26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: O nostalgii za starým režimem

„Zlatý komunisti!“ Takové a podobné výkřiky byly ještě před pár lety nevítané, ale dnes se stávají součástí běžné diskuze. Bohužel neexistují jednoznačná konsistentní data, která by nám umožnila vidět v časových řadách, jak se pohled veřejnosti na předlistopadový pohled vyvíjí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Severa 29.12.2016 15:44

Re: Velmi dobrý článek

S tou podporou stavby rodinných domů to nebyla moc velká podpora. Vím to z vlastní zkušenosti. Půjčku na 2,7 % sice spořitelna poskytla na jakoukoliv výstavbu, dokonce i příděl na základní materiál, ale moc velká sláva to nebyla. Jako zaměstnanci stavebního podniku jsem, díky svým kolegům, ledaco získal -prodej cihel, dopravu a j. Podporována byla družstva pro výstavbu rodinných domů lepším zajišťováním materiálu i nižším úrokem půjčky. Individuální výstavba byla jen pro odolné jedince, však se také říkalo - dostavíš a jak Kozina - do roka a do dne, což převážně platilo. Jsem výjimkou.

P. Mach 29.12.2016 17:15

Re: Velmi dobrý článek

Zase žvaníte hovadiny, podracký. Potratů bylo za bolševika mnohem více než dnes. Rozvodovost byla nízká, z jediného důvodu. Lidi totiž věděli, že i když se rozvedou, tak nemůžou jít od sebe protože nesežnou další byt ani za sto let. Navíc porevoluční vyskou rozvodovost mají na triku právě ty bolševické svině. Nastavili společnost i ekonomiku, tak že mladí lidé byli nuceni brát se v 18. Většina takových manželství nutně zkrachovala, a jakmile se společnost trochu liberalizovala tato manželství šla od sebe.

P. Dvořák 29.12.2016 11:47

Všichni jsme tak nějak měli prd.

Ale všichni jsme tak nějak v průměru měli stejné prd. Až na pár výjimek.

Dnes sice většina má o nějaký ten televizor, mikrovlnku, mobil, počítač, automatickou pračku, čtvrtou ojetinu, navigaci víc než jen prd, ale mnohokrát přibylo těch, co nemají ani ten průměrný prd. Všichni jsme kdysi měli tak nějak stejně prd proto, že jsme si to prd tak nějak proflákali, i když jsme tak nějak chodili do práce, ale v důsledku toho nebylo z čeho brát, ani rozdávat.

Dnes někteří dělají úplně prd a jiní dělají úplně stejné prd, jenže někteří z nich stále mají prd a jiní mají konta se šesti, sedmi nulami. A naopak někteří makají jak šroubi (ti šroubi - slang), denně desítku v práci a přesto nikdy nebudou mít na kontě ani pět nul, natož šest nebo sedm jako ti jiní, co dělají úplné prd.

Nelze se potom už vůbec divit, že jelikož je stále víc a víc těch, co mají prd, ať už makají nebo dělají prd a paradoxně přibývá i těch, co dělají prd, ale mají konta se šesti, sedmi nulami, tak je proto i stále víc těch, co se jim zasteskne po době, kdy všichni tak nějak měli prd, ať už dělali prd, nebo dělali, že dělají.

V. Kotas 29.12.2016 12:28

Re: Všichni jsme tak nějak měli prd.

A lidé jsou čím dál víc od sebe. Na rozdíl od předlistopadové doby, kdy dovedli držet více při sobě. Ano, jsou oázy, kde to funguje dodnes, ale ty upadají do zapomnění.

Z. Koutecký 29.12.2016 12:34

Re: Všichni jsme tak nějak měli prd.

Já myslím, pane Dvořáku, že značnému počtu lidí se dneska stýská po tom, že ten prd zaručeně dostávali každý měsíc a stačil jim na živobytí, protože i ten nájem, voda, elektřina, jídlo atd. stálo taky prd. Chybí jim ta jistota, že zítra ani o ten prd nepřijdou a neskončí pod mostem. Není to jen český problém, jak vidíte na diskusích o zavádění zaručeného příjmu, třeba v současné době ve Finsku a Švýcarsku. Současně lidi nechápou, proč jistota toho prdu by měla být vázána na nemožnost cestování, nesvobodu vyjadřování, a další negativa komunistické diktatury. Na režim nadávali lidi tehdy stejně jako nyní. Rozdíl byl jen v tom, že tehdy skrytě, dnes veřejně. Výsledek je obou případech stejný - s režimem to ani nehne.

