19.7.2019 | Svátek má ČeněkDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


NĚMECKO: Zpátečnický traktát o výchověŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 82, poslední: 14.11. 2016 8:13, přehled diskusí

Re: Někdy před 20 lety:
Autor: P. Portwyn Datum: 14.11.2016 8:13

Zdravím Vás, Juro, zrovna na Vás jsem to opravdu nemyslel.

Pamatuji si Vaše příspěvky, dokonce i Vaši zmínku tuším o Vaší mamince.

Podle mého to bylo klasické "ode zdi ke zdi". Místo toho, aby se jen odstranilo to, co bylo špatně, se přešlo do opačného extrému.

Roli ideového beranidla sehráli "užiteční idioti" z řad krasoduchů bez logického uvažování (ahoj Tomáši F.), ale někdy mi přijde, že hlavní důvod je, že adolescent je ideální spotřebitel. Cesta ne do hlubin študákovy duše, ale do hlubin kapes jeho rodičů...

Re: diky pane fryborte:
Autor: J. Jurax Datum: 14.11.2016 1:50

Souhlas. Ostatně píšu o žádoucích výsledcích školní docházky, nikoliv o metodách, jakými jich dosáhnout. K tomu se necítím být dostatečně fundován.

Tělesné tresty:
Autor: M. Urbanová Datum: 13.11.2016 22:55

Pane Frýborte,

Já jsem zásadně proti tělesným trestům. Dítě proti dospělému nemá šanci. Dítě se má vychovávat příkladným životem a hlavně láskou. Dítě vychovávané rozumem a láskou je zodpovědné a stačí mu domluva a vysvětlení. Bitím se nic nespraví, jen se vychová zlý člověk.

Re: diky pane fryborte:
Autor: Z. Lapil Datum: 13.11.2016 21:49

Naprostý souhlas, jedině bych přidal "naučit se dávat do souvislostí", i když tuším, že to nějak máte ve svém výčtu zakomponované.

Problém mám s výhradně silovou metodou výuky "seď a poslouchej". Ta nefunguje v celém rozsahu, v jakém je potřeba: na "statisticky okrajové" děti.

Re: diky pane fryborte:
Autor: J. Jurax Datum: 13.11.2016 21:25

No, škola má hlavně naučit se učit, naučit se ovládat a naučit se poslechnout příkaz nejen učitele. A samozřejmě má naučit základní penzum vědomostí.

Re: Psí:
Autor: J. Jurax Datum: 13.11.2016 21:18

A co myslíte, jsou nebo nejsou?

Re: No já teda nevím:
Autor: J. Jurax Datum: 13.11.2016 21:16

No jo, ono je nutno rozlišit mezi výchovných záhlavcem či plesknutím přes zadek, případně i rituálním výpraskem, sestávajícím se z pěti mírných ran páskem a drsným zmlácením potomka tak, že si opravdu týden nesedne a podlitiny jsou patrné čtrnáct dní.

Pro mne bylo nejhorší pozorovat - když míra provinění byla vyšší než byli rodičové ochotni tolerovat - jak tata mi pomalu domlouvá, rozvážně a s rozmyslem sundává pásek, několikrát jím cvičně práskne ve vzduchu - to přehnutí přes koleno a vlastní výplata už nebyla tak hrozné.

Re: Transatlantic:
Autor: J. Jurax Datum: 13.11.2016 20:54

Máte recht. jenže nějaký hňup natočí exekuci na mobil, otce vyvedou z letadla v poutech a bude hanoben a popotahován, neboť ohrozil svobodný rozvoj nezávislých duší těch nezvedených spratků ...

Re: A co dospělí?:
Autor: J. Jurax Datum: 13.11.2016 20:49

Domluvit devítiocasou kočkou? Proč ne?

Re: Někdy před 20 lety:
Autor: J. Jurax Datum: 13.11.2016 20:48

Též pamatuju Psa z doby, o níž píšete (ba i Váš nick si pamatuju, ale mám dojem, že jste nějak dlouho pauzíroval), leč přinejmenším za sebe pravím, že jsem spíš zastával názor, že v odůvodněných případech krátká, leč účinná facka ušetří dlouhé a neúčinné kecání.

Ale zhoršilo se to - o všelikých právech dětských, obecně lidských i minoritních slyšet ze všech stran, ale o lidských povinnostech ticho po pěšině. Byla by to diskriminace nebo podvazování svobodného rozvoje či co ...

Nikdy bych nečekal, že tohle napíšu (zvlášť po vlastním prožitku ZVS), ale někdy se nemohu ubránit dojmu, že některým mladých cápkům by prospěl tak rok vojny ...

Připouštím ovšem, že jsem ročník 49, takže můj hlas může být brán jako hlas zkostnatělého seniora, neřkuli nerudného dědka, ale stejně si nemyslím, že bych se mýlil ...

