26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Proč ne?

V úvodu budiž konstatováno, že úspěšných cest k rozvoji společnosti je více - nejenom cesta demokratická. Kdo si ještě pamatuje, jak ve svatém nadšení prezident Havel udělil amnestii, a kdo si ještě pamatuje její důsledky, ten si jistě lehce představí, jak by to dopadlo, kdyby býval Teng Siao-pching místo uvolnění hospodářství uvolnil čínské věznice.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 19.2.2015 22:32

Re: Němci, Japonci a ideologie

Vy nazýváte pravověrného muslima lpícího na koránu duševně postiženým? Souhlasím s Vámi zcela bez výhrad. Ovšem se soucitem na něj pohlížet nebudu, spíš se štítivým odporem.

Ono to o těch pokřikujících muslimech je z Kodaně od mé dcery, co tam studovala.

B. Rudolf 19.2.2015 22:13

Re: Němci, Japonci a ideologie

Člověk, který takto pokřikuje na ženu v sukních, je duševně postižený a měl byste na něj pohlížet s odpovídajícím soucitem. Jaký osobní život může asi mít takový ubožák?

B. Rudolf 19.2.2015 22:05

Re: Němci, Japonci a ideologie

Příkazy shora se lidé dostávají k moci v autoritativních režimech.

J. Jurax 19.2.2015 21:56

Re: A co s komunisty ?

Mělo by na to být referendum, není-liž pravda?

J. Jurax 19.2.2015 21:54

Re: Němci, Japonci a ideologie

Nevěřím politikům ani občanským aktivistům.

Nicméně pravíte - "Ale, aby se posledně jmenovaní dostali k moci, musí o tom přesvědčit většinu obyvatel - a to diskusí a argumentací, nikoliv příkazy seshora." - těmi posledně jmenovanými se myslí občanští aktivisté.

Tak nevím - politikové se dostávají k moci příkazy shora? U nás? Nebo o tom taky musí přesvědčit většinu obyvatel - a to diskusí a argumentací - neboť jsou voleni?

Záměrně v obou případech nekomentuju způsob toho přesvědčování, formu diskuze a pravdivost či vylhanost argumentů - to by byla jiná otázka.

J. Jurax 19.2.2015 21:47

Re: Němci, Japonci a ideologie

Jenže ono je netolerance a netolerance.

Když moslemín netoleruje naše zvyky, je třeba mu to tolerovat, neboť on vychází ze svého náboženství a výchovy a zvyků a multikulturně nás obohacuje - třeba tím, že pokřikuje kurwo na každou osamělou ženu se sukněmi jen po kolena, vycházeje ze svého náboženství, které takové chování ženám netoleruje. A my jeho náboženství velící mu chovat se jak barbar a buran musíme tolerovat.

Kdežto když bychom my vyzývali k netoleranci nám cizích moslemínských zvyků a k netoleranci moslemínské netolerance, budeme hnusní rasisté, xenofobové, budeme vyzývat k násilí na mírumilovných muslimech a v neposlední řadě budeme porušovat svobodu vyznání, což je jistě hodno trestu.

J. Jurax 19.2.2015 21:34

Jojo,

hezké, ovšem politicky nekorektní.

A buzerace za Alláh akbar na veřejnosti porušuje hned několik naprosto nezadatelných lidských práv a EU by tohle v podřízené gubernii rozhodně netrpěla.

A že v SA něco takového dělají? Nejsme jako oni, jsme morálně vyspělejší (možná), nicméně vzhledem k zamýšlenému cíli (řekněme udržet si náš styl života) nesporně blbější.

Z. Frys 19.2.2015 21:01

Demokracie

není to, co bych preferoval. Líbí se mi svět neorganizovaný soc-fašistickými dobrosery,  svět organizovaný jen sám sebou. Svět, kde je hodnotou svoboda osobní a ekonomická, vymezená negativně, s přirozeným právem, respektováním principu neagrese. Přirozeně volně plynoucí evoluce. Proto jsem nejsvobodnější z libertariánů, tedy anarchokapitalista...

