26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

KOSMONAUTIKA: Na Měsíc! Na Mars!

V roce padesátého výročí přistání prvních lidí na Měsíci se tam měli Američané vrátit. V červnu 2019 se plánoval přílet kosmické lodi Orion 12 na oběžnou dráhu okolo Měsíce a v prosinci vysazení posádky Orionu 13 na jeho povrchu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Rehulka 4.11.2016 9:39

Re: Vas titulek nic nevysvetluje.

Zdravím pane Chodure, víte, on je pan V.Novák chlap vzdělaný a informovaný, ale nikdy neopomene "bolševicky štouchnout" a lidstvo upozornit, že za všechno zlo mohou ti zlí "Emérikens" !

J. Chodur 4.11.2016 0:20

Re: Vas titulek nic nevysvetluje.

Pane Novak, nejste kvalitne informovan. Veci byly komplikovanejsi nez se vam to jevi. O ISS nevite nic moc, ruska spoluprace mela hlavne politicky zaklad a zdaleka nebyla technicky tak dulezita. USA bylo schopne se obejit bez Rusu ale v te dobe jeste USA doufalo ve spolupraci s Ruskem a tak jim umoznilo hrat roli v tomto programu, stal se z toho mezinarodni program a dostal nove jmeno, ISS (International Space Station). Tyhle programy trvaji del nez obdobi vymezene pro jednoho presidenta. Levicovi presidenti (Demokrati) radi zrusi ci radikalne zmeni programy jejich republikanskych predchudcu, protoze jako vsichni levicovi politici vidi symbolickou politickou propagacni dulezitost takovych programu, tudiz dojde k nakladnemu ruseni ci predelani programu a vymazani souvislosti s republikanskym presidentem. Delaji to proto, protoze existuji lide jako vy, kteri si vse vylozi jak si levicovy politik preje. Financni duvody jsou dulezite, stezi bude tolik penez na vesmirnou exploraci. Kennedy mel idealni moznost takovy program financovat v ramci reakce na prekvapeni zpusobene Sputnikem a Gagarinem. Tyhle veci mely strategicky vojensky a politicky vyznam, nebudu vysvetlovat, tyhle veci se daji zjistit. Nedoporucuju jako zdroj Rusky blog.

B. Uhlich 3.11.2016 23:23

Re: Lidský limit

Tak s tím bych být Vámi bych si tak jist nebyl..., stále tu jsou přírodní zákony, které nám jasné limity dávají ať se nám to líbí, nebo ne... Tedy u spousty věcí, jsme na hranicích ... bohužel...

V. Novák 3.11.2016 17:09

Re: ..v reálu..asi nejspíš - do háje.. :-(

http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=XForum&file=viewthread&fid=3&tid=1470&start=0&page=1

V. Novák 3.11.2016 10:43

Žádný z amerických prezidentů po JFK nic pro kosmonautiku

neudělal. Kromě velkohubých prohlášení.

I z té Reaganovy odpovědi na Saljuty musela nakonec vzniknout (za Clintona dohodnutá) ISS, kde životní podmínky zajištují ruské moduly. Byla jen prohlášení bez finanční podpory - za obou Bushů, a Obamovo, které ponechává vše na budoucím prezidentovi. A nevidím, že by se někdo z kandidátů hnal do kosmického programu.

Nakonec nejvíc udělal Clinton, a sice tím, že dohodl s Rusy ISS...

V. Výmola 3.11.2016 10:31

Re: ..v reálu..asi nejspíš - do háje.. :-(

S tou krizí máte bohužel pravdu. Je ale způsobena krizemi dvou hlavních tahounů. Ruský kosmický průzkum je v krizi jako celé Rusko, NASA je zase v krizi, protože se za desetiletí změnila v byrokratickou instituci plnou skrytých konexí, politiků a manažerů, kteří se bojí jít do rizika.

Firmy SpaceX nebo Blue Origin sice ještě rutinně nelétají (natož mimo LEO), ale právě ony zatím představují svěží vítr v oboru. Jejich plány jsou smělé, občas hraničící se snílkovstvím, nechybí jim ale reálné podklady a chuť jít do rizika. A pracují efektivně. Návrh NASA pro cestu na Mars je výčet všech možných obtíží s předloženou cenou 100+ mld dolarů. Výrazně ambicióznější plán SpaceX má stát řádově méně a přestože je příliš optimistický a snad i megalomanský, má k realizaci blíže než cokoliv, co bylo v tomto směru dosud navrženo.

J. Kavalír 3.11.2016 10:07

Re: ..v reálu..asi nejspíš - do háje.. :-(

Nebuďte pesimista, dalšího přistání na Měsíci se jistě dožijete. Jen ta vlajka, co tam zapíchnou, bude čínská. :-)))

V. Vaclavik 3.11.2016 9:45

Mala utecha

"Ovšem jednou to určitě zvládnou."

Jednou jo, jenze kdy... Jednou sem treba odnekud prileti zeleni muzici a na tem Mars nas vezmou podivat na vylet.

