27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

HISTORIE: Rodina, která Čechy nikdy neopustila

První, kdo si začal říkat Kinský a byl jmenován hrabětem, byl Vilém. Zavraždili ho společně s Albrechtem z Valdštejna v únoru roku 1634 v Chebu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vozábalová 5.3.2016 2:02

Re: Slova stále platná....

V tom s Vámi mohu souhlasit, také nerozumím postoji JJ k nelegální imigraci, nicméně to jeho ostatní zásluhy v mých očích nesnižuje.

Řadit jej mezi ostatní Vámi vyjmenované osobnosti - pokud je tedy tak lze vůbec označit - mi přijde přece jen "přes čáru". To bychom museli mít možnost s ním o jeho postoji promluvit a poznat jeho východiska, museli bychom mít možnost argumentovat a posoudit jeho protiargumenty. Neumíme si asi vůbec představit, čím v životě musel projít a co jej tedy vede ke smířlivým postojům vůči imigrantům.

Obecně je uprchlická krize hodně složitá věc a nemá jednoduchá prvoplánová řešení, byť se to tak někdy může jevit.

T. Šmilauer 5.3.2016 1:01

Re: Slova stále platná....

Ano, co píšete, je jistě pravda. Vážil jsem si pana knížete za jeho postoje v emigraci i po návratu do Česka, vykonal pro svou vlast mnoho dobrého jako kancléř, ministr nebo předseda strany, což nebylo vždy dostatečně doceněno. Ale podpora nelegální masové migrace a neomarxistického multikulturalismu je mi právě u něho nepochopitelná.

J. Vozábalová 4.3.2016 23:56

Re: Slova stále platná....

No tedy pane Šmilauere,

JJ Karla VII., knížete ze Schwarzenbergu, bych z Vašeho výčtu opravdu vynechala. Byl to jeho otec, který byl autorem onoho prohlášení české šlechty, otec i strýc byli aktivními účestníky protiněmeckého odboje, včetně květnového povstání. Výchova ve vlasteneckém duchu byla v rodině naprostou samozřejmostí. Hlubocký kníže - tedy hlava první větvě rodu - daroval prezidentu Benešovi ve 30. letech milion korun na výzbroj československé armády, a to v té době byly opravdu hodně velké peníze (na to existuje důkaz v podobě dokumentárního filmu na českokrumlovském zámku).

Současný kníže (v němž se obě větvě rodu opět spojily) se prokazatelně staral o české zájmy v době totality - tedy když dospěl, samozřejmě. To, že svou vlast opustil nesl velice bolestně, ač mu tehdy bylo necelých 11 let. Ale Schwarzenbergové opravdu neměli na výběr - zrůdným zákonem "Lex Schwarzenberg" byl zabaven veškerý jejich majetek a byli z vlasti doslova vyhnáni.

Ostatně jeho vztah k vlasti a její historii dokládá následující citát z předmluvy (jejímž je autorem) ke knize fotografií z Českého Krumlova: „Pobýváme v těchto místech pouze dočasně a příští generace mají stejné právo vidět všechnu tu krásu tak, jako jsme ji viděli my a naši otcové“.

V. Kusý 4.3.2016 19:35

Re: Slova stále platná....

Promiňte, pane Kmoníčku, ale já ve slovech páně Šmilauera nic špatného neshledávám.Možná mu Vámi bylo jen ne zcela správně rozuměno.

V. Kusý 4.3.2016 19:32

Možná to souvisí s tím, že slova šlechta,

šlechtic, mají původ ve šlechetnosti a ušlechtilosti.

Pravda, šlechta nemá vždy na to vše patent, ale své úloze ve společnosti ani dnes nezůstává nic dlužna, na rozdíl od těch, kdo se za elity jen sami označují a považují, leč skutek....

J. Škodák 4.3.2016 16:50

Špinavé okno s výhledem na zámek.

Rodokmen Kinských je velmi rozvětvený a loni na podzim jsem byl v Lešné na Moravě,kde byla znovu vysvěcena opravená hrobka Kinských.Je to zvláštní,ale je to náhoda,že se mne osud této rodiny osobně dotýká?Ještě za totality,začátkem 90.let měl jsem tu čest se seznámit s Kinskými v Kostelci n.O zásluhou přátel Hermanna a Elfriede Schmidt,s kterými jsem tam byl několikrát na návštěvě.Bydleli v zahradním domku a okno s výhledem na zámek bylo velmi špinavé.Paní hraběnka Bernadetta si všimla,že se dívám na okno a řekla:„mladíku jak vidím,tak Vás fascinuje to špinavé okno,že ano?"A já na to:„Paní hraběnko,vždyť není pořádně vidět na zámek".A ona odpověděla:„Právě proto je špinavé a není umyté od té doby,co nás vyhnali ze zámku a umyje se,až dostaneme zámek zpět!"Moc jsme se tomu zasmáli.Když jim ten zámek vrátili,byli jsme pozvaní do zámecké restaurace a zda to okno bylo umyto,na to jsem se zapomněl zeptat.Byli to vzácní a ušlechtilí lidé,kterých by si měl národ český vážit!Bohužel komunistická propaganda z takových lidí udělala nepřátele národa a zůstalo to v něm zažrané jako špína.Většina národa obdivuje vůdce,které si zvolila a rozhodně nelze o nich říci,že jsou to šlechtění lidé!

P. Kmoníček 4.3.2016 15:28

Re: Slova stále platná....

A nad Šmilauerem nikdo ani nevzdechne.Proč asi?

P. Hřebíček 4.3.2016 10:40

Ať žije monarchie!

Já doufám, že děti z takovýchto rodin budou mít v budoucnu větší slovo v Česku, že se ti dnešní vládci vzešlí z lidu dostatečně odhalí, že nejsou schopni zastávat státní funkce, protože jejich mozky naučené pouze lhát a krást už nemají dostatek kapacity něco smysluplného vytvářet.

P. Lenc 4.3.2016 10:25

Re: Skvělé připomenutí

Já také.Dík.

J. Laták 4.3.2016 8:44

Re: Skvělé připomenutí

Já se rád připojím, když dovolíte .. :-)

J. Laták 4.3.2016 8:41

Re: Slova stále platná....

Hm .., tak to se Vám povedlo. Na naší českou elitu z nadhledu sice mžouráte, ale tak rozostřeným pohledem, že každý pes, jiná ves.

P. Kmoníček 4.3.2016 8:25

Re: Skvělé připomenutí

Souhlasím s Vámi!

P. Hofman 4.3.2016 7:00

Skvělé připomenutí

Takových článků by to chtělo v médiích daleko víc. Neb příklady člověka táhnou.

T. Vodvářka 4.3.2016 5:43

Tragédií naší společnosti je prostý fakt

že o takovýchto lidech se prakticky nic neví, zatímco o jednom člověku, známém nestřídmostí a prostořekostí, se denně popíšou kilometry papíru.

T. Šmilauer 4.3.2016 2:02

Slova stále platná....

„Jsme si vědomi svých zděděných povinností k vlasti a ke státu, který byl domovem našich předků a jehož stará práva jsme vždy chtěli a i dnes chceme hájit.“ Takový nadhled bohužel dnešní elity jako jsou Dienstbier, Kocáb, Schwarzenberg, Urban, Halík, Pelikán, Jourová nebo Šabatová postrádají.