26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

STÁT: Bez kanónů to nepůjde

Už staří latiníci říkali: „Chceš-li mír, připravuj válku.“ V jejich řeči to zní vzdělaněji: „Si vis pacem, para bellum.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kusý 6.3.2015 16:55

Ještě že máme všechny vlastní kixy na

koho svést.Já už si opravdu myslel, že za všechny ty podrazy a lumpárny v Čechách si můžeme sami, ale on to vnější nepřítel.Jen nějak nevím, všichni nás mají rádi a teď tohle.Ale nešť, stejně mi odlehlo.Jen dotaz, andělská křídla nám teď narostou samočinně, nebo si je budem kupovat každý za své?

K. Pavlas 6.3.2015 16:43

Jak dloho si čeští politici

nechají líbit ničení svého státu ze zahraničí - potud snad doslovná citace maličké části článku pana Vlka. Dodávám-čeští politici snad ve vládě, senátu, parlamentu asi jsou. Ale je to území, na kterém žijeme ještě Česká země??? Je nám dovoleno rozhodovat právě našimi politiky o našich vnitro i mezistátních problémech? Domnívám se, že i toto zaznívá z úvahy pana Vlka - ty zbraně a vše kolem asi nikdy nebude úplně transparentní.

J. Jurax 6.3.2015 18:27

Re: Jak dloho si čeští politici

"Je nám dovoleno rozhodovat právě našimi politiky o našich vnitro i mezistátních problémech?"

Ale to víte, že není dovoleno. Jsme přece v EU a tudíž podřízená gubernie. A vlezli jsme do toho - nevědouce co činíme - dobrovolně; ovšem tehdy to byla ještě jiná, rozumnější EU.

R. Szewczyk 6.3.2015 18:43

Re: Jak dloho si čeští politici

napřed Venca ,potom Bolek, dobře věděli,že jen v náručí Velkofrancké říše bude čechám dobře,malou odbočkou přes rakušany jsme objati znova milující náručí říše,ten poplatek 300volů jsme ale zapomněli poslední dobou plnit,

J. Jurax 6.3.2015 19:03

Re: Jak dloho si čeští politici

Nezapomněli, posíláme je do EP - pravda, je jich míň a neposíláme je každý rok :-)

R. Szewczyk 6.3.2015 20:24

Re: Jak dloho si čeští politici

checht.....hlavně at v Bruseli nám je šetří,bo kdo nic nedělá,nic nezkazí,asi tak je myšleno to přísloví

V. Kusý 6.3.2015 16:41

No, vozil jsem do Finska a Anglie traktory

vyrobené po delimitaci v Martině a pokud byly stejné kvality i tam vyrobené tanky, tak pan Havel nemusel ani hnout prstem.Slovenské zbrojovky se zlikvidovaly samy.Až do dodávek "Zetorů" slovenské provenience byla značka Zetor ve Finsku synonymem pro traktor.Poté spíš pro šmejd.Takže se držte pane Vlku i jiných zdrojů.Stran tanků z ČKD, bývalý tankista Wehrmachtu se v rozhovoru o nich vyjadřoval s uznáním.Možná proto, že nebyly z Martina :-)))

R. Szewczyk 6.3.2015 20:30

Re: No, vozil jsem do Finska a Anglie traktory

hm,nepochopení,,,,asi jste nebyl na vojně,,,,,,,,,,,utočné tankové roty měly stanovenu životnost v boji 8minut,4výstřely děla ,max 200střel z kulometu,rusové té kalkulaci podlehli uplně dokonale,smějete se,že pušku mněl každý čtvrtý voják a náboje každý osmý?výborná strategie ,která porazila nejlepší armádu světa,tedy wermacht

J. Kovaříček 6.3.2015 14:50

Smutné čtení

Čtu ten článek znovu a znovu a snažím se jeho obsah pochopit. Ale je mi to proti srsti. Všechny ty konflikty, a že jich po světě víc než vhodno, stojí na dodávkách zbraní. Naše republika nemohla nic získat z výroby zastaralých tanků, ale Semtex byla velká obchodní příležitost. A pro koho?

Schází mi tu jedna úvaha. Nemáme my Češi nabýdnout světu co lepšího? I za komuhnistických dob mohl jsem si v Austrálii koupit znojemské okurky či Gambrinus  Plzeň. To vše nějak zmizelo.

 V osumnáctém století byli Češi konzervatoří Evropy, a dnes jsou v módě technopárty. Jsme početně malý národ a blbů máme dnes více než by se hodilo, ale stále jsou mezi námi vynikající osobnosti. Měli bychom proto hledat lepší možnosti jak se uplatnit ve světě než jen prodejem vynikajících zbraní. Asi se mnou většina z vás souhlasit nebude, ale co s tím andělám?

