15.11.2018 | Svátek má LeopoldDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ROZCESTNÍK: Norfolskými řekami ve stopách Arthura Ransoma (3)Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 60, poslední: 19.5.2016 23:10, přehled diskusí

Ještě třešinka:
Autor: Z. Lika Datum: 19.5.2016 22:55

Přidám odkaz na krásnou píseň

https://www.youtube.com/watch?v=Sl8mIasQjUM

Souvisí s fotkou černé kočky a s hádankou od Tory. A s černými kočkami, které jsem měla a mám.

A stačí začat do vyhledávače Old Black Cat lyrics, a celé si to dát do překladače. Stojí to za to.

Tenhle dil se mi obzvlaste libil:
Autor: H. Williamson Datum: 19.5.2016 19:28

Ani vlastne nevim proc; ale cetla jsem to jednim dechem. Asi snad proto, ze jste pluli blizko more, a tak reky i kanaly byly ovlivnene prilivem a odlivem. Prilivy a odlivy mne fascinuji, vcetne toho jak moc ovlivnuji hladinu ve slaniskach a rekach a potocich, co tecou do Atlantiku. Tabulky s presnym kazdodennim casem (na minutu) prilivu a odlivu zdobi v domech u pobrezi lednicky. Je zajimave, jak za prilivu je cele primorske slanisko jako jezero ale za odlivu jsou videt jednotlive potoky a ramena rek. Miluju ten morsky cyklus.

A fotky paradni.

Re: Tenhle dil se mi obzvlaste libil:
Autor: Z. Lika Datum: 19.5.2016 19:34

Hanko, tak to by se ti líbila ransomovka Záhadné vody, ta se odehrává v zaplavované krajině a děti tam tráví prázdniny.

Přílivy a odlivy mi připadají jako těžká věda (proč jsou někde vyšší a jinde skoro nepatrné?), zvláště v kombinaci s říčními toky. Anebo mořskými proudy. Ale na druhou stranu - jsou naprosto spolehlivé :-)

Re: Tenhle dil se mi obzvlaste libil:
Autor: Z. Xerxová Datum: 19.5.2016 19:51

jojo - chceme se zastavit cestou do Skotska na Holy Island - a tam mají dva roky dopředu na minutu přesně napsané, kdy je silnička na suchu a kdy pod vodou. A stejně se najdou ti, kteří si myslí, že přílivu autem ujedou...Neujedou... Fotogalerie má skoro stejně fotek úžasných památek jako utopených aut

Re: Tenhle dil se mi obzvlaste libil:
Autor: H. Williamson Datum: 19.5.2016 20:50

Hmmm, zkusim si tu knizku opatrit na kindle.

Co mne na tech prilivech udivuje je jednak ta naprosta presnost (ktera se meni kazdy den), ale hlavne ta neuveritelna sila oceanu. Ta stale se pohybujici ohromna masa vody, ktera ma svuj vlastni rad tak odlisny ode vseho na pevnine.

moc krásné pokračování:
Autor: M. Crossette Datum: 19.5.2016 18:57

a spousta doporovodných fotek. Jet po stopách knižních hrdinů byl skvělý nápad. No vím, že jste byli "sehraná pětka", ale i tak znovu obdivuji, jak jste se v té kajutě všichni složili(díky za názornou fotku)!!! A podjíždět mosty, kde se jejich průjezdnost měří zdvihnutou paží, to musel být skoro adrenalin. Nadchla mě ta římská pevnost, její velikost, tlouštka opevnění atd ! A proč asi někdo kdysi postavil větrný mlýn zrovna do rozvalin? Pro větší stabilitu mlýnu? Taková krásná trojbarevná číča (angl. Calico cat) co je na fotce, bydlí u sousedů ob dva domy dál. Mají takové 2, jednu dost plachou, ta druhá je úžasný mazel a móóc by chtěla na naši zahradu. Jenže přes vysoké pletivo ji to nejde, tak tam za ním jen posedává, mňouká, prostrkuje čumáček jak z mříží vězení (a otírá se o můj prostrčený prst) a naše kočky na ni syčí.

