26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

KULTURA: Místo spisovatele ve společnosti

Ve světě se pořád něco děje, nač jsem v pokušení zareagovat, takže mi už přes dva měsíce leží mezi ostatními lejstry a výstřižky článek pana Erika Taberyho „Na co máme spisovatele“ z 25. letošního čísla týdeníku Respekt.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kořistka 27.8.2015 12:26

Díky pane Frýborte

Díky pane Frýborte, že jste ...

Martin K. z Brna (*1954)

S. Rehulka 26.8.2015 13:32

Opět děkuji autorovi.....

....za jeho knihy (mám jich pět, včetně té poslední) a jsou stále rozpůjčené mým přátelům. Zároven chci pozdravit a také poděkovat panu Krausovi, Chaloupkovi,Langerovi, Moravčíkovi, paní Kaniokové a panu Severovi, za krásné vyznání i potlesk panu Frýbortovi.

J. Kraus 26.8.2015 11:45

Jak to bylo

Jak to bylo za Čapků. Aventinum ve 20.letech vyplácelo Čapkům 15% z ceny prodaných knih, ostatním spisovatelům 10%, některým i víc. Borový tuším Olbrachtovi taky 15% a za paměti, které napsal Clemencau, jeho pařížskému zástupci rovněž 15%. Uvádí to Firt v knize „Knihy a osudy“ a našlo by se tam toho asi ještě víc.Co se týče románů, jejichž děj je vložen do současnosti, jsou příliš depresivní a tu negaci a zlo míchají dnešní autoři i do románů historických. Ne že bych něco z toho četl, stačí to prolistovat v knihkupectví. Ale třeba toho Firta mám duplicitně na chalupě, ten neublíží, ani třeba Jirásek s kronikou U nás. Ani třeba O.Neff, který se dal celý stáhnout z nějakého pokoutního webu, abychom zůstali v současnosti. Jenže ta současnost dává přednost primitivnosti a úpadku, a čeština jde s dobou. Literárním jazykem se dá hovořit i v hospodě a znám jednoho takového, který jím občas zahovoří i ke svým studentům, ti mu ale stěží rozumějí. Zatím se ale nepošklebují a nebučí, jako když nějaká profesorka vložila mezi ukázky hudebních žánrů i Straussův valčík. Mimochodem, autor tohoto diskusního příspěvku si je vědom, že jeho jazyk není příliš literární, ale to je tím, že většinu života psal pouze technické zprávy.

Ale buďme optimisté. Pavěda praví, že řeč je obrazem myšlení a to zase obrazem ducha. A naopak, řeč zpětně působí na toho ducha. Nechci přímo napsat, že ovlivňuje duchovnost, ale pozorování tomu nasvědčuje. A že ta podivná, složitá a tisícerými potůčky proudící česká řeč se k té duchovnosti dokáže přiblížit víc než nějaká jiná. Proto taky v české kotlině, budoucí oase v propadajícím se světě, zůstalo zachováno obyvatelstvo tou řečí se dorozumívající. Ano, všelijakými řezy bude to lidstvo rozděleno.

Z. Lapil 26.8.2015 23:24

Re: Jak to bylo

Řeč jistého Josefa rause sice není příliš literární, ale je přehledná a srozumitelná neboli zcela přiměřená potřebám komentáře. Obávám se, že toto o sobě nemůže říct každá . Každá řeč, samozřejmě :-).

J. Chaloupka 26.8.2015 9:44

Čeští spisovatelé nehledají místo, ale dotace, které

tak trochu závidí divadelníkům, zpěvákům, různým tzv. performerům a organizátorům nejrůznějších festivalů atd. Stýská se jim po Dobříši, tedy zámku plném spisovatelů, kde bychom jim my, co nekupujeme dost jejich knih, zajistili pohodlné psaní. "Jo, to by se to psalo", říkala už teta Kateřina. "Jen mít to hmotné zabezpečení".

R. Langer 26.8.2015 10:34

Re: Čeští spisovatelé nehledají místo, ale dotace, které

Přesně tak!