V. Vlk 6.3.2015 15:54

Re: Smutné čtení

nenaděláte nic. Teprve když jsem zvládli výrobu moderních mečů, mohli jsme se postavit za Boleslava I a naflákat Jindřichu Ptáčníkovi -Heinrich der Finkler nebo Heinrich der Vogler, -král východofranský Svaté říše římské , a pak jeho synovi Otovi I. a s ním společně 10. srpna 955 porazit tehdy nebezpečné Maďary v bitvě na řece Lechu.

Husité měli houfnice , prvděpodobně náš vynález, podle češtiny je to německy haubitze, anglicky howitzer.

To, že nejsou v Austrálii znojemské okurky a Gambrinus je škoda, ale na tom ekonomika nestojí.

Konflikty nestojí na dodávkách zbraní. Lidi se mlátí i kameny .Jen to mlácení ulehčují. Ale když je na světě víc než sedm miliard, tak je do čeho a kým mlátit. S tím nic nenaděláme. Jen si musíme sehnat "lepší"klacky.

V. Kusý 6.3.2015 16:44

Re: Smutné čtení

Houfnice je dělo.Dělo je palná zbraň.Palné zbraně vynalezli Číňané.Ergo, husiti byli Číňané?

V. Novák 6.3.2015 17:14

Re: Smutné čtení

Jo - a Wernher von Braun byl Číňan, protože rakety vynalezli v Číně a dlělali si z nich ohňostroje...

V. Kusý 6.3.2015 17:34

Re: Smutné čtení

Wernher von Braun raketu vylepšil.Proto zůstal Němcem.Husiti dle pana Vlka houfnici vynalezli, proto jsou Číňani.

J. Jurax 6.3.2015 19:02

Re: Smutné čtení

No, dalo by se říct, že houfnici jako typ děla opravdu vynalezli někdy počátkem 14. století v Evropě; husity byla hojně užívána - jejich přínos je spíš v uvedení do praxe a v taktice použití.

J. Jurax 6.3.2015 18:59

Re: Smutné čtení

No, co vím, tak Číňané byli první se střelným prachem, nikoli však s kovovými děly a ručnicemi. Číňané užívali střelný prach v raketách a plnili jím granáty. Existovaly i bambusové pušky. Kovové hlavně jsou doloženy na přelomu 13. a 14. století v Evropě i Číně. Ovšem opravdu účinné palné zbraně vznikaly až v druhé polovině 14. století v Evropě. Souviselo to mj. též s vylepšením složení střelného prachu - původní orientální střelné prachy se hodily lépe k pyrotechnickým efektům než k vymetení střely z hlavně.

Ergo - nelze odpovědně tvrdit, že palné zbraně vynalezli Číňané. Raketa jako taková není palná zbraň.

S. Netzer 6.3.2015 17:59

Re: Smutné čtení

Tak my jsme naflákli Jindřichu Ptáčníkovi.

No to je úžasné.

Vlk st. asi bojoval v první řadě.

R. Szewczyk 6.3.2015 18:34

Re: Smutné čtení

checht-----společně 10. srpna 955 porazit tehdy nebezpečné Maďary v bitvě na řece Lechu.asi podobně jsme vyhráli vojnu nad hitlerem ,ha ha ha,

s děly se seznámil u Grunwaldu multivrah středoevropského významu,původně neschopný farmář,nějakej Žižka Jan,domovské obci Trocnov,taktéž vozová hradba jest příspěvkem oné bitvy,

P. Sulc 6.3.2015 18:45

Re: Smutné čtení

Pane Vlku, tehda jeste nebylo deleni, na houfnice, kanony, protiletadlova dela, mozdire a minomety. Proste neco strilelo a ta striledla se pouzila i v bitve u Krescaku, tedey sto let pred husity. Tak zanechte toho ceskeho chlubeni a placani, co zase ti cesti geniove vynalezli. Ale jinak s vami souhlasim, kdyz se neperete do Sudetaku a Nemcu vubec, pisete dobre clanky. Preju vam prima weekend a pekne sny bez Sudetaku.

J. Jurax 6.3.2015 19:30

Pane Sulc

Vy jste kouzelný, ale o dělech víte kulové.