A dotaz. Ano, jeli jste plachtenicí, ale také dost často "na motor". "Admiral(ka) a kapitán" byli zkušení jachtaři, tak chápu, že pro ně svištět s rozvinutou plachtou bylo možná přednější. Ale co vy zbývající, jak se vám jelo lépe? Tedy, když se jelo s plachtou, mohli jste se kochat okolím stejně tak v klidu, jako, když se jelo na motor. Po své jediné zkušenosti na plachtenici (take s kajutou, ale menší, než vase) vím, že se často přehazovalo ráhno a člověk si musel hlídat hlavu.

A Vendulko - možná budete mít na lodi "námořní záchod", jaký my měli na našem houseboatu. Tam se musela voda (z řeky) nejprve napumpovat, aby se dalo spláchnout. Ale myslím, že "odpad" nepadal do vody, ale do nějaké nádrže v lodi. My tam měli i maličkou sprchu na vodu ze zásoby. ALE pozor s vodou ! "Mrož-tým" už jsou zkušení mořeplavci :), oni věděli, jak vodou šetřit. Nevím, kolik litrů bude mít váš zásobník na lodi, ale doporučuji si to zjistit a pak hlavně vědět, kde se dá zásoba dočerpat. A i tak s vodou neplýtvejte. Budete se divit, jak rychle litry mizí i při minimálním vaření, mytí a což teprve sprchování. Ale jinak ti Vendulko plavbu moc přeji, ať se vydaří.

Re: moc krásné pokračování:
Autor: Z. Lika Datum: 19.5.2016 19:49

Maričko, o větrném mlýně vestavěném do brány opatství jsme se taky nadumali. Mají tyhle stránky ttp://www.norfarchtrust.org.uk/stbenets

a to místo má opravdu zajímavou historii. Nadchl mě program pro současné dobrovolníky - pozorování krtinců :-)

Jinak na lodi byli jachtaři všichni - jen já v podstatě turistka, i když několik plaveb už jsem měla za sebou. Moje nejvyšší kvalifikace: nedělá se mi špatně (to už musí být jo situace, ale o tom třeba jindy) a ráda na lodi vařím. To všichni zbožňují, že je někdo ochoten být dole v kuchyni a něco vytvářet. A mám radši plachtění než jízdu na motor. Motor přece jen smrdí a hlučí. Když se jede na plachty, tak lodě rádi provázejí delfíni. Pravda, v teplejších vodách. Ale tady jsme zase mohli slyšet nespočetné ptactvo, a pozorovat je.

Důležité: vzít si s sebou atlas ptáků!

S šetřením vodou na lodi máš svatou pravdu, ono se to nezdá.

Re: moc krásné pokračování:
Autor: M. Crossette Datum: 19.5.2016 20:23

Liko, díky za odkaz, otevřela jsem si ho, pročtu později.

No vidíš, ten rachot motoru mě nenapadnul. Když nám tu před lety kvůli tornado vypadl na 5 dnů proud (a zrovna jsem tu měla maminku), tak jsem si venku udělala provizorní kamínka a kuchtila na nich(z cihel,staré mřížky ze sporáku a o klacíky nebyla nouze) No těch několik dnů mě to také bavilo, ale proud je proud.

A výše, ano příliš je véélmi zajímavý úkaz. Tady u more není moc patrný, když ho tam zastihneme, tak je to sotva metr rozdíl (možná později je větší). Ale v angl. Brightonu, kam jsme často jezdili, býval obrovský, to bylo jako když vyschlo moře. A kdysi jsme byli na pár dnů na severu Německa (v Husum)kde se dalo také jít hodně hluboko do moře po suchu během odlivu. Ale naopak příliv se přihnal velice rychle. Byli jsme varováni(všude cedule s hodinou nabádání rychlého odchodu)a přesto jsme posledních pár metrů zpět cesty z hloubi moře skoro utíkali, jak ji voda kvapem zaplavovala. Takový fofr jsme nečekali a voda nám skoro lízala paty.

Re: moc krásné pokračování:
Autor: Z. Lika Datum: 19.5.2016 20:40

No teda utíkat před přílivem, to je opravdu adrenalin, nestála bych o to. Nebo se dostat do silného odlivu. Dobře je to vidět někdy ve filmech z Londýna (to je efektnější, že) - jak odliv strhává všechny neupoutané lodě a voda kolem kůlů vyloženě vře. A padá o několik metrů. My jsme i v té Marina Keys u té betonové hráze hlídali, jak hladina stoupá a klesá, a podle toho převazovali fendry, takové ty gumové odražeče=chrániče, abychom někde nedrhli.

