytně potřeboval (nikdy jsem netrpěl nějakým nedostatkem) ale zbytečnosti nikdy. Později jsme si s manželkou koupili vždy jen to, na co jsme měli. Žili jsme si velmi slušně, i do "kapitalistické" ciziny jsme se několikrát podívali.

Zastával jsem názor (a mám ho dosud) že půjčka je opodstatněná (pokud nemám dostatečný provozní kapitál) jen na výrobu něčeho, co brzy prodám, jinak ne! Půjčovat si na dovolenou, nebo na vánoční dárek je nesmysl. Je to asi mým pravicovým zaměřením: spoléhat se jen na sebe.Levicové vyžírkovství mi bylo vždy cizí.

P. Vaňura 26.3.2017 16:07

"minimálný nepodmíněný příjem" povede dříve či později

ke krachu a k válkám.

Dokonce tuto samozřejmost věděl i Marx. Člověk musí být k práci nucen buď ekonomickými nebo mimoekonomickými prostředky. Ty mimoekonomické prostředky představují karabáč nebo v konečné fázi kulku do týla!

J. Kanioková 26.3.2017 14:08

Nekoukám,

mám ji jen jako zvukovou kulisu..

P. Aron 26.3.2017 14:03

Základy finanční gramotnosti

by mohly být součásti matematiky i občanské výchovy. Například v občanské výchově rozvést rčení : Bez práce nejsou koláče. V matematice pak vysvětlit, že když si teď půjčím na konci zaplatím výrazně více.Takže půjčit si má matematicky smysl, pokud ceny za dobu úvěru vzrostou více než jsou zaplacené úroky nebo si půjčím na koupi výrobního prostředku, který mi vydělá mnohonásobně více než jsou úroky. U hypotéky pak umět porovnat více věcí : splátka versus nájem, nárůst či pokles cen nemovitostí.

M. Pivoda 26.3.2017 13:23

Pro L. Nováka 475

1. Článek je o finanční gramotnosti, ekonomická gramotnost je širší pojem.

2. Něco se dá vždy naučit. Vysoké školy dnes absolvuje více než 50% populace. Takže i finanční gramotnost lze zvýšit s lepšími učiteli.

3. K diskuzi o plánovaném zavedení minimálního nepodmíněného příjmu (Basic Income) jsem zde na NP před časem upozorňoval, že se už vedou uvahy o zavedení "Základního robota\ů do každé rodiny během 20 - 30 let. Ten robot by udělal za člověka základní povinnosti (tzn. člověk by byl i bez nutnosti zabývat se penězi a financováním) a odpadly by tím pádem i kurzy finanční gramotnosti spojené s minimálním nepodmíněným příjmem na obyvatele.

Tzn., že nadpis článku "Finanční gramotnosti není nikdy dost" platí jen dočasně.

J. Vintr 26.3.2017 10:58

Hlavně by si většina lidi potřebovala

umět reálně představit hodnotu větších čísel. Mám dojem, že tato představa u mnoha lidí končí tak maximálně u desetitisíců. Proto tleskají politikovi, který tahá z kapes živnostníků stokoruny a tisícikoruny a vůbec jim nevadí, že on sám hrabě stamilionoy a miliardy ...

L. Novák 26.3.2017 10:50

Re: Naprostý souhlas..

Tak se na tu televizi nekoukejte! :-D

(Je to báječné, když se od ní dokážete osvobodit... )

L. Novák 26.3.2017 10:47

Re: Udělali jsme s tzv. finanční gramotnosti

Základní příklad "ekonomické gramotnosti" většině národa dávají politici. Zadlužovat, zadlužovat, zadlužovat, rozhazovat, jinak už nebudou zvoleni...

L. Novák 26.3.2017 10:45

Re: Velká škola finanční gramotnosti - po funuse s křížkem?

Jestli je schopno počítat s procenty a chápat údaje v procentech sotva 6 - 7 % obyvatel ČR, těžko chtít po nich ještě ekonomickou gramotnost. Politická ekonomie byla povinná za bolševika, nicméně obsah tohoto předmětu je k nepoužití v běžném životě a na základních školách nejspíš základní ekonomickou gramotnost nemají ani učitelé...

L. Novák 26.3.2017 10:39

A kdo výuku finanční gramotnosti podpoří politicky?

Snad ne ČSSD a lidovci s Dluhoslavem Sobotkou v čele. Nebo snad manipulátor s fakty Babiš, který je s nimi pod jednou střechou?

P. Khail 26.3.2017 9:42

Re: Současní lidé.....

Nejen současní, bylo to vždy, říkalo se tomu třeba "na sekeru" nebo "napiš to na futro". V literatuře je o tom napsáno dost. Nic nového pod sluncem. A tvrdím, že ani dnes každý kredit nemá.

J. Jurax 26.3.2017 1:16

Re: Udělali jsme s tzv. finanční gramotnosti

Výuka k finanční gramotnosti je velice jednoduchá. Dá se shrnout do dvou slov: NEPŮJČOVAT SI.

