20.4.2019 | Svátek má MarcelaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKOLOGIE: Veřejné finance a šumavský výzkumŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 13, poslední: 19.2. 2015 1:57, přehled diskusí

Radši přírodovědnou laboratoř:
Autor: Modrejmor Datum: 19.2.2015 1:57

než plechový koncentráky plný otroků, beton všude kam se podívám a rakovinu ve vzduchu.

Re: Profesorů máme hodně,:
Autor: M. Gavlák Datum: 18.2.2015 4:39

Vidím to stejně

Re: Reakce dr. Jakuba Hrušky:
Autor: J. Marková Datum: 17.2.2015 14:10

Pan docent Hruška prezentuje vždy jen výsledky, které se mu hodí. Jeho výsledky studií zpochybňují brněnští hydrologové a lesníci: viz citace

Specialista v oboru hydrologie a bývalý vědecký pracovník Švihla na semináři dokazoval snížení vydatnosti pramenů v povodí Vydry. Kdyby tamní lesy neuschly, tak by zde zůstal zdroj vody v kojenecké kvalitě pro 62 000 lidí. Dostatečně zpochybnil obdobnou studii Doc. Hrušky, který tvrdí, že retenční schopnost zdejších lesů nebyla změněna.

Další vědecký pracovník Prof. Ing. Jan Čermák, CSc. prezentoval výsledky své práce. Jeho výzkum odhalil mnohá tajemství kořenových systémů a transpiraci vody v lese. Tento vědec na semináři přinesl dostatečné argumenty k tomu, že vodohospodářská funkce lesů v NP je značně snížena a v případě opakování letošní suché zimy, lze očekávat pokles spodních a povrchových vod natolik, že bude ohroženo zásobování lidí užitkovou vodou.

Přednášku o hydrologických poměrech na odlesněných plochách Šumavy - velmi erudovaného profesora Mendelovy univerzity v Brně Jana Čermáka - jsem měla tu čet slyšet osobně.

Reakce dr. Jakuba Hrušky:
Autor: J. Wagner Datum: 17.2.2015 9:14

Nehodlám komentovat mnohokrát opakované a mylně interpretované cifry o financování vědy. Rád bych ale okomentoval některé její výroky týkající se šumavské přírody. Autorka bez jakéhokoliv zdůvodnění či odkazu opakuje tradovaný omyl, že bezzásahový režim v lesích způsobuje sucho či "prudký odtok z odlesnšných svahů a následné sucho v krajině". Rád bych čtenáře upozornil, že zhruba pře dvěma měsíci vyšla v zimním čísle časopisu Šumava a posléze na webu Českého rozhlasu Plzeň populárně naučná verze studie o hydrologii Modravského potoka ( http://www.rozhlas.cz/plzen/sumava/_zprava/odumreni-dospeleho-lesa-po-kurovcove-gradaci-povodne-nezpusobuje--1447466 ), která ukazuje, že nic z toho, co paní dr. Marková tvrdí o

odtokových poměrech šumavských vod, není pravda. Odtoky se během posledního více než půlstoletí v tomto srdci bezzásahové Šumavy nijak nezměnily, bez ohledu na to, zde zde byla železná opona či národní park. Ať se zde pěstoval hospodářský les, anebo se příroda ponechává samovolnému vývoji. Myslím, že je v kontextu tohoto nepodloženého tvrzení brát s rezervou i ostatní autorčiny fabulace.

Jen bych připodotkl,:
Autor: J. Jurax Datum: 17.2.2015 1:06

že jsou i jiné přírodovědné obory než biologové, botanici etc., co se motají kolem Šumavy. Užitečnější než zelení bezzásahoví cvoci. A na nepřírodovědné obory je těch 5% až moc - sociologů, gender odborníků, politologů, kulturních antropologů či přímo pfilozófů je celkem přemnoženo.

Re: Profesorů máme hodně,:
Autor: Š. Hašek Datum: 16.2.2015 22:35

Skoro bych řekl, že Šumava nepotřebuje vlastně nic. Tedy jako jádro Národního parku Šumava. Tam si příroda, když ji necháme,  poradí sama, a skutečně zadarmo, stačí jen sledovat to její 3D kino. Ale někomu připadá "takové ošklivé, nezahradnické, moc zdlouhavé". Nepočítačové, a musí se taky přes padlé stromy a v pořádných botách.

Dřeviny životaschopné si les vybere sám, jen to není za volební období (a to jest průs.). Za život člověka se to stihne, vyzkoušeno.

Pouze tam, kde někde na kraji  (sen) hospodaří lesní společnosti, ať si poradí jejich lesníci. Školy na to mají. Tam ať si dělají ty kubíky dřevní hmoty (jak to nazývají).

Prostě dotace:
Autor: Š. Hašek Datum: 16.2.2015 21:45

předěláme podle paní Markové.

Bude hotovo, pí Marková bude spokojena. Já nikoliv.

Budu spokojen, až se dotace sníží o 50 %, a pak se vlci mohou servat. Budu sledovat.

Nikoliv ideální, ale když sleduji to neustálé hádání se o granty, kdy jeden vyškrábe oči druhému kvůli jednomu počítači - nenapadá mě jiné řešení. Zjednodušeno.

Re: tnvestice do:
Autor: R. Langer Datum: 16.2.2015 13:11

Kdoví, jestli celý pan Rada není nějaký software, ty jeho stále dokola se opakující bludy by tomu docela odpovídaly... :-D

Profesorů máme hodně,:
Autor: A. Bocek Datum: 16.2.2015 10:46

ale Šumava potřebuje více sazenice původních dřevin a ruce, které by je zasadily.

Re: tnvestice do:
Autor: M. Prokop Datum: 16.2.2015 10:27

To bych se divil. Zatím ho spíše provokuje k sáhodlouhému matení.

Re: tnvestice do:
Autor: P. Lenc Datum: 16.2.2015 10:15

Pravda ho poněkud zaskočila.

Re: tnvestice do:
Autor: V. Vovák Datum: 16.2.2015 8:36

Ale copak? Že by

Bootmgr chybí. Restartujte stisknutím kláves CTRL+ALT+DEL nebo nějaká podobná chyba software pana Rady?

tnvestice do:
Autor: P. Rada Datum: 16.2.2015 5:53