Budu číst až hodně pozdě,:
Autor: Z. Jenny Datum: 19.5.2016 16:39

jen prolétám, chystáme na sobotu rybářské závody a tak kuchám makrely na pohoštění a svážím autem ceny za soutěže atd. Zítra taktéž a v sobotu v plné polní. Docela se cítím uštvaná, už to není, co bývalo. :-) Mějte se a držte se všichni.

Re: Budu číst až hodně pozdě,:
Autor: M. Crossette Datum: 19.5.2016 18:58

Jenny, nemohla bys napsat článek o rybářských závodech (a přiložit pár fotek). Zajímalo by mne, jak to probíhá a jak se pak hoduje (když chystáš pochoštění). Každopádně přeji, ať se vše povede na jedničku.

Re: Budu číst až hodně pozdě,:
Autor: Z. Jenny Datum: 19.5.2016 22:38

Maričko děkuji a zkusím to napsat, stejně Lice dlužím nějaké to psaní.

Re: Budu číst až hodně pozdě,:
Autor: Z. Lika Datum: 19.5.2016 23:10

Jenny, všechno eviduji a pamatuji. Ale mám pochopení pro opatrovatele babušek, kaprů, kočenek, fóglů a rovněž MLP.

Ale ty slibované paměti z 60. let už bys napsat mohla. I když, říká se, že kdo prožil šedesátá, nepamatuje si je :-)

hlášení hlášení :
Autor: M. Pajakerryková Datum: 19.5.2016 15:27

napřed velmi dobré co dobré, výborné zprávy od Artíčka, má se výborně protože je to nejnejnejnejhodnější a nejšikovnější kerrýče v celé matičce Praze a širokém okolí. Prostě paní ho jen a jen chválí a jsou z něj nadšení - což je radost i pro mě

a v sobotu vezu Coltíka do Vídně, chlapec bude bydlet ve Slovinsku....takový mladý slovinec Matěj se ozval a už se na něho mooooc těší

a Conynka zatím zůstává doma.....kdyby někdo toužil po partačce, krásné milé....

a článek?? čte se to báječně...zážitek veliký

Re: hlášení hlášení :
Autor: M. Crossette Datum: 19.5.2016 19:01

Tak kluci už maminku opustili !!! Hledá je? Tak ať se Coltík má ve Slovinsku stejně dobře jako Artík v Praze. A Cony držím palce aby take našla ty správné páníčky.

Re: hlášení hlášení :
Autor: Z. Lika Datum: 19.5.2016 19:52

Třeba u vás Cony zůstane... Tedy ale parta se vám rozprchává do světa! Krásné zprávy o Artušovi. Doufám, že Matěj Slovinský bude také posílat zprávy! Navnaď nové páníky, že publikuju články o jejich nových členech smečky, včetně spousty fotek - aspoň budeme mít přehled :-)

Re: hlášení hlášení :
Autor: M. Pajakerryková Datum: 19.5.2016 21:25

no vlastně je mi jedno jestli u nás zůstne nebo půjde taky z domu, Conynka.....prostě když se někdo najde.....netlačím na pilu, za každou cenu ji z domu nepoženu

tak jsem ji je chtěla užít a když už jsou na úžívání tak šupšup fičí z domu.....

no zkusím se paní zeptat jestli by jí se chtělo sepsat pár vět

Re: hlášení hlášení :
Autor: Z. Lika Datum: 19.5.2016 21:34

Bezva verbuňk :-)

Jinak jestli nebudeš s Cony tlačit na pilu, objeví se zájemce raz dva.

Re: hlášení hlášení :
Autor: H. Williamson Datum: 19.5.2016 21:36

Jak ten cas leti. Ze slepych uzlicku jsou cestovatele...

norfolk broads znovu:
Autor: V. Glover Datum: 19.5.2016 13:22

Liko, my od zitra presne za mesic vyjizdime! Zatim mam jenom seznam veci co si chci vzit, jeste jsme zadnou konkretni trasu neplanovali. Tchyne ma zitra pohreb a az tohle bude za nama, tak se snad budeme moct soustredit na planovani cesty. Zatim mam mapu jak jsi rikala, ze mam koupit, a chci si tady projit tvoje clanky a udelat si poznamky kde jste byli a tipy kde zaparkovat lod a tak dale, i kdyz presne ve vasich stopach jet nemuzeme, zaciname ve Wroxhamu.

