26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Dramatický příběh ARM

Tato zpráva vzbudila v Británii největší rozruch od referenda: společnost ARM bude koupena japonským technologickým holdingem Softbank za 24 miliard liber – asi 780 miliard korun, tedy hodně přes půlku celého českého státního rozpočtu. Že neznáte firmu ARM? Ale ano, znáte.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Morava 25.7.2016 16:14

To je ale život

Jak se tu píše v diskusi. On ten ARM není nejlepší a určitě nebyl jediný RISC.

Jen zvolili dobrou obchodní strategii, vytvořili syntetické jádro, které licencovali v době kdy začínali syntetické designy.

A jak známo nevyhrávají technicky nejlepší řešení. Video200 bylo lepší Beta a ta lepší než VHS, vyhrál VHS. Windows mobile je technologicky výrazně nad Androidem. Vyhrál Android. Jenomže ti všichni přišli později, nebo zvolili špatnou obchodní strategii.

Ani Jobs nebyl vědec, ale obchodník. Prostě vyhrávají obchodníci. Protože ví, že důležité je přijít včas, že to chce správnou obchodní strategii, a že většina lidí se nechá zblbnout.

Jinak ale rovněž nechápu, proč tak klíčová a zisková firma jako ARM musí být prodána, to mi hlava nebere. Pokud mám dojnou krávu, či rodinné stříbro, tak je nikomu neprodám. Je vidět, že se ta západní civilizace dočista pomátla!

R. Dubravský 25.7.2016 10:34

Vážení kolegové,

Vážení kolegové,

Máte nepochybně pravdu. Domnívám se ale, že autor chtěl v krátkém článku vystihnout to podstatné okolo jedné firmy, nikoliv popsat celou spletitou historii vývoje mikroprocesorů a operačních systémů, která by vydala na tlustou knihu.

I. Dekyský 25.7.2016 1:53

Pane Kohout

držte se svého kopyta a nepleťte se do techniky. Plácáte nesmysly...

L. Novák 25.7.2016 4:33

Re: Pane I. Dekyský

Zkuste napsat, jaké "nesmysly" autor článku "plácá". Pro vás to jistě bude hračka. :-P

J. Brožek 25.7.2016 8:04

Re: Pane I. Dekyský

Např. že ARM je jediná firma globálního významu, která používá RISC procesory. Což je holý nesmysl, těch větví s RISC procesory je mnoho (dnes třeba Oracle, Hitachi aj.). Stejně tak i tvrzení, že RISC znamenal přelom v dějinách počítačů - v době, kdy byl vyroben první ARM už dávno fungovaly na tomtéž principu omezené instrukční sady procesory SPARC.

A takto by se dalo psát ještě dlouho - skutečně tentokrát je článek plný faktických chyb.

I. Schlägel 25.7.2016 8:43

Re: Pane I. Dekyský

To jste si ten příspěvek přečetl špatně. "...„ARM je poslední britská technologická firma globálního významu." Zásadní faktickou chybou utrpěl Váš příspěvek.

J. Brožek 25.7.2016 9:18

Re: Pane I. Dekyský

Nesmysl. Zkuste číst pořádně:

"Procesor ARM znamenal přelom v dějinách počítačů. Jeho konstrukce nepřipomínala nic, co bylo do té doby známé:"

" Naštěstí po sobě zanechala dědice v podobě firmy ARM Holdings. Tak se stalo, že unikátní technologie nebyla zapomenuta a ztracena. Koncem 90. let se ukázalo, že britská firmička bez velkého kapitálu a téměř bez tržeb vlastní unikátní technologii:"

" roce 2015 se vyrobilo 15 miliard mikroprocesorů této značky – o více než 13 miliard více než v roce 2005. Přitom to byla ještě nedávno taková malá britská firma..."

To co jsem platí - včetně toho o té unikátní technologii. A to jsem se nezmínil ještě o procesorech motorola, které samozřejmě také měly jinou a RISC instrukční sadu a existovaly dlouho před ARM - to i v kalkulačkách. Autor v článku píše, jako by nikdy neexistovalo nic jiného než x86 a ARM. To je samozřejmě nesmysl a to jak v té době tak nyní.

V. Vaclavik 25.7.2016 1:28

Tu logiku neberu

"...když neohrabaný korporátní kolos prosadí tržní standard založený na podřadné technologii."

V te dobe by ten ARM procesor neproniknul, i kdyby prasata letala, proniklo to, co bylo zivotaschopne. Je to jako kdybyste ztroskotal na pustem ostrove spolu s nejakym domorodcem z buse - taky by v pocatcich prezivani na tom ostrove byl uzitecnejsi ten bushman, nez autor clanku se vsemi jeho moznymi akademickymi tituly.

