24.6.2018 | Svátek má JanDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PRÁVO: Cesty, jež ze šlamastyk nevedouŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 56, poslední: 21.3.2017 23:20, přehled diskusí

Veritelska prava:
Autor: K. Pavlik Datum: 21.3.2017 14:10

Veritele maji v Cesku zcela neveritelna prava coz vytvari neuveritelne problemy. Proc to nedelat jako jinde na svete?

Cesko asi vede v poctu exekutoru na obyvatele.

Nejsem american no ale jsem si skoro jisty ze tam neexistuje funkce exekutora ktery vam za nezaplacenou pujcku ktera neni za televizor muze vzit televizor. Dokonce si myslim ze vam tam neseberou televizi i kdyz je pujcka na televizi.

To ze existuji nezodpovedni ( i z meho hlediska) lide kteri si zurive pujcuji je neresitelny fakt takze je potreba resit pujcovatele a to Cesko na rozdil od ciziny nedela. Ja jsem napriklad na zakladni skole Pepikovi Novotnych nepujcil ani korunu a mel jsem k tomu dobry duvod.

Jakkoli jsou Vaše úvahy přesné, jejich podstata jde mimo:
Autor: A. Alda Datum: 21.3.2017 14:04

problém.

Předně musím konstatovat, že půjčky lze likvidovat velmi snadno zrušením vymahatelnosti úroků z nich. Stačí, když stát stanoví, že příslušenství půjčky není exekvovatelné. A problémy s půjčkami zmizí. Ihned.

Dále pak musím konstatovat, že lidé se dnes zadlužují hlavně proto, že je na ně činěn 24 hodin denně po celý rok velmi tvrdý psychický nátlak, aby se zadlužili. Je to nátlak mnohonásobně převyšující dřívější komunistický tlak na vstup do Pionýra, do SSM, do KSČ či do Brigády socialistické práce. Vysmívat se lidem, že nedokáží tomu tlaku odolat, není fér.

Nechť si každý dělá co chce - ale sebezadlužování dnes není věcí svobodné volby na základě svobodné úvahy.

Ďábel jásá.

Re: Jakkoli jsou Vaše úvahy přesné, jejich podstata jde mimo:
Autor: K. Pavlik Datum: 21.3.2017 14:31

No asi jste nezazil komouse. Nechodit do Pionyra se nedalo. Dobre se zastavate komousu no ale tlak na vstup do KSC zejmena u inteligence proste neexistoval - dokonce byl problem pro me kolegy tam vlest - existoval vekovy limit a tez kolik delniku na jednoho inteligenta. Mne , zaplatpanbu, nikdo clenstvi v KSC nenabidl.

Re: Jakkoli jsou Vaše úvahy přesné, jejich podstata jde mimo:
Autor: A. Alda Datum: 21.3.2017 14:50

Většinu svého života jsem prožil za vlády jedné strany a ještě pár roků to potrvá, než budu moci říci, že jen 1/2 života jsem prožil za komunistů.

Vím přesně, o čem píšu.

Re: Jakkoli jsou Vaše úvahy přesné, jejich podstata jde mimo:
Autor: K. Pavlik Datum: 21.3.2017 16:16

To si fakt myslite ze kdyz jsem prisel jako mlady vysokoskolak do Adamovskych strojiren ze mne nekdo nabizel clenstvi ve strane? Zato taki bylo dost kolegu kteri o to zebrali a nevzali je.

Nevim jak to bylo s minulym prezidentem, toho asi prosili aby vlezl do strany a pak kolenacky prosili (citat) aby tak vzal funkci.

Prostě jste jim za to nestál.:
Autor: A. Alda Datum: 21.3.2017 16:35

Nebyl jste pro ně dost dobrý.

