26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Soumrak biopaliv 1. generace... a co dál?

Ambiciózní, byť to správné přídavné jméno by mělo být spíše „lobbistický“ projekt EU prosadit jako povinnou alternativu klasických pohonných hmot biopaliva mizí, byť velmi pozvolně, v propadlišti dějin.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Bocek 17.2.2017 6:31

Ekologie, náboženství, stejně jako zbrojení ,

jsou úplně o tom samém. Vyvolá se katastrofální vize , nalezne se jedinné možné řešení , proti rozumu se prosadí a daňový poplatník to zaplatí.

R. Langer 17.2.2017 8:49

Re: Ekologie, náboženství, stejně jako zbrojení ,

Nikoliv ekologie, ale ekologismus je stejné náboženství jako kterékoliv jiné včetně komunismu či nacismu. :-/

K. Wágner 17.2.2017 5:51

Dřevní hmota nahrazuje uhlí

Na serveru Osel je výborný článek Vladimíra Wagnera - Dovezená dřevní hmota nahrazuje uhlí nejen v Dánsku. V závěru tu zelenou partu přesně vystihl: "A stejně jako nyní demonstrují proti využití palmového oleje v potravinách, budou v budoucnu organizovat kampaně proti dovozu dřeva na nábytek, i když dominantní podíl na nárůstu spotřeby dřeva bude mít zelená výroba elektřiny v evropských elektrárnách, které přešly od uhlí k biomase." Více zde:

http://www.osel.cz/9247-dovezena-drevni-hmota-nahrazuje-uhli-nejen-v-dansku.html

A. Bocek 17.2.2017 6:34

Jak říkal náš hajnej :

dřevo roste na dřevě a pokud z lesa vyvezeme všechno do poslední šišky, zbudou nám jen ostružinové pláně.

V. Kotas 17.2.2017 7:06

Re: Jak říkal náš hajnej :

Ani to ne. Podívej se po Šumavě, na místa po kůrovci.

P. Rada 17.2.2017 11:35

Re: Jak říkal náš hajnej :

Proč na Šumavu? Kalamitního dřeva jsou celostátní přebytky po celoplošném výskytu kůrovce zaříčiněném suchem. Problém ale je, že toto "biopalivo" nejspíše brzy dojde a suchá země s degradovanou púdou ho pak bude produkovat stále méně.

http://www.silvarium.cz/lesnictvi/sucho-zpusobilo-vyznamny-narust-kurovcovych-tezeb-na-sv-morave

http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-lesich-u-sternberka-kvuli-kurovci-prudce-vzrostla-tezba-dreva

http://archiv.ihned.cz/c1-65244220-firmy-nestihaji-tezit-drevo-napadene-kurovcem-ten-se-siri-hlavn

M. Krátký 17.2.2017 2:05

Courám se po lese v Posázaví již 70 roků

a konstatuji, že se stav lesů velmi změnil. Dřív tam po těžbě uklízely místní babky a v plachtách na zádech si odnášely veškerý dřevní "odpad" domů k zatápění. Část tohoto "úklidu" prováděli i naši rodiče ( nás chatařů ). Takže po těžbě bylo v lese prakticky uklizeno raz-dva. Jo a klády odcházely z lesa oloupané a kůra ( i se zárodky kůrovců a jiné havěti ) na místě spálena. Místní babky později zmizely stářím, chataři přešli na naftová kamna, elektriku, brikety uhelné i dřevěné atd, atp. Takže dnes je v lesích bordel jako v tanku, vrstvy větví a dalšího odpadu po těžbě, vykácené a zválcované pruhy po strojní těžbě atd, atp. Koupit od hajného tu a tam roztroušené "soušky" nelze - musíte se zúčastnit "konkurzu" třeba v Pardubicích a podobné 3,14čoviny. Moje chata/parcela sousedí přímo s lesem - získat palivové dřevo hnijící za plotem je utopie, místní mafie nás - náplavu považuje za ohrožení jejích "práv" a tak si palivové dřevo vozím ( 29 km ) z Pražských lesů m3 nařezané na metrovou délku rovnou do přívěsu á 1000,-kč a místní mi můžou políbit. Dobrou noc a krásné ráno.

