21.8.2017 | Svátek má JohanaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


POLITIKA: Nápady čtenáře detektivekVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 1, poslední: 12.1.2017 23:59, přehled diskusí

Tak nevím:
Autor: P. Švejnoch Datum: 12.1.2017 8:48

Ne že by autor neměl ve svých postřezích pravdu. Dokonce si i z Chandlera vybral odpovídající citace, na které své postřehy postavil...

Ale proč si pro tyhle své konstrukce vybral zrovna Chandlera, a navíc ausgerechnet "Loučení s Lennoxem", to mi není jasné.

Romány (ony jsou to z definice spíše novely, ale říkejme tomu romány) Raymonda Chandlera patří k mojí nejoblíbenější četbě - všechny, které vyšly v českém překladu, jsem přečetl nejméně dvakrát, ale spíš vícekrát. Záměrně píšu "romány" nikoli "detektivky", protože každý, kdo je s nimi trochu obeznámený, musí uznat, že Chandlerovy detektivní zápletky nejsou stěžejním (a nejsilnějším) prvkem jeho románů - tím je spíš samotný příběh (podávaný "ich-formou") hlavního hrdiny Phila Marlowea, jeho malá úcta k oficiálním autoritám, jeho čestnost a přímost a v neposlední řadě jeho sarkastické poznámky a lehce cynické nazírání okolního světa, ale i samotný barvitý popis losangelesských reálií - to vše podané velmi osobitým jazykem (Chandler měl také /většinou/ štěstí na české překladatele - mj. J. Škvorecký).

"Loučení s Lennoxem" v tomto není výjimkou. Krom detektivní zápletky je tu dalším motivem Marloweovo zvláštní přátelství s bohatým válečným veteránem Lennoxem, a zejména pak konec tohoto přátelství - z pohledu Marloweových morálních zásad nevyhnutelný.

Tím vším chci říct, že romány Raymonda Chandlera nejsou žádnými sociologickými sondami do prohnilého demokraticko-kapitalistického systému, ani studiemi o prolhanosti buržoazních umělců (najmě spisovatelů), jak by se mohlo zdát z článku pana Anderleho. Z tohoto důvodu mi naroubování aktuálních postřehů pana Anderleho (jakkoli je shledávám správnými) na "Loučení s Lennoxem" přijde nelogické a poněkud málo případné.