Ale těm, kterým to nabízeli, bylo téměř nemožné odmítnout. Jen dělníci mohli odmítnout beztrestně, bez obav. Všichni ostatní museli hledat důvody a nebylo to jednoduché. Mně nestačilo říci, že jsem katolík - to jim vůbec nevadilo. Teprve nemoc mého tatínka a nutnost pečovat o něj zabrala a pomohla mi ubránit se úpisu ďáblu.

Ale když Vám to nenabízeli ... prostě jste nebyl tak schopný, aby o Vás stáli.

Na střední škole jsem měl jediného spolužáka, který odmítl vstup do SSM. Taky se kvůli tomu nedostal na další školu. Byl by z něj skvělý chirurg, ale skončil jako čalouník (úspěšný a obdivovaný, samozřejmě). Do Pionýra mne tahali, ale nevstoupil jsem. Pionýrem jsem prostě nikdy nebyl. Svazákem ovšem jo. Vzdorovat jsem neměl sílu.

Nátlak, který na nás byl tehdy vyvíjen, byl tvrdý, ale zdaleka ne tak všudypřítomný a neodbytný, jako dnešní nátlak na sebezadlužení. Není možné otevřít noviny, pustit rádio, pustit televizi, aniž by na člověka ihned neútočili hajzlové, chtějící jeho sebezotroční, jeho zadlužení.

Re: Prostě jste jim za to nestál.:
Autor: K. Pavlik Datum: 21.3.2017 16:59

No abych to definoval matematicky naprosto presne. Nejmene jeden z nas se zblaznil a nepamatuje si co se delo.

Paušalizujete...:
Autor: J. Kanioková Datum: 21.3.2017 18:29

zajímalo by mě, kterého minulého prezidenta myslíte:
Autor: J. Kanioková Datum: 21.3.2017 18:32

a do Pionýru jsem chodit nemusela. Ani do SSM

Re: Jakkoli jsou Vaše úvahy přesné, jejich podstata jde mimo:
Autor: J. Jurax Datum: 21.3.2017 23:20

Jenže Vy jste byl VŠ. Asi víte, že strana ve fabrice měla kvóty - tolik dělníků, tolik pracující inteligence. Dělníků muselo být víc.

A zatímco dělníkům členství ve straně přinášelo akorát nutnost platit příspěvky, ale vyšší peníze to nepřinášelo, u inteligence to byla základní předpoklad kariéry a příslibu vyšších peněz. Takže se pracující inteligence, co na to měla kádrové předpoklady a pajšl, snažila - šlo o prachy, a to je ohne sranda.

On ten začínající VŠ s 1350 hrubého měl cca polovinu průměru hrubých mezd kategorie D - dělníků - ve fabrice, takže se mu nebylo moc co divit; vím to, co programátor jsem participoval na mzdovém software a měl jsem přístup k souborům a taky jsme tiskli výplatnice (hovořím o konci let sedmdesátých).

Takže dělníky do strany lanařili, kdežto THP inteligenty naopak v partaji moc nechtěli, aby nepřevážili to zdravé dělnické jádro.

Re: Jakkoli jsou Vaše úvahy přesné, jejich podstata jde mimo:
Autor: M. Prokop Datum: 21.3.2017 16:47

To je nesmysl.

Půjčky černých lichvářů také nejsou vymahatelné a stejně si je vymohou, metodami, proti nimž je exekutor lidumil.

Dokud si budou blbci půjčovat na co nemají, bude lichva vždy fungovat.

S tím nátlakem, to je taky, ať jsem slušný, nesmysl.

Re: Jakkoli jsou Vaše úvahy přesné, jejich podstata jde mimo:
Autor: J. Jurax Datum: 21.3.2017 23:07

"... ale sebezadlužování dnes není věcí svobodné volby na základě svobodné úvahy."

To jistě ne. Sebezadlužování v privátní sféře je výhradně věcí pyramidálně třeskuté blbosti zadlužujícího se. Na co nemám, to nepotřebuju a žádný psychický nátlak mnou nesmí nepohnout.