Někde jsem četl něco v tom smyslu, že aby jeden mohl být svobodný, musí se napřed naučit poslouchat jiné ... ne jen naslouchat jiným, ale přímo poslouchat, ctít příkazy ...

Re: Někdy před 20 lety:
Autor: M. Prokop Datum: 13.11.2016 20:36

No jo, pamatuji. Tam chodilo hezkých pár exotů.

Moudře napsáno:
Autor: J. Jurax Datum: 13.11.2016 20:34

A děkujmež bohům, jsou-li jací, že taková liberální výchova plně rozvinutých drzých spratků k nám dosud naplno nedorazila. A že za výchovný lepanec nepoštve nějaký hňup na rodiče policii a sociálku.

Zrovna dnes jsem viděl v TV první díl Bylo nás pět. A řekl bych, že z těch otloukaných malých rošťáků vyrostli slušní lidé - byť doba v seriálu zobrazovaná praví, že se to týkalo našich rodičů či prarodičů, ba i praprarodičů ...

Re: Díky, pane autore,:
Autor: J. Kanioková Datum: 13.11.2016 16:14

Tolerantní výchova ničí dětem hodnoty. Jsou nezvladatelné, zlé a ničeho si neváží - http://jdem.cz/bru3u8

Pohlavky do výchovy patří, ředitel neměl rezignovat - http://jdem.cz/cmz5z7

Pedagožka: Dětem chybí ulice! - http://jdem.cz/cmz523

Díky, pane autore,:
Autor: J. Kanioková Datum: 13.11.2016 15:42

dost souhlasím, ty nesmyslné moderní výmysly, to je jen odklon od zdravého selského rozumu.

Nic není paušální,:
Autor: J. Kanioková Datum: 13.11.2016 15:32

každé dítko je jiné..

Chicht, on je jistě taky rozdíl v patrech..:
Autor: J. Kanioková Datum: 13.11.2016 15:28

Jinak to zní v přízemí či prvním patře... no a v pátém..

Zrovna tak zvyk na část bytu k ulici s tramvajovým provozem.. Švagr byl vlakový výpravčí a bydleli přímo v nádražní budově. Má první návštěva u nich dopadla katastrofálně, nenaspala jsem ani minutu. A oni byli ze mně ráno docela vykulení, protože pro ně to už dávno nebyl nejmenší problém.

Absolutně přesně !:
Autor: J. Kanioková Datum: 13.11.2016 15:19

Každé dítko je jiné. Třeba i v jedné rodině. I celková atmosféra v rodině může být často odlišná při výchově jednotlivých dětí.

Sestra se narodila rok po jejich svatbě. Očekávaná, milovaná, doma absolutní pohoda. Nedostala nikdy ani pohlavek, byla klidná, vyrovnaná, atd. atd. U mě, po deseti létech, byla situace absolutně odlišná..

Re: No já teda nevím:
Autor: P. Boublíková Datum: 13.11.2016 13:07

Konkrétně jde o Brno-Bystrc, cca 25.000 obyvatel:-)

Re: diky pane fryborte:
Autor: Z. Lapil Datum: 13.11.2016 12:36

Pozor: metoda a obsah není totéž. Přesto se, doufám, shodneme na tom, že škola by měla děti naučit především(?) přemýšlet a dávat do souvislostí. Do souvislostí, tvrdím já, samozřejmě lze dávat pouze fakta; jsou-li těmi fakty dinosauři nebo anglická slovíčka, to nemám za až tak důležité.

Samozřejmě nemusíte být příznivcem moderních metod. Ani já si rozhodně nemyslím, že všechno moderní je dobré. Vidím ale, že klasická škola s lavicemi neumí spoustu věcí. Rozhodně umí dětem vzít radost z učení, jinak by do školy děti chodily rády (ne jen kvůli kamarádům) a v debatách podobných této by se nevyskytoval názor "rákosku na vás, haranti nezvedený". Klasická škola s frontálním vyučováním totiž umí naučit průměrného žáka průměrným (ať je to cokoliv) znalostem. Co opravdu neumí, jsou děti z konců "vzdělavatelnostního spektra" - zjednodušeně děti, které z nějakého důvodu ústní výklad nezvládají (prostá hloupost, všelijaké dysgrafie a dyslexie a "dyskázně"; znám kluka, fajn, inteligentní, ale s mizernou krátkodobou pamětí, takže jeho mozek nezvládá úkol "poslouchej a dělej si poznámky", což ho pro klasickou školu naprosto diskvalifikuje), ALE ani děti zvlášť schopné dnešní škola neumí. Pro ty je třeba vymýšlet různé "zvláštní" školy, na jedné straně tzv. praktické, na druhé různá sportovní, menzovní či hudební gymnázia, například. Nedej pámbu, aby se vyskytl hudební génius neschopný naučit se psát.