V. Kotas 17.2.2017 7:01

Re: Courám se po lese v Posázaví již 70 roků

Tak to dopadá, když začnou vládnout teoretikové a svazáci všeho druhu. Vše dobré, fungující odvrhnuto jako komunistický přežitek, i když to vzniklo už za císaře pána. A přečkalo to postupně všechny režimy do r.1989. Paradox, že ! Přednost dostali ti, kteří chtěli zbohatnout za dvě odpoledne, slovo národohospodář se stalo slovem zakázaný,. Takže máme, co se vyzvonilo klíčema. Nebo to po tom osudovém dnu ( 17. 11 ) byla jenom komedie, k převzetí moci jinou klikou ( těch co byli u komunistů, lidovců - vládců do r. 1989 ) ?

V. Kotas 17.2.2017 7:03

Re: Courám se po lese v Posázaví již 70 roků

A to buď rád, že ti zatím nezakázali chodit do lesa na houby.

P. Rada 17.2.2017 1:22

Jaké jsou "jiné" technologie?

Autor sice víceméně zprávně kritizuje dnešní zneužívání biopaliv ale opomíná příčiny a hlavně nenastinuje řešení. Bez tohoto je ale úvaha jaksi prázdnou. Zkusím proto právě agrárníkovi připomenout, že byli jeho kolegové co stáli u zrodu dále pak konzumem zneužité myšlenky biopaliv.

Předně to totiž byla "zelená revoluce" v zemědělství (https://cs.wikipedia.org/wiki/Zelen%C3%A1_revoluce_(zem%C4%9Bd%C4%9Blstv%C3%AD)), která svého času hlavně v Evropě přinesla díky novým odrůdám a technologiím herbicidů, pesticidů... tak zásadní růst zemědělské produkce, že předcházející nedostatek potravin se změnil na přebytky a dokonce víru, že to tak pro jakousi automatiku pokroku už zůstane.

Zároven ale v té době panovala studená válka a tuplovaně proto hrozila rostoucí závislost na ruské ropě. Jevilo se tedy výhodnější přebytky nevyhazovat ale přeměnit na palivo a zvýšit tak navíc svébytnost dotyčných zemí. Sotva kdo za takového stavu naopak uvažoval o úsporách nákladovosti jako o nezbytném kroku.

Poté se stalo to co se stát asi muselo. Zprvu dramatický progres "zelené revoluce" se zpomalil až zastavil + spotřeba vzrostla. Mezitím se postupně začaly rozvíjet plány na hromadnou produkci biopaliv a i zde se ukázalo, že s růstem objemu se efektivita dostatečně nezvýší a zároven, že další generace biopaliv nebude tak snadné zavést. Podstatná se tedy ukázala nízká efektivita takto těžené energie kombinovaná s extenzivitou spotřeby. Závislost na fosilních palivech tak nejen zůstala ale celosvětově se prohloubila se všemi negativními dopady včetně klimatických které zpětně - např vlnami sucha, povodní.. znesnadnují udržet zemědělskou produkci na dostatečně vysoké úrovni.

Dnes už je zřejmé, že takovýto systém je trvale neudržitelný a to s celé řady dříve opomíjených příčin. Racionálně uvažjící společnost by měla předně snížovat svou přemrštěnou spotřebu. O tom ale sotva kdo chce slyšet a i autor se takovému pohledu vyhnul aniž hlavně cokoli nastínil o náhradních technologiích.

O. Uživatel 17.2.2017 13:11

Uživatel požádal o vymazání
P. Rada 17.2.2017 17:12

Re: Re:Jen trochu Vás poopravím.

Za spomalením růstových faktorů je regulace nebo zohlednění externalit a dalších rizik nebo dokonce přiblížení k Limitům růstu??? Tu údajnou "zřejmost" by jste proto měl umět doložit a nikoli jen svým tvrzením. Na ceně i době výstavby JE je zpomalení i rlůst nákladovosti vidět nejlépe a zároven se ale dá tvrdit, že pokud by se stavěly dál černobylské typy vyšlo by vše velice levně a tedy že je za zdražením radikální "regulace".

Osobně mám za to, že se spíše společnost začíná přibližovat k limitům růstu a dokonce se potýkat s porušenou planetární stablitou.

Jakou "potřebu" by upřednostnila více racionálněji uvažující společnost oproti té naší (která se chová dominantně intuitivně) je dost obtížná otázka ale typuji, že by preferovala strategii směrem k přežití a tedy hledala cesty jak nezůstat uvězněná na této planetě.

O. Uživatel 17.2.2017 20:07

Uživatel požádal o vymazání