28.6.2017 | Svátek má Lubomír



DISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


POLITIKA: Nápady čtenáře detektivek



Výpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 1, poslední: 12.1.2017 23:59, přehled diskusí

Široká ruská duše. :
Autor: J. Kraus Datum: 12.1.2017 18:19

V nějakých vzpomínkách jsem četl, jak se během osvobozování ČSR sovětští vojáci smrtelně otrávili muchomůrkou červenou, které snědli kvanta. Marné bylo varování místních, že je jedovatá, v Rusku že prý ne. Tuším že Erazim Kohák někde vzpomínal, jak se ve svém americkém srubu živil houbami, pokládanými místními za jedovaté. Západní Evropan už je tak přešlechtěn, že, co vím, houby nesbírá vůbec. V Británii za války náš kuchař uvařil míchanici z hřibů, pro naše letce pochoutka, Angličané do jednoho z ní měli málem smrt. Ve starých cestopisech bývá občas zmínka o tom, že nějaké místní jídlo je smrtelně jedovaté tu pro Evropany, tu pro černochy apod. Nevím co lékařská věda, ale podle všeho různé národy a tím více rasy mají odlišný metabolismus.

Jezdívali jsme za komunismu na houby do lesů kolem Bělé p.Bezdězem, jižně od ní, ne do těch vojenských. Ale i tam se občas potkala rojnice stále hladových Rusáků na houbách a občas se ptali, jestli je nějaká jedlá. Napřed jsme se jim zdálky vyhýbali, ale asi měli příkaz navazovat družbu a nemuseli se do toho moc nutit. Nebyla to taková monstra, ostatně jako nebyli před nimi příslušníci wehrmachtu, ale o tom dnes radši potichu. Vzpomněl jsem si na ně, když jsem teď někdy četl rozhovor se starým Afgháncem. Ruští okupanti se chovali jako lidi, snažili se s místními bavit, pouštěli dětem filmy, zatímco západní okupanti se chovají i vypadají jako mimozemšťané.

Z filmů „noir“ podle Chandlera, které se dají stáhnout, jsou výborné Hluboký spánek (s H.Bogartem, české titulky) a Dáma v jezeře (bez titulků).