Slyšel jste někdy pojem bombarda (těžké dělo velké ráže. střelba horní skupinou úhlů, určeno k dobývání hradů, nepohyblivá lafeta), taky moždíř co dělo s extrémně krátkou hlavní velké ráže střílející též horní skupinou úhlů (krátká bombarda), tarasnice (dlouhá hlaveň malé ráže), ta zmiňovaná houfnice (což bylo polní dělo s kolovou lafetou; název podle užívání "u houfů", neboť bylo pohyblivé)- to všechno byly typy husitských děl, pak měli ještě pojem "dělo" (taky puška, uchovalo se v ruštině) pro zbraň s relativně dlouhou hlavní větší ráže určené k přímé střelbě na boření hradeb; ruční palné pak píšťala, hákovnice. Užívaly se i komorové pušky, což byla děla s výměnnou nábojovou komorou (rychlejší střelba, k dělu bylo více komor, problematické utěsnění).

B. Mráz 6.3.2015 14:19

Vlku, ty kluku

jseš opravdu dobrej, podepisuju vše, co jsem od tebe četl.

J. Mrázek 6.3.2015 12:55

Nová provokace na obzoru?

Prý se chystá další operace pod cizí vlajkou. Porošenko už nic víc nedokáže a bude "odstraněn", svede se to na Putina a Rusko, nastoupí bojechtivý ambiciozní nový šéf Ukrajiny a konečně se snad povede vyvolat tu válku s Ruskem.... mimochodem, kde je na Ukrajině ta americká hlavice, kde ji odpálí, aby to bylo taky na Rusko ???

R. Szewczyk 6.3.2015 11:17

he he he

U Wogastitburgu (v roce 631 nebo 632) k první historicky doložené bitvě mezi západními Slovany a Franky. Kterou naši vyhráli.,,,,,,,,,checht checht ,jedna banda lupičů se trochu poškorpila o pár otroků,a vy .a nejen vy,z toho uděláte souboj národů,jinak zbytek za jedna ,

P. Kmoníček 6.3.2015 12:46

Re: he he he

Jejda,Vy jste Szewczyku sečtělý!Klobouk dolů.

L. Křivan 6.3.2015 14:08

Re: he he he

Dle Fredegarovy kroniky, jediného věrohodného písemného zdroje, byli v devátém roce vlády krále Dagoberta I. (631/632) kdesi na území Sámovy říše přepadeni franští kupci. Následně na Sámův dvůr přišel králův vyslanec Sicharius s požadavkem a spravedlivou náhradu za kupce, které Sámovi lidé povraždili, a za majetek, kterého se protizákonně zmocnili. Sámo odmítl škodu nahradit a chtěl ustanovit soudy pro spory mezi oběma stranami. Poté propukla hádka a následně byl Sicharius vykázán. Následkem této diplomatické roztržky začalo franské válečné tažení.

L. Křivan 6.3.2015 14:11

Re: he he he

Lupiči přepadli a zabili kupce, král žádal odškodnění, a byla z toho válka.

V. Novák 6.3.2015 17:15

Re: he he he

Sicharius dělal ramena a nediplomaticky nadával - a z TOHO byla válka.

P. Sulc 6.3.2015 18:52

Re: he he he

Takze zde uz mame zarodek Ceskozlodejska.  A v Evrope tahda jeste "hnedocesi'' nebyli.

J. Jurax 6.3.2015 19:33

Re: he he he

On to ovšem psal Fredegard, tedy Frank ... kdyby byl tehdy kronikář u Sámova dvora, líčil by to jinak :-)

V. Vlk 6.3.2015 15:04

Re: he he he

Dějiny českého státu v dokumentech , Zdeněk Veselý ....."

Dagobert pyšně přikáže sebrati vojsko z celého království Austrasijců proti Sámovi a Venédům; tu vojsko vtrhne třemi spořádanými zástupy na Venédy , ba i Langobardi, koupeni Dagobertem, taktéž nepřátelsky vytáhli na Slovany. Slované se proti nim připravili a na těch i jiných místech vojsko Alamanů s vévodou Chrodobertem zvítězilo na území, na které vtrhlo.Langobardi taktéž zvítězili a Alamani a Langobardi s sebou přivedli velmi velký počet zajatců ze Slovanů.Austrasijci však, když přitrhli k hradu Wogastisburg, kde se opevnilo velmi četné vojsko statečných Venédů, obklíčili jej, bojujíce po tři dny, a tu je mečem zabito mnoho z vojska Dagobertova, a odtud zbaběle, zanechávajíce všechny válečné stany a věci, které měli, vracejí se k vlastním sídlům."

Učit se učit se ,učit se...

R. Szewczyk 6.3.2015 18:36

Re: he he he

zatýkacímu komandu říkat pyšné vojsko,je pro pisatele legend povinností,