27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

EVROPA: Suverénní rozhodnutí

Obyvatelé Spojeného království v referendu rozhodli, že jejich země opustí Evropskou unii. Ihned po vyhlášení výsledků zavládlo v celé Evropě – a ve Spojeném království snad nejsilněji – velké vzrušení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Urban 30.6.2016 22:39

Fírerové Nové Evropy - Juncker, Merkel a další -

se hooodně pletou, když tlačí na Camerona. Cameron slíbil Britům referendum (což splnil), nikoli brexit. Fírerům Nové Evropy neslíbil vůbec nic. Nechápu, v jakém akváriu ta bruselská a berlínská ho-wada žijí, ale určitě v nějakém s hodně blbou vodou.

J. Svoboda 30.6.2016 19:32

Hrůza hrůzoucí!

I takovíto "dárkové" mají slovo ve sdělovacích prostředcích a na internetu. Není to krásný důkaz, že demokracii se EU zatím nepodařilo zlikvidovat.

V. Čermák 30.6.2016 19:27

Pane faráři,

vy si zvolte za osobnost koho chcete a naslouchejte si komu chcete, ale nevnucujte, to pod hlavičkou PaL, jako jedinou pravdu a dobro normálním lidem. Normální lidi totiž mají normální rozum a v něm svůj normální názor. To, že se odlišuje od toho vašeho elitářského plného ušlechtilosti vůbec neznamená, že oni jsou ti zoufalci. Je to právě naopak, to vy a vaši metači dobra, lásky a ušlechtilosti, jste nás chtěli zatáhnout do války proti Rusku na podporu grázlů z Ukrajiny. Naštěstí podobné názory jsou v ČR v zoufalé menšině, takže nezbývá, než dnes a denně vytahovat z klobouku ty "ušlechtilce". Já jsem spolu s normálními lidmi naopak rád, že máme normálního prezidenta, který se vyjadřuje k důležitým a potřebným věcem. K vaší smůle je to jenom Zeman a šlechtický původ nemá, proto ten elitářský pláč.

J. Fleiszner 30.6.2016 17:40

Referenda zakázat

Referenda by se měli zakázat! Lůza nemá co rozhodovat o své budoucnosti. Na to tady jsou Halíkové a podobné kapacity. Mělo by to platit i ve fotbale. Proč mají o výsledku rozhodnout nevzdělaní sportovci pobíhající po hřišti? Elity (hlavně Halík) ví nejlépe, kdo má vyhrát a kdo prohrát. Každý je přece svobodný ve svém myšlení, tak co se má co sr*át do politiky.

J. Kanioková 30.6.2016 17:59

Chichichi :)))))

J. Kratochvíl 30.6.2016 15:57

Výhrada proti autorovi

nikde jsem si nevšiml, že by EU elity chtěli rušit národy v Evropě. Nedovedu si představit, jak k tomu autor dospěl, ale naopak. jeden z důvodů proč je byrokracie v Bruselu tak rozsáhlá je, že nemá jeden dorozumívací jazyk a překládá se vše do všech jazyků členů EU. Werich říkával nejprve jsme lidé a teprve Češi, Němci nebo Švedové, já bych ho parafrázoval nejprve jsme Evropané a potom Češi, Němci nebo Švédové. Já si myslím, že u nás "Eurohujerů" je být Evropanem čest a nestydíme se za to.

J. Friedlaender 30.6.2016 14:24

Souhlas s výhradou

Článek se mi velice líbil, s Vaším vztahem k patriotismu plně souhlasím. Ale jenom, proč ten skok mezi, tuším, 4. a 2. odstavcem od konce? Nejprve správné konstatování, že jacísi němečtí zelení chtějí vymýtit patriotismus, pak ale slova, že to chtějí elity EU.

Proč takový skok v podmětu od pravdy pryč? Evropská integrace nebyla svými "elitami" myšlena jako likvidace národů, nýbrž jen jako jejich spolupráce v oblastech, kde to prospěje udržení demokracie a míru.

Otázka "Jste Čech nebo Evropan" má asi tolik smyslu, jako "Nosíte boty nebo svetr?"

J. Kanioková 30.6.2016 18:11

Nemáte pravdu

Že nemluvili o "likvidaci" národů... no a co mysleli tím superstátem ? Který chtěli !