J. Jurax 26.3.2017 1:13

No jo,

na co nemám, to nepotřebuju, dokud si na to případně neušetřím. Tudíž si ani nepotřebuji půjčovat.

V privátní sféře je jediné omluvitelné zadlužení to na získání vlastního bydlení. A i to je třeba činit střízlivě, nemít velké oči a velmi pečlivě vážit, zda po následující jedno, dvě, tři desetiletí splátky nebudou nad mé síly.

J. Jurax 26.3.2017 1:01

Re: Půjčovat si,

"A oni ti dlužníci u nás také ví, že všechny ty osobní bankroty, kličkování, řetězení dluhů apod. jim umožní další existenci."

No, a nejsou vlastně tihle vyčuránci vlastně finančně gramotnější než ti staromódní jedinci, co pracují, žijí jen do výše svého platu a nemají dluhy?

J. Kanioková 25.3.2017 22:06

Souzním s autorkou

J. Kanioková 25.3.2017 22:05

Naprostý souhlas..

a nikdy bych nevěřila, jak budu zuřit v každý moment, kdy místo pokračování děje v TV, najednou naskočí jásavý hlásek reklamy. Chytá mě amok

M. Pivoda 25.3.2017 20:04

Velká škola finanční gramotnosti - po funuse s křížkem?

Určitě nemám nic proti výuce finanční gramotnosti v Česku. Ač dnes je už dost pozdě pro nějaké slavnostní vytrubování ušlechtilých úmyslů.

Strategické řízení je o předvídání budoucnosti a jednání v předstihu, nikoliv v provádění až reaktivních záchranných akcí na již vzniklý prů(s)er.

Jako pamětník připomínám, že (dle tehdejších proklamací Václava Klause) někdejší kupónová privatizace z 90. let se měla stát "velkou školou investování" pro Čechy. Hm.

Škoda jen, že v "Prognóze sociálního a ekonomického rozvoje do roku 2010", na které se ekonom Václav Klaus v roce 1988 podílel (pod Waltrem Komárkem), není ani slovo o nějaké škole investování či posilování finanční gramotnosti českého národa.

F. Kusák 25.3.2017 18:05

Půjčovat si,

no proč ne, pokud si půjčíte cca 2/3 toho, co máte na účtech a ta zbývající 1/3 vám stačí minimálně na rok života, tak to zas není takový problém. Jenže, tak to, bohužel, v praxi nechodí. Pokud se obě strany budou chovat tak nezodpovědně, jako doposud, nic se nezmění. Kdo nese větší odpovědnost za monstrózní zadluženost Řecka, zahraniční banky nebo občané. Já bych tedy řekl, že každý má svůj díl viny, ale přeci jen více ty banky, které moc dobře věděly, co dělají. A řecký stát, no ten už měl dávno zkrachovat, a vidíme, nic nestalo. A oni ti dlužníci u nás také ví, že všechny ty osobní bankroty, kličkování, řetězení dluhů apod. jim umožní další existenci. A nějaká finanční gramotnost je pro ně směšná.

K. Vyšata 25.3.2017 9:55

Udělali jsme s tzv. finanční gramotnosti

modlu, která by měla odstranit touhu, závist, nenávist, mamon a spoustu dalších poddruhů lidské marnivosti a chtivosti. Tak to nefunguje ani náhodou, ti, alespoň jsem to v několika případech zaznamenal, kteří se většinou chápou učení finanční gramotnosti jsou rekrutováni právě z těch, co na všech nezvládnutých tužbách profitují. Konec výuky je pravidelně v závěru, jak se orientovat v půjčkách a kdy si je vzít.

Přitom jednoduché pravidlo, žít tak, na co mám (jaké mám příjmy), zas tak složité není.

D. Polanský 25.3.2017 8:54

Re: Podívejte se na reklamy,

staly

D. Polanský 25.3.2017 8:53

Podívejte se na reklamy,

půjčky se stali nástrojem jak připarvit lidi o peníze. A tyhle reklamy financuji ti, kdo jsou finančně gramotní, jenom bohužel neví, co je to křesťanská morálky. Lidi nejvíce finančně zdatní jsou největší hyeny.

S. Rehulka 25.3.2017 6:41

Současní lidé.....

.....žijí na dluh - říká se tomu kredit !

Nevím, jestli jsou viníky více oni, anebo banky, které jim kredit umožnují. Každopádně je to společenský zločin !

L. Písařík 25.3.2017 3:47

Finanční gramotnost?

Snad by se na to téma mělo přednášet i v základních školách, tam by bylo možno oslovit skupinu, která bude v budoucnu nejvíce postižena půčkami za každou cenu. Předpokládám, že člověk schopný jednoduché úvahy bude natolik vzdělán, že bude schopen zvážit výhodnost půjčky a následky nesplácení. Velmi živné téma pro výuku praktické logiky a matematiky.

Ale jak chcete odolat, když do vás denně buší TV a radio jak je snadné získat půjčku a jak ji splatíte, aniž to pocítíte. Chabé a chtivé povahy neodolají. Logická úvaha je příliš luxusní zboží.