27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

ŠUMAVA: B2B - od Bursíka k Brabcovi

Před deseti lety, v noci z 18. na 19. ledna 2007, řádil orkán Kyrill a jenom v NP Šumava mu padlo za oběť milion stromů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Čábelka 18.1.2017 12:04

Re: To by mě zajímalo

Prý to mělo průběh a dopad stejný jako unás :o/. Já jen nevím, jak a kam ten zmar a tu spoušť před všemi ukryli. Já tu zelenými Pol Potovci spáchanou ekologickou katastrofu nikde za čárou nenašel. Lžou jak RP stále stejně, furt dokola! Je to pomník zdokumentované ekologistické prasárny na padesát let!

P. Rada 18.1.2017 11:52

Re: To by mě zajímalo

Bavorská strana má/měla oproti té naší výhodu v četnějších srážkách na návětrných pohořích a tak se po kůrovcových polomech tradičně lépe regenerovala. Tato situace bude pokračovat ale se sníženým rozdílem úměrným tomu jak bude klesat četnost převládajících západních větrů v celém středoevropském regionu jako důůsledek odtávání Arktidy.

Celkové vysučování krajiny se také týká i Německa i když trochu méně než nás a naopak východněji a jižněji od nás bude pravděpodobně sucho ještě dominantnějším faktorem pro biosféru.

Za 20-30 let se tolik situace s kůrovcem v nových smrčinách zřejmě opravdu neprojeví. Ten totiž běžně napadá až smrky 40 a více let staré se silnou kůrovou vrstvou kde se může namnožit. Jen při přemnožení dochází i k poškození těch mladších. Stoletého smrkového porostu se ale na Šumavě už znovu zřejmě nedočkáme a tento otazník visí i nad Bavorslou stranou. Změna klimatu totiž probíhá příliš rychle vzhledem k až několikaset leté životnosti smrkových velikánů kteří se tak stávají jen pamětníky zašlých časů.

Za století se totiž naše planeta klimaticky změní do stavu který zde panoval před více jak 3 miliony let!!!

Z. Čábelka 18.1.2017 11:49

Re: Je těžké žít ve státě

Ano, je to stejné jako s přemnoženými a dotacemi hormonálně nadopovanými zelenými ekologisty. Rakovina rozsévaná zelenými šamany ze stromu na strom musí zničit celou Šumavu a to za jejich hlasitého samochvalného a spokojeného bučení. Takto hovádka boží "korektně" experimentují bez zmocnění, jen se svým svatým posláním a s prostou blbostí na účet přirody a všech.

P. Rada 18.1.2017 11:37

Re: Proč Mánek mlží až lže?

Nemusíte nikam jezdit - to by jste se nacestval! Jsou toho ale plné noviny - stačí číst.... Kůrovec je totiž od nepaměti latentně všude od Česka přes Kanadu a Sibiř spátky. Kalamině se ale projevuje zejména tam kde došlo k extrémnostem v pěstování smrčin či změnám klimatických podmínek nebo dokonce k souhře obojího.

Proto to před časem "bouchlo" u nás nejdříve na Šumavě ale dnes pokračuje velkoplošně a dál v celém míném pásu světa. Smrčiny se tak geograficky stěhují k severu.

Jestli ale nevěříte račte si vybrat. Např Kanada je dost rozlehlá, krásná ... ale i s hořícími lesy právě nestabilními pro změnu klimatu rovněž s celoplošně rozšířeným kůrovcem a to dokonce v původních lidmi nevysazovaných lesích.

R. Gramblička 18.1.2017 11:36

To by mě zajímalo

možná to pan Rada bude vědět, jak se promítla kůrovcová kalamita v Bavorské části pohoří.

Původně jsem byl kritikem ekoinženýrství na Šumavě, ale po pravdě už je mi to jedno. Šumava bude na 20-30 let bez vzrostlých lesů, postupně tam ale vyroste divočejší a pestřejší les. Akurát, že ho budou obdivovat až budoucí generace

V. Kotas 18.1.2017 11:32

Re: Proč Mánek mlží až lže?

Zapomněl jsi na developery a ty rovnější z rovných.

