26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

GLOSA: Quo vadis, Australia?

Republika se prostě vytratila z politické agendy poté, kdy lid v celonárodním referendu volil proti. To ale bylo v roce 1999, před sedmnácti lety, bylo to tehdy poměrně těsné. Mezitím nám tu dospěla skoro celá nová generace voličů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sulc 28.1.2016 6:09

Re: Největší drzostí.....

Stejni blbci zrejme funguji i ve Skotdku a asi i v Katalansku. Proste chteji narod rozestvat a mit politicka koryta. Ted jan zalezi na pomeru blbu a rozumnych lidi.

P. Sulc 28.1.2016 6:05

Re: Inu, nikdy jsem tam nebyl,

Formalne asi ano, stejne jako Canada , hlava statu je zastoupena jmenovanym sle v podstate bezmocnym generalnim guvernerem. Je to stejne jako u nekterych republik, Cesko, Nemecko, atd, kde president je bezmocna figurka pro srandu kralikum.

P. Kmoníček 27.1.2016 12:53

Re: Inu, nikdy jsem tam nebyl,

ale myslím si,že Austrálie není republika,ale konstituční monarchie s královnou Alžbětou v čele.Možná,že nějaká změna ,o které nevím nastala,ale min.školství,zahraničí a dokonce ani Zeman se o ničem takovém nezmínili.

S. Rehulka 27.1.2016 12:06

Největší drzostí.....

....australských republikánů, je tvrzení, že - chceme mít jako hlavu státu AUSTRALANA ! Vždyt náš Governer General Peter Cosgrove, je Australan ! On jen zastupuje v Austrálii královnu Alžbětu II., která se do australských záležitostí nijak neplete,a je hlavou pouze titulární, vlastně stejně, jako i v Británii .

G-G. Cosgrove byl do své funkce navržený australským Prime Ministrem (Předsedou Vlády) a královnou jen schválen. Vlastně celá tato ostuda, je čas od času znovuvzkříšena australskou levicí, která ráda užívá vlastenecké fráze, ale s radostí by Austrálii přivedla na buben a připravila Australany o záruky Britského Práva a zákonů. Jakákoliv změna státního systemu by stála nikoliv miliony, ale biliony dollarů, ze kterých tito "republikáni" doufají něco "odlehčit" pro sebe a své soudruhy !

V. Vaclavik 27.1.2016 11:04

Mozna

ze nekomu prislo lito, ze tak dobry flek neni obsaditelny, politicky kseftovatelny.

B. Hamáček 27.1.2016 8:57

Asi

Asi nějaký šťoural nastolil toto téma k odvedení pozornosti od něčeho podstatnějšího.

B. Hamáček 27.1.2016 8:56

Re: Dobrý článek.

Ba možná i hůř. I když se Zemana překonat nebude snadné.

E. Vašátko 27.1.2016 7:08

Re: Dobrý článek.

Divím se Australanům, že vůbec o nějakém prezidentovi uvažují. Královna jim do řízení státu nemluví a dokonce (pro vysoký věk a vzdálenost) ani neklade věnce, funguje pouze jako symbol. Pokud je jim to málo, ať se podívají k nám. Mohli by dopadnout stejně.

P. Sulc 27.1.2016 5:24

Inu, nikdy jsem tam nebyl,

ale konsevatistum preji, at vyhraji. Monarchie je slusny, spolehlivy system a funguje uz sakramentsky dlouho. Padem Habsburku se mnoho veci v Evrope po$ralo a dalo vznik Hitlerovy.

J. Kovaříček 27.1.2016 4:35

Dobrý článek.

Ano, je to podivné, že tady na spodku zeměkoule máme jako hlavu státu anglickou královnu. Nejsem bezmezným obdivovatelem Angličanů, ale jejich systém demokracie zajišťuje, že se tu dá celkem pokojně i spokojeně žít. A nejsem ani náruživý roayalista, ale královnu si považuji. Dělá svoji práci obdivuhodně! Má důstojnost a eleganci. To žádný z našich politiků nesvede! To jsou jen šašci a žvanilové, lžou, balamutí, někteří byli i přichyceni při korupci Současný ministerský předseda Turnbull nebyl do té funkce zvolen, získal ji po palácovém převratu, kdy vrazili kudlu do zad kolegovi Abbotovi. Než mít takového australského představitele země, tak to tisíckrát raději tu vzdálenou královnu! Proč takové politiky tady volíme? Inu velkou slabinou demokracie jest, že sice politiky volit můžeme, ale nemáme možnost vybírat kandidáty.