R. Szewczyk 29.12.2016 12:57

Re: Všichni jsme tak nějak měli prd.

nemožnost cestování , ano , pro naprosté minimum, jinak ,pokud jste na to mněli peníze, mohli jste jet kamkoliv, na MS v hokeji Vídeň 1987 stál pětidenní zájezd u CKM skoro 17tisíc, přišel jsem , koupil a jel, žáden problém, nikdo se na nic neptal,

nesvoboda vyjadřovní? hm, řidič smetana se vyjádřil, a jak skončil, ortel se ani nevyjádřil na slavíku, a jak skončil ?

J. Jurax 29.12.2016 23:49

Re: Všichni jsme tak nějak měli prd.

"na MS v hokeji Vídeň 1987 stál pětidenní zájezd u CKM skoro 17 tisíc" - no, to bylo tehdy 5 průměrných hrubých měsíčních platů.

Dnes by stál zhruba taky tolik - 17 tisíc, tedy řekněme dvě třetiny průměrného hrubého měsíčního platu.

P. Mach 29.12.2016 17:27

Re: Všichni jsme tak nějak měli prd.

Což je ovšem hovadina. Jídlo nestálo prd. Současná kupní síla je větší než za bolševika.

http://byznys.lidovky.cz/velke-srovnani-cen-0nu-/moje-penize.aspx?c=A141112_222838_moje-penize_sm

http://www.zakomunistu.cz/

A co se týče jistoty, tak pod mostem končí leda ti, co se dají na chlast, fet nebo automaty. Samozřejmě člověk se musí snažit. A každopádně, na rozdíl od bolševických časů, nehrozí, že ho vyhodí z práce jen proto, že na ten režim nadával, nebo že ho nějaké svině nebudou mlátit gumovou hadicí přes ledviny.

J. Jurax 29.12.2016 23:43

Re: Všichni jsme tak nějak měli prd.

No, jenže taky někteří makají jak šroubi (ti šroubi - slang), denně desítku v práci a mají díky tomu na kontě ne jen pět nul, ale šest nebo sedm ... předcházených pochopitelně nenulovou číslicí ... ale není dnes populární tohle říkat ...

M. Klas 29.12.2016 11:43

Dobrý článek!

Dobrá analýza ,protože režimy a politická zřízení se mění,ale lidé zůstavají a jsou stále stejní.Ten nynější režim( nejen režim ČR,ale zejména EU ) se je rozhodl však zcela změnit a tak nějak rasově či multikultulárně znovu vyšlechtit tak,jak se to nikdy nepodařilo nacistům a ani komunistům.Nebude to úspěšné a s ohledem na neměnnou lidskou podstatu ani nemůže být

B. Rameš 29.12.2016 10:43

"Kdyby se národ skládal ze samých analytiků"

... ty kráso, naskočila mně husí kůže.

S. Ševeček 29.12.2016 9:47

Což bylo dokázati

(pane Janyško, Vaše školení už po letech nezabírá. Nechte sociologii sociologií, čtěte co lidi - byť v mediích nazýváni sociology - říkaj ́ ... ostatně už i náš společný guru pan Profesor přiznává, že jsme ten kampf prohráli)

J. Kyselková 29.12.2016 11:46

Re: Což bylo dokázati

Pane Ševečku, reaguji na Vaší zmínku o VK, který projevil skepsi o ztrátě pravicové politiky, nejen u nás. Tento neblahý trend nelze nevidět. Je to rozmařilostí, plýtváním, pocitem, že všeho je moc. Z přeplněných regálů část letí ke zničení do popelnic. Bojíme se více nadváhy než hladu. Ničeho si nevážíme. Špitnu, že svobody už vůbec ne !

Misky vah jsou nebezpečně vychýlené, pravice je prázdná.

J. Kyselková 29.12.2016 12:16

Re: Což bylo dokázati

Ještě bych dodala, že myslím, že demokracie má pojistku souboje levice s pravicí - jeden rozhazuje a druhý krotí. Mnohým se zalíbil a stačil slogan, že stát je jako podnik, vylepšeno úderkou pana Babiše - na stát je "rodina".

Také - "Tuna všichni kradnuli" - přijato. Nebereme to jako sprostou urážku národa a naší pověsti ve světě ! Oligarcha honí vyfabulované grošíky upachtěného viníka - OSVČ a s chutí likviduje. Multikombináty vyrostou rychle jako klece na lidi.

J. Kyselková 29.12.2016 18:49

Re: Což bylo dokázati

Ještě do třetice se přihlásím, abych doplnila - vážím si současné doby, žádnou hořkost necítím, protože ctím, že se každý může projevit jako idividualita i se svou negací a slabostí.

S. Ševeček 29.12.2016 19:35

Re: Což bylo dokázati

Děkuji Vám, paní Kyselková, za reakce.

(a přeji Vám šťastný nový rok a hlavně pevné zdraví - zvláště duševní ... vypadá to, že je budeme potřebovat)

K. Janyška 29.12.2016 9:38

Sociologu, co je to spontánní řád lidské interakce

a lidského světa a civilizace divochů obchodem ? To se musíte doučit. Jinak jste k ničemu. Sociologie byly založena jako věda o socialismu... Dzp.