"...Lidé Evropy musí být vedeni k superstátu, aniž by tušili, co se s nimi děje..." Jean Monnet (jeden ze z otců zakladatelů dnešní EU), valné shromáždění OSN v New Yorku roku 1952

Evropskou unii (nikoli pro Evropu, protože tu každý normální člověk žijící v Evropě přirozeně a autenticky ctí) jen „nízkými“ argumenty o ekonomické výhodnosti nelze. Chtělo to něco duchovního, a proto Delorsovo „zbožšťování“ Evropy. Hledání duše Evropy našim domácím odpůrcům trhu a tržní ekonomiky (kterou nazývali hokynářským systémem) strašlivě líbilo a nebyla to jen tradiční levice socialistického či komunistického typu, ale i pravdoláskovníci.

Občanství a identita - http://www.historiasiglo20.org/europe/ciudadident.htm

MAASTRICHTSKÁ ZRADA - Destrukce národního státu - http://jirisoler.wz.cz/maastrichtska_zrada.html

J. Chaloupka 30.6.2016 13:10

Jo a co se těch válek týče, tak ZATÍM není v Evropě

válka, ale mám nepříjemný pocit, že se na další úsilovně pracuje.

J. Chaloupka 30.6.2016 13:08

Myslím, že je poněkud rozdíl, když referendum pořádá

VB nebo Česko. Kdyby náš premiér oznámil konání referenda o vystoupení EU, tak by se v Bruselu jen zasmáli, jako dobrému vtipu.

I. Schlägel 30.6.2016 10:01

Tak že složité otázky by měli rozhodovat

pouze elity, aniž by se nechali rozptylovat amatérskými názory svých voličů? Dejte elitám do ruky tento nástroj, zlegalizujte ho, a z elit se stanou standardní autokraté, z voličů nevolníci. V tom lepším případě. Mimochodem, kdo z tehdejších československých elit v roce 1989 rozhodl, že další "budování socialismu" je pouhé bičování mrtvého koně? Nespolurozhodovali o tom mimo jiné i ti obyčejní dělníci z ČKD? Obyčejní a nepraktičtí divadelníci? Studenti bez špetky životních zkušeností? Elity říkáte? Tak určitě. Ať rozhodují. Malý dvůr a velký bič. Pak to celkem funguje. Nikoliv v opačném případě.

P. Lenc 30.6.2016 10:06

Re: Tak že složité otázky by měli rozhodovat

Přesné!

Š. Hašek 30.6.2016 10:28

Re: Tak že složité otázky by měli rozhodovat

Vidím to podobně.

Nadcházející/možný zákaz referenda obecně je možná snem současných elit. Nebrat prosím jako moji osobní touhu chodit hlasovat každý měsíc!

J. Fleiszner 30.6.2016 11:21

Re: Tak že složité otázky by měli rozhodovat

Každá otázka se dá nazvat složitou a tak bychom asi neměli ani volit, protože i volba dobrého politika je složitá otázka.

Debilové z EU právě pracují na odebrání legálních zbraní a zároveň do celé Evropy pumpujou muslimskej humus z celého světa. Naposledy zbraně lidem zbraně brali komunisti a před nimi Němci za protektorátu. V takovém prostředí žít nechci, ale rozhodovat by o tom měl Sobotka (kterého platím), který si jezdí pro "svůj" názor k Merkel???

Ven z EU, dokud je čas. Za rok už to jít nemusí, to už můžou být první političtí vězni.

M. Valenta 30.6.2016 11:28

Re: Tak že složité otázky by měli rozhodovat

Pane Schlägel, srovnáváte nesrovnatelné. To že bolševik dojel poznal dokonce i on sám, tedy až na některé výjimky. V případě Brexitu rozhodovaly hlavně emoce a ještě dlouho budeme čekat zdali to bylo rozhodnutí moudré či nikoliv. A možná se to nedozvíme nikdy. Je to ostatně vidět i na výsledku, že. Hezký den.

I. Schlägel 30.6.2016 11:43

Re: Tak že složité otázky by měli rozhodovat

V každých volbách rozhodují emoce. Bez voličů rozhoduje pouze chladná, zákulisní kalkulace politiků. Pro 99 % populace platí přísloví "bližší košile než kabát". Tou košilí je vlastní osobní profit, tím kabátem je profit obce, státu, přírody, Evropy, světa, vesmíru (osobní profit má přednost). Mezi aktivními politiky se to altruisty jenom hemží, Že? Na osobní profit nedbají, myslí pouze na dobro těch ostatních, pro ně cizích lidí. Proto je není potřeba moc hlídat a dát jim moc rozhodovat o všem, čemu prostý člověk nerozumí. Protože prostý člověk viděno touto optikou nerozumí ničemu, moc politiků rozhodovat o všem by měla být absolutní. Potom vznikne další (kolikátý už) ráj na zemi.