Existuje snad jediná výjimka - velmi opatrně a uvážlivě zvolený úvěr či spíše hypotéka na pořízení si vlastního bydlení odpovídajícího ovšem příjmům půjčujícího si. Čím menší tím lepší.

Nefandím dlužníkům! Ale...:
Autor: P. Hlosta Datum: 21.3.2017 12:01

Nejsem ten, který by fandil dlužníkům. Navíc jsem pracoval v prostředí, kde se to vyznačovalo zaměstnáváním těch předlužených, protože ti udělají pro trochu peněz načerno opravdu hodně práce. Načerno proto, že legální práce jim z výplaty sebere prakticky to podstatné a zbyde minimum. Podnikatel se pochopitelně chopí příležitosti, když je možné navyšovat zisk, ačkoliv na hraně zákona. A tak zaměstnavatel dlužníkovi ještě s radostí půjčuje a pak si dluh vybírá v odpracování, tedy opět žádná výplata, ač načerno zaměstnaný, ale nový dluh, který musí odpracovat předlužený. To vyvolává další potřebu jiné práce načerno, pokud dotyčný má na to ještě sílu a tak nakonec má odpracovávat dvěma zaměstnavatelům jejich půjčky. Dřívější dluhy pochopitelně jsou nevymahatelné a rostou a rostou s časem. Do smrti(!) takoví dlužníci nemají nejmenší šanci splatit dluhy.

Těchto zoufalců života je obrovské množství. Stojí na nich dokonce určitá část ekonomiky, protože jsou jednoduše dostupní a neplatí pro ně žádný Zákoník práce, sociální zabezpečení, nemocenské pojištění a netýká se jich ani bezpečnost či hygiena práce. Velmi výhodní otroci! Stát navíc o těchto lidech mlčí, vyhýbá se odpovědnosti za ten stav a oni sami ti zoufalci nemají nejmenší zájem hledat pro sebe ochranu, protože opět by se dostali do stavu možného vymožení předcházejících dluhů. Jsou potichu, protože by jim bylo ještě hůř. A pokud by kdo myslel na pomoc Pracovního úřadu, nechť zapomene. Ten úřad totiž vyškrtává všechny takhle ze své blbosti se topící z evidence a to systematicky, čímž dotyční ztrácí nároky na jakékoliv podpory. Podpory v nouzi jsou také nedostupné, protože dotyčný by musel prokázat nemožnost najít si práci a tím důvod svého finančního průšvihu. Úřadům se tihle vyhýbají víc než policii, která je začasto načapá při krádežích, nebo je hledá pro neplacení výživného a nástupu do vězení.

Nevím, kde paní Kolářová bere tu odvahu se hlásit ke svému dřívějšímu postu ministryně v souvuslosti s těmihle problémy.

Re: Nefandím dlužníkům! Ale...:
Autor: P. Hlosta Datum: 21.3.2017 12:12

Paní Kovářová promine jistě můj překlep v jejím jméně ;-)

Re: Nefandím dlužníkům! Ale...:
Autor: J. Schwarz Datum: 21.3.2017 12:57

Pokud by ti "zoufalci" vznikli kvůli likvidačním pokutám a v porovnání s vymáhanými částkami řádově vyššími administrativními náklady / exekuce, právní firmy / pak s tím měl ministr co společného. Pokud jde o zcela nesmyslné vršení půjček, vytloukání klínu klínem a neřešení problémů, je to věc dlužníka a pokud se chová jak popisujete je navíc zlodějem, který by měl jít do lochu. Nechápu jak mohou vzniknout vícekrát v tisku popisované "causy" kdy je údajný dlužník obrán exekutory o střechu nad hlavou tak, že je jeho nemovitost prodána v dražbě kamarádovi exekutora za směšnou cenu. Když dlužím půl milionu a mám domek za miliony čtyři, nebudu přece kalkulovat s tím že mi zůstane jak domek, tak peníze a sám jej prodám. Zaplatím dluh a nastěhuju se do levnějšího. Proč čekat na exekuci, kdy mi nemovitost prodá exekutor za šest se tisíc, já zaplatím dluh a "odměnu exekutora" a skončím jako bezdomovec když jsem mohl pořád být vlastně "milionářem"?

