26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

HISTORIE: Soumrak selského stavu

V souvislosti s různými vzpomínkami na „Vítězný únor 1948“, které se v minulém měsíci objevily v nejrůznějších médiích, zazněly zejména od komunistů a jejich příznivců názory, že šlo vlastně o správný krok, který byl poznamenán nějakými nespravedlnostmi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
6.3.2016 16:01

Dva komunističtí bobečkové níže

zapomněli, že srovnávat by se mělo srovnatelné. Tak si zkus zemku porovnat ta "děsná" 30. léta v ČSR s tím co se dělo v kolektivizovaném zemědělství v sssr ve stejné době.

https://is.muni.cz/th/75521/ff_m_b1/Magisterska_diplomova_prace.txt

A. Hrbek 6.3.2016 7:50

zapomenul jste

na největšího drobného zemědělce - katolickou církev s cca 72.000 ha zemědělské půdy v roce 1948.

A. Hrbek 6.3.2016 7:52

Re: zapomenul jste

to patří k příspěvku pana Zemeka

F. Zemek 6.3.2016 6:25

no tak

Můj tata kdysi, jako kluk dělával u sedláka, jezdil, oral s koněma. Ráno poklidit, nakrmit, vyhřebelcovat, zapřáhnout, makat do oběda, ne kvůli jídlu, ale protože koně potřebovali oddech a futro, na lidi nasrat, neco zhltni a mazej tam a tam, to a to je potřeba, kolem druhej zapřihni a jeď na Ůdraží třeba seno obracat.

Den za dnem, týden po týdnu, měsíc po něsíci.

Na Štěpána 3000korun, prase na zabití. Ano, ani ne 300kč měsíčně, život jak cyp, co ?

Ano, po únoru sedláka, bývalého potentáta na kraji za agrárníky zavřeli, nějaké zbraně, nějaká politika. Prej to na něj narafičili STBáci.

Víte co je největší čurina ? Já sem ten ,,statek,, po listopadu koupil. Když sme v roce 1998 bourali stodolu, našli sme bednu s rezavou municí, náboje do pistole. Musel sem zastavit práci, vyhnat lidi, zavolat policajty, ti zavolali pyrotechniky z Brna a celý, celičký den v prdeli - tak mi řekněte, že je tam STB-áci nastrčili a zapoměli na ně ;-)

F. Zemek 6.3.2016 6:33

Re: no tak

Dodám ze statistik z první republiky :

V roce 1937 trpělo 60% všech dětí v pražské čtvrti Libeň tuberkulozou. Na každých tisíc osob připadalo např. v roce 1925 170,4 zemřelých na tuberkulozu (!). Při prohlídkách za 1. republiky bylo 81,3% dětí shledáno s nálezem podvýživy... Téměř 90% dětí bylo chudokrevných.

Rolníci

- Schwanzenbergové 30.000 ha, Lichtensteinové 60.000 ha.- 71.12% vlastníků půdy do 5 ha, měli jen 23.46% zemědělské půdy- ročně se muselo zadlužovat 250.000-380.000 rolníků- Exekuce na nemovitostech - v tisících- Slovensko - 60.63% obyvatelstva- zemědělství, lesnictví, rybářství- Čechy a Morava - 31.05% obyvatel- mzdy- rok 1931 - např. bramborářská oblast 0,90 Kč/ hod, obilnářská oblast 1,00 Kč/hod- nezaměstnaní v zemědělství - 1932 - 107.0001935 - 152.000- Vystěhovalectví - nejen zemědělci

- za 15 let první republiky opustilo ČR 453.982 lidí, z toho 30.917 zemědělců

P. Švejnoch 6.3.2016 18:22

Re: no tak

Pane Zemku, buďte tak hodný, a dejte mi odkaz na zdroj těchto Vašich statistik.

Některým těm číslům se poněkud zdráhám uvěřit.

L. Novák 6.3.2016 20:48

Re: no tak

Bolševická propaganda na zdroje informací neodkazuje...

L. Novák 6.3.2016 20:53

Re: no tak

P.S.:

1Kč byla cena kila másla v obchodě (za první republiky). Dnes vyjde kilo másla v obchodě řádově na 120 Kč/kg. Takže korunová mzda na hodinu byla tehdy docela slušně placená práce. To byla ještě ta tvrdá, česká prvorepubliková, Kč!

