24.5.2018 | Svátek má JanaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


FEJETON: Vinnetouova smrtŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 42, poslední: 12.1.2017 21:30, přehled diskusí

Proto je jistější točit sci fi !:
Autor: J. Lepka Datum: 12.1.2017 20:14

Tam vám aspoň nikdo neomlátí o hlavu historickou nepřesnost, či dokonce fikci.

No, viděl jsem kousek:
Autor: J. Jurax Datum: 12.1.2017 19:21

a lituji času, který jsem takto utratil.

Tohle je fakt příšerná hovadina; a jako dávný čtenář mayovek pravím, že tohle s nimi nemá nic společného. Pachatelé tohohle patří k mučednickému kůlu.

A ČT sáhla hodně vedle. Nechť veliký Manitou sejme pomatení z myslí těch, kdož tohle koupili a nechali vysílat. Howgh!

Já se bavil:
Autor: V. Mlich Datum: 12.1.2017 17:12

Já se bavil. Na filmu, na článku i na diskusi. Film beru jako pokus zkusit nějak jinak uchopit notoricky známé téma. Povedený pokus. Podařilo se mu oprostit od romantiky a posunout do do reality, indiány i víc do šamanství. A humor naroubovaný na současného diváka.

Ale článek i diskuse ukazují, jak jsou lidé už zmagoření z toho všeho kolem, že se nedokážou ani na kovbojku podívat, aniž by hledali nějakou ideologii, vymývání mozků, spiknutí. Když Winnetou řekne "svět už je teď dokonalý", chápou to smrtelně vážně jako nalejvárnu do mozků, i když to od autora evidentně byla legrácka z ekofašistů. Asi se moc nepovedla, když to tolika lidem nedocvaklo.

Suchař Aston:
Autor: V. Mlich Datum: 12.1.2017 17:18

Vybavila se mi vzpomínka z dětství, jak jsme koukali v tv na nějakou němou grotesku, kde zrovna na někoho vysypali mouku, a všici kolem byli celí bílí a legračně poskakovali. Všichni jsme se tomu řehotali, až jsme se za břicha popadali, pak jsem kouknul na mámu, a ta si se zděšením ve tvářích říkala: "Taková škoda! Tolik rozsypané mouky! Čemu se tak smějí?"

Re: Já se bavil:
Autor: J. Jurax Datum: 12.1.2017 19:37

No, ono se toho tam nepovedlo víc ... na tom kousku, co jsem viděl, vlastně všechno.

To mi přijde, jakoby udělali remake Casablancy, přičemž Rick Blaine by byl moderně pojat jako gay (reprezentant menšiny, to je dnes módní), ekologický aktivista a propagátor bio potravin a samozřejmě černoch, sváděl by ho Viktor Laszlo, jehož žena Ilse by byla pronásledovanou vůdkyní odboje (toť žádoucí gender prvek). Ten původně černý džezový muzikant by naopak byl běloch (černý džezmen je klišé). A lokál Casablanca by samozřejmě byl nekuřácký.

Re: Já se bavil:
Autor: J. Lepka Datum: 12.1.2017 20:02

Proboha, ne tak nahlas nebo se toho někdo chytí!

Já to čekal:
Autor: P. Zinga Datum: 12.1.2017 16:20

a proto jsem se na to ani nepokusil koukat. Vyzerá to, že jsem se nemýlil. Hezky to popsal Koler v Parlamentních listech.

Taky to tak cítím:
Autor: R. Morava Datum: 12.1.2017 15:42

Že husákovské Československo za komunismu bylo mnohem svobodnější než dnešní EU, s vyjímkou soukromého vlastnictvi. Třeba stromečky a jiná výzdoba na Vánoce byli (a v Bruselu už ne). A westerny z NDR sice ukazovaly hrdinu, který spálil americkou vlajku, ale nakonec nezabil vraha své manželky, který měl taky rodinu. Bylo tam víc reality, romantiky a méně třídního boje. Jak to tak sleduji, tak nový Vinetou je agitka Zelených

Stejná kravina by bylo znovu v současné době :
Autor: M. Krátký Datum: 12.1.2017 15:22

natočit Švejka. Nového Švejka ať si mlaďoši natočí až celá naše generace vymře. Konkurovat pánům Hrušínskému, Kopeckému a dalším dosud nelze. Hezký den

Karel Čapek:
Autor: K. Krejčů Datum: 12.1.2017 12:36

kdysi napsal, že kritik je člověk, který říká, jak by to udělal on, kdyby to uměl. Myslím, že pan Neff chtěl najít ve filmu něco, co tam není a tudíž to nalézt nemohl. Reinlovy filmy ze 60 tých let byly pohádkou pro děti (asi i dospělé), remake Vinetoua je pořád ještě fikce, realitě poněkud bližší (ostatně, jak známo, autor předlohy Karel May v Americe nikdy nebyl a vše si vymyslel v drážďanském Radebulu).Dívat se na film ideologicky je sice možné, ale asi to nebylo cílem tvůrců. Každý filmař (tedy skoro každý, ne ti. co dolují granty a pak vytvoří film, na který přijde 27 diváků) točí proto, že to umí a chce vydělat. Nechci ani domýšlet, co by se dalo dovodit při ideologickém pohledu na Cameronův Titanic.

Re: Karel Čapek:
Autor: M. Vondráček Datum: 12.1.2017 12:54

Ten citát platí i pro Vás, jako kritika fejetonu pana Nefa ...

Re: Karel Čapek:
Autor: V. Kopta Datum: 12.1.2017 15:23

pan Neff chtěl ve filmu najít Maye a ten tam není...