V. Kotas 18.1.2017 11:30

Re:

Ono by stačilo, vrátit jí původním vlastníkům, jejich dědicům ( pokud už z nich nejsou panelákoví zelený ). Aby se tam začalo hospodařit jako to bylo před r.1938.

P. Rada 18.1.2017 11:23

Re: Pane autore,

Poslanci mají "rozum" vymezený legislativně - tedy např. pětiletkově - s vazbami na ty kteří se o jejich zvolení v kampaních zasadili. Takto jsme si to dnes delegováním svých pravomocí až zbavováním se zodpovědnosti zavedli v tzv moderní demokracii. Ta je totiž už velmi vzdálená té původní kdy každý svobodný občan rozhodoval sám za sebe ze svých vlastních prostředků a to jako rolník, i voják + ... v jedné osobě.

Dnes už naopak většinově žijeme nad poměry na fosilní dluh který nehodláme splácet.

"Zdravý rozum" je proto pojem daleko širší, hlubší a na rozdíl od STUPIDITY daleko vzácnější (https://www.youtube.com/watch?v=Cvy5lJSHE5Q)

Dobrý vladař či alespon správce svého kousku země... by měl o jejím "zdraví" rozumě uvažovat celoživotně a to je nelehký úděl zvláště v období, kdy se svět velmi proměnuje a stereotypy přestávají platit. Jeví se proto snažší delegovat svá práva na někoho .... a poté nad ním lámat hůl.

J. Schwarz 18.1.2017 11:07

Re: Proč Mánek mlží až lže?

A vy už víte o přemnožení kůrovce i jinde než na Šumavě? Kde to je, ať se tam zajedu podívat než z toho udělají veřejnosti nepřístupnou "přírodní" rezervaci. Českou krajinu si prostřednictvím svých lobbistů ve sněmovně privatizují z jedné strany myslivci, z druhé "ekologové" a "vědci". To se máme na co těšit.

T. Kočí 18.1.2017 10:22

Se šumavou si nevime rady, co ji prodat Němcům?

J. Hanzal 18.1.2017 9:59

Pane autore,

chtít po poslancích rozhodovat zdravým rozumem? To tedy chcete příliž, oni jsou vázáni stanickými, lobistyckými a hlavně ekoteroristickými (v tomto případě) zadáními, a takto musí hlasovat. Jinak by přišli o prebendy.

K. Frauknecht 18.1.2017 9:52

Re: Jo,

ale tahle Bursíkova cesta je experimentem blbým a naprosto zbytečným. Při "tvorbě" Bavorského lesa (NP) se těžilo o sto šest (průměrné roční těžby byly ve výši 42 000 m3!), vysazovaly se druhy, o kterých se předpokládalo, že jsou "původní"...

Zkrátka: co Němec zmrvil, to napravil. U nás se to zmrvilo na druhou.

K. Frauknecht 18.1.2017 9:44

Re: Snad by se měl pan autor,

Blbosti píšete Vy. Napřed studovat a pak kritizovat :-)!

"Bezzásahovost" v NP Bavorský les po Kirillovi: "Zásahy proti kůrovci (kromě těžby napadených stromů se jedná i o preventivní zpracování polomů a škod sněhem) zde v posledních letech vznikly v nejvyšších hřebenových polohách horských smrčin holiny o celkové rozloze přesahující 1 000 hektarů."

http://www.lesprace.cz/casopis-lesnicka-prace-archiv/rocnik-91-2012/lesnicka-prace-c-7-12/narodni-park-bavorsky-les-lesy-lesy-stare-lesy

P. Rada 18.1.2017 9:36

Re: Předpokládám,

I ty "Novohradské hory" čeká s postupem klimatické změny proměna na typ porostů křovinatých suchu přispůsobivějších které můžeme dnes vidět tžna Balkáně.

Máteli rád "hluboké lesy" tak si je vyfotografujte do své paměti a pak o nich můžete vyprávět třeba vnoučatům - jestli Vám o to jako o náhražku vůbec budou stát.

Š. Hašek 18.1.2017 9:31

Re: Předpokládám,

Přijde na to, kterou Šumavu, pane Frauknechte. Již jsem se smířil, že "ta z roku 1934" bude jen na fotografiích. V přírodě probíhají jen dynamické děje. V zeměpisné šířce Šumavy bude smíšený les za 50 let, z toho už takových deset máme za sebou, za 200 let tam bude zcela neprostupný prales, co taky jiného, mým vnukům to asi bude vyhovovat, zbytka pralesa v Evropě. Vydělá i šikovný turistů ubytovatel, snad.

