26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

INTERNET: Ukradené vědecké časopisy

Student Mehdi Dadkhah z Íránu úspěšně obhájil diplomovou práci na téma počítačové bezpečnosti. Posudky oponentů byly tak příznivé, že se rozhodl výsledky své diplomky sepsat do vědeckého článku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Wágner 6.1.2016 14:20

Síť vědeckých výtečníků

Je ovšem otázkou, zda ty vědecké weby nekradou právě tzv. vědci.

Není tomu tak dlouho, co italská finanční policie ve spolupráci s Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF) odhalila rozsáhlou síť vědeckých výtečníků, kteří pomocí fiktivních výzkumných projektů okradli Evrop­skou unii o 50 milionů euro (zhruba jednu a čtvrt miliardy korun). Podle OLAF vědci pouštěli ev­rop­ským fondům žilou „vysoce sofistikovaným způsobem, připomínajícím praní špina­vých peněz“. Vytvořili si pro tento účel síť fiktivních mezinárodních společností a subdodavatelů, aby pak na ně účtovali falešné výdaje za neexistující výzkum a služby. A podle představitelů OLAF byly tyto pro­jekty už od samého jejich začátku koncipovány jako “tunely“. Jejich cílem nebylo bádat či zkoumat, ale podojit evropské výzkumné fondy. Ke kamufláži použili vědečtí loupežníci jména renomova­ných vědců, hodnověrných výzkumných institucí a seriózních firem, které uvedli do grantů jako spoluře­šitele. Přičemž většina z těch, kdo sloužili jako “křoví“ pro maskování nekalých aktivit, údajně o tom, že v projektech figurují, neměla ani potuchy. A nutno zde podotknout, že žádný z evropských vědců laické veřejnosti, spoléhající na svůj selský rozum, do dnešního dne nezodpo­věděl poměrně jednoduchou otázku: jak mohl někdo figurovat v evropském vědeckém projektu, aniž by o tom vů­bec věděl?

D. Polanský 6.1.2016 13:57

Re: Není věda jako věda. Některé vědní obory, zejména

Omyl, nestojí na žádných základech. Ani mylných.

D. Polanský 6.1.2016 13:57

Je otázkou. co autor takového vynalezl,

že to stojí za šlohnutí. Když něco opravdu mám, tak to přece nedám kamsi na web, to bych musel být na hlavu padlý.

K. Janyška 6.1.2016 10:31

Není věda jako věda. Některé vědní obory, zejména

ty společenské, stojí na zcela mylných základech a jejich zapomenutí by bylo velmi prospěšné. Například psychologie, sociologie, všechny tzv. sociální vědy a podobně... Dzp.

J. Aspirin 6.1.2016 8:52

Re: A co takhle navrat k poste,

... lepší by bylo ke kamenným destičkám ale i ty se kradou:-)). Tedy pokud uživatelé nejsou schopni a ochotni brát virtuální bezpečnost stejně vážně jako tu v reálném světě.

V. Vovák 6.1.2016 8:05

Možná by nebylo od věci...

zjistit si význam slov "zcizit" a "odcizit".

P. Sulc 6.1.2016 2:40

A co takhle navrat k poste,

papiru a CD.?? Fysicke adresy redakci jsou znamy.