26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

HISTORIE: O hejbání zadkem

Jako čtenář mého článku Venona-Manhattan, který napsal, že „…teprve když bylo jasné, že Rudá armáda získává definitivní převahu, Západ konečně pohnul zadkem a spěchal s invazí a postupem na východ. Byla-li to kalkulace, tak úplně nevyšla, u nás to osvobození stihli jen po Plzeň.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 12.5.2015 0:01

Ohledně spojenecké materiální pomoci SSSR

je dobré nepodléhat propagandě ať s té či oné strany a vyhledat si údaje o objemu, struktuře, kvalitě a časovém rozložení dodávek.

Protože jedni diskutéři praví, že bez spojeneckých dodávek by SSSR bídně podlehl, kdežto druzí tvrdí, že spojenecké dodávky byly proti objemu výroby v SSSR bagatelní - a obojí to dokládají pečlivě vybranými čísly - a pravdivými nebo aspoň ne příliš rozporovanými z různých pramenů - jež mají doložit jejich tvrzení. A skutečnost je přitom mnohem složitější a i rámcové pochopení vyžaduje určité studium.

A článek byť stručně postihující všechny aspekty by musel vycházet na Psu jako seriál.

B. Hamal 11.5.2015 22:56

Vazalství nebo válka

Možná na obranu svého izolacionismu má v současnosti Amerika stovky vojenských základen po celém světě  a (dle Wikipédie) vojenský personál ve 130 zemích. Ve válce se USA nacházejí téměř po celé 21.století. Tyto války velice znásobily počty "teroristů", jejichž potlačení bylo oficiální příčinou těch válek.

Podle Wolfowitzovy doktríny je nutno zabránit objevení se nového rivala, at' na území bývalého SSSR nebo kdekoliv jinde. Tato doktrína dává jasně najevo, že přijetí hegemonie Washingtonu světem je cenou za světový mír. Z toho plyne, že pokud dolar a s ním americká moc nezkolabuje, nebo pokud Evropa nenajde odvahu  odtrhnout se od Washingtonu aby vedla nezávislou zahraniční politiku a neřekne NATO sbohem, naší pravděpodobnou budoucností je válka.

Agrese a propaganda Washingtonu přesvědčily Rusko a Čínu, že Washington chce válku, a toto zjištění spojuje obě země do strategické aliance. Ruská oslava dne vítězství Hitlerovy porážky 9.května je historickým mezníkem. Západní vlády oslavy bojkotovaly, ale Číňané tam byli. Čínští vojáci poprve pochodovali na přehlídce s ruskými vojáky, a čínský prezident seděl vedle ruského prezidenta. V souladu s přepsanou historií Obamovy poznámky k 70 výročí německé kapitulace zmínily pouze US vojenské síly. Naproti tomu Putin vyjádřil díky "lidu Velké Británie, Francie a Spojených států za jejich podíl na vítězství. Washington a jeho vazalové v Evropě, Kanadě, Austrálii a Japonsku neslyší když Rusko říká "netlačte tak tvrdě, nejsme vaši nepřátelé. Chceme být vašimi partnery." Proto po letech bez odezvy Západu, Rusko a Čína dospěly k závěru, že jejich volbou je vazalství nebo válka. Washington s neoconskou politikou zasévání nedůvěry dělá chybu, která může být pro lidstvo osudná.

Použitý pramen: http://www.paulcraigroberts.org/2015/05/11/war-threat-rises-economy-declines-paul-craig-roberts/

B. Hamáček 13.5.2015 20:59

Re: Vazalství nebo válka

DALŠÍ RUDÝ PROPAGANDISTA !