Stran divočejší přírody - tam, kde zmizel člověk/hospodář, se to vždy jen změnilo, nikdy nezahynulo. Mám rád Ordnung v pojmech.

P. Rada 18.1.2017 9:29

Re: Je těžké žít ve státě

Kůrovec se 65milionů let už chová jak bílá krvinka v nemocném lidském organismu. Nejdřív se namnoží na patogernním ... ale pokud takto situaci nezdolá může dojít až k přemnožení, napadání zdravých buněk... a terdy k alergickému konci "organismu".

P. Rada 18.1.2017 9:24

Re: Předpokládám,

Krátkodobé "výnosy" jsou dnes už celostátně takové, že se neví jak to vše zpracovat a tak i cena světově klesá:

http://www.lesaktualne.cz/stitky/kurovcova-kalamita-2016

http://archiv.ihned.cz/c1-65432220-kurovec-napadl-lesy-cr-dreva-je-prebytek-ceny-padaji

Š. Hašek 18.1.2017 9:22

Re: Je těžké žít ve státě

Spory mezi výrobcem překližky a správcem národního parku bych nenazýval ekoterorismem ani neomarxismem. Od toho tady máme ty lidskoprávníky, rovnostáře kolem Halíka.

Kůrovec, hodující na smrkovém, průmyslovém, překližkovém, plánovaném lese, jest ekoterorista či neomarxista????

K. Frauknecht 18.1.2017 9:22

Re: Předpokládám,

Bezzásahovost rozhodně zločinem není. V tomto konkrétním případě to však znamená, že tak jak jsme znali Šumavu, uvidíme tak asi za 200 let. Už jsem se s tím smířil, Novohradské hory jsou taky krásný.

Š. Hašek 18.1.2017 9:19

Re: dovolil bych si podotknout

Pane Hanke, dost vše dohromady.

Problém bude v tom, že se nedomnívám, že kůrovec (a jiní živočichové) mohou Šumavu zničit. Stejně tak se nedomnívám, že vítr může Šumavu zničit. Byť tomu na NOVĚ říkali hurikán. Tatry také stojí po jednom nočním větříku, že.

Víte, ono založit stabilní ekosystem na výrobě smrkové dřevní hmoty lze dost bélbě. Kůrovec jest v tom nevinně, on jen přišel (v národním parku) k prostřenému stolu. Nevím nic o řepce na Modravě, pouze vím o "omdlévajících cyklokosmonautech" na Pürstlingu " z toho bordelu, co si tam ta námi neřízená, hloupá příroda dovolí dělat".

Mě příroda (bez traktorů) a s kůrovcem a dalšími "škůdci lidozáhumenků" stále ještě fascinuje. Samozřejmě na vymezených územích. Vás nikoliv?? Zkráceno.

M. Frank 18.1.2017 9:17

Je těžké žít ve státě

kde ekoterorismus a neomarxismus je tolerován a diskutován. Současný režim začíná být horší, než byla komunistická totalita. Jak dlouho asi bude trvat lidem, než se zase pořádně nase..u?

P. Rada 18.1.2017 9:17

Proč Mánek mlží až lže?

To lhaní by platilo v případě, že mubylo možné zde dokázat, že zná pravdu a připoučtím, že to je u jedince, vyhýbajícímu se přímé diskusi, prakticky nemožné. Lze však doložit obecný rozvoj kůrovce smrkového jako logický důsledek celosvětové klimatické změny který se dnes týká nejen celého státu ale celého mírného pásu planety což je předpokladem i kalamitního výskytu. O tom je řada nezávislých pozorování, studií a ví o tom proto naprostá většina lesáků a značná část jen trochu poučené veřejnosti. Autor ale může být i přesto vyjímkou která o tomto neví - proto to ani nekomentuje... - ale právě toto ignorování faktů považuji za pro něj a jeho presentovaný postoj za příznačné.

