27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

SVĚT: Od Moháče k dnešku

Málem by mi bývalo uniklo jedno, jak si ještě ukážeme, velmi významné výročí: 29. srpna roku tohoto se bez deseti let dovršilo půltisíciletí ode dne, kdy v osudné bitvě u Moháče zahynul Ludvík Jagellonský, král český, polský a uherský.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 1.9.2016 22:21

Re: Bože můj......

Proč nepředstavitelná?

R. Brzák 1.9.2016 18:59

Re: Datovat

Možná bych s Vámi i mohl souhlasit - kdybyste ale namísto proklamace typu - "všichni jsou zde pitomci, včetně autora" - uvedla svůj argument, například - "Osmanská říše dle mého názoru svůj konec nalezla již ve svých počátcích, tím, že se v ní stal dominantní islám".

Takto mohu jen zakroutit hlavou - pořád nic, paní Netzer, pořád nic...

J. Lancik 1.9.2016 16:29

Re: Ne vzdycky tomu tak bylo...

Vzpominam na leta sedmdesata: Rote Armee v Nemecku, Brigado Rosso v Italii, Red Brigades v Japonsku, Irisch Republican Army, ve Spanelsku Baskove, z muslimu vzpominam jen na Palestinian Liberation Organisation, tehdy jen mala cast teroristu byli muslimove. Vsecko financovane vycvicene Moskvou a bohuzel i CSSR. Na Doupove Carlos casto odpocival a chystal se na dalsi akci. Caste unosy letadel a vrazdy v Nemecku prumyslnik Schleyer, v Italii byvaly ministersky predseda, i hromadne, Palestinci tehdy vyhodili do vzduchu letadlo s asi 60 cestujicimi (samozrejme Zidy) ktere unesli do Jordanska atd.

I. Břízová 1.9.2016 15:47

Re: Lidé si jsou rovni jen před Bohem a částečně

Jsou lidé, kteří se hlásáním o rovnosti lidí a všeobjímající lásce k lidstvu docela dobře živí.

P. Vaňura 1.9.2016 15:35

Lidé si jsou rovni jen před Bohem a částečně

před zákonem. Ostatní je pouhá fikce a je nebezpečné jí podlehnout. Různí lidé mají ovšem i různá měřítka a cena člověka se měří často jeho blízkostí.

P. Vaňura 1.9.2016 15:30

Tady s Vámi musím souhlasit, úpadek osmanské

moci lze pozorovat až v 18 století a jeho počátkem bylo rozdrcení osmanské armády, obléhající Vídeň roku 1683. Námořní nadvláda Osmanů byla ale oslabena už bitvou u Lepanta (1571).

J. Kombercová 1.9.2016 15:13

Re: Datovat

A co Dederóni? Už jste na ně změnila názor, nebo trváte na tom, co jste, není to tak dávno, tady o nich napsala?

Dvojí metr či čo?

I. Schlägel 1.9.2016 13:43

Re: Datovat

Mají pro mne menší cenu, ano. U Vás je to jinak?

S. Netzer 1.9.2016 13:38

Rouháte se, primitive

S. Rehulka 1.9.2016 13:33

Bože můj......

.....ona není hravý jezevčík, ale nepředstavitelná kráva !

S. Netzer 1.9.2016 13:21

Re: Datovat

Znamená to, že ti, kdo Vám nejsou blízcí jsou méněcenní?

Vy jste nadčlověk?

S. Landa 1.9.2016 12:28

Ludvík

byl markrabě moravský, král český a uherský, ale rozhodně ne polský...

I. Schlägel 1.9.2016 12:26

Re: Datovat

Ano. Moji blízcí mají pro mne větší cenu než cizí vzdálení. Je to přirozená lidská vlastnost. Vy nejste člověk?

S. Netzer 1.9.2016 11:50

Re: Datovat

Lidé se podle Vás dají dělit na cenné a méněcenné, a ten rozdíl se dá dokonce měřit?

Není to ale poprvé v dějinách lidstva, že někteří zastávají takové názory.

I. Schlägel 1.9.2016 11:24

Re: Datovat

Čím měříte cennost či méněcennost u lidí Vy?

S. Netzer 1.9.2016 11:17

Datovat

začátek úpadku Osmánské říše do bitvy u Mohacse, nesvědčí zrovna o hluboké znalosti tureckých dějin.

Pro zdejší publikum ovšem bezvýznamný detail, nemající vliv na reflexivní proklamace o méněcennosti nejen Turků, nýbrž všech muslimů.

Pro Lukešovou, jestli se na mně zase přilepí: toto není žádná apologie muslimů.

F. Houžňák 1.9.2016 10:54

Ano, to jsou přesně oni, jak muslimáci,

tak Francouzi.

