26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ITÁLIE: Populismus po italsku

Itálie! Kolik civilizačních výdobytků dala světu tato země! V oblasti financí šlo o podvojné účetnictví, dluhopis s kuponem (benátský vynález ze 13. století), finanční trhy v moderním pojetí, bankovnictví i samotné slovo banka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Kolman 3.12.2016 16:50

Jedno mně na tom neštymuje

O USA se nedá říct, že by překypovala sociálnem, přesto se z ní stal moloch nekonečných zadlužeností. Nebýt dolar světovou rezervní měnou a americké rotačky netočit dolary, až se z nich hulí, "Americký sen" byl dávno minulostí. Spíš by vězeli až po krk ve sra*kách.

V. Kain 3.12.2016 19:15

Re: Jedno mně na tom neštymuje

Jedno řešení by bylo,ale k tomu se mělo přistoupit již dříve a to návrat k Liře.Euro kopnout do zadku ať se s ním v Bruselu nechají barevně vyfotit.Stejně mělo postupovat Řecko.Euro bylo a je výhodné pouze pro Merkelstán.

M. Prokop 4.12.2016 0:21

Re: Jedno mně na tom neštymuje

Máte to MOC jednoduché, ač v zásadě správné.

Lira (drachma) italské (řecké) problémy nevyřeší, jen odloží řešení.

V. Vaclavik 4.12.2016 10:00

Re: Jedno mně na tom neštymuje

Souhlas. Rekl bych, ze navrat ke svym starym menam u techto zemi by nic nevyresil, bylo by to jen takove preslapnuti z blata do louze. Jak Italove, tak Rekove sli do kopru uz pred svym vstupem do Eurozony, do ktere se Rekove dostali podvodem a myslim ze i Italove s tou jejich lirou, ktera se v beznem zivote pocitala na miliony.

E. Erat 4.12.2016 10:48

Re: Jedno mně na tom neštymuje

Devalvace není nic chvályhodného. Ale, je to ekonomický nástroj, kterým může národní stát svoji měnu ovlivňovat, a tím i svoje hospodářství. Cca před 8 lety devalvovala brutálně britská libra, o cca 30 %. V klidu. Nedávno i švýcarský frank, masivně. Řekové a Italové byli zvyklí devalvovat svoji měnu velmi často a desítky let. Ale, uměli s tím žít, sice chudě, ale nikoliv tak bídně jak jsou na tom dnes. Jednotná měna je pro státy s různým ekonomickým výkonem cestou do pekel. I Švédové, kteří se zavázali stejně jako ČR, že přijmou euro z tohoto závazku vycouvali, nerespektují ho. A Švýcarsko stáhlo dokonce i svoji přihlášku do EU.

M. Prokop 4.12.2016 17:42

Re: Jedno mně na tom neštymuje

Jo. € jim jen vzalo možnost odkládat řešení pozvolnými devalvacemi.

M. Prokop 3.12.2016 22:55

Re: Jedno mně na tom neštymuje

Nejste ekonom, že ne?

Tyhle kecy z VUMLu nefungují.

M. Prokop 4.12.2016 17:42

Re: Jedno mně na tom neštymuje

Vám, jaroušku komoušku, neštymuje nic.

K. Janyška 3.12.2016 16:38

Ano, akceschopnost politiků, tedy fašismus, má v Itálii

velkou tradici. Oni jsou stále přesvědčeni, samozřejmě spolu s dalšími, zejména rudočernými, socialistickými pošuky a zločinci, včetně našich, že lidský svět lze řídit a že k tomu jsou povoláni politici. Nejsou však, oni mají jen funkci správců věcí veřejné. Ne lidských životů. Ty jsou řízeny recipročním negativním soukromým právem, které má tam kde na světě různou podobu... Dzp.

V. Vaclavik 3.12.2016 14:23

Reseni existuje vzdy

"Ani geniální ekonom by asi nenašel řešení"

Jen neexistuje takove reseni, aby se vlk nazral a koza zustala cela. Neexistuje bezbolestive reseni, ale bolestive existuje. Ovsem pro pany autorova strihu takove bolestive reseni z principu veci neexistuje, vzdy chteji najit nejakeho dedecka s kouzelnou hulkou, ktery je vyvede z pouste a vse dopadne dobre jako v pohadce.

V. Vaclavik 3.12.2016 14:42

Re: Reseni existuje vzdy

Je to to same, jako kdyz komuniste ke konci sve totality taky nevideli reseni svych potizi, protoze pres komunismus vlak nejel. Reseni pro ne bylo bolestive, rezim musel padnout. A v Italii stejne jako ve vsech ostatnich zemich Zapadu take musi ten dluhovy rezim umozneny socialistickymi inflacnimi menami padnout na drzku. Cely establishment musi jit od valu, byt od neho odstaveny.