F. Zemek 6.3.2016 22:23

Re: no tak

opravdu kilo másla za korunu ?

to byl výkup, ne ?

tak jak dnes, brambory za čtyři, prodej za dvanáct ))))))))))))))

F. Zemek 6.3.2016 22:24

Re: no tak

Švejnochu, startistika ))))))) ročenka ))))) dobový tisk, četba

-

Sprostá to slova, co ;-)

L. Novák 7.3.2016 22:17

Re: no tak

A komunistická blbost jako přídavek... :-P

J. Kulheim 5.3.2016 22:12

Likvidace selského stavu

je tragická kapitola života na vesnici. Dá se mluvit o genocidě selského stavu. S hrdých zemědělců se stali nádeníci, kterým poroučeli různí hospodští povaleči, kteří vstoupili do komunistické strany. Sedláci byli zvyklí starat se o svoje hospodářství, zušlechťovat svůj majetek a předat hospodářství v lepším stavu než když sám přebíral hospodářství od svého otce. Někteří takové ponížení neunesli a vzali si život. Všem to život více nebo méně zkrátilo.

Komunisté sebrali v padesátých letech všechno všem. Cíl byl ovládnout lidi a vládnout lidem bez ekonomické a politické svobody. Cíl socialistů se nemění, pouze se mění způsoby. Vyvlastnili rodinu sebrali majetek oholili lidi o peníze a mohli vládnou. Proto museli z nich udělat bezzemky a nádeníky a na to navazovalo myšlení nádeníka. Žít ze dne na den. Tak zemědělec myslet nemůže. Zemědělec byl srostlý s půdou a v průběhu dvou generací jsou lidé vykořeněni. Toto všechno změnilo myšlení lidí a jejich potomků. Mladá generace vyměnila svobodu a hrdost za supermarkety. Byla a je snaha přetvořit myšlení lidí, vytvořit nového člověka. Podstata je pořád stejná. Obrat lidi o všechno a potom jim s velkým humbukem něco vrátit.

O půdu se musí pečovat. V padesátých letech byl obsah humusu v půdě v průměru asi 3 %, v současnosti je to sotva 1,5%, což je hranice úrodnosti půdy. Nehospodaří zemědělci, ale podnikatelé v zemědělství. Takoví odborníci jako pan Babiš, to určitě nespraví. Zemědělec musí myslet dlouho dopředu.

K. Pavlik 5.3.2016 22:37

Re: Likvidace selského stavu

No to si dost idealizujete. V me dobe JZD ridili lide kteri byli zatracene dobri a vedeli co delaji. Napriklad do mleka lili jar aby osidili biologicky test a verte ze vim o cem mluvim.

Otazka je jestli se opravdu o pudu musi pecovat (tedy jestli se to opravdu vyplati). Jeden nas soused svoji pastvu opravdu prepasa za zurive kritiky znalcu (???)- no zatim na tom moc neprodelal (spis vydelal).

Babis dela rozhodnuti za svoje penize a pokud vydelava tak se to blbe kritizuje - aspon ja to nedelam. Ceska republika mu davala penize i pred tim nez sel do politiky takze to s politikou moc nesouvisi.

Z. Lapil 6.3.2016 12:12

Re: Likvidace selského stavu

Babiš je jeden z těch, kteří z významné části podnikají za cizí peníze. Co za cizí, za moje i za vaše.

J. Řezníček 5.3.2016 16:35

Zemědělství i zemědělci

jsou nejpozději od konce 2.světové války upozaděni ve všem a jejich význam (uměle ?)snižován. Na přední místa se jmenovali dělníci všeho druhu, policie, armáda, bankovní a státní úředníci a v poslední době obchodníci a pracovníci IT. Na tom podivném ukazateli HDP se prý podílejí jen 5 %. No budiž, je to otázka metodiky výpočtu a cen. Co by všichni ti jmenovaní jedli, kdyby to vesnice nevyprodukovala ! O něco lépe než ti prvovýrobci jsou zpracovatelé zemědělských produktů. Pokusím se o srovnání : význam srdce pro člověka je menší než 1 % - počítám podíl váhy srdce na váze celého těla.