K. Janyška 26.8.2015 9:10

Místo spisovatele ve společnosti není žádné, neboť žádná

společnost ve smyslu, o kterém píšete, neexistuje. Jen v socialistických představách, coby chovné lidské stádo. Je jen spontánní řád lidského světa a systémy pravidel chování. Navíc většina spisovatelů je tak pitomá a jejich dílo tak stupidní, že jejich místo je tak jedině na skládce odpadu... Dzp.

Z. Lapil 26.8.2015 23:19

Re: Místo spisovatele ve společnosti není žádné, neboť žádná

Krásný důkaz, že má pan Frýbort pravdu. Napsal jste po stopadesáté opakované tvrzení, bez důkazu a bez vysvětlení, stručné až k nepochopitelnosti.

"Dílo tak stupidní, že jeho místo je tak jedině na skládce odpadu" sice jistou literární kvalitu má, ale je fest odfláknuté: "dílo, jeJICHŽ místo...", to byste na tu skládku dával spisovatele, nebo máte zmatek v jednotném a množném čísle? To bohužel jasné není.

P. Moravčík 26.8.2015 8:56

Nádhera jazyka

Som síce Slovák, ale v mojej knižnici tvorí česká literatúra a české preklady viac ako štyri pätiny. Možno je to tým, že v Čechách vždy vychádzal typ literatúry, ktorý mi, takpovediac "sadne", možno mi príbehy z českého prostredia svojim obsahom a myšlienkami doplňovali to, čo mi chýbalo na Slovensku. Čeština mi teda nerobí najmenšie problémy (okrem miestnych názvov rastlín :-)), a aj preto si vychutnávam eseje pána Frýborta. Je to (okrem vždy prítomných zrniek rozvážnej premýšľavosti) prekrásne "počtení". Sloh a bohatosť výrazov podčiarkuje, zvýrazňuje myšlienky, ktoré vo svojich úvahách predkladá. Je to krásny dôkaz významu perfektného zvládnutia jazyka ako prostriedku pre zvýraznenie obsahu.

Kúpil som si jeho ostatný román a teším sa konečne na dovolenku, kde si konečne v pokoji "počtu", aj keď to obsahovo asi moc selankovité nebude.

Neviem, či pán Frýbort číta diskusie k svojim úvahám, ale ak áno, tak potom:

Pevné zdravie a nech Vás inšpirácia neopúšťa, Vaše úvahy by mi chýbali!

J. Kanioková 26.8.2015 0:58

Fajn počtení

a k tomu plebejskému písemnictví.. nemyslím, že na to má prezident nějaký vliv, spíš naopak. Protože tento problém je starší, než jeho prezidentování.

Zkuste chtít po mladých (nejen), aby napsali cosi čtivého, ve větách.. Ono je to i vlivem školství, samé testy málem formou ankety, zaškrtávání místo slovesného vyjádření odpovědi. Jejich komunikace leckdy připomíná SMS. Píší oni dnes vůbec slohovky? Všechno se tak nějak zjednodušuje, zestručňuje.. Místo dopisů se píší stručné maily..

Je to problém všeobecný, ne jen český.. je to IN, bohužel..

Ráda si někdy prohlížím písemnosti po rodičích, zvláště mamčiny mě dojímají, když si připomenu, že měla jen dvě třídy zákl. školy. Její dopisy mají nádech románů, rozsáhlé, perfektně krasopisné..

P. Moravčík 26.8.2015 8:59

Re: Fajn počtení

Spomenul som si na rukopis mojej mamy, s kudrlinkami a starostlivým doťahovaním liniek. Písmo, ktorým sa dala vyjadriť úcta, či láska k adresátovi už len písomným prejavom. A neuveriteľné, dalo sa to aj bez použitia jediného OMG! alebo WTF!

Zdravím, pani Kanioková!

L. Severa 26.8.2015 11:41

Re: Fajn počtení

Přesně, jen malou poznámku. Myslím, že patřím k poslední generaci, která ještě zažila předmět "Krasopis". Hezký rukopis byl dříve skoro základním předpokladem při hledání zaměstnání. Nynější stavební inženýr již těžko nakreslí nějaký detail, protože výuka kreslení již na VUT není. Počítače ovládly svět...