8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Inflační pumpa po evropsku

Evropa se rozhodla vpouštět do ekonomiky peníze vytvořené z ničeho. Podobně jako USA, jenže na rozdíl od nich mohou být důsledky neblahé. Po dlouhé době – po řadě let nerozhodnosti a otálení – Evropská centrální banka zahájila program kvantitativního uvolňování.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 4.2.2015 19:03

Re: Před chvílí se kvantitativně uvolnila naše kočka.

Otec, dejz mu buh vecnou slavu, kdysi, kdyz se kocka kvantitativne uvolnila na koberec, ji v tom vymachal cumak a pote ji prohodil otevrenym oknem... to okno bylo v prvnim patre a dole ulice s komunistickym asfaltem.

V. Vaclavik 4.2.2015 19:00

Re: Nevím jestli je to pravda

Tim vyuzivanim pozitivnich vlivu uvolneni primo, myslite ze bychom se mohli eurove zadluzovat az po krk, jako treba Rekove a dalsi jizni vycuranci, vsemi mastmi mazane lisky?

V. Vaclavik 4.2.2015 18:55

Re: Nejsem ekonom

Penize, aby mely byt ekonomicky dobre investovane, musi do ekonomiky prijit 'zezdola', tedy od lidi, nikoli od jejich vlad. Prece to byly prave vladni investice - do infrastruktury, do lidi (socialni programy, ktere mely lidi dostat z udajne neresitelnych, bezvychodnych zivotnich situaci a udelat z nich vzdelanou kvalifikovanou vyrobni silu) - ktere nas dostaly do ekonomickych slepych ulicek, ve kterych se nachazime.

Stat konfiskuje tim, ci onim zpusobem vice jak polovinu prostredku, ktere si lide vydelaji. Kdyby jim vetsina vydelanych penez zustala, byly by to penize na spravnem miste, ve spravnych rukach. Lide by vesmes dobre vedeli, jak je utratit, aby to pro ne bylo ekonomicky vyhodne - a o lidi, jejich bohatnuti tu prece jde, ci ne? Typicky lide jako vy, kteri vidi reseni problemu prave zase jen v tech vladnich investicich, nevidi jako cil bohatnuti lidi, vseobecne obcanske populace, ale bohatnuti statu, aby tento pote prideloval bohatstvi tam, kde lezi jeho statni zajem, a osobni zajmy at jdou k certu, jsou sobecke a proto zle. Prece jsme kovani socialiste, neni-liz to tak?

K. Janyška 4.2.2015 18:44

o prdele, vždyť vůbec neberete do úvahy zvrácenost eura,

Celá socialistická EU a euro. Taková je pravda... Dzp.

M. Pivoda 4.2.2015 17:49

oprava opravy

(tzn. nauka o ekonomice)

M. Pivoda 4.2.2015 17:48

Upřesnění

V tomto kontextu by skutečně bylo lepší hovořit i mikroekonomice než o mikroekonomii.

Ovšem i mikroekonomie (tzn. nauka o ekonomii) není zcela v pořádku (určitě pokud jde o stávající finanční ukazatele) s ohledem na očekávaný zdravý vývoj ekonomiky.

L. Novák 4.2.2015 17:44

Re: Potemkinove dediny v USA

Jo, jo, ... mě taky před časem slavný český Úřad práce vyřadil "za trest" z evidence nezaměstnaných (podotýkám, že jsem nepobíral žádnou podporu ani sociální dávky) jenom proto, že jsem nastoupil do pracovního poměru na dobu určitou (2 měsíce) s vědomím, že nebude prodloužena. A neoznámil jsem nástup do osmi dní slavnému ouřadu....

U nás v Kocourkově to tak (díky koalici ODS a TOP..., která vložila do zákonů řadu evidentních nesmyslů) funguje.

Ten trouba Zeman se jako hlava Kocourkova vyjímá dobře. :D

L. Novák 4.2.2015 17:36

Re: Nejsem ekonom

Obávám se, že nevidí vůbec nic. :D

L. Novák 4.2.2015 17:34

Re: Mikro a makro, alchymie a ekonomie

Nepletete si ekonomii s ekonomikou? ;-)

J. Brunner 4.2.2015 16:44

Re: Před chvílí se kvantitativně uvolnila naše kočka.

Pěkné.

V. Kain 4.2.2015 15:45

Re: Do prdele, vždyť vůbec neberete do úvahy zvrácenost eura,

Hlavním viníkem dnešní ne dobré situace je politická měna Euro a desetisíce bruselských škodlivých vyžírků.Bylo to právě Euro které způsobilo řecký krach a i jiné země Eurozony na tom nejsou o mnoho lépe.