J. Kraus 11.5.2015 17:05

1. Válku o Atlantik

1. Válku o Atlantik vedlo především britské námořnictvo, 1939-41 zcela samo, americké od 1942 mělo velmi omezenou úlohu, teprve koncem války se jeho příspěvek začal zvyšovat. Eskortní skupiny byly vždy britské. Více viz třeba D.K.Brown – Konvoje v Atlantiku. Představa amerického křižníku někde v Archangelsku je absurdní, naproti tomu prodej čtyřiceti starých, rezavých a nestabilních amerických torpédoborců, určených k sešrotování, za zlato Británii v hodině nejkritičtější je skutečnost. Největší obchodní loďstvo na světě měla Británie, velké mělo třeba i Norsko, tomu odpovídal podíl potopených lodí. Podíl amerických obchodních lodí v Atlantiku byl výrazný, nikoli ale podstatný, zvyšoval se postupně během války. Zpočátku Amerika ztrácela více lodí, než jich byla schopna vyrobit – odkud to autor má? To platilo, a bylo to mnohokrát rozebíráno a dokumentováno, pro Británii, naproti tomu Kaiserův program skládaček Liberty jako by byl připraven s předstihem - naštěstí. A to se netýká jen lodí, ale jako by s předstihem bylo připraveno rozjetí celé válečné výroby. Tady se nabízí srovnání se SSSR, který údajně už dlouho před válkou budoval za Uralem zbrojní továrny. A západní technologie a moderní stroje v nich, vše zajištěno s podporou mezinárodního židovstva, prudce se odvrátivšího od Německa. Výsledkem zdaleka nebyl jen T34. Tuto úvahu raději nechme nedokončenou.

J. Kraus 11.5.2015 17:06

dokončení

2. „Spojené státy neměly kromě velkého loďstva vůbec armádu“ – bez komentáře. Vojenských hudeb měly dost a co se týče zdrogovaných pijáků coca-coly, třeba film That Certain Age (1938) s Deannou Durbin podává o tehdejších mladících obrázek poněkud jiný. Ostatně všechny tehdejší filmy. Ale co se nepodařilo rozvrátit před válkou, to bohatě dohnali po ní. Co se týče koní, velká část i německé armády byla až do konce války hippomobilní, i když podíl koní se zmenšoval. Jízdní pluky si pochopitelně nechávaly svá historická jména i po výměně koní za obrněnce. V britské i francouzské armádě byly v době míru a šetření slučovány s ponecháním všech historických atributů a na rozdíl od USA mají ještě dnes k oficiálním ceremoniím skutečné koně. Pokud i v USA, jsou na youtube dokonale utajeni.

3. Bataan padl 9.4.1942, v autorem uvedeném 1943 z těch koní zbyly už jen kosti.

4. Rád bych, aby mě článek takříkajíc kladně oslovil, ale to se nestalo. Autorovi se místo toho povedlo evokovat něco z atmosféry válečných let, kdy se vojáci nejen britští dívali poněkud nechápavě a odtažitě na americké zjevy, bohorovné, naduté, neomalené, často sprosté a podrazácké. Jistě, nebýt USA, svět by podlehl. Totéž nebýt Británie a mnoha jiných. I těch našich pár letců mohlo být jazýčkem na vahách. Jak říkali, všichni měli co dělat. Nějaké srovnávání zásluh amerických, sovětských nebo třeba norských je trapné a nedůstojné a řekl bych, že typicky americké. Kdo s koho, cesta do pekel.

Článek jsem si přečetl s chutí a bez nějaké negace, jak by se možná mohlo zdát. Teď si pustím nějaký pěkný americký pochod.

J. Fridrich 11.5.2015 18:28

Re: dokončení

Tato pomoc USA - SSSR byla nevýznamná, pane Kraus a další, podobně uvažující ? Krásně shrnuto a prezentováno stejným autorem, panem Hulíkem :

5.5.2015 Pomoc Ameriky Rusku a vklad do úsilí v II. svět. cálce :

http://neviditelnypes.lidovky.cz/historie-venona-manhattan-dco-/p_zahranici.aspx?c=A150504_104603_p_zahranici_wag

J. Jurax 11.5.2015 23:25

Re: dokončení

Jenže Spojené státy měly kupříkladu v roce 1938 míň tanků než Československo, a kupodivu technicky horších. Najděte si někde čísla o stavech a počtech výzbroje americké pozemní armády před válkou.