V. Vaclavik 19.2.2015 19:03

Re: Vyvážet demokracii?

Aby mohla byt prima demokracie, musela by v prve rade byt omezena, omezena pravy cloveka (pravy v puvodnim vyznamu, pravy prirozenymi). Pak by totiz obcane nemuseli hlasovat prakticky denne o necem, ale treba jen nekolikrat do roka, protoze takova spolecnost by nebyla prolezla regulacemi vseho mozneho.

Jenze nevim nic o tom, ze byste kdy nejak souhlasil s tou omezenou demokracii, o ktere jsem v minulosti psal uz vicekrat. Nejspis je neco takoveho mimo vase chapani. Bez takoveho omezeni je jakakoli prima demokracie lidu nezadouci a rovnez odsouzena do sfery scifi sneni.

B. Rudolf 19.2.2015 18:30

Re: Němci, Japonci a ideologie

Nevšiml jsem si, že by ProAlt a podobné organizace zdůvodňovaly své požadavky božími přikázáními, o nichž se nediskutuje. Diskusi lze otevřít o lecčem.

Jestli víc věříte osvícenosti našich politiků než občanským aktivistům, máte na to právo. Ale, aby se posledně jmenovaní dostali k moci, musí o tom přesvědčit většinu obyvatel - a to diskusí a argumentací, nikoliv příkazy seshora.

B. Rudolf 19.2.2015 18:25

Re: Němci, Japonci a ideologie

Bránit se musíme. Ale proti netoleranci, násilí a vyzývání k němu. Ať už to dělá kdokoliv.

B. Rudolf 19.2.2015 18:22

Re: Němci, Japonci a ideologie

Ta první věta byla míněna ironicky. V psané podobě to možná není zřejmé.

P. Čech 19.2.2015 17:12

Re: Demokracie je po tyranii nejhorší forma vládnutí.

Je otázkou, pane Kulheime, co rozumíte pod pojmem "dočasná". Dočasné je totiž naprosto všechno. Athénská demokracie trvala jen relativně krátce jen proto, že byla vojensky zadušena Spartou, které navíc pomohla epidemie. Jak je vidět, tak pan skotský profesor historie asi nezná historii Athénské demokracie. Skutečně jde o to,co rozumíte pod pojmem dočasné trvání. Ve Švýcarsku existuje efektivně zastupitelská demokracie již více než 200 let. Ptám se, které společenské a politické zřízení někde jinde na světě funguje efektivně tak dlouhou dobu, neuvažujeme-li království a císařství? Blíží se této době trvání  snad jen republikánský systém, který existuje v USA, ten ovšem také není demokratickým. Není jím proto, že tam nevládnou občané, ale politické strany a to přesto, že jsou do zákonodárných sborů voleni občané přímo.

P. Čech 19.2.2015 16:58

Re: Vyvážet demokracii?

Demokracie v dnešním smyslu slova, jak správně říkáte, pane Schwarzi, není demokracií v pravém smyslu onoho slova. Dnešní naši politici napříč politickým spektrem, kteří neustále hovoří o nějaké parlamentní demokracii v ČR lžou. Buď z neznalosti a nebo úmyslně. Ono totiž, aby demokracie mohla být parlamentní zásadně nestačí pouhá existence parlamentu.Musí být především demokracií jako takovou. Demos kratos- vláda občanů, nikoliv vláda občanských spolků. Skutečná demokracie může být pouze v přísně občanském státě,kde středobodem veškerého dění je občan. V demokratickém státě vládne vůle většiny občanů, kterou je možno provádět buď přímo (referendum, všeobčanské hlasování), nebo prostřednictvím většinově a dvokolově (přímo) zvolených zástupců. Zástupců, kteří vládnou jménem většiny občanů ve vymezených oblastech a věcech, přičemž občané si ponechávají právo rozhodovat o důležitých a zásadních věcech státu, které se jich přímo týkají také přímo pomocí institutu referenda či všeobčanského hlasování, jehož výsledky musí být obecně závazné pro moc zákonodárnou, výkonnou i soudní. O takovémto politickém a společenském zřízení si mohou občanéČR nechat jen zdát. Nejen občané ČR, ale i občané naprosté většiny států. Jediné dva státy na světě, které se takové zastupitelské demokracii velmi blíží jsou Švýcarsko a Lichtenštejnsko. Je ještě několik málo států, které cestu ke skutečné demokracii natoupili (Irsko, Island a pár dalších), Česká republika mezi nimi bohužel není. V ČR vládne naprostá menšina lidí obrovské většině, volební systém je menšinový, nedemokratický a nesvobodný. Nesvobodný proto, že volební zákony diktují voličům jak musí volit a hoho musí volit (politické strany). A o tom to všechno je.