Re: Nefandím dlužníkům! Ale...:
Autor: Z. Lapil Datum: 21.3.2017 14:45

Obávám se, že jako dlužník kličkujete a kličkujete a exekuce vám "z ničeho nic" spadne na hlavu. Taky jsem jednu symbolickou (a ano: z vlastní blbosti - při stěhování se mi podařilo naprosto zapomenout na knížky z knihovny) absolvoval. Dověděl jsem se to tak, že mi přestala fungovat karta (a byl obstaven barák), takže jsem ten dluh zaplatit nedokázal prostě technicky. Na účtu jsem sice měl asi 10x tolik, ale nemohl jsem jím disponovat. Od té doby reaguju paranoidně na bezhotovostní ekonomiku.

Naštěstí jsem si tehdy dokázal půjčit od přátel, jinak bych opravdu musel k lichvářům. Exekutor vám totiž obstaví účet a barák a mzdu, teprv pak vám doručí dopis, pak začne běžet odvolací doba, pak vám dluh z toho účtu strhnou, pak běží nabytí právní moci, prostě jste bratru měsíc možná multimilionář, ale nemáte-li zásobenou lednici, nemáte co jíst. Těch tři a půl tisíce, co vám banka může dát z vašeho účtu, taky nedostanete okamžitě.

Tak koukám, :
Autor: J. Schwarz Datum: 21.3.2017 11:59

že se nám socialismus vrací i bez přičinění Brusele a EU!

Velký autorčin omyl:
Autor: D. Ondrejkovič Datum: 21.3.2017 9:46

Autorka (již od dob, kdy působila jako ministryně spravedlnosti) neustále setrvává v trapném omylu, že problém dluhů rovná se problém těch, kteří si půjčují (ač si to nemohou dovolit) na dovolenou nebo na novou velkoplošnou televizi.

TO VŠAK NENÍ PRAVDA!

Problém dluhových pastí spočívá PŘEDEVŠÍM v nenažranosti mnohých vlivných advokátů a exekutorů, kteří zde vytvořili SYSTÉM, který dluhy generuje sám a poté je uměle nafukuje. K tomu dochází postupně více a více u té části společnosti, která by se normálně nikdy nebyla zadlužila.

Princip tohoto systému spočívá v toleranci nekalých praktik spočívající v umělém vytvoření dluhu o kterém do poslední chvíle nevíte a v následném nastražování procesních pastí, ve kterých 90% obyvatelstva bez právního vzdělání uvázne. Stát pak ochotně takto vzniklé výpalné vymáhá.

Tutti: Velký autorčin omyl:
Autor: M. Drašner Datum: 21.3.2017 9:59

Promiňte, ale půjčím-li a splácím, nebude žádných advokátů ani exekutorů třeba. Jsem-li nenažraný blb, který si vypůjčí na nesmysly (pomíjím lidi ve skutečné existenční nouzi, leč těch bude, domnívám se minimum), pak jen houšť!

Re: Tutti: Velký autorčin omyl:
Autor: D. Ondrejkovič Datum: 21.3.2017 10:00

Prosím přečtěte si pečlivě příspěvek na který reagujete. Střílíte zcela mimo terč.

Re: Tutti: Velký autorčin omyl:
Autor: R. Chodovsky Datum: 21.3.2017 10:12

Jak vznikne uměle vytvořený dluh, o kterém dlužník do poslední chvíle neví?

Prosím, popište to velmi pečlivě, pečlivěji a ne tak ledabyle jako poprvé.

Re: Tutti: Velký autorčin omyl:
Autor: D. Ondrejkovič Datum: 21.3.2017 10:17

Pár příkladů je zde: http://ondrejkovic.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=179347

Dalším je třeba plzeňská záchytka nebo ústecké dopravní podniky.