Italove stejne jako my Cesi maji obrovsky potencial, jehoz stripky i dnes stale jeste zari, aspon v te Italii, u nas mozna Skoda auto?. A za morem jsem poznal radu Italu a vsichni to jsou sikovni a pilni lide, cela jejich komunita ve velkomestech za morem neni znama jako nemakacenkove, ale prave naopak. A Italie neni na huntu protoze ti lepsi odesli, ale protoze ma kolektivisticky ekonomicky system (vcetne toho penezniho, protoze jak kazdy vi, penize jsou krvi ekonomiky a ja dodam, ze banky jejim srdcem), ktery ty lepsi vytlacuje. Dokonce typicky Ital v zamori je Ital z jihu (chudoba a zadna perspektiva je vyhnaly do emigrace), toho jihu, ktery sever Italie dotuje a kde se nikdo nepretrhne a zije se z davek.

J. Schwarz 3.12.2016 12:08

Jenom ten pokles

porodnosti z důvodu dlouhodobé nezaměstnanosti se projeví jen u lidí běžně zvyklých se živit vlastní prací. V případě komunit, které, ponechány samy sobě by na tom byly podstatně hůř než když žijí na podpoře ve vyspělé zemi je tomu naopak. Na podpory se bleskově zvyknou jako na své nezadatelné právo, něco si přikradou a přivydělají načerno, za pomoci "lidskoprávních aktivistů" znají do nejmenších podrobností na co všechno mají "nárok" a pak už jen rodí a rodí a rodí - další nefachčenky a pobírače sociálních podpor. Sociální stát je pro ně jako petriho miska s živným roztokem pro kultury plísní či bakterií.

P. Lenc 3.12.2016 14:09

Re: Jenom ten pokles

Naprosto přesné.Asociálnost této "sociálnosti" je dřív nebo později pro jakoukoliv společnost smrtící.

J. Jurax 4.12.2016 19:00

Re: Jenom ten pokles

Je smrtící.

Ovšem účinné řešení takového jednou rozjetého sociálna je ve světle současnosti velmi nehumánní, ba až drastické. Praktická realizace by ssebou nesla destabilizaci a nárůst radikálně levicových nálad.

Nelze skupině dlouhodobě navyklé na pravidelnou dodávku ryb zadarmo najednou říct, že si má ryby sama nalovit a na své náklady. Vždyť na tu dodávku mají přece nárok!

A vůbec - politicky je v dnešní demokracii jakékoliv účinné řešení tohoto problému nepřijatelné a vlastně nemožné. Leda tak objevit ropu, co sama tryská ze země ...

J. Chodur 4.12.2016 4:20

Re: Jenom ten pokles

Presne. Tady bych pridal pomoc z nasich zemi zemim tretiho sveta. Minuly tyden jsem sledoval dokumentarni film o tom, jak vsechny ty podpory "za nic" likviduji schopnost lidi ve vyvojovych zemich se o sebe postarat. Nic noveho pro me ale byl jsem prekvapeny to videt na stanici castecne financovane US vladou, do te doby (nevim kolik roku, tak spatne je to) byli levi jak zabradli. Zrejme skutecnost nastupujiciho presidenta primela levicacke bobule, aby film na kterem sedely nevim jak dlouho konecne daly pred verejnost a tak "nenarusily tok financi do jejich kapes". Trump ani nevi ze pracuje.

Hodne "popularnich" umelcu se angazuje v pomoci "chudym tretiho sveta" (mozna aby ospravedlnili sve premrstene honorare za jejich "umeni" a rozsirili svuj market). Bono je zvlast velke hovado v tom smeru. Tito lide delaji obrovskou skodu jak nam, tak lidem tretiho sveta. Clovek ma potiz se koncentrovat na jejich hudbu protoze vi co za debil ji dela. Podotykam, drtiva vetsina hudebniku/umelcu neni hlasita politicky ale jejich spicky jim delaji spatne jmeno, mozna proto jsou spicky.

J. Pražák 3.12.2016 10:58

Viník sebevražedného systému sociálního státu je jasný

Za všechny problémy může všeobecný ROVNÝ volební systém, kde každý hlas má stejnou sílu, ať jde o hlas toho, kdo do systému odvádí daně, nebo hlas celoživotně nepracujícího, který žije paraziticky na úkor společnosti.

