26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SVĚT: Firmness Storm

V noci na dnešek (27/3) vstoupila do druhého dne válka v Jemenu. Tedy její nová fáze. Událost sice poněkud zastínila úterní tragédie německého airbusu a zejména první výsledky jejího vyšetřování, ale spíše jen mediálně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 29.3.2015 19:16

Až se budete podivovat, proč v Jemenu vyhrála Al-Káida,

a rozčilovat, že milovaný Izrael má o krutého nepřítele víc - tak vám tenhle článek připomenu.

Z. Koutecký 28.3.2015 20:37

Co je správné a co je špatné

Takže, svržení vlády v Tunisu, v Libyi, Iráku, Ukrajině a dvou vlád v Egyptě je správné. Také v Sýrii by to bylo žádoucí, stejně jako ve Venezuele. V Jemenu bylo svržení prezidenta Sálíha správné, v případě prezidenta Hádíma je to špatné. Odtržení Kosova a Tibetu je správné, odtržení Krymu je špatné, stejně jako osamostatnění Osetie a Abcházie. Jeden tomu moc nerozumí. Ještě, že je tu někdo, kdo tomu rozumí a může kvalifikovaně rozhodnout, co je správné a co ne, jinak by byl na tom světě pěkný zmatek. I ti bohatí Saudové se s USA poradili, než ten Jemen začali bombardovat. Bomby si sice moc nevybírají mezi bojovníky Húsiú a obyčejnými civilisty, ale při každém spravedlivém boji se holt musí počítat s vedlejšími ztrátami.

28.3.2015 21:39

Re: Co je správné a co je špatné

je to stará záhada, která trápila už německé nacisty--jak to že když vůdce nechá vypálit nějakou českou ves, tak je z toho takový vyrvál, jako kdyby britové nikdy žádný masakr v indii nespáchali? židovská štvavá média hned mají plné huby hnědých barbarů, i když o amerických poměrech mlčí jak zařezaná

teď si tou samou věcí lámou hlavy nacistické kremlofilní svině znova

Z. Koutecký 29.3.2015 13:09

Re: Co je správné a co je špatné

Správně. Nejlepší je mít úplně vygumovaný mozek a nelámat si hlavu vůbec ničím. Protože, kdo moc přemýšlel včera byl imperialistofilní antisocialista a dneska kremlofilní nacista. Fuj!

J. Babička 29.3.2015 5:46

Re: Co je správné a co je špatné

Také v USA lynchují černochy .

V. Novák 29.3.2015 19:16

Re: Co je správné a co je špatné

Ten vtip jste nepochopil.

J. Jurax 29.3.2015 16:11

Re: Co je správné a co je špatné

No, odtržení Tibetu sice není správné, ale je to dávno a Čína je dnes bohatá velmoc, že ano. takže je třeba zvážit přehodnocení stanovisek.

To je politika. A Vy se na to nedíváte pod správným úhlem. Nejdůležitější je, kdo koho a proč svrhne a kdo si co a na čí úkor urve a co z toho můžeme vytřískat my. A jestli máme ramena a sílu mu to zatrhnout, nejlépe cizími vojáky, nebo jestli budeme toliko protestovat či vyzývat k dialogu. Nebo jestli to naopak nepodpoříme jako naprosto legitimní a pochopitelný čin nebo jestli nám to bude fuk.

Z. Koutecký 29.3.2015 16:26

Re: Co je správné a co je špatné

Myslím, že nám to může být akorát fuk, protože jsme nikdy nic z ničeho nevytřískali.

J. Jurax 29.3.2015 21:42

Re: Co je správné a co je špatné

Asi tak - ovšem kecat ústy svých volených i jmenovaných zastupičů do to můžeme ... a kecáme ...

P. Vaňura 28.3.2015 19:21

Pokud si pamatuji z dějepisu, islámský svět se

"sektářsky rozdělil" skoro ihned po Mohamedově smrti, začalo to bojem jeho příbuzných o moc.

B. Rybák 28.3.2015 15:40

To je opravdu velmi důležitá zpráva!

Koalice sunnitských států pod vedením po zuby (s americkými zbraněmi) vyzbrojené, po atomové bombě (z Pakistánu) pošilhávající Saudské Arábie se střetne s koalicí šíitských států vedených po zuby vyzbrojeným po výrobě vlastní atomové bomby, pošilhávajícím, v Obamovu blahovůlí díky boji proti sunnitskému chalífátu IS v Iráku a Sýrii doufajícím) Iránem!

A k této s obou stran "svaté válce" došlo na území Jemenu, který je v důsledku bývalé koloniální politiky rozpolcen skoro 1:1 na šíitské a sunnitské obyvatelstvo!

Do této války o vedení muslimského světa se patrně Turecko, Pakistán a Egypt pravděpodobně nezapojí naplno a počkají si na svou šanci po té, co se hlavní rivalové vyčerpají.

Tato válka je očividně důsledkem okázalého vojenského opuštění tohoto prostoru USA a já jako laik mohu jen těžko posoudit do jaké míry je tato dodávkami západních zbraní regulovaná válka vedena zájmem o obhajobu koloniálního dědictví (vojenských základen, ropných polí, ropovodů, dolů, snahou o udržení nízkých cen ropy...).

Nikdo po mně nemůže chtít, abych podporoval vítězství jedné z těchto stran v Jemenu, protože znamená genocidu strany poražené (podobně jako v Iráku a Sýrii)!

J. Babička 29.3.2015 6:23

Re: To je opravdu velmi důležitá zpráva!