J. Kulheim 19.2.2015 14:25

Demokracie je po tyranii nejhorší forma vládnutí.

V demokracii jak ji známe, musí za současného stavu vždy nutně zvítězit politická strana, která slíbí lidem největší koláč ze státní kasy.Proto "moudrý" člověk vynalezl systém daní a dotací. Čím víc pravomocí stát pro sebe bere, tím víc svobody bere občanům. Obere lidi o peníze a potom jim s velkým humbukem něco pustí.

"Skotský profesor historie Alexander Tyler z Eddingburdské university, řekl následující o Athénské republice, která existovala před 2000 lety: “Demokracie je vždycky ve své podstatě jen dočasná. Jednoduše, nemůže existovat jako permanentní forma vlády. Bude existovat do chvíle, kdy voliči objeví, ze mohou sami sobe svým hlasem ve volbách velice štědře přidat dary ze státního pokladu. Od tohoto okamžiku voli většina vždycky kandidáty, kteří slíbí těchto daru nejvíce. V důsledku tohoto faktu musí KAŽDÁ demokracie zahynout v důsledku nezodpovědného hospodaření.

Demokracie končí, když voliči zjistí, že můžou žít na úkor jiných, proto volí socialismus. Socialismus pak většinou končí tak, že se sice mají všichni stejně, ale špatně. Dobře se má pouze úzká skupina lidí, kteří o všem rozhodují. Tato skupina pak dělá vše proto, aby si svou moc a výhody udržela. Socialismus pak přechází v diktaturu.

„Kdo se vzdá svobody, aby získal jistotu, ztratí nakonec obojí.“ – Benjamin Franklin

J. Schwarz 19.2.2015 13:12

Re: Němci, Japonci a ideologie

Jaké autoritářské vymáhání? Vždyť ti Saúdové by svůj systém mohli klidně prezentovat jako vzor "občanské společnosti". Náboženská policie - to jsou přece jen občanští aktivisté pobouření  nemravným chováním některých jedinců šířících nenávist  k Bohu a k pravidlům, která Lidstvu dal... Není divu že žádají přísné zákonodárství proti bezbožníkům a rouhačům, podepisují petice...něco jako ProAlt nebo Antifa tady. My máme zatím to stěstí, že tihle šílenci nemají / zatím / úplnou moc...

S. Rehulka 19.2.2015 12:53

Zdravím pane Plzáku.....

....máte naprostou pravdu, ale k realizaci by bylo potřeba, aby politici měli koule, aby nevládní organizace o své koule přišly a aby se občané vyjadřovali srozumitelně, ne aby jenom při každé příležitosti zpívali Kde domov můj.....

J. Schwarz 19.2.2015 12:47

Re: Vyvážet demokracii?

Demokracie v dnešním smyslu slova není mým preferovaným zřízením - měla by mít ústavně vymezen maximální rozsah, ve kterém se stát může "starat" a být doplněna právem jakékoli menšiny na oddělení, zrušení "solidarity" a její nahrazení vztahy já pán-ty pán. V široké dnešní demokracii musejí zákonitě převládnout blbci, kteří si "odhlasují" aby je někdo jiný živil a vyčuránci, kteří výměnou za moc a prachy ty blbce přesvědčí, že na všechno mají "právo" neboť bohatství vytváří "společnost" jako taková, včetně toho největšího budižkničemu a on má tedy "nárok" na "spravedlivý podíl".  Čím bohatší společnost, tím rychlejší rozklad. Konečně vidíme to i u nás, ačkoliv zdaleka extra bohatí nejsme - rostou počty diplomovaných hlupáků, které darebáci přesvědčili o jejich "právu" na nadprůměrný plat a za takovéhoto stavu se pracovat chce stále menšímu množství lidí. Proč taky,  když žvanění, politikaření a rodinkaření vynáší mnohem víc.