Ona totiž ta zbolševizovaná představa Indiánů :
Autor: P. Vaňura Datum: 12.1.2017 15:46

má k realitě dále, než Karl May. Mezi severoamerickými Indiány např. kvetlo otroctví a obchod s otroky. Ti byli někdy dokonce zabíjeni v zájmu udržení cen...

Jinak, budování železnice vadilo akorát paroplavebním společnostem. A H. G. Wells ve svých Dějinách světa dokonce napsal, že "USA existují jedině zásluhou železnice a telegrafu. Bez nich by byl stát takovéto velikosti neudržitelný."

Jak známo, starověcí panovníci aby udrželi své mnohem menší říše pohromadě, je museli pořád objíždět. A Dioklecián zavedl v Římské říši tetrarchii proto, že jeden panovník to měl k hranicím, kde by případně musel zasahovat, moc daleko!

Re: Karel Čapek:
Autor: J. Sinnreich Datum: 12.1.2017 21:09

Dovodit by se dala soucasna situace EU.

Karel Čapek :
Autor: K. Krejčů Datum: 12.1.2017 12:23

Kdyz nic jineho:
Autor: V. Vaclavik Datum: 12.1.2017 11:49

aspon to napomuze prozreni tech nasich sasku, co porad maji ten Zapad za priklad ve vsem hodny nasledovani, tedy hlavne v tom, v cem jsme ryli rypaky cca ctyri dekady.

K tomu slavnemu Zapadu jsme se pripojili bohuzel, az kdyz uz byl na ceste k drzkopadu (stejne jako predtim ten nas komunismus), jen jsme to nechteli videt, a mnozi dodnes videt nechteji.

Re: Kdyz nic jineho:
Autor: A. Nový 840 Datum: 12.1.2017 12:35

Myslíte něco jako obrácení Ferdyše Pištory? Tak to Vám garantuji, něco takového se konat nebude. Někteří to dělají pro prachy a ti ostatní mají nemocné, případně vymyté mozky. :-)

Mám jen jedinou otázku. :
Autor: V. Javora Datum: 12.1.2017 10:32

Tentokrát?

Narozdíl:
Autor: M. Malovec Datum: 12.1.2017 10:25

od Vás jsem ten blivajs nezahrnul do svého tv portfólia. Vidím, že to bylo dobře. Stačí mi Váš komentář.

Hitler a Stalin byli prozíravými státníky,:
Autor: P. Vaňura Datum: 12.1.2017 9:57

na rozdíl od Merkelové a spol. Žádný z nich, přes své zločiny nezničil podstatu svých zemí...

Re: Hitler a Stalin byli prozíravými státníky,:
Autor: J. Jelínek Datum: 12.1.2017 10:12

Pane Vaňuro, no tak!!!!!

Re: Hitler a Stalin byli prozíravými státníky,:
Autor: R. Langer Datum: 12.1.2017 11:43

Ehm!

Náčelník Apačů:
Autor: J. Sova Datum: 12.1.2017 9:28

byl konzervativec ("K čemu měnit svět k lepšímu?") a později se k indiánským konzervativcům přidal i Olda.

A to neznali encykliky papeže Pia X., který odsoudil modernismus, tedy spojení křesťanství s moderní vědou a filozofií, jako herezi.

Re: Náčelník Apačů:
Autor: R. Morava Datum: 12.1.2017 15:24

Jako, že ti co vyhazují mosty a otce zastřelili policajti když se bouří jsou konzervativci? :) Ale jo, částečně máte pravdu. Člověk který se "vrací" k přírodě je vlastně konzervativec, ale ne v Německu tam je to Zelený. A dle toho co jsem o serial zde i jinde slyšel to je tento případ.

Tu encykliku Pia X jsem nečetl, ale když se podívám co vyvádí Zelení s Evropanstvím, proti rodině, s homosexualismem, multikulturalismem a dalšími jejich filozofiemi, myslím že vím co měl na mysli. Program Zelených snad s vyjímkou některých pasáží o ochraně přírody je přesně to před čím nás předchozí papežové varovali.

Pane Neffe:
Autor: M. Baloun Datum: 12.1.2017 9:26

děkuji. Antonio Gramsci by měl z těchto postupů jistě velkou radost.

Také souhlasím s autorem.:
Autor: P. Přibyl 090 Datum: 12.1.2017 8:18

Neviděl jsem a nelituji.:
Autor: J. Lepka Datum: 12.1.2017 7:45

Ovšem základní otázku si pokládám. Je to jen PR neomarxistů nebo jen další verze proslulého Werichova :" Autor byl vůl, ale režisér není, ne!"

Re: Neviděl jsem a nelituji.:
Autor: M. Hatlák Datum: 12.1.2017 8:57

Už jen upoutávky na tohle mě od toho odradily. Něco v nich bylo, nevím co, ale bylo co se mi nelíbilo, co odpuzovalo.

Asi hlavně, jako kluci jsem Maya četli a ty původní filmy sledovali. A nový Vinetou nemůže být nikdy lepší, jen by zkazil vzpomínky z dětství.

Astone, souhlasím,:
Autor: E. Vašátko Datum: 12.1.2017 7:07

ale moc se mně zalíbilo slovíčko "hněvno", to je podle vzoru "blivno", že? Člověk se pořád učí a čeština zaplať bůh kvete. A to myslím vážně.

Škoda jen,:
Autor: J. Hlubek Datum: 12.1.2017 5:23

že Aston musil zhlédnout film, aby alespoň částečně prohlédl. Lidem s otevřenýma očima jsou tendence k návratu komunismu zřejmé. Stačí se dívat kolem sebe a zárove%n poslouchat hlavní proud.