1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

HISTORIE: Velká říjnová socialistická revoluce

Paradoxně se uskutečnila v listopadu, jejím vůdcem byl Lenin, který se jmenoval Uljanov. Prý takto všechny zmátli. Tím však skončila veškerá legrace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 10.11.2016 12:50

Re: Podobnost mezi

Já to uvedl jako příklad neznalosti našich médií, která papoškují termín "krajní pravice" vždy, když se někde po Evropě probudí nějací náckové. Samozřejmě že jde v obojím případě o krajní levici. To ovšem naši současní levicoví spoluobčané nechtějí slyšet.

P. Mach 9.11.2016 23:14

Re: Vážení, nejen gulagy zdobily komunisty v SSSR

To máš tak hašku, sssr nebyl nikdy nic jiného než ruské impérium nakažené úchylnou ideologií, přičemž putin rozpad této zrůdnosti vidí jako nejhorší katastrofu 20. století a dělá vše pro to, aby to zrůdnost aspoň částečně obnovil. Mimochodem, tys evidentně na putina už vlítnul, akorát ze špatný strany, vzhledem k tomu, že tvoje palice skončila mezi jeho půlkama.

P. Mach 9.11.2016 23:09

Jinými slovy, fakta ti nejdou pod čumák,

čermáku.

J. Jurax 9.11.2016 22:56

Re: Autore napište o vzniku příznivého prostředí

No jo, Velká francouzská revoluce taky potřebovala příznivé prostředí. A Maximilien Robespierre byl taky zločinec.

J. Jurax 9.11.2016 22:50

Re: Ještě dále

No, jak řečeno v tom vtipu - slabá obrana Zimního paláce.

J. Jurax 9.11.2016 22:48

Re: Pozoruhodné triduum

Podle Wiki:

10.11. 1918 se narodil Miroslav Horníček a byla vyhlášena Saská republika. A téhož dne o rok později se narodil Michail Kalašnikov.

Taky v roce 1444 byly poraženy křižácké jednotky krále Vladislava III. Varnenčika v bitvě u Varny Turky vedenými Muradem II. a Vladislav byl zabit.

V roce 1871 Henry Morton Stanley nalezl ztraceného cestovatele Davida Livingstona poblíž jezera Tanganika.

V roce 1970 vypuštěn Lunochod 1.

Š. Hašek 9.11.2016 20:36

Re: Vážení, nejen gulagy zdobily komunisty v SSSR

Zajímavé, použil jste Vaše - tedy moje a následně naše (nemělo tam být moje?).

Nic ve zlém, pane Fridrichu, to Vaše pluralis majestatis (možná jste zvyklý doma) je zde fakt srandovní.

Doufám, že nejste až takový modernista, že se domníváte, že fakta se dají odhlasovat většinou.

Vás změna SSSR - Rusko ještě nedostihla? Víte co? Budeme nadále mluvit o současné ČR třeba jako o ČSSR. Taky tu najdeme nějaká rezidua. Tak už sakra na toho Putina vlítněte, pro začátek přestaňte tvařit na jeho plynu, vyvlastněte Rusy koupené byty v Karlových Varech a dejte na ně peníze místním cikánům, když se Vám Putin tak ekluje.

Jinak máte pravdu v tom, že mně už nepomůže nic, jak člověk dává dohromady ty životaběhy (kolik Vám je let?), tak se nevotočí v názorech podle televize a 28 letého manekýna na obrazovce. Taky patříte k těm, co tutlají jméno Hussein u toho Obamy??

J. Štrobl 9.11.2016 19:28

Re: Podobnost mezi

A jakpak jste na to přišel? Nacionální socialisté, fašisté i komunisté pocházejí ze stejného hnízda, tedy ze socialistického hnutí. Ostatně sám Adolf Hitler se za socialistu považoval a nikterak se tím netajil. K pravici přirovnal fašismus (do kterého zahrnoval i nacionální socialismus a ostatně i všechny, kteří s ním nesouhlasili) už Stalin na 6. sjezdu Kominterny v Moskvě roku 1928 prohlásil, že „fašismus je posledním vzdechem kapitalismu“, a stal se tak prvním člověkem, který přiřadil nacionální socialismus k pravici. Od té doby to po něm všichni levičáci s oblibou papouškují.