A ty koně - německá armáda užívala koní z nezbytí - německý průmysl včetně okupovaných zemí nedokázal zajistit úplnou motorizaci; navíc Německo mělo celou válku problém s pohonnými hmotami - ruskou naftu nedobyli a rumunská naftová pole nestačila; museli nákladně vyrábět tekutá paliva z uhlí.

R. Suda 11.5.2015 15:26

Amerika

Výborně napsáno!

D. Polanský 11.5.2015 14:11

Bez diskuze pomoc USA byla obrovská.

Stejně jako dnes se nosí bagatelizovat roli RA při osvobození, musíme napsat že, bez RA by svět Hitlerovi podlehl.

Stejně jako nebylo možné dříve otevřít druhou frontu, nebylo možné dříve osvobodit Varšavu.

K. Frauknecht 11.5.2015 10:11

Už zase :-)

Fakticky správný článek, uzavřený pateticky ideologickým a hloupým výkřikem. Jsem si jist (:-)!), že nebýt Američanů, Britů, Rusů, odbojných Frantíků ...., svět by Hitlerovi a jeho spojencům podlehl.

Oprostíme-li se od tragédie lidských obětí, byla americká materiální pomoc poskytnuta s vidinou profitu. Naprosto logicky a pochopitelně. Stejně jako splátky nebo "umoření" dluhu v podobě přijetí Marshallova plánu.

Jakákoliv idealizace, dnes nebo před padesáti lety, je přinejmenším úsměvná.

Z. Rychlý 11.5.2015 10:31

Re: Už zase :-)

Nezapomeňte tedy v podobném duchu ohodnotit i naše logické a pochopitelné "osvobození" RA. Včetně následných desítek let vymývání mozků a splácení dluhu v podobě RVHP.

K. Frauknecht 11.5.2015 10:34

Re: Už zase :-)

Naprostý souhlas. V poslední větě mého komentáře to jasně zmiňuji :-)).

Z. Rychlý 11.5.2015 14:19

Re: Už zase :-)

Pak je vše v pořádku.

K. Luboš 11.5.2015 12:47

Tak třeba Britové splatili Američanům dluhy...

..z WW2 až v devadesátých letech minulého století. Takže pomoc to byla , ale jistě také dobrá investice...

K. Frauknecht 11.5.2015 13:05

Re: Ne zcela přesné :-)

Britové dostali materiál v hodnotě převyšující 31 mld. USD (Rusko přes 11 mld - vzhledem k nasazení je tu jistý nepoměr :-)). Část půjčky byla Brity splacena poskytnutím technologií (radar, sonar ...), pronájmem území, dodávkami surovin... Zbylý dluh byl propojen s dalšími závazky plynoucími z přijetí Marshallova plánu a 90% jeho hodnoty bylo škrtnuto.

K. Filek 11.5.2015 16:44

Re: Tak třeba Britové splatili Američanům dluhy...

Jaká to byla dobrá investice,když ji skoro nikdo nezaplatil a dluhy se škrtaly?

V. Heidlerová 11.5.2015 14:05

Re: Už zase :-)

Nesmí se zapomenout, že nebudeme-li pochybovat a vážit si ztrát a obětí bojovníků na obou stranách, také SSSR se postaral o to, aby z války měl profit. Jeho vidina profitu nebyla o nic menší než americká, jenže tady šlo o získání území a vyrabování nejrůznějších zdrojů - průmyslem, uranem počínaje a uměleckými poklady konče. Nekonečné vlaky s kořistí proudily na východ. Soldáti tikali - davaj časy- a s požehnáním sovětského Vůdce brali vše, co se hodilo. Rabovačka - to Amíci nedělali. V rovině morální ponechala Amerika svobodu osvobozeným státům, napomohla demokracii i zdevastovanému nepříteli -. Německu i Japonsku - a co bylo ponecháno nám ve střední a východní Evropě? Vládu lůzy, demoralizaci, okleštění základních svobod, posovětizování a porušťování. Klec, ze které nebylo téměř úniku.