K. Pavlik 5.3.2016 17:55

Re: Zemědělství i zemědělci

Svet se zmenil. Tech par mrkvi, nekolik hlavek zel a pytel brambor co pracne produkovala moje babicka dnes nikoho nezachrani.

Nevidim nejmensi duvod proc neco musi produkovat prave vesnice - to jsou, jak se rika v Americe, jen hobby farms (je jen konicek?? - asi blbe prelozeno).

J. Kulheim 5.3.2016 21:44

Re: Zemědělství i zemědělci

Svět se změnil, změnilo se pořadí uznávaných lidských hodnot, ale co se nezměnilo je to, že jíst se chce každý den. Když dojde k regionálním nebo celosvětovým problémům, tak jak to dopadne, těžko předpokládat. Na vesnici už téměř nikdo nic nemá a mladá generace nic neumí.

P. Švejnoch 6.3.2016 18:27

Re: Zemědělství i zemědělci

To je pravda, nač pěstovat brambory, nač chovat prasata?

Vždyť brambory i vepřové se přece vyrábí v supermarketech, to ví každej...!

K. Pavlik 6.3.2016 20:37

Re: Zemědělství i zemědělci

V supermarketech se brambory ani veprove nevyrabi.

Videl jste nekdy moderni velkochov vepru? Na to vesnici opravdu nepotrebujete.

Doba kdy se radkovaly brambory rucne uz je tez davno pryc.

O. Uživatel 5.3.2016 13:00

Uživatel požádal o vymazání
J. Václavíková 6.3.2016 21:06

Re: Díky za skvělý článek!

Ani nemám sílu to celé přečíst. Rodiče pocházeli také ze ,,selského stavu".

J. Jahn 5.3.2016 12:31

jen tak...

Doba to byla nedobrá, individuální dopady tragické....a teď z pohledu řízení společnosti....můžete si dovolit, aby jste řídili společnost a neměli vliv na tak důležitou oblast jako je zemědělská produkce ? kdy vyvolání nedostatku potravin je nejčastěji užíváný nástroj k vyvolání nepokojů ? a kam jsme to se zemědělstvím dopracovali ? Slušovice jako vzor, že to i v socíku šlo, byly přímo nepříčetně havloidy rozmetány,jako nežádoucí element a teď se nám rodné lány žlutí řepkou, jako vrcholný výdobytek zelených idiotů....

5.3.2016 14:26

Hovadina.

O "řízení společnosti" blábolí buď oportunističtí populisti, kteří jsou z sto z držky vypustit jakýkoli, byť sebeblbější, blábol jen, když jim to vynese pár plusových bodíků u tupější části voličstva nebo vylízaní levičáci, kteří se nedokázali poučit z minulosti o tom, že pokusy řídit společnost skončily vždy katastroficky, mimo jiné často právě absolutním nedostatkem potravin a hladovou hekatombou. Kdo a kdy vyvolal nějaký nedostatek potravin mimo hnědých a červených levičáků, kteří toho docílili buď svými hovadskými pokusy o řízení společnosti nebo dokonce cíleně? Nikdo.

Překvapivá novinka pro dementní komouše: to, že se ve slušovicích nedokázali vyrovnat s tím, že po pádu komunistických diletantů a bestií přišli o protekční postavení, že už nedostanou dotaci vždy když si řeknou, že už se zahraničím mohli volně obchodovat všichni a nikoli pouze oni, že už nemohli libovolně a bez placení licenčních poplatků porušovat průmyslové vzory zahraničních výrobků a že se nedokázali vyrovnat s oprávněnými požadavky lidí, které okradli komunistické zrůdy, opravdu ale opravdu neznamená, že je někdo rozprášil. Jen naprostý debil nevidí, že komunistikcý režim nebyl sto zajisti dostatek potravin všech druhů, zatímco v současnosti to soukromníci zvládnou levou zadní.

Komunističtí diletanti a zrůdy si můžou podat ruku se zelenými idioty. Dnes to jsou lány řepky a za nich to byly lány kukuřice, díky které docházelo ke gigantickému odnosu ornice.

J. Jahn 5.3.2016 16:57

Re: Hovadina.