J. Lancik 9.11.2016 18:58

Re: Ještě dále

Rezim podobny vladam v zapadni Evrope uz Rusko melo. Vysel z voleb v lete 1917 pod predsednictvim Alexandra Kerenskeho. Kerensky vsak dodrzoval ruske zavazky z trojdohody, na to uz bohuzel Rusko nemelo a to bylo pricinou Kerenskeho padu. Zbidacene a vyhladovele obyvatelstvo naletelo Leninovym slibum o ukonceni valky a rozdeleni pudy velkostatku mezi muziky (Dekrety o miru a pude). Nic z toho nedodrzel, uzavrel sice s Nemeckem separatni mir zato vsak rozpoutal valku obcanskou ve ktere zahynulo nekolikanasobne vic lidi nez na frontach 1 sv. valky. Obcanska valka trvala az do roku 1924 ve ktere zahynulo az 12 milionu padklych v boji, hladem a podvyzivou a nemocemi. Po Rusku se toulala spousta deti bez rodicu a zivila se jak jen mohla. Zatimco na frontach padlo 1,7 milionu vojaku a priblizne dvojnasobek tezce a lehce ranenych. O tu pridelenou pudu byli muzici ve tricatych letech nakonec bolseviky obrani. Nekdy i za hruznych podminek viz hladomor na Ukrajine. Dovolim si i trochu spekulace: Kdyby si podrzeli Kerenskeho meli mir uz v roce 1918 a vsi te leninske hruze se mohli vyhnout.

P. Vaňura 9.11.2016 18:06

A jakou životnost prokázal německý režim?

Ten byl pevnější, protože jednotky Freikorpsu dokázaly nakonec komunisty porazit. Ale pak nevydržel další zkoušku, Velkou krizi na počátku 30 let...

P. Vaňura 9.11.2016 18:01

Pane Fridrichu, já si na to celé pamatuji, jen

bych k tomu dodal nedávnou analogii, zvanou "Lisabonská strategie." Ta dopadla stejně neslavně, jako Vámi zmíněné vize!

P. Vaňura 9.11.2016 17:54

"Leninismus a hitlerismus jsou marxistické úchylky

a sobě navzájem se podobají více, než se kterákoliv z nich podobá původnímu marxismu" (c) Paul Johnson, britský historik a spisovatel.

P. Vaňura 9.11.2016 17:51

A komupak tedy patří???

Britské koncentrační tábory pro Bůry byly na území Afriky a nebyly to v žádném případě tábory likvidační. Bůrové byli internováni proto, aby nemohli pomáhat partyzánům. Přesto tam lidé umírali hlavně na podvýživu. Pro partyzány to bylo strašné dilema, oni ničili britské zásobování ale právě na tom byli internovaní závislí.

P. Vaňura 9.11.2016 17:47

Jen pro upřesnění, moje matka pamatovala, když

byli komunisty oslavováni Lenin a Trockij, a pak jak zůstal jenom Lenin. Ale počátkem 50 let byl oslavován téměř výlučně Generalissimus Stalin, jen sem tam padla zmínka o Leninovi. Lenin začal být především oslavován až po Chruščovově kritice kultu osobnosti, a obavy, že "otevřu vepřovou konzervu a bude v ní Lenin" byly aktuální až za Husáka. Když pak r. 1970 komunisté oslavovali 100 let Leninova narození, byly na plakáty ve velkém Leninovi přimalovávány rohy ale komunisté tyto plakáty rychle přelepovali.