Jste skutečně humanista, protože se obáváte o životy muslimů, na kterých jak se obávám většině čechů nezáleží a bylo by jim jedno i kdyby se navzájem vyvraždili. Ono se rozhodnout meyi těmito stranami, je volba mezi dáblem a Satanem. Ovšem momentálně jde větší strach s Iránu a všech těch shia, jejichž prostřednictvím sleduje svůj cíl být rozhodující mocností v oblasti. To mluvení o kolonialismu a základnách je jako s padesátých let.  USA je na ropě nezávislé. Nechápu, proč vám vadí nízké ceny ropy. I když je pravda, že s pohledu ruských zájmů, je to nepříjemné.

B. Rybák 29.3.2015 16:01

Re: To je opravdu velmi důležitá zpráva!

Nejenomže USA nejsou na dovozu ropy nezávislé, ale jejich dovoz ropy z Blízkého východu prudce vzrůstá (nebudou přece "plundrovat" ložiska své kvalitní ropy). Potřeba ropy a na ni navazující potřeba udržení přístavů (např. jemenského Adenu) spolu s potřebou nápomoci udržení "nadstandardních vztahů" s USA spřátelených západoevropských států s bohatstvím jejich bývalých kolonií (např. naši vojáci hájící francouzské zájmy v Mali), je součástí politiky "západu".

Politicko-korektní, k muslimům přinejmenším vnějškově vstřícná politika (hlupácky věřící, že rozpoutaní "arabského jara" povede k vítězství prozápadní demokracie v muslimském světě) bezpochyby umožnila výbuch muslimského nacionálního násilí, které je motivováno především snahou o změnu postkoloniálních poměrů (např. změnu hranic koloniálními mocnostmi vytvořených, nábožensky rozpolcených států) a "pomstou" za koloniální ponížení z čehož vyplývá, že tato válka se nás téměř netýká a neměli bychom se do ní nechat s výjimkou ohrožení i našich zájmů (nebo zájmů demokratického Izraele) zatáhnout.

Politika vojenského využívání vzájemně se nenávidějících teokracií (Saudské Arábie a Iránu) vylepšovaná útoky dronů na civilní obyvatelstvo, nemůže vést k trvalému úspěchu. Zbraně, které za dodávky ropy a udržování nízkých cen ropy USA cpou do Saudské Arábie a povolují Iránu budou stejně jako ty, které byly "nacpány" do Afganistánu a Iráku budou nakonec zabíjet občany "západu". Je možno ale pochopit, že hédonistický západ jiné politiky není schopen, nelze ale omluvit to, že toto běsnění politicko-korektní politika USA rozpoutala!

Druhou stranou téže politicko-korektní "mince" je záměrná podpora neasimilované, asociální muslimské imigrace, která má posloužit ke konečnému vítězství politicko-korektního náboženství nad křesťanskou morálkou a je proto smrtelným nebezpečím přinejmenším pro EU a pochopitelně i pro nás!

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2275957/navzdory-bridlicim-usa-zvysily-dovoz-ropy-z-blizkeho-vychodu.html

J. Jurax 29.3.2015 16:16

Re: To je opravdu velmi důležitá zpráva!

No, až na to, že tento prostor primárně vyklidili Britové a částečně Francouzi.

A pochopitelně po Vás nikdo nemůže chtít podporu vítězství jedné ze stran v Jemenu - nejlépe bude, budete-li podporovat vítězství obou stran ... :-)

S. Netzer 28.3.2015 10:05

Článek o ničem

Není náhodou, že rozdělení muslimského světa podle „sektářských linií“ odpovídá velmocenským ambicím obou soupeřících regionálních mocností, Saudské Arábii a Iránu. Tato rivalita má historické a konfesionální příčiny, je následkem iránské revoluce a posílila s americkou intervencí v Iráku a s vypuknutím "arabských jar". Irán v roce 2011 začal cíleně podporovat šiitské povstalce v Bahreinu, a saudské vojsko pomáhalo povstání potlačit. Saudské výdaje na zbrojení stoupají masivně od roku 2011, a je otázkou času, kdy se tyto regionální mocnosti stanou jadernými velmocemi.

S. Netzer 28.3.2015 10:57

Re: Článek o ničem

The Saudi Ambassador to the United States would not rule out the possibility of the Saudis creating their own nuclear bomb to counterbalance a nuclear-armed Iran in an interview with CNN's Wolf Blitzer on Thursday.

http://edition.cnn.com/2015/03/26/politics/saudi-open-to-nuclear-bomb/

http://susris.com/2015/03/27/amb-al-jubeir-press-conference-yemen-campaign-transcript/

P. Vaňura 28.3.2015 19:26

Já se tedy Saudům vůbec nedivím

Je krutou ironií, že Obamova blbost povede k daleko méně bezpečnému světu, než tomu bylo za R. Reagana a G. Bushe staršího.

Ale nezapomeňte, že u zrodu současného iránského režimu stál jeden z nejneschopnějších amerických presidentů, J. Carter, který si může s Obamou podat ruce...

H. Lukešová 28.3.2015 19:59

Re: Já se tedy Saudům vůbec nedivím

Jimmy Carter přepisuje dějiny...

http://neviditelnypes.lidovky.cz/kniha-jimmy-carter-prepisuje-dejiny-d70-/p_zahranici.aspx?c=A090701_114638_p_zahranici_wag

P. Jansky 28.3.2015 9:43

diky pane stejskale

dobre info

P. Kmoníček 28.3.2015 8:17

Co Vy na to,

Lesniaku?