Řešením by byl návrrat k Taafeho nebo Badeniho volebnímu systému, kde váha hlasu byla odstupňována podle odvedených daní. Nemajetní také měli ve sněmu své zastupitele, i když méně-i oni mohou mít dobrý nápad, ale neměli by zneužívat systém. Tak se zabránilo plýtvání.

K. Janyška 3.12.2016 11:21

Re: Viník sebevražedného systému sociálního státu je jasný

Nemáte pravdu. Za všechno může používaný model demokracie, kterému institucionálně nevládne místní soukromé právo, ale mnohdy velmi zločinné většiny s dalším socialistickým zločinem v zádech, tzv. právy lidskými... Dzp.

J. Pražák 3.12.2016 11:52

Re: Viník sebevražedného systému sociálního státu je jasný

Ale vznik toho, co popisujete, umožnilo právě všeobecné ROVNÉ volební právo.

J. Schwarz 3.12.2016 12:13

Re: Viník sebevražedného systému sociálního státu je jasný

Skutečným lidským právem je jen to, co máte bez odkazu na "společnost". Takové právo vám ostatní nesmějí upírat. jenomže dnes se za práva považují nároky na to, co vám ti druzí musejí poskytnout či zařídit. Tedy v současném socialistickém systému o co máte víc "práv", o to větším jste otrokem těch druhých jimž musíte ve stejném smyslu taky posluhovat. K sakru, nebylo by to lepší bez "práv", kdyby záleželo jen na vzájemné domluvě?

V. Vaclavik 3.12.2016 14:58

Re: Viník sebevražedného systému sociálního státu je jasný

Jenze ta 'vzajemna domluva' je sobecka, je to sebezajem, a dnes prece 'kazdy vi', ze to jsou spatne, zle lidske vlastnosti, ze dobro je v obetovani se ostatnim (coz se eufemisticky nazyva solidaritou s nimi), v altruismu, a kdyz jej lide sami nepraktikuji dobrovolne, otre se jim v nem cumak demokratickym rozhodnutim.

K. Janyška 3.12.2016 16:36

Re: Viník sebevražedného systému sociálního státu je jasný

Žádná tzv. lidská práva ve skutečnosti neexistují. Je to socialistický výmysl. Jediným právem pravým je reciproční právo evoluční soukromé... Dzp.

M. Prokop 4.12.2016 0:19

Re: Viník sebevražedného systému sociálního státu je jasný

Nelze aplikovat se systémem DPH.

J. Pražák 4.12.2016 7:47

Re: Viník sebevražedného systému sociálního státu je jasný

Proč myslíte?

J. Jurax 4.12.2016 19:04

Re: Viník sebevražedného systému sociálního státu je jasný

Ale lze. Stačí se orientovat podle daně z příjmu jedince (ne firmy, kterou dotyčný případně vlastní). Berňák ví, kolik kdo platí. A kdo platí, nechť i poroučí.

Detaily (důchodci, studenti) by se daly jistě dořešit.

K. Janyška 3.12.2016 10:05

Ano, akceschopnost politiků, tedy fašismus, má v Itálii

velkou tradici. Oni jsou stále přesvědčeni, samozřejmě spolu s dalšími, zejména rudočernými, socialistickými pošuky a zločinci, včetně našich, že lidský svět lze řídit a že k tomu jsou povoláni politici. Nejsou však, oni mají jen funkci správců věcí veřejné. Ne lidských životů. Ty jsou řízeny recipročním negativním soukromým právem, které má tam kde různou podobu... Dzp.

J. Bruner 3.12.2016 3:04

stále stejná otázka

všichni jsou zadluženi a odkud berou prostředky věřitelé? Tuto základní otázku jsem nikde nedostal zodpovězenu. Pokud někdo chcete odpovědět prosím ne ve stylu "musíš studovat".

P. Götze 3.12.2016 10:49

Re: stále stejná otázka

Odpoved mate vpodstate v zákonech. Jsou to penzijni fondy, mohou nakupovat prevazne statni dluhopisy, cili ty nase dluhy, a v ervope dnes jiz i ECB, která přes vyslovny zakaz zcela protizakonne (kde je nemecky hlidaci pes? sic!) nakupuje dluhy clenskych statu a tiskne za ne nove penize. I kdyz to ma zakazano. Na konci retezu je samozrejme hlavni veritel a to je danovy poplatnik.

J. Bruner 3.12.2016 18:26

Re: stále stejná otázka

tak to bohužel není. Např. u nás v ČR máme cca 520 mld.Kč. Jen domácnosti jsou zadluženy přes 1500 mld. to je ona disproporce a to jsem nepočítal zadlužení dalších. Tedy např.penzijní fond nakoupí dluhopis státu a čím zaplatí?