V. Vaclavik 3.11.2016 9:39

Re: ..v reálu..asi nejspíš - do háje.. :-(

Myslim, ze i vy budete mit smulu. Bohuzel 'svet' je dnes vytunelovany vice jak pulstoletim falesnych, socialistickych penez a ceka nas zhrouceni stropu, sten toho tunelu, a to bude na cele dekady velky prusvih, na nejaky kosmicky vyzkum nebude ani pomysleni, vse pujde k ledu na mozna dalsiho pul stoleti.

To, co bylo v sedesatych letech byl dobeh prvniho pul stoleti nevidaneho rozvoje v Americe, bylo tam jak nadseni, tak prostredky. Dnes vam to politikove nereknou, ale sami dobre vi, jak je na tom 'svet' spatne. Jestli je nejaky prezident fanda kosmickeho vyzkumu, nebo ne, je naprosto prebite realitou svetoveho hospodarstvi. A nemam tu na mysli nic kratkodobeho, jako neco v horizontu desetileti, ale pul az cele jedno stoleti, kdy dolar musel byt odlouceny od zlata, napriklad, a vse co s tim souvisi.

J. Řezák 3.11.2016 9:35

Proč lítat na Měsíc nebo Mars.

Co z troho máme. Já bych letěl rovnou ke Slunci, to by byla sláva. Museli bychom to ovšem dobře vypočítat, abychom tam přiletěli v noci, kdy není tak horké.

J. Lepka 3.11.2016 9:27

Re: ..v reálu..asi nejspíš - do háje.. :-(

Já se obávám, že zapřaháte koně za vůz. Nebýt furiantského rozhodnutí přistát na Měsíci, následovaném explozí vědeckých poznatků a informací, hlavně z oborů na které by jinak nebyly peníze, lidé by například stále točili klikou u kupecké pokladny. Ten skokový rozvoj technologií by jinak nejspíš probíhal v mnohem skromnější formě leda v projekčních kancelářích vojenského průmyslu a v režimu utajení a jako obvykle skončil v trezoru. To, že se realita v mnohém dotkla představ autorů sci-fi literatury je malý zázrak, ovšem nezapomínejme, že právě díky technice a technologiím z tohoto boomu, se podařilo lékařům a výzkumníkům objevit přírodní zákonitosti, po kterých by jinak neštěk ́pes.

B. Graf 3.11.2016 8:54

Poraďte to ještě někdo Donaldovi!

Ať vyhlásí, že místo války s Ruskem, kterou by chtěla Killary, bude s Putinem soutěžit, kdo bude první na Marsu. :-)

V časech, když byla ještě Amerika dost "great", to na voliče zafungovalo a prachy se nedávaly tolik do samotného zbrojení, ale mnoho jich bylo investováno do obdobně drahého a vědu, techniku a civilizaci dopředu posunujícího kosmického výzkumu.

R. Gramblička 3.11.2016 8:11

Re: Lidský limit

limity pro člověka jsou dány úrovní technologického pokroku a tam jsme od hranic ještě pořád daleko.

R. Gramblička 3.11.2016 8:08

Re: ..v reálu..asi nejspíš - do háje.. :-(

bohužel, vidím to stejně depresivně, o to víc, že jsem fanda sci-fi. Jen jsem proti vám asi o polovinu mladší, tak snad se něčeho významnějšího v tomto směru dožiju

L. Písařík 3.11.2016 5:53

Lidský limit

Vypadá to, že jsme dosáhli nejzazší hranice - pro člověka - který potřebuje spoustu potravy a dalšího, aby přežil. Na delší mise budou přece jen vhodnější roboti vybavení umělou inteligencí.

B. Uhlich 3.11.2016 0:46

..v reálu..asi nejspíš - do háje.. :-(

Myslím, že nejsem sám, kdo je ze všech těch ukrutně fantastických prezentací co jednou..možná.. bude, poněkud unaven.Třeba je to v Americe nutné, neustále prezentovat opravdu vznosné cíle..., ale pokud tyhle firmy do dnes nezvládly ani rutinní dopravu na oběžnou dráhu a zpět...asi dost těžko mohou přemýšlet o cestě na Mars v horizontu menším než je 10 let...

Asi to už opravdu nemá smysl řešit...

Kosmonautika se holt ocitla v určité krizi a je asi opravdu těžké predikovat co nakonec opravdu bude... Jo kdyby mi tenkrát v šedesátých letech někdo řekl, že už žádný přímý přenost z přistání na nějakém planetárním tělese zřejmě nikdy neuvidím , asi bych si myslel, že se zbláznil... tehdy mě bylo 6 let a dnes už tomu téměř věřím, že už nic nebude... Tak NASA po 50 ti letech se zmůže maximálně tak na to, aby v trochu jiném technickém levelu zopakovala co dokázala před 50ti lety ... a má se to jako, že to bude ten pokrok... tak jo...

Stejně je zajímavé, jak se ten pokrok projevuje selektivně, jsou obory, které úplně explodovaly...počítače, biotechnologie, nanotechnologie, genetika... a pak obory, které se v podstatě za desítky let nejsou schopné hnout z místa a bohužel kosmonautika mezi ně tak trochu patří... Je to škoda... tady se bohužel veškerá scifi opravdu mýlí..a nejen ona, když člověk listuje starými ročníky 100+1, Letectví a kosmonautika, T technický magazín..všude jsou zveřejněny neuvěřitelné plány..co všechno už v roce 2000 bude...no, moc toho není... :-(