J. Kanioková 30.6.2016 18:14

:)))))))

I. Schlägel 30.6.2016 11:46

Re: Tak že složité otázky by měli rozhodovat

Nepsal jsem o tom, co kdo z bolševiků poznal, ale kdo inicioval potřebnou změnu. Ano, řada bolševiků na vrcholu moci rozeznala problém, nicméně ho nedokázala nebo nechtěla řešit. Nakonec se systém rozpadl od zdola. Problém lidí žijících ve skleníku s visačkou Brusel je ten, že mnozí ani nerozeznávají.

M. Valenta 30.6.2016 12:08

Re: Tak že složité otázky by měli rozhodovat

Vaše argumentace se ovšem stále silně rozchází s těsným výsledkem plebiscitu.

I. Schlägel 30.6.2016 12:56

Re: Tak že složité otázky by měli rozhodovat

Proč? Pokud lidé hlasují spíše srdcem, než rozumem, i v tomto případě může být výsledek těsný. Kolik lidí hlasovalo proti brexitu, protože bylo přesvědčeno mediální masáží, že za mír v Evropě od 2. světové války může pouze EU? Víte, jaký byl rozdíl v hlasování o samostatnosti Quebecu? Znamená to snad, že místo voličů měli "hlasovat" či rozhodovat pouze politici? Politici nehlasují těsně, třeba i v jedné vládě? Hlasování v parlamentu nebývají těsná? Volební výsledky nebývají těsné? Těsnost je vedlejší. Rozhodují výsledky dle určených pravidel.

M. Valenta 30.6.2016 13:13

Re: Tak že složité otázky by měli rozhodovat

A teď si představte, kdyby to dopadlo obráceně.

I. Schlägel 30.6.2016 13:19

Re: Tak že složité otázky by měli rozhodovat

To si dovedu představit poměrně živě. Zastánci EU by najednou o těsném výsledku nezapochybovali. A naše EU elity by mohly dál bez vyrušování žít svůj sen o 4. říši. Teď ho budou snít s vyrušováním.

M. Valenta 30.6.2016 13:54

Re: Tak že složité otázky by měli rozhodovat

Kdybych tušil, že začnete se čtvrtou říší, tak bych se nenamáhal.

M. Prokop 30.6.2016 18:10

Re: Tak že složité otázky by měli rozhodovat

Když s ní nebudou začínat v Bruseli nebo v Berlíně, tak ani zde nikoho nenapadne.

J. Kopeček 30.6.2016 13:41

Re: Tak že složité otázky by měli rozhodovat

Neberte autora vážně. Je to blábolista, který se otřepal z ostudy těch přivandrovalců z Iráku a už zase mudruje.

R. Langer 30.6.2016 15:37

Re: Tak že složité otázky by měli rozhodovat

No, on se na rozdíl od ostatních rozhodl pomoct osobně, což jsem mu sice rozmlouval (právě proto, že se stalo přesně to, co jsem předpokládal), ale osobně ho za to velice obdivuji a vážím si ho a dost pochybuji, že třeba vy byste byl něčeho takového jakkoliv schopen.

J. Kanioková 30.6.2016 18:19

Souhlasím s Vámi

K. Janyška 30.6.2016 9:21

Elity - neelity, jsou to blbci stejní, jako ti ostatní,

kdo neznají teorii civiliztace obchodem a teorii spontánního řádu lidské interakce a lidského světa. Upozorňuji každého, že není nic praktičrtějšího, než platná teorie. V tomto případě více lidstvo zatím neví... Dzp.

J. Fialová 30.6.2016 9:04

EU

EU nás uchránila před válkami? Já nepoučená jsem dosud měla za to, že Evropu uchránil vznik NATO. Tedy vojenská rovnováha mezi západem a Ruskem. J. Fialová

"Smluvní strany se dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem, a proto odsouhlasily, že dojde-li k takovému ozbrojenému útoku, každá z nich atd. atd."

"Slovy prvního generálního tajemníka NATO Hastingse Ismaye bylo úkolem NATO „udržet Ameriku v Evropě, Rusko mimo západní Evropu a Německo při zemi.“ (wiki)

P. Lenc 30.6.2016 9:40

Re: EU

No jo, když nejsou argumenty, tak se začne, tak jako za komunistů neblahé paměti mluvit "o míru".Je zajímavé jak je totalitní myšlení v podstatě neměnné i když si jeho nositelé říkají oranžoví, rudí, nebo zelení.