Neníli proto problém Šumavy ve vztahu ke kůrovci jen důsledkem jednoho orkánu a důsledků kroků jednoho ministra, senátu... či jen místního vedení - pak ten kdo při opomenutím či záměrném nekomentováním dalších podstatných okolností předkládá bezdiskusní závěry .... "A přesně na den, 10 let po orkánu Kyrill, má Senát dne 18. ledna 2017

odsouhlasit pro Šumavu další, tentokrát mnohonásobně větší katastrofu.

Totiž novelu zákona o ochraně přírody a krajiny" ... - je bud za hlupáka nebo mlží či dokonce vychytrale podvádí. Ta "mnohonásobně větší katastrofa" smrkových porostů celého mírného pásma planety totiž dnes probíhá celosvětově a na dění jen v ČR či jen na Šumavě prakticky nezávisle.

To ale znamená, že o smrkové porosty nejspíše časem přijde nejen Šumava ale podstatná část naší krajiny - ale pan Málek může lidu tvrdit ... "vidíte já to říkal".... a na tomto jevu si takto "mlžením" už dnes budovat karieru senátora.

K. Frauknecht 18.1.2017 9:13

Re: Čím to je,

Je to tak :-).

Š. Hašek 18.1.2017 9:08

Předpokládám,

že pan autor mě poučí, že bezzásahovost jest "zločin přímo norimberský".

Já se vskutku divím, že si příroda lajsla (a stále ještě) existovat na Zemi bez ministerstva a ředitelů, Bursíka nevynechávám. Tedy pokud ovšem nemyslíme přírodou rajčata v kyblících, trávník na 28 mm a "překližkové" monoplantáže smrku dle hospodářských/růstových ukazatelů.

Uznávám, že poněkud zjednodušeno. Za vyšší výnosy našich lesníků všude (i v Národním parku Šumava)!!

M. Valenta 18.1.2017 8:55

Snad by se měl pan autor,

před tím než napíše takovou blbost, zajet podívat do Bavorska, kde bezzásahové zóny existuji podstatně déle. Příroda si je schopná pomoci sama a docela rychle, ale to těm co chtějí u cestičky zelený smrček a něm kosa hned a okamžitě, zkrátka nevysvětlíte.

K. Novák 18.1.2017 8:53

Kyrill

"Před deseti lety, v noci z 18. na 19. ledna 2007, řádil orkán Kyrill a jenom v NP Šumava mu padlo za oběť milion stromů." Pro informaci: Kyrill měl rychlost větru 38 m/vt (asi 137 km/hod). V roce 1984 měl orkán rychlost větru 41 m/vt, v roce 1985 37,1 m/vt, v roce 1989 36 m/vt, v roce 1990 44,4 m/vt, v roce 1995 37,4 m/vt. Orkán (rychlost větru přes 118 km/hod) se Šumavou za posledních asi 30 let přehnal minimálně dvacetkrát. Informace o tom, že vichřice s rychlostí větru kolem 30 m/vt je na Šumavě tak 5krát do roka, takže Kyrill byl jen trochu silnější vítr, si může zájemce přečíst přímo na Šumavě na informační ceduli u Poledníku. Přesto "škody" způsobené Kyrillem jsou nesrovnatelné. Proč asi? Nepochybuji o tom, že pan Mánek to ví. Koho to zajímá, může si to najít v publikaci H. Šantrůčkové, J. Vrby a spoluautorů Co vyprávějí šumavské smrčiny (rámeček č. 21).

V. Kotas 18.1.2017 8:39

Re: Čím to je,

Moc ho neprovokuj, nebo se budeš divit, co vytvoří.

V. Kotas 18.1.2017 8:38

Re: dovolil bych si podotknout

A tůristi budou nadšení.

J. Hanke 18.1.2017 8:31

dovolil bych si podotknout

. Až ekologisti, ochráncové přírody i zvířátek, environmentalisti a jiní kazisvěti Šumavu úplně zničí, poslední strom kůrovec sežere, poslední zajíc chcípne, vyseje se řepka olejka a všude bude zářit krásná, žlutá, přímo zlatá sluníčková barva.

Pak teprve nastane na Šumavě to pravé krásno a ekologično..

A. Alda 18.1.2017 8:08

Čím to je,

že není-li ve věci nějak zamotané Rusko, jsou Vaše komentáře tak rozumné a výstižné, zatímco přijde-li řeč na Rusko, hanba mluvit?