P. Harabaska 29.12.2016 15:02

Re: Sociologu, co je to spontánní řád lidské interakce

Ano. Spontánní řád lidské interakce a lidského světa! To je to, co tady ještě chybělo. Degouš se vrátil na forum.

K. Janyška 29.12.2016 18:33

Re: Sociologu, co je to spontánní řád lidské interakce

Vám chybí rozum a vzdělání. Jinak byste takovou kravinu nemohl napsat... Dzp.

M. Valenta 29.12.2016 9:32

Zkáza začala Klausem,

jeho tanečky s komunisty ("nejsem laciný antikomunista, pozvánka do lán, volby, špinění Havla, podpora Zemana....vzpomínáte?)a diskreditací pravicové politiky, právního státu a rusofilstvím.

S. Ševeček 29.12.2016 9:50

Re: Zkáza začala Klausem,

Vážený pane Valento, VK v prvních letech po převratu dokázal lidi spojovat ... i ty stigmatizované se "spravedlivými" - kdežto VH je rozděloval od samého počátku - "králikárnami" to začalo, o Slovácích nemluvě.

V. Kotas 29.12.2016 9:54

Re: Zkáza začala Klausem,

Ti dva jmenovaní, si nemají co vyčítat, mají toho na svědomí víc než dost. Klaus samozřejmě spojoval, hlavně ty všeho schopné.

M. Valenta 29.12.2016 11:15

Re: Zkáza začala Klausem,

Jestli považujete výrok o králikárnách za relevantní, to je Váš problém. Já bych naopak mohl sestavit celý rozdělující seznam s dílny VK, počínající petkami, přes snowboardy až po Svěráka. A kdo zpočátku ohrnoval nos nad celým Višegrádem je také dostatečně známo. Přeji hezký zbytek roku.

M. Valenta 29.12.2016 11:43

Re: Zkáza začala Klausem,

oprava:" z dílny"

S. Ševeček 29.12.2016 19:24

Re: Zkáza začala Klausem,

Sice jste již popřál, ale třeba Vám to Pes doručí:

To si pište - ty tři miliony lidí, kteří bydleli v panelových "králikárnách", odkázal prezident Havel do postavení plebsu, vhodného akorát tak množit se a přežvykovat stébla vojtěšky. Dobře to cítili.

M. Prokop 29.12.2016 10:57

Re: Zkáza začala Klausem,

Já si vzpomínám hlavně na pohromu oranžgutanů, s pomocí P&L a kostelních socialistů.

D. Stirský 29.12.2016 9:19

Byť předlistopadový režim BYL zločinný

a zavrženíhodný, žilo nás v ČSSR asi 15 miliónů a většina jedinců zločinci či zavrženíhodnými nebyla. Co bylo tehdy lepší? Možná - paradoxně - permanentní nedostatek toho či onoho. Tím, že jsem mnohé věci SHÁNĚL, někdy i přes známosti, jsem si jich pak více vážil a měl jsem z nich daleko větší radost, třeba z přenosného černobílého televizoru. Nebál jsem se nezaměstnanosti, neb jsem vůbec nevěděl, co to je. Absence tohoto strachu však byla spíše špatná, nenutila mne k nějakým aktivitám. Lidé k sobě měli blíže, protože minimálně 90 % národa vědělo, že ti nahoře jsou idioti a že existující společensko-ekonomický systém je již neúnosný. To nás spojovalo. Nikdy jsem se tolik nenasmál politickým vtipům, jako před rokem 89. A společné rozpravy a analýzy v práci, s přáteli, se známými a v rodině o tom/toho, co říkali na Hlasu a ve Svobodné Evropě, byly nádherné. Přesto bych s dobou předlistopadovou neměnil a nyní si nestěžuji, byť skuhrání je módou. Můžeme také jen spekulovat, zda a jak by vládnoucí strana využila moderních infotechnologií (internet, mobily...) ku sledování lidu obecného, zda bychom k připojení na síť nemuseli mít bumážku, zda by mobily nebyly na příděl, zda a jak by se evidovaly, kdo by je u nás vyráběl...

S. Ševeček 29.12.2016 9:52

Re: Byť předlistopadový režim BYL zločinný

Asi tak, pane Stirský.

(dnes je už "těch nahoře" cirka asi třicet procent)

S. Netzer 29.12.2016 9:06

"Travail, famille, patrie"

byly rovněž hodnoty vichystického režimu.

Sociolog Hampl má vynikající vzory. :-(

D. Stirský 29.12.2016 9:22

Re: "Travail, famille, patrie"

A také Národního souručenství za Protektorátu - jen to říkali jinými slovy. Vlasti zdar!