..společnost byla řízená vždy, jestli se domníváte, že nyní běží společnost samospádem, jste nositelem naivních představ. O Slušovicích toho vím tolik, že vaše povídání můžu směle označit za bláboly...a máte pravdu, za komoušů neuměli zemědělci vypěstovat ani mandariky, což je dnes už zcela triviální záležitost...

5.3.2016 19:30

Re: Hovadina.

Na "samospád" byly odborníky komunistické zrůdy za minulého režimu, které v domnění, že společnosti řídí se s ní ve skutečnosti řítili, a to rovnou do prdeIe. U nás to počínaje nedostatkem jinde běžného zboží (včetně potravin), přes zdevastování prostředí a průmyslu, vedlo až po konečný krach celé ekonomiky na konci 80. let. V rusácku to k tomu krachu museli vzít přes hladomor, které stál životy milionů lidí. Pro místní vylízané ostalgiky to po lopatě znamená, že totalitní a v naproté většině krvavé pokusy o "řízení společnosti" vždy zkrachovaly. Jediné co víceméně funguje je nastavování zákonných mantinelů.

No tak se pochlub co víš. Můžeš si bolševiku označovat co chceš, ale pokud nejsi jako dosud schopen uvést žádný argument na podporu těch tvých hovadin, tak jediný relevantní závěr, který lze učinit, je ten, že ti fakta nejdou pod tvůj bolševický čumák.

J. Jahn 5.3.2016 20:12

Re: Hovadina.

no pod tíhou věcných argumentů v tvém podání to na diskuzi není. Hesla a slogany totiž diskuzi neevokují....

6.3.2016 15:44

Fakt, nic než hesla a slogany jsi nepředvedl.

Takovou míru sebekritiky bych od někoho jako ty, tj. od zamindrákovaného bolševika jehož jedinou útěchou je úchylná ideologie, nečekal.

K. Kovář 5.3.2016 10:23

Dopadli jsme ještě hůř!

To co nám nabízejí za žrádlo je děs! Potraviny kvalitou pod psa a ceny vyšší než v Německu kde mají kvalitu potravin daleko vyšší! Babišovo pečivo je tak dobrý pro slepice a ani těm to nejede! Chleba darmo mlčet a kostelecký uzeniny jsou z kuřecího separátu rozemletejch pařátů a zobáků od tý chvíle co to koupil Babiš! A tenhle zmetek dělá ministra, škandál !

S. Němec 5.3.2016 12:42

Re: Dopadli jsme ještě hůř!

Je pozoruhodné,že při všeobecně deklarovaném

propastném rozdílu v kvalitě potravin u nás a v Německu jsme v dosahované

střední délce života pro narozené v roce

2011 (80,7 roků ženy, 74,7 muži)a zejména v podílu zdravé délky života

(77,4% ženy, 83,2% muži) v EU na špici a Němci na chvostu.Při tom jeden z podstatných faktorů, které ovlivňují délku a kvalitu života je kvalita potravin. Pro koho nejsou údaje ČSÚ věrohodné, má možnost kupovat české, i když často dražší, potraviny(farmářské trhy apod.).Navíc tím bude podporovat to naše "zdevastované" zemědělství. Pokud u nás došlo k oné devastaci, není důvodem zánik prodělečných JZD a Státních statků. Na vině je spíš ochranářská zemědělská politika EU, kvóty, biopaliva a podobná zvěrstva. Chceme-li srovnávat kvalitu a ceny potravin dnes a před čtvrtstoletím, jsou ve většině položek potravin dnes výrazně relativně levnější. Kdo tvrdí opak lže. A kvalita? Stesky nad současnou kvalitou jsou dle mého názoru spíš nostalgickou vzpomínkou na doby, kdy nás ještě nezačaly opouštět chuťové buňky, tak důležité pro subjektivní hodnocení potravin. S. Němec

M. Urbanová 5.3.2016 5:57

Soumrak zemědělství

Článek pravdivý, pokud se jedná o likvidaci soukromého zemědělství. Za mého dětství bylo mezi drobnými zemědělci období strachu. Znám tři rodiny, které byly vystěhovány. Někdy hrála svou roli závist. Hospodáři dostávali pokuty za nesplnění dodávek, kriminál i vystěhování. Těžká doba.