26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EVROPA: Frontová linie v zemi tulipánů

Okřídlené, původně komunistické tvrzení z doby španělské občanské války „U Madridu se bojuje také za Prahu“ má mnoho podob a variací. Šestého dubna letošního roku budou Nizozemci v referendu rozhodovat o asociační smlouvě Ukrajiny s Evropskou unií, tedy o dokumentu, jehož odmítnutí prezidentem Janukovyčem vedlo k „Majdanu“ a zásadní změně poměrů v zemi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 4.2.2016 9:49

referendum najednou vadí?

já jsem přesvědčen, že kdyby se referendum o asociační dohodě s Ukrajinou konalo v Česku, tak občané budou hlasovat také proti.

K čemu je Evropské unii rozvrácená Ukrajina, když si tím EU rozvrátila i vztahy s mnohem větším a ekonomicky silnějším Ruskem?

Stála nám ta Ukrajina za roztržku s Ruskem? Možná ano, ale pouze v případě, že by Majdan instaloval v Kyjeve demokratický režim. Jenže místo demokracie tam jen vládnou jiní gauneři.

R. Tichý 4.2.2016 10:09

Treba je u nas dost lidi, kteri si jeste pamatuji dupajici pulitry ruskych muziku, aby nas chranili pred imperialistickym jhem (15% mene inteligentich je v populaci beznych). Nic, co nabizi rus neni dobre a uz vubec ne zadarmo. Cin certu dobre, peklem se ti odmeni....

Š. Hašek 4.2.2016 10:41

Re:

Myslel jste sovětskou armádu, která nás zachránila před Hitlerem a poté intervenci sovětské armády, která "jen" udržela na další roky rozdělení Evropy dle velmocí?

Nějak mně tam ty Vaše "půlitry ruských mužiků" nesedí. V obou historických událostech, které máte asi na mysli, Rusko nikterak nefigurovalo. Byl to CCCP a vše vzniklo novodělením Evropy dle Německa cca v roce 1938. Pokud jde o souvislosti.

J. Lancik 4.2.2016 17:33

Re: Mylite se o rok.

K rozdeleni Evropy doslo o rok pozdeji 23.8.1939 kdy si soudruzi von Ribentrop a Molotov rozdelili Evropu. Kdo mel vetsi slovo lze zjistit porovnanim nemecko-ruskych hranic roku 1914 a 1939. Bez teto dohody by k druhe svetove pradepodobne vubec nedoslo. I soudruh Hitler potreboval partnera a tak sedla vrana k vrane a sovetska armada chranila pred Hitlerem v roce 1939 Polaky a Finy, v roce 1940 Estonce, Lotyse a Litevce a pozdeji Rumuny. Stejnym zpusobem jako nas v osmasedesatem.

J. Skotnica 4.2.2016 11:08

Re:

Je zajímavé jak zatvrzele některým lidem vadí sovětská okupace a pomíjejí "ukázněně pochodující holínky" něměckých vojsk sice s vyšší inteligencí (sic!), ale s podstatně větším počtem obětí okupovaných. A nebyly nakonec ony naleštěné holínky původcem oněch dupajících půllitrů?

Š. Hašek 4.2.2016 11:59

Re:

Spolu s Vámi, pane Skotnico, se domnívám, že bez nadnároda německého by nebylo sovětského bolševika ve střední Evropě roku 1945.

Rovněž se možno domnívat, že bez nadnároda německého by nedošlo nikdy ke stavu Evropy (kdy nebyl kámen na kameni) v roce 1945.

V "kavárně" jsem slyšel, že Stalinova mašinerie se dala do pohybu směr Berlín "jaksi sama, dle jeho velmocenských choutek". Neb "co také čekat od rusáků".

Z. Lapil 4.2.2016 16:40

Re:

Nápad: protože Němci - na rozdíl od komunistů v r. 1968 - nikdy nepředstírali, že jim jde o naše dobro?

P. Götze 4.2.2016 11:21

Re: referendum najednou vadí?

Je to problem obecneho referenda. Apropo je otazka jak by dopadla referenda, kdyby se treba kdysi konala ohledne clenstvi Ceska v EU. Nejsem si jist.