22.10.2017 | Svátek má SabinaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


KLIMA: V druhé půli roku se prudce ochladilo, ale pst!Výpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 13, poslední: 28.12.2016 7:28, přehled diskusí

Globální oteplování:
Autor: P. Schuster Datum: 9.12.2016 9:12

Pan Trump vyhrál jednu z posledních primářek v Michiganu i tím, že slíbil horníkům práci (spuštění uhelných elektráren) a zaručil se, že přestane dotovat solární elektrárny. Konečně jede rozumný politik, který tzv. "globální oteplování" považuje za největší podvod toho století, který stál miliardy dolarů.

Re: Globální oteplování:
Autor: P. Rada Datum: 9.12.2016 9:32

Také kritizuji např. u nás praktikované FV tunelářství. Problém v tom Vašem pojetí "rozumu" ale tkví v tom, že ještě násobně větší dotace až podvody ve fosilním průmyslu opomíjíte.

http://www.ekobydleni.eu/zivotni-prostredi/dotace-pro-fosilni-zdroje-12x-prevysuji-dotace-pro-obnovitelne-energie

ergeticka-politika/14235-uhelny-byznys-skryte-dotace-a-nesplacene-dluhy

Re: Globální oteplování:
Autor: S. Kneifl Datum: 9.12.2016 9:48

Pane Rado, to není argument. U těchto analýz vždycky záleží na tom, co se do nich započítá. Snesu vám hafo odkazů na články se zcela opačným vyzněním, třeba:

http://www.forbes.com/sites/timworstall/2013/11/13/renewables-get-25-times-the-subsidy-that-fossil-fuels-do/#7f60eaa2d373

Zkuste se třeba podívat, kolik se platí uhelným a plynovým elektrárnám v Německu, aby "jely na neutrál" a byly připraveny v řádu minut zálohovat obnovitelné zdroje. To je podle vás taky dotace?

Re: Globální oteplování:
Autor: M. Frank Datum: 9.12.2016 10:17

Ano, to jsou náklady na obnovitelné zdroje. Mimochodem v případě větrných elektráren nejde o zdroj, ale o akumulátor, ještě ani jedna větrná elektrárna na světě nevyrobila tolik energie, kolik bylo vloženo do její výroby a stavby. A nikdy nevyrobí, protože mezitím skončí její životnost. Např elektrárny na moři by musely vyrábět 120let. Je to podvod.

Re: Globální oteplování:
Autor: S. Kneifl Datum: 9.12.2016 10:22

Ani to není tak docela pravda. Když se počítá s garantovanými výkupními cenami, může se investice do větrné elektrárny vrátit třeba už za rok. Otázka je, kolik by stála elektřina bez obnovitelných zdrojů, za takovou cenu by asi návratnost o pár let narostla.

Re: Globální oteplování:
Autor: P. Rada Datum: 9.12.2016 10:22

Pane Franku nejspíše se zásadně mýlíte. Ten poměr vložené energie do výstavby zdroje a vytěžené energie s procesu se totiž už vyhodnocuje parametrem EROEI. Místně může právě větrná energetika být dokonce jednou s nejefektivnějších.

https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

Re: Globální oteplování:
Autor: R. Langer Datum: 9.12.2016 12:59

Jo, to tvoje vylhané EROEI je taky pěkný podvod. :-P

Re: Globální oteplování:
Autor: P. Rada Datum: 9.12.2016 10:17

Ano pane Kneife u analýz vždy záleží na selekci v souboru a tedy dostatečném nadhledu. Proto ale takové pohledy/argumenty dávám k diskusi. Jsou solidní analýzy které třeba ukazují na dokonce násobný vliv ekosystémových služeb na ekonomiku civilizace.

im2.uhk.cz/wikicr/web/index.php/home/12-ekonomie/246-2016-04-05-19-10-36

Když totiž nezaprší - nebo zaprší moc... bývá to počátek konce prosperujících ekonomik ba celých civilizací. Dlohodobé posuvy klimatických pásem takto zničili i tisícileté civilizace - mapř Máyská se zhrotila po dvěstěletém suchu. Takovou závislost ukázala všeobecně i celá civilizační historie a fakt, že až součastná meziledová doba s relativně velmi vyrovnaným průběhem teplot umožnila rozvinutým civilizacím vůbec vzniknout. Tato relativne stabilní geologická epocha posledních 12tis let ale právě končí a trend změny o řády až řád přesahuje vše co zde bylo strovnatelného po desítky milionů let - např i epizodu PETM která analogicky nastala v důsledku oteplení od skleníkového efektu.

http://climatemap.blogspot.cz/2013/03/posledne-velke-oteplovanie.html

Re: Globální oteplování:
Autor: S. Kneifl Datum: 9.12.2016 10:26

Vy ale nepředkládáte návrh k diskusi, vy někomu vyčítáte, že nezahrnuje něco, co předkládáte jako fakt, do svých úvah.

Zbytek s tématem moc nesouvisí... Rychlost změny o řád vyšší? To srovnáváte instrumentální měření s paleokimatickými rekonstrukcemi? Opakovaný vtip není vtipný, a s tímhle už přišel pan Mann...

Re: Globální oteplování:
Autor: P. Rada Datum: 9.12.2016 12:09

Mám za to, že právě ten trend je nikoliv nesouvisející ale klíčový. Man dělal rekonstrukce podobně jak jiní a je příznačné, že všem stále více vychází něco velmi podobného - "hokejka"!

http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg

Trend je klíčový pro stabilitu biosféry a tak pro optimalizaci její produkce. V důsledku toho nebude lidem tolik asi vadit teplo - jako nedostatek potravin a při dnešním celosvětovětovém populačním trendu a nedostatku fosforu pro intenzivní zemědělství to hrozí až hladomorem.

Re: Globální oteplování:
Autor: S. Kneifl Datum: 9.12.2016 12:38

1. Hokejka (i ta vámi odkazovaná) vznikla právě tím, že se na klimatické rekonstrukce naroubovala data z instrumentálních měření. To není dobře.

2. Paleoklimatické rekonstrukce nejsou V PRINCIPU schopné zachytit tak rychlé změny, jaké jsme schopní změřit teploměry.

Srovnáváte jablka a hrušky.

Re: Globální oteplování:
Autor: J. Schwarz Datum: 9.12.2016 10:58

Pane Rado, nechte si ty svoje ekožvásty. Například u jaderné energetiky je možné vždy "navýšit náklady" tím, že se šíleně přeženou rizika a trvá se na naprosto nepřiměřených výdajích na jejich omezení. Při stejném přístupu druhé strany by bylo možné takto zlikvidovat i fotovoltaiku - vyhlásit dogma, že pozůstatky panelů otráví vodu i vzduch na staletí / zatím sice neexistují důkazy ale známe "princip předběžné opatrnosti" / a trvat na tom, že staré panely musí být zakopány minimálně dva kilometry pod zem a tam uloženy v titanovém sarkofágu s tloušťkou stěn dva metry v silentblocích z materiálu který vydrží být pružný minimálně 1000 let...

Re: Globální oteplování:
Autor: R. Langer Datum: 9.12.2016 13:01

Ale vždyť je to Zelený sedmilhář, ty jeho lži o jaderné energii jsem mu tady vyvrátil už asi třicetkrát, ale ten omezenec mele nesmysly furt dokola jako kolovrátek, přitom ani nespočítá trojčlenku. Inu, Zelený.