V tom prvním případě dávali zachyceným osobám podepsat rozhodčí doložku (rozhodce byl majitelem záchytky) - samozřejmě, že by to bylo neplatné, ale "zneplatnit" rozhodčí nález je dost drahé a časově náročné (bez pomoci kvalifikovaného advokáta to nezvládnete) a navíc v té chvíli už můžete být v exekuci.

V tom druhém případě - pokud jsem jej dobře pochopil - vybírali revizoři pokuty, ale už ne (samozřejmě záměrně) běžné jízdné, které pak rovnou posílali (tuším také přes dovedně ukrytou rozhodčí doložku) rovnou do exekuce, na které se pak napakovali ve výši několikanásobku oné pokuty.

Atd.....

Re: Tutti: Velký autorčin omyl:
Autor: M. Klas Datum: 21.3.2017 11:07

Promiňte, ale pokud se nechám zavřít na záchytku, nebo jedu načerno, není následný dluh bez mé viny.

Re: Tutti: Velký autorčin omyl:
Autor: D. Ondrejkovič Datum: 21.3.2017 11:13

Zvolil jste pouze dva příklady z MNOHA (zbytek je v tom článku pod odkazem). Jako Vaše vina může být tedy podle Vás například posuzováno i to, že jste nevystudoval právnickou fakultu předtím, než jste podepsal jakoukoli smlouvu? Nemyslím smlouvu, které nerozumíte, ale smlouvu, která Vám připadá stručná, jasná a přehledná a nemáte pochybnosti o tom, že všechna tam uvedená slova mají přesně ten význam, jaký v běžném životě mívají. Což často bývá ten problém. Jste například pojištěn pane? A četl jste opravdu podrobně pojistné podmínky? A víte například, že Česká pojišťovna měla léta pečlivě ukrytou rozhodčí doložku ve svých pojistných podmínkách (byl to tuším článek 25)? A to dokonce i po novele zákona o rozhodčím řízení, který to zapovídal....

Re: Tutti: Velký autorčin omyl:
Autor: M. Klas Datum: 21.3.2017 12:37

Zvolil jsem pouze ty dva příklady, které jste tu v diskusi popsal.

Re: Tutti: Velký autorčin omyl:
Autor: D. Ondrejkovič Datum: 21.3.2017 12:39

Primární v příspěvku byl odkaz na ten můj článek, kde je popsáno daleko větší množství případů. Ty dva jsou jen na doplnění z poslední doby a v době napsání toho článku ještě neexistovaly nebo nebyly dostatečně zdokumentovány.

Re: Tutti: Velký autorčin omyl:
Autor: M. Malovec Datum: 21.3.2017 12:37

To je přesné. Já chci žít na straně svéprávných občanů. Vím co dělám. Ten kdo to neví, nemůže žít ve společnosti svéprávných, kteří by na něj dopláceli. Třeba neplatiči nájemného kvůli nimž svéprávní doplácejí dluhy na vodném jen proto, aby jim nebyla odříznuta voda.

Jedu-li načerno,:
Autor: A. Alda Datum: 21.3.2017 14:08

mám zaplatit jízdné a pokutu. Ale ne 120 tisíc, aby si vydělal advokát i exekutor!

Zavření na záchytku není vina zavřeného.:
Autor: A. Alda Datum: 21.3.2017 14:12

On na tu záchytku nechtěl. Chtěl se třeba v klidu vyspat v příkopě. Ale někdo si usmyslel, že opilí lidé patří na záchytku a že za to budou platit. To je lumpárna ze samé své podstaty.

Re: Velký autorčin omyl:
Autor: M. Prokop Datum: 21.3.2017 10:47

Ano, i to existuje, ale prakticky nikdy to není bez zavinění dlužníků. Až potom se někdo může nemravně obohacovat.