9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

VODA: Jedna z výzev současnosti

Stále četnější extrémní projevy počasí se začínají v posledních letech projevovat také na území naší země, ať již jsou to povodně nebo naopak nedostatek dešťových nebo sněhových srážek, což jsou ale dvě strany jedné mince – vody.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Pavelka 23.3.2016 0:05

A co meliorace .

Do polí a luk se se desítky let plánovitě cpalo potrubí,drenáže .Na to n ikdo nevzpomene..

J. Václavíková 22.3.2016 20:19

Re: pane Kalužíku

Ano, byli to zločinci.

J. Václavíková 22.3.2016 20:18

Re: pane Kalužíku

Nezažila, jen píšu, co jsem slyšela. A při pořádném dešti je prý jedno, jak jsou brázdy, splaví to stejně. Proto má být v místech, odkud je bahno splavováno k obydlím, trávní porost, nikoliv třeba kukuřice či brambory.

S. Kalužík 22.3.2016 19:46

Re: pane Kalužíku

Pokud jste zažila a pamatujete, rozorané meze prakticky vždy vedly po vrstevnici - stejně, jako brázdy. Nejsem až tak odborníkem, ale myslím, že se mýlíte i s přívalovými dešti, ono obnažení většinou nastává vysokou rychlostí vody, valící se brázdami po spádnici. Samozřejmě ale souhlasím s tím, že nějaké náhrady mezí jsou potřebné, bohužel to však souvisí s orbou - viz jinde. :)

S. Kalužík 22.3.2016 19:42

Re: pane Kalužíku

Samozřejmě, že to souvisí i s výrobci, traktor s hydraulikou je však podstatně dražší, výroba existuje, avšak vzhledem k malému odbytu jsou mnohem dražší a to nejen jako pořizovací náklady, ale i provozní.Bylo by to však v sumě mnohem efektivnější. Nehraji si ani na věštce, ani na odborníka, těžko dovodit, jak by probíhal přirozený vývoj, jsem však přesvědčen, že sedláci by správný kompromis ochrany krajiny a přechodu k velkovýrobě určitě zvládli. Zločin komunizmu je samozřejmě neoddiskutovatelný, selský stav byl (obávám se že nevratně) komanči zcela záměrně zničen. V tomto samotném principu je největší zločin komunizmu, každá jednotlivá osobní tragedie je důsledkem tohoto hromadného zločinu!

A. Alda 22.3.2016 16:08

Re: I za narušení přírodních vztahů v krajině

Myslíte?

Co přesně se tehdy stalo?

V. Říha 22.3.2016 14:36

Pozemkové úpravy,

pokud by byly uchopeny jako nástroj úpravy krajiny a optimalizace pozemkové držby, a nikoli jako cesta k penězům ze státního rozpočtu, by mohly pomoci.

A. Alda 22.3.2016 14:22

Re: Smrkový les zadrží nejvíce dešťové vody

Ani to nemusí gúglit.

Stačí jednoduchý pokus: do jednoho kýble do poloviny suché jehličí a hrabanka z jehličnatého lesa, do druhého kýble suché listí. A pak přilévat vodu, dokud nebude vidět (ta voda). A hned bude jasno.

Smrčiny jsou nejlepším porostem pro vodní hospodářství.

A. Alda 22.3.2016 14:21

Re: A co lesy ?

Ani to nemusíte gúglit. Stačí jednoduchý pokus: nasypte do dvou stejných kbelíků do poloviny: do jednoho suché jehličí a hrabanku ze smrkového lesa, do druhého suché listí a hlínu z listnatého lesa. A pak do toho přidávejte vodu až do okamžiku, kdy bude vidět (ta voda). A hned zjistíte, že jehličí a jehličnatá hrabanka pohltí výrazně více vody.

Smrčiny jsou pro vodní hospodářství nejlepším porostem.

A. Alda 22.3.2016 14:18

Kecy.

Žádné drobení zemědělských celků není zapotřebí. Ani jiné útoky na zemědělce, kteří už tak nevědí, co dělat, aby vyhověli požadavků EU na straně jedné a zpracovatelům zemědělských produktů na straně druhé.

Jsou zapotřebí tato opatření:

1. Na každém horním toku každé řeky musí být nejméně jedna přehrada, na středním toku většiny řek je také třeba budovat přehrady.

