27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

FEJETON: Pod stromečkem

Už týden přijímá NASA přihlášky nových astronautů. V současnosti Amerika disponuje sedmačtyřiceti astronauty, přičemž se čeká větší provoz na oběžných drahách. Do vesmíru se chystají soukromé lodě SpaceX Dragon V2 a Boeing CST – 100 Starliner a ty pojmou až sedm astronautů na svoji palubu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 23.12.2015 14:31

"Chci zemřít na Marsu" - sdělil kdysi novinářům Elon Musk

A od té doby mu dotěrní novináři ten jeho výrok neustále připomínají. V rozhovoru (na videu z listopadu 2014) 45-letý Elon upřesnil, jak to vlastně myslel.

Takže: Asi tak za deset let by Elon chtěl osobně letět na Mars a pak se vrátit zpět na Zemi (což se dnes pro Elonovu firmu Space-X jeví jako docela reálný termín). Teprve až prý bude Elonovi cca 75 let, pak by chtěl na Mars odletět natrvalo - a tam i zemřít.

Ten druhý Elonův odhad je ale nereálný. Proč? Do doby než Elonovi bude 75 let pokročí pozemská lékařská věda natolik, že se život lidský zde podstatně prodlouží. (Bude to sice stát velké peníze, ale Elon Musk si takový výdaj může dovolit.) Pokud tedy Elon bude chtít na Marsu jen dožít závěrečné životní epizody, pak si ten poslední odlet na Mars bude muset odložit o nějaké to století.

P. Princ 23.12.2015 10:42

Má-li být nábor kosmonautů dárkem,

napadá mně taky několik podobně nebalených dárečků. Pominu-li dárky již značně okoukané jako je relativita, kvantová mechanika, psychoanalýza, tranzistor nebo penicilin, nadělili jsme si v naší euroatlantické civilizaci další pozoruhodné věci : přečtený lidský genom, Higgsův boson, nanotechnologii, data ze sond WMAP a Planck, 3D tisk ...a jistotu, že příroda je vysvětlitelná sama ze sebe. Neměli bychom tyto naše hodnoty nechat napospas ideologům a vetřelcům.