Článek se týká konkretního příspěvku USA v boji, kde boj na moři je mnohem hrůznější a nesnadnější než na souši, tak si netahejte triko.

K. Frauknecht 11.5.2015 14:28

Re: Nu,

s naprostou většinou Vašeho textu je nutno souhlasit a nemám s tím žádný problém.

Jen s tím "rabováním" to není až tak jednoduché (válečná kořist, např. mnoho židovského majetku zabaveného Němci skončilo v USA). A "zámek" na klec jsme si zaklapli sami (jistěže pod vlivem osvobození Rusem apod.).

Námořní bitva by pro mě, suchozemce, byla neřešitelným traumatem a válčícím námořníkům se hluboce klaním. Přes to si triko netaham (mam košili :-)).

F. Navrátil 11.5.2015 15:20

Re: Nu,

Pane Frauknecht, dovolím si vás maličko doplnit. Rusové i po skončení války ukradli vše co se jim hodilo a hodilo se jim všecko. V jejich umělecké galerii v Moskvě zcela bezostyšně vystavují umělecké skvosty nezměrné hodnoty, které ukradli v Německu. Na rozdíl od nich Američané již v průběhu války vytvořili specielní vojenskou jednotku, která veškeré cennosti evidovala a po zjištění autentického majitele je vracela. Mě by osobně zajímalo jakým způsobem nám byl placen uran, který zcela bezostyšně byl vyrabován a vyvezen do Ruska. Jsem přesvědčen, že v palivových článcích, které nám Rusko dodává je náš uran, který byl vytěžen otrockou prací našich politických vězňů. Bylo by to jistě velmi zajímavé číslo, které představuje hodnotu veškerého majetku, který zde Rudá armáda a posléze komunističtí kolaboranti odvezli do Ruska. Připočteme-li k tomu tisíce lidských obětí popravených a nebo uvězněných v Gulagu, zabrání Podkarpatské Rusi, zavedení čtyřicetileté komunistické totality, tak nás to osvobození přišlo sakra draho. Nejsem zrovna obdivovatel presidenta Beneše, ale jeden z jeho dekretů, které většina našich představitelů nechce odvolat říká, že to co zde po celou dobu prováděla KSČ, prostřednictvím jejich členské základny lze po právní stránce klasifikovat jako vlastizradu a tudíž i trestat. Na místo toho členové zločinecké organizace zastávají vasoké státní funkce a bývalí estébáci, důstojníci pohraničních jednotek a další berou solidní důchody. Je cosi shnilého ve starém státě Dánském!

K. Frauknecht 12.5.2015 7:03

Re: Nevím, zda se vrátíte :-),

přesto zareaguji a v mnohém s Vámi souhlasím.

Nejsem straník (ani bývalý :-)), neobdivuji Rusa ani Putina. Jen je mi na zvracení, když sleduji některé Podprůměrňákovi, jak s krátkým mezipřistáním ochotně přelezou z jedné zadele do druhé!!!

Jde mi jen o to, abychom si už konečně uvědomili, že politika mocných (a je jedno je-li to Rus, Němec nebo Američan!!!) není o bezbřehé lásce a nezištné pomoci malým a slabým (ano, jeden to dělá s větší grácií, ale výsledek je tentýž).

Jsme suverénní stát s historií, o které se mnohým národům ani nezdá (byť jsme malí, ale jsou i menší a "neryjí hubou v zemi").

B. Hamáček 11.5.2015 22:32

Re: Už zase :-)

Jen tak mimochodem, Marshallův plán spočíval v napumpování peněz do Evropských zemí , zejména do Německa , ABY V EVROPĚ NEDOŠLO K DALŠÍ VÁLCE !!!! To bolševik nepochopí i kdyby se čert polil svěcenou vodou !!! Díky tomu máme v Evropě těch 70 let klid.