Mnohé - jak říkáte - moderní systémy se pokoušejí tyto "extrémní děti" zakomponovat mezi děti průměrné (normální, chcete-li). Některé lépe, některé hůře, to vše v provedení "učitel - génius" a "učitel - blb" a nejspíš učitel "někde mezi". Říká se tomu inkluze a pozor - posadit do klasiké třídy problémové dítě, byť s asistentem, mám za extrémně hovadnou verzi takového pokusu.

Jsem kantorské dítě a na systém "přísnost muší bejt" jsem ještě před pár lety přísahal. Dnes vím, že alternativy fungují. Žádná teorie. VIDÍM to v reálu.

Snad jsem vás neutopil ve slovech :-).

Re: Transatlantic:
Autor: P. Portwyn Datum: 13.11.2016 12:35

Účinné by to bylo, o tom žádná :)

Re: No já teda nevím:
Autor: P. Portwyn Datum: 13.11.2016 12:34

Pak jde asi o menší obec.

Jinak zákaz, který nelze vynutit, je k ničemu.

Re: Někdy před 20 lety:
Autor: K. Janyška Datum: 13.11.2016 11:43

3 velká negativa, tedy mír, svoboda a spravedlsnost stojí výhradně na kvalifiokovaných zákazech, tedy na tzv. negativních pravidlech správného chování... Dzp.

Re: Transatlantic:
Autor: P. Dvořák Datum: 13.11.2016 11:39

Bohužel máte pravdu.

Ale pro okamžité vyřešení popsané situace vidím stále neúčinnější postup mnou výše uvedený :-)

Re: No já teda nevím:
Autor: P. Boublíková Datum: 13.11.2016 11:36

Nevím, jak je to možné, ale ten zákaz skutečně funguje. S tím, že pár nedockavcu boucha už 30.12. a někteří co se nenabazili na Silvestra si bouchnou ještě na Nový rok. Jinak nic. Máme zde poměrně bdelou mp.

Re: Všechno je snažší, :
Autor: P. Portwyn Datum: 13.11.2016 11:22

Když ono to vychovávání dá tolik prááce... Napsat něco o svobodné výchově je mnohem jednodušší.

Re: A dovedete si představit:
Autor: P. Portwyn Datum: 13.11.2016 10:50

Jak se ten svět mění...

Ještě před pár lety byla "soudružkou" ta učitelka, která by dětem cokoli zakázala. Narušuje jejich svobodu!

A dnes? "Soudružka" je ta, co jim pěkně demokraticky dopřává svobody. Nejspíš ostatně mladá holka, které bylo v roce 89 maximálně 10 let. Je vyškolená k tomu, že dětem něco zakazovat je "komunistické", a soudružkou být nechce.

Neví, chuděra, že soudružka bude, ať udělá cokoli. Je přece učitelka.

Někdy před 20 lety:
Autor: P. Portwyn Datum: 13.11.2016 10:43

ještě na starém, nelidovkovém Psu (pamětníci zamáčknou slzu) proběhly nějaké ty diskuze na téma výchova.

Většinový hlas lidu psovského, svobodu milujícího: Příkaz/zákaz - špatně.

Že prý kdo chce dítku cokoli zakazovati, je určitě komunistou, zvláště pak ve škole. Že prý poslouchat děti nemají a nejužitečnější je dělati bordel. Že prý z těch, kdo dobře pracují, rostou jen otroci, a pravidla že prý dodržovali nacisté.

Ale že se to zlepšilo za ty roky, co říkáte? Žádný útlak, žádné týrání malých svobodných bytostí, žádný nacismus pravidel. Vládne svoboda vůkol, aspoň co se dětí týče.

A zpátečníci, kteří tvrdí, že svobodu má mít jen ten, kdo za sebe odpovídá, byli dávno pokrokem umlčeni. Jásejme!

Re: Hetzer:
Autor: M. Drašner Datum: 13.11.2016 10:28

Blahoslavení chudí Alláhem 8-(

Re: Transatlantic:
Autor: P. Portwyn Datum: 13.11.2016 10:23

Nojo, jenže když se řekne A, je třeba dodat i B.

Kdyby je otec vychovával rázněji, posvítí si na něj úřady. Úřady vyfedrované těmi, kdo mají plná ústa řečí o svobodě a právech...

Re: No já teda nevím:
Autor: P. Portwyn Datum: 13.11.2016 10:20

"Povolené" :D :D

Takže dětičky poruší zákaz - a co?

Potrestat se nesmí. Takže takové "povolení" má cenu zhruba jako použitý ubrousek.