Ale Liko, mam delikatni otazku. Jak to, ze se porad shanite po zachodech? Vzdyt na lodi jsou, my mame dve kajuty a dve koupelny. To jsou nejake divne, ty co jsou na lodi?

Re: norfolk broads znovu:
Autor: Z. Yga Datum: 19.5.2016 13:54

Předpokládám, že ty na lodi jsou chemické, tudíž se musí někde vypumpovat (snad to dělá provozovatel?), kdežto o ty venkovní se nemusíte starat. Stejnak tak to bude s vodou na mytí - na lodi asi bude v zásobnících, kam se musí kupovat ...

Re: norfolk broads znovu:
Autor: Z. Lika Datum: 19.5.2016 14:33

Na naší tradiční plachetnici jsme tak luxusní vybavení neměli, záchod byl obyčejný lodní, tj. s odpadem přímo do vody. A tomu jsme se snažili vyhýbat, jak jsme mohli. Zejména někde v marině.

Příště se podíváme už do Norwiche :-)

Re: norfolk broads znovu:
Autor: Z. Lika Datum: 19.5.2016 14:40

Jo a sprchu jsme už vůbec neměli. Ono se to na lodi celkem ztratí - když sedíte na palubě a fouká - ale když pak chcete jít třeba do hospody, tak je lepší nesmrdět jak starý kňour :-)

Re: norfolk broads znovu:
Autor: V. Glover Datum: 19.5.2016 14:52

Liko, tak ja si vezmu notysek a treba napidu kratkou reportaz z plavby, a poreferuju o stavu zachodu a koupelny! To my nejsme tak drsni otuzili plavci jako vy, tak doufam ze vybaveni na nasi lodicce bude dostacujici

Re: norfolk broads znovu:
Autor: Z. Lika Datum: 19.5.2016 17:31

Wendulko, s reportáží počítám na 100 procent!A klidně dlouhou :-)

Re: norfolk broads znovu:
Autor: D. Ruščáková Datum: 19.5.2016 18:10

Wendulko, i my jsme měli na lodi dva záchody a dvě sprchy a jaksi hledali pozemská zařízení:)) Záchody to byly "námořní", na kanále, zvlášť, když jsme byli vyvázaní u břehu fungovaly nebo nefungovaly. Když nefungovaly, tak neodtékaly... Jeden se pak rozbil úplně. Mluvím tedy o lodích ve Francii:)) Až budete přebírat loď, tak záchody vyzkoušejte... (ona k tomu jsou i různá pravidla). S chemickým by problém být neměl:))

Re: norfolk broads znovu:
Autor: A. Lex Datum: 19.5.2016 18:36

Už se těším, Liko, znám norwitsch teriéra. Takového kouzelného malého teriéřího šaška :-) .

Ransomovky miluju:
Autor: Ž. Eva Datum: 19.5.2016 11:35

už od dětství. I dcery na nich vyrostly, přitom jejich vrstevníci je moc neznají. Kvůli seriálu jsem si znovu přečetla i Klub lysek, nostalgie! Díky, skvělé. Tohle by byla dovolená snů, ale nevím, jak bychom zvládli ovládání lodě. Jsou třeba nějaké zkoušky?

Re: Ransomovky miluju:
Autor: Z. Lika Datum: 19.5.2016 11:44

Mrož sděluje, že zkoušky potřeba nejsou. Na plachetnici bez pořádné praxe bych bych nedoporučovala, ale u těch turistických motoráků půjčovna předvede základy ovládání, nějaké zásady pohybu po vodách (bývají v příručce) a žádná věda se s tím nedělá. Určitě by se daly informace dohledat na stránkách půjčoven - velká je třeba ve Wroxhamu.

Re: Ransomovky miluju:
Autor: V. Glover Datum: 19.5.2016 16:18

liko, mroz je ten vousaty pan kapitan co sedi s fajfkou na rahne od plachty?