K. Frauknecht 12.5.2015 7:10

Re: Hmm,

velmi naivní "výklad".

Nemusíte studovat svazky historické dokumentace, zkuste velmi stručnou: http://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1kon_o_p%C5%AFj%C4%8Dce_a_pron%C3%A1jmu

a s tím související:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Marshall%C5%AFv_pl%C3%A1n

J. Lepka 11.5.2015 9:52

Přesné a výstižné !

Bohužel to po vaše kritiky nic neznamená. Těm to vysvětlili na VUMLu a tak přece nebudou dumat nad historickou realitou !!!

J. Laták 11.5.2015 11:35

Re: Přesné a výstižné !

Je to tak. Oni mají "svou" pravdu. To už v tom sametovém listopadu dobře věděli, že se dočkají.

Jen slepý s hluchým si snad nevšimli návratu ještě shrbenějšího pána z Moskvy a následného proudu slziček štěstí. Hle, potvrdil, že patří do naší stáje, takového jsme si přece zvolili. Bohužel, dočkají se i v příštích volbách. Lid tohoto typu pan prezident na svá prsa umí přitulit a poštvat proti pražské kavárně. To má dokonale nacvičené a o to mu přece vždycky šlo.

V. Heidlerová 11.5.2015 14:08

Re: Přesné a výstižné !

No, sám vypadá jako loutka podkleslá v kolenou, to je vrchní velitel pro ostudu. Nevím, zda bude nějaké "příště".

K. Janyška 11.5.2015 9:32

Fakt jsem myslel, že jste mrtev. Vítejte mezi živými, pane

autore. Teď k tomu dalšímu. Musíte i vy ke Kompozitivní teoriii... Dzp.

J. Lepka 11.5.2015 9:48

Re: Fakt jsem myslel, že jste mrtev. Vítejte mezi živými, pane

I vy jste znovu oprášil kompozitivní teorii ?

Na té je nejzajímavější, že kromě vás ji nikdo nezná.

J. Krejčí 11.5.2015 9:26

Zbytky rudé propagandy

stále fungují na stoupence "pokrokového světonázoru. Po napadení Havaje USA teprve začaly budovat desetimilionovou armádu. Ruští generálové si mysleli, že vylodění v Evropě je hračka a kdyby spojenci dali na jejich rady, Hitler by vládl ještě desítky let.SSSR samozřejmě nesl hlavní tíhu války ale bez pomoci spojenců by nezvítězil, stejně jako oni bez něj.

K. Luboš 11.5.2015 8:46

Všichni spojenci byli důležití:

Rusové zabili nejvíce německých vojáků no a Američané zase nejvíce německých civilistů. Ale popravdě Hitlera asi opravdu více mrzel ten Stalingrad než že se mu někdo vylodil v té Casablance!

F. Navrátil 11.5.2015 13:05

Re: Všichni spojenci byli důležití:

Pane Kovář,ještě jste zapomněl napsat i druhou stranu rovnice. Rusové sice zabili nejvíce Německých vojáků, ale ještě by bylo vhodné dodat, že poměr ztrát na životech byl pro Rudou armádu velmi nevýhodný podle historických statistik asi 3:1. Což svědčí o tom, že úroveň velení RA nebyla zrovna na nejvyšší úrovni, zvláště následkem Stalinovy čistky, která představovala likvidaci několika tisíc důstojníků. A nikoliv v neposlední řadě, život Ruského člověka nic neznamenal. Stalin bohužel měl na svědomí více lidských životů než válka. Já asi na rozdíl od vás si živě pamatuji v jakém stavu byla RA, která po vyznačení demarkační linie, nahradila Americké vojáky, kteří nás osvobodili. Vzhled a chování RA působil na každého logicky uvažujícího občana naprosto depresivně. Z počátku jsme vše omlouvali tím, že ti vojáci jdou rovnou z fronty, ale dojem i skutečnost byl čím dál tím horší.