2. Je nezbytné ukončit trend šetření vodou, který způsobuje její rychlý odtok z našeho území.

3. Je třeba aktivněji bojovat s kůrovcem i na Šumavě. A hlavně podporovat výsadbu nových smrkových lesů, eventuelně jedlových. Nejen na horách, ale i v podhůří.

J. Krásenský 22.3.2016 10:20

Smrkový les zadrží nejvíce dešťové vody

vygůglete si to. Proto je i odlesnění Šumavy (minimálně dvacet tisíc hektarů) uschlého lesa zločinem proti životnímu prostředí.

J. Václavíková 22.3.2016 10:13

Re: pane Kalužíku

Za další, v případě přívalových dešťů je stejně ornice odnesena pryč, proto jsou důležité aspoň remízky či jiné pásy třeba jetelotrávy, jež naruší jednolitou zoranou a obnaženou půdu.

O. Havlíček 22.3.2016 10:06

A co lesy ?

Není na čase, aby se naše monokulturní plantáže dřeva - smrku, jimž nevím proč říkáme lesy, začaly měnit ? Stejně jako louka zadrží více vody než pole kukuřice tak i smíšené lesy zadrží více vody než smrková monokultura. Zatím jsem o lesích nezaznamenal ani jen náznak podobného vyjádření ministra, šéfa lesů ....

P. Selinger 22.3.2016 9:59

I za narušení přírodních vztahů v krajině

může 25. únor 1948

O. Havlíček 22.3.2016 9:54

Aco lesy ?

M. Šejna 22.3.2016 8:53

územní plánování

Autor má pravdu, že územní plánování může hodně omezit ztráty zemědělské půdy. Z vlastní zkušenosti vím, že urbanisté společně s odbory životního prostředí občas vymýšlejí neuvěřitelné hlouposti. V obci, kde bydlím, jsou územnhí regulativy přímo ekologickým zločinem.

V naší obci nesmí mít stavební pozemek menší výměru než 1000 m2 a zastavěnost může být maximálně 20%. Výsledkem je obec s velkými pozemky a malou hustotou zastavěnosti. Nebo také jinak: pro zástavbu území rodinnými domy je potřeba zabrat mnohem více zemědělské půdy.

Pokud by urbanisté nebyli megalomany a chovali se k přírodě opravdu šetrně, stačilo by zadat regulativy takové, že minimální výměra parcel bude 500 m2 a zastavěnost pozemku 30%.

M. Šejna 22.3.2016 8:38

pane Kalužíku

máte sice pravdu, že orba po spádnici je ekologický zločin, ale nechápu, proč to označujete za zločin komunismu. Orba po spádnici je totiž na velkých svazích jedinou technicky možnou variantou zemědělské "vekovýroby". Traktor s pluhem je schopen na takovém svahu orat s kopce nebo do kopce, ale orat po vrstevnici neumí, protože by se převrátil na bok. Leda, že byste za komunistické zločince považoval výrobce zemědělské techniky.

S. Kalužík 22.3.2016 0:47

Překvapuje mne,

že se ve svých úvahách nezmiňujete o dvou významných aspektech zadržování vody. Jeden poměrně velmi primitivní - a to je cena vody k závlahám. To totiž někdo, za své peníze, čerpá vodu a zadržuje ji v krajině. Přesto platí vysokou cenu právě za to čerpání vody. Ale to je spíš jen úsměvné, o orbě se nezmiňujete vůbec a přesto je to jedna z nejdůježitějších věcí. Poorané lány s brázdami po vrstevnici, to byly miliony malých hráziček, které zadržovaly vodu v krajině, zatímco orba po spádnici dělá korýtka pro snazší odtok vody, včetně samozřejmě splavování kvalitní ornice. Jeden z největších zločinů komunismu - zničení našeho zemědělství a selského stavu (mimo jiné právě rozoráním mezí, které vedly po vrstevnici a i tak vypadala orba) a v tomto způsobu hospodažení se stále pokračuje v novodobých "kolchozech", většinou vytvořených postkomančskými "vlastníky" z rozkradených JZD. Škoda slov, lépe se bavit o "pseudoproblémech zadržování vody v krajině - voda v říčním toku už moc krajině nepomůže, když jej trochu zaklikatíme.

L. Novák 22.3.2016 0:21

Chce to zase nějaký Bilionový tunel ... H2O

Tahle hloupá socialistická vláda určitě něco vymyslí...