"Ani nejlepší myšlenka nemá automaticky zaručený úspěch."

Nejlepsi podle jakeho standardu? Podle nejakeho absolutniho, urceneho neomylnym bozskym prorokem, ktery by videl dekady dopredu do budoucnosti?

A hodnota volneho trhu neni v neomylnem rozpoznani toho nejlepsiho tady a ted, ale v tom, ze je vyjadrenim svobodne interakce cloveka, ktery se muze i mylit. V tomto pripade ovsem nelze hovorit o pomyleni, ledaze by autor ocekaval, ze kdyby nebylo IBM a jinych molochu, ze bychom uz tenkrat meli prvni mobily a tablety, ktere prisly az dekady pozdeji. Lidi typu Kohouta jiste trapi sportovni neuspechy sportovcu, kteri byli lepsi, ale kvuli chamtivosti po vyhre tech horsich, ale zavedenych sportovcu, nevyhrali...

L. Novák 25.7.2016 3:44

Re: Tu logiku neberu

Někdy mají technicky kvalitní řešení prostě smůlu proto, že komerční zájmy silných hráčů na trhu jejich zavedení nepřejí. Typickým příkladem je pro záznam hudby nepříliš kvalitní kodek MP3, který mohl být včas nahrazen mnohem kvalitnějším kodekem OGG Vorbis. Při lepší kvalitě zvuku mu stačí poloviční objem dat k zápisu oproti MP3. Přesto není výrobci podporován. Podobně si naběhla firma SONY a spol. s kodekem h264 pro video a kontejnerem matroska (z ruského matrjoška), které se prosadily jen díky masovému "pirátskému" využití pro úsporný záznam z datově zbytečně objemných DVD a BluRay disků. Nakonec jejich využití musela SONY zavést i do svých výrobků, jinak by měly velký problém s konkurenceschopností na trhu, kde naštěstí nevznikla "jednotná fronta" a zákazníci dali SONY jasně najevo, že o jejich výrobky BEZ možnosti využití h264 a matrosky (*.mkv) nestojí.

J. Brožek 25.7.2016 8:13

Re: Tu logiku neberu

Píšete to, jako by na světě neexistovalo více firem a jediná, která vyrábí tato zařízení, byla SONY.

Zásadní problém rozšíření OGG Vorbis je v tom, že MP3 existoval dávno před tím, než se objevil OGG, uživatelé měli a mají spoustu hudby v MP3. Co s tím? Oba kodeky jsou ztrátové a konverze z jednoho do druhého je tedy degradace. V současné době většina zařízení podporuje oba, ale uživatelé používají primárně MP3.

A k H264 máte hodně zmatečné informace - opět se jedná o ztrátový kodek naproti DVD (není HD) a BlueRay (HD), které jsou ovšem v plné kvalitě. Navíc h264 a nástupce h265 jsou oficiální kodeky pro šíření HD TV. A pirátské šíření filmů poupžívá x264 nikoliv h.

P. Labaj 25.7.2016 15:11

Re: Tu logiku neberu

Hihihi, tou "plnou kvalitou" myslíte kódování MPEG2?

Nebo Vy snad máte DVD kódované v nějakém bezstrátovém formátu?

;-)

L. Novák 25.7.2016 17:56

Re: Tu logiku neberu

Zásadním problémem je nízká kvalita MP3, bez ohledu na skutečnost, že se ve všech případech jedná o ztrátovou kompresi. V době, kdy byla data a jejich přenos a ukládání na záznamová média velmi drahá, byla ideální příležitost MP3 opustít, staré a nekvalitní nahrávky v MP3 zahodit a začít znovu s OGG Vorbis. Samozřejmě převodem z CD kvality, ne z MP3. MP3 totiž původně nebyl určen k záznamu hudby, ale ke hlasové kompresi s co nejlepším poměrem data/srozumitelnost. Proto ani při bitrate 320 kbit/s nedává dostatečně kvalitní výsledky zejména u klasických hudebních nástrojů.

DVD jako "bezeztrátový záznam videa"? To opravdu nelze brát vážně... :-D

H264 vs. x264 ... doporučuji např.: http://www.videolan.org/developers/x264.html

http://www.avnavody.cz/?sekce=vrch_kodekyvidea

...Kodek H.264 (oficiální verze), či spíše známější označení free veřejné verze x.264 je z roku 2003. ...

L. Novák 25.7.2016 0:26

Britové .měli štěstí, že je po II. sv. v.

komunisti nezbavili kapitálu...