K. Janyška 19.2.2015 9:44

Používaný model demokracie sám v sobě obsahuje takový

defekt a chybu, že si nezaslouží ani, aby byl používán v tzv.demokratickém světě. Ne tak ještě, aby byl vyvážen, jak se říká. Vždyť základem pořádku ve svobodném světě je soukromé právo a to demokratickým zemím institucionálně nevládne. Výklad - viz Kompozitivní teorie... Dzp.

Z. Švrček 19.2.2015 9:26

Re: Němci, Japonci a ideologie

Tak se tam odstěhujte a zkuste to změnit. Vyženou vás samotní občani tohoto království a ani se nezeptají na jak dlouho jste ráčil přicestovat. Vadí-li vám jejich zvyky a nechcete-li jim je měnit, tak tam raději ani nejezděte, ale taky uznejte, že takový přístup bychom my měli zvolit v případech nepřízpůsobivých imigrantů tady doma. Je to přístup sebezáchovný a logický.

L. David 19.2.2015 9:24

Proč ne? Protože!

Protože pomatenci z Brusele by muslimské svoloči nejraději utírali i ty jejich zas....kakané prdýlky.

Neboť oni chudáčci malí, nebozí muslimkové toik potřebují podat pomocnou ruku.

Ptáte se proč? No přece proto, aby se mohli učit naší demográcii !

P. Čech 19.2.2015 9:04

Re: A co s komunisty ?

Není to trestné jen proto, že zde není žádná demokracie, kde by si občané trestnost tohoto mohli vynutit. proti vůli politických stran nemají občané naději vynutit nic.

P. Lenc 19.2.2015 8:55

Re: Němci, Japonci a ideologie

Opravdu?Zvláštní logika...

P. Čech 19.2.2015 8:38

Vyvážet demokracii?

Snad jen v přeneseném smyslu slova. Aby bylo možno cokoliv odněkud někam vyvážet, muselo by to tam někde být. Demokracii z USA vyvážet nelze, protože tam není. Je tam systém republikánský, nikoliv demokratický. Jediné dva státy na světě, kde existuje zastupitelská demokracie jsou Švýcarsko a Lichtenštejnsko. Jediné dvě země, v nicž byl společenský a politický systém přímo schválen občany v referendech či všeobčanských hlasováních. Jakýkoliv systém jiný, byť by obsahoval demokratické rysy, ale nebyl občany schválen, nemůže být demokratickým. Vůle většiny občanů je totiž v demokratickém státě tou nejvyšší demokratickou hodnotou. Ovšem to nic nemění na skutečnosti, že vyvážet jakýkoliv společenský a politický systém někam jinam a diktovat tak občanům cizí země, jaký systém mají mít, nejenže není demokratické, ale je to přímo zločin

B. Rudolf 19.2.2015 6:33

Němci, Japonci a ideologie

Němci a Japonci dodnes žijí v ubohých podmínkách jen proto, že jim kdysi Američani vnutili demokracii, viďte?

Bezhlavé a ideologizované vyvážení demokracie skutečně kontraproduktivní je. Ale to platí pro jakoukoliv bezhlavou a ideologizovanou činnost. Snad kromě šíření nenávisti. Proto je také zakázáno.

To, co mi na zvycích v Saudské arábii a podobných zemích vadí, není samotný islám, ale autoritářské, netolerantní, až středověké vymáhání jeho vnějších znaků. Zdá se, že něco obdobného byste rád zavedl tady. Jenom ne pro islám, ale proti islámu. To není podstatný rozdíl.

E. Vašátko 19.2.2015 6:06

A co s komunisty ?

Tam by to mělo být obdobné, jenže heil Stalin  nebo sláva Filipovi bohužel trestné není..