I. Schlägel 9.11.2016 16:39

Re: Vtip s pointou

Není nad realistické vize, vyfutrované nějakým tím ideologicky nezávadným "vědeckým" důkazem :-)

I. Schlägel 9.11.2016 16:36

Re: možná je to tady:

Díky za radu, pane Švejnochu. Máte pravdu. Není odkaz jako odkaz. Při čekání na ten pravý, jedinečný, nezpochybnitelný odkaz nezapomínejte používat vlastní oči, uši a hlavu třeba při některém z přenosů s panem prezidentem.Možná Vám i po shlédnutí ne úplně precizního odkazu docvakne. Stát se to může, neb použiji-li jeden z mých oblíbených citátů: "Zázraky se dějí". :-)

J. Fridrich 9.11.2016 16:21

Re: Vtip s pointou

Jen pro vás s. Švejnochu :

Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku. Budovatelé komunismu v Sovětském svazu i u nás budou mít k dispozici moderní automatizované závody, zvládnou zemědělské práce průmyslovým způsobem, budou pracovat šest hodin denně. V té době proniknou hluboko do tajů vesmíru. To všechno se promítne do každodenního života: 250 milionů tun oceli ročně, hojnost všech prostředků, městská doprava zdarma, bezplatné stravování ve školních a závodních jídelnách, bydlení v prostorných bytech bez nájemného, levné nebo bezplatné turistické základny atd. To není začátek fantastické povídky našeho časopisu, to je reálný dvacetiletý program Komunistické strany Svazu sovětských socialistických republik, o kterém píše, mluví a přemýšlí celý svět. Bledne sláva kapitalistické techniky a výroby. Vždyť za deset let předstihne SSSR Spojené státy americké dvaapůlkrát a v roce 1980 bude jeho náskok sedminásobný. Je krásné žít v takovém světě! V prvé větě naší poznámky jsme vlastně napsali chybu. Přečti si tu větu znovu, milý Vláďo, Květo, Přemku, i vy ostatní. Našel jsi nesprávnost? Budeš se do nového světa teprve probouzet?

Jistě znáš odpověď: Všichni se musíme přičinit! Učit se a pracovat. I mimo školu ve svých pionýrských oddílech, v kroužcích i ve speciálních kolektivech. Pusťte se všichni do technické a přírodovědecké činnosti, nebojte se usilovné práce nad funkčními modely, zamilujte si pěstitelskou či chovatelskou práci v pionýrských zemědělských hospodářstvích. Velkolepá budova světa - komunistická společnost -

potřebuje všestranně připravené lidi, vládnoucí elektřině, jaderné energii, složitým

mechanismům, chemickým látkám, přírodě na Zemi i v kosmickém prostoru. Komunismus potřebuje lidi odvážné, čestné, muže a ženy, kteří umějí žít v kolektivu a pro kolektiv.

A. Trick 9.11.2016 16:11

Pane autore,

učit se , učit se, učit se.

"V roce 1918 byl na území Ruska zřízen první koncentrační tábor. (Adolf Hitler byl v této věci velmi učenlivým žákem, avšak Leninovi patří evropské prvenství."

To evropské prvenství patří někomu jinému.

P. Švejnoch 9.11.2016 15:54

Re: možná je to tady:

Následně si nevážím odkazu... Jak se dá "nevážit si odkazu (linku)", pana Schlägele? :-)

A k meritu věci: Ten odkaz je stejně bezcenný, jako ten páně Fridrichův na Novinky.

Respektive, lze-li použít v tomto případě superlativu, pak je odkaz na rozhlas.cz ještě bezcennější.

Použiji-li přirovnání k prezidentově hledání Hitlera-gentlemana (což je, nemýlím-li se i Vaše oblíbené téma), pak jsou oba příspěvky s výše uvedenými linky + Váš příspěvek nesrovnatelně větším blábolením (= tlacháním naprosto od věci bez jakéhokoli důkazu čehokoli), než prezidentovo poukázání na poněkud problematické postoje páně Peroutky koncem 30. let.