J. Kraus 1.9.2016 10:16

Re: Musel jsem se před pár lety starat o tureckého

Je už to snad dvacet let, naše firma z jisté stavební podprofese takříkajíc realisovala českou veřejnou zakázku coby subdodavatel jedné velké francouzské firmy. Vlastně jsme to celé udělali za ně, oni to z titulu své velkoevropské nadřazenosti jen papírově zastřešovali. Pominu způsob, jakým se francouzští neumětelové k té zakázce dostali, jejich podrazy, lemplovství, neschopnost a průtahy při placení, což nás málem položilo. Několikrát týdně svolávali jednání, jemuž předsedal jakýsi pan Ahmed, říkejme mu tak. Požadoval co největší účast a jednání sestávalo z jeho dlouhého monologu, který kolegyně překládala. Snadno se přitom rozrušil a proto měl k sobě s každé strany mladistvou managerku. Když konečně skončil a odešel, technici si rukama nohama (Francouz mluví jen francouzsky) řekli, co je potřeba.

M. Regner 1.9.2016 9:48

Ludvík Jagelloénský

Ludvík Jagellonský byl pouze král uherský a český, v Polsku vládl jeho strýc Zikmund I. Starý. Svou smrtí napodobil Ludvík svého prastrýce Vladislava III., polského a uherského krále, který v bitvě u Varny r. 1444 také zahynul.

V. Novák 1.9.2016 9:09

Vyčerpala? Ale kdepak! K té Vídni se přece dostali

ještě 1683 - tedy nějakých skoro 150 let po Moháči. Celé 16. a skoro celé 17. století bylo dobou obrany jihovýchodní hranice - a jen problémy muslimských Turků s muslimskými Peršany způsobily, že Třicetiletá válka nebyla ukončena mírem Istanbulským...

Moháč byla v podstatě bezvýznamná šarvátka, kam křestanské oddíly přišly povětšinou pozdě a jak to bylo s Ludvíkem Jagellonským, není dodneška zcela jasné. V každém případě jeho smrt předhodila země Koruny české Habsburkům.

P. Lenc 1.9.2016 8:39

Re: Ne všichni muslimové jsou teroristé...

Naprosto přesné pane Volariku.

F. Houžňák 1.9.2016 8:29

Musel jsem se před pár lety starat o tureckého

doktoranda, tedy Turka žijícího v Německu, a ten byl názoru, že se proti němu všichni spikli a nechtějí jeho úsilí odměnit jedničkou s hvězdičkou (já bych ho za jeho "úsilí" vyhodil, ale němečtí akademičtí hodnostáři se neodvážili). Pak dostal dvojku a odešel s pocitem nevýslovné křivdy. Byl pilný, ale nerozuměl ničemu. Pak jsem se dozvěděl, že se takhle projevoval i během studia (studoval chemii v Německu), a proč ho tady vzali jako doktoranda, je mi naprostou záhadou, když už věděli, co je to za chlapa. Asi se taky neodvážili, nevzít muslimáka.

B. Volarik 1.9.2016 8:08

Ne všichni muslimové jsou teroristé...

... ale drtivá většina teroristů jsou muslimové. nemusí být každičký muslim aktivním teroristou. Stačí když drží krok a hubu. V komunistickém Těžkozlodějsku nebyli všichni ve straně. Z těch co byli ve straně, ne všichni někoho mučili nebo zavírali...ale platili příspěvky, chodili na schůze, požívali výhod v zaměstnání. Zrovna tak v tom Hitlerovském Německu: Ne zcela všichni byli v NSDAP. Z těch mnoha, kteří byli ve straně, ne všichni byli v SS, ne všichni zabili nějakého Žida...ale platili příspěvky, chodili na schůze, požívali výhod v zaměstnání.

Zrovna tak je to se slimáky. U těch je to o to horší, že když dojde na lámání chleba, drtivá většina se jich postaví za podporu práva šarija...

D. Stys 1.9.2016 7:20

Ten pocit věčné ukřivděnosti

Mohu 100% potvrdit. Měli jsme na starosti iráckého profesora který (neptejte se jak) dokázal publikovat neskutečné množství článků čímž se stal absolutním vítězem všech žebříčků hodnocení. Přesto neustále vyhledával střety a cítil se zneuznaný.

D. Polanský 1.9.2016 7:14

Snad jeden postřeh

Ne všichni muslimové jsou nakloněni ... I v Německu v roce 1932 vyhráli volby strany které byly proti antisemitismu. Ale právě ideologicky, získáním na svou stranu inteligence, se podařilo nacistům poměr obrátit a v roce 1940 již celé Německo bylo důsledně antisemitské. Poměr změnila právě důsledná rasisticko-antisemitská ideologie. Běžný antisemitismus se stal vraždícím.

Brežněvovi se do Afghánistánu nechtělo, kdepak, tušil problémy, kroutil se, ale na intervenci naléhali ideologové, Suslov a spol. Uvádím to proto, že islám v reálu je antikřesťanská ideologie. A pokud totálně zmanipulujte masy, inteligenci již má islám nakloněnou, je zle.

P. Maleček 1.9.2016 2:13

Mohamedáni už vyhrávají.

Autorovi uniklo, že už jsme mohamedány vyhrát nechali. Minimálně v Bruselu, Paříži a Berlíně. A všude tam kde je vítá socialisticko-sluníčkářská veteš.