Použiji tedy, milý pane Schlägele, svůj oblíbený citát z filmu Lepší už to nebude: "Jděte si blábolit jinam.". :-)

P. Švejnoch 9.11.2016 15:41

Re: Vtip s pointou

Těžko věřit takovému tvrzení, uvážíme-li, že jste se vnutil s jakýmsi pofidérním vysvětlováním pod můj úvodní příspěvek, drahý pane Fridrichu... :-D

J. Fridrich 9.11.2016 15:05

Re: Vážení, nejen gulagy zdobily komunisty v SSSR

Byla by to z mé strany ztráta času - a vám by to asi nepomohlo ve vašem-našem vidění světa...

J. Fridrich 9.11.2016 15:02

Re: Vtip s pointou

Vás " opravdu nezajímá, co si myslí Novinky o tom, co si myslí Kommersant, že si myslí Putin." - mne zase nezajímá to, co si myslíte vy, s. Švejnochu.......

I. Schlägel 9.11.2016 14:50

Re: možná je to tady:

Proč chcete odkaz, když si ho následně nevážíte?

I. Schlägel 9.11.2016 14:46

Podobnost mezi

Leninem a Hitlerem je jistě pouze náhodná. Hlavně že víme, že pohrobci Lenina a spol. jsou krajní levice a pohrobci Hitlera a spol. jsou krajní pravice :-)

A. Alda 9.11.2016 14:16

a jedenáctého bude

svatého Martina.

A. Alda 9.11.2016 14:16

Pozoruhodné triduum

7. 11. - Velká říjnová socialistická revoluce

8. 11. - Bitva na Bílé hoře

9. 11. - Vítězství Donalda Trumpa

F. Navrátil 9.11.2016 14:07

Ještě dále

Dumu rozpustil námořník Železňakov se slovy: "Končím zasedání! Stráž je unavena!" K samotnému článku bych rád dodal, že Lenin nebyl tvůrcem bolševického vítězství. Tehdejší situace v Rusku Lenina a bolševiky vygenerovala. Carská koruna se válela na zemi a jedinný, kdo v sobě našel dost odvahy ji zvednout, byla malá ke všemu odhodlaná skupina bolševiků. Vtip na závěr je dobrý, ale kdyby se hledala skutečná příčina bolševické revoluce v Rusku a následujícího komunistického režimu, pak by bylo nutno jít až k povstání děkabristů. Oni chtěli nastolit politický režim podobný vládě v tehdejší západní Evropě. To se jim bohužel nepodařilo a feudální zaostalý carský režim prokázal svoji neživotnot při první velké zkoušce, a tou byla první světová válka.

P. Švejnoch 9.11.2016 13:19

Re: možná je to tady:

Opravdu? :-o

Č. Berka 9.11.2016 13:17

Re: Autore napište o vzniku příznivého prostředí pro Uljanova

no, trochu v tom opravdu chybí, co bolševikům předcházelo- třeba "krvavá neděle", kdy carské úřady nechaly rozstřílet demonstraci (1905), nebo Únorovou revoluci (1917). Také to, že většinu půdy vlastnili velkostatkáři a proto bylo snadné získat rolníky "Dekretem o půdě" a slibem míru ( Brest-Litevsk).Na jednání o míru mezi Německem a Ruskem reagovaly USA spolu s Anglií, Francií intervencí- obsazením Oděsy a na východě s Japonci obsazením Vladivostoku. Nastala občanská válka, "rudý" ale i "bílý" teror.

V. Čermák 9.11.2016 13:17

Antikomunistická Trumpeta opěz zatrobila.

Pan autor nám holt zamrznul hluboko v minulosti a né a né vybřednout do současnosti. Což takhle napsat jednou místo recyklovaného tématu, Kde udělali chybu Soudruzi před 100 lety o tom, Kde dělají chybu antiSoudruzi v současnosti? Já tomuto opakovanému snažení říkám hloupé odklánění současných problémů do minulosti. Pane, vy jste přece Vítač, tak napište Vítací Agitku.