J. Schwarz 4.2.2015 14:35

Re: Nejsem ekonom

Pochybuju že je to jak líčíte. Ti velmi bihatí mají svůj majetek právě v tom průmyslu, ne doma pod polštářem kde by nevěděli co s tím. Výroba roste, ale zajišťuje ji stále menší množství lidí. Ti to vědí a chtějí být zaplaceni, ne živit všechny ostatní. Vtip je v nalezení opravdu potřebných služeb, za které by ostatní rádi zaplatili a ne aby si řekli " na to vám kašlu, to si raděj udělám přes víkend sám".

K. Pavlik 4.2.2015 13:32

Re: Nejsem ekonom

No viditelne to vidite jinak nez ja.

J. Kavalír 4.2.2015 13:07

Re: Nejsem ekonom

Reagujete na to nepodstatné. To podstatné je, jak dostat peníze do reálné ekonomiky, tak, aby to podpořilo koupěschopnou poptávku. Další zadlužování kohokoli (stát, firmy, spotřebitelé) tou cestou není. To jen snižuje koupěschopnou poptávku do budoucna, protože ji snižují úroky z úvěrů.

Bohatství s počtem aut nesouvisí, ale každý máme jen jeden zadek, který si v nich můžeme vozit, a žaludek, který sice můžeme nacpat ovarem nebo kaviárem, ale se do určitého množství. Když má někdo víc než spotřebuje, může peníze investovat tak, jak to dělají ti dva (podle vás) nejbohatší lidé v USA, ale tím je v podstatě vrací do reálné ekonomiky, takže v tom problém není.  Problém je s penězi vyvedenými mimo reálnou ekonomiku a používanýmu k pouhým spekulacím s imaginárními produkty.

Pokud někdo počítá s tím, že bude žít z úroků, pak je to blázen. Kdy byly naposledy úroky z vkladů vyšší než inflace? Naposledy asi 4% na vkladních knížkách s roční výpovědní lhůtou za totáče a snad občas i na některých spořících účtech později.. Problémy jsou obdobné u nás jako v USA, ale tam mají jednu výhodu. Jim stačí "potištěný papír" aby si za něj koupili cokoli potřebují. A peníze do ekonomiky nemusejí cpát pomocí "rychlovlaků", ale dělají to pomocí zbrojení a válek, které vedou. Mimochodem, rychlovlaky v Japonsku fungují bez problémů. Tam je spíš problém se stárnutím a poklesem populace, což snižuje poptávku a tím i výrobu.

M. Pivoda 4.2.2015 12:27

Mikro a makro, alchymie a ekonomie

Alchymie zůstává alchymií, ať už se jí zabývá starý nebo mladý alchymista.

Pro změnu k lepšímu je třeba rozumět hlavně fungování mikroekonomie než makroekonomické alchymii.

Na zdravé mikroekonomii nemůže vzniknout vážný makroekonomický problém. Jesliže země EU ale nemají zdravou mikroekonomii, pak žádná úroveň kvantitativního uvolňování toto nespraví.

K. Pavlik 4.2.2015 11:59

Re: Nevím jestli je to pravda

Cesko je zajimavy problem - trosku podobny Kanade. Hodne rozhodnuti delaji cizinci v cizine nebot vlastni vsechny  banky (toto neni pripad Kanady) a skoro vsechny dulezite podniky. Predstava ze Cesko je sveho budouciho stesti tvurcem je dost podivna.Predstava ze Cesko (nebo Kanada) rozhoduje o kurzu vlastni meny je vicemene legracni.

K. Pavlik 4.2.2015 11:52

Re: Nejsem ekonom

Tomu ze opravdu bohati lide hraji na burze bych se dost divil. Je to tvrda prace a je na to potreba znacne matematicke (a jine) vzdelani. Pokud vim tak dva nejbohatsi lide v USA rozhodne moc na burze nespekuluji. Jeden z nich vydelava penize velice normalni cestou - kupuje podniky o kterych si mysli ze maji budoucnost, druhy je v duchodu a najal si lidi kteri se o jeho penize staraji - koupil si napriklad podily na hotelech.Neni jasne zda prispevek je o USA nebo o Cesku - kazdy z techto statu ma uplne jine problemy.

Porovnavat bohatstvi s mnozstvim aut s ridici je dost pozoruhodne.

Kvalntitativni uvolnovani zejmena umoznuje statum platit nizsi uroky na dluhy, ozebracuje duchodce (kteri pocitali s prijmy z uroku), snizuje vydaje na pujcky podnikum, co se deje v bankach je slozite. Krach USA hypotek vubec nesouvisel s uvolnovanim.

Cpat penize do infrastruktury se v pripade Japonska ukazalo jako pitomost.

J. Hejna 4.2.2015 11:45

Re: Do prdele, vždyť vůbec neberete do úvahy zvrácenost

Bez té úvodní částice by to bylo ještě lepší.

K. Frauknecht 4.2.2015 11:28

Re: No, už taky zazněl názor,

že Euro a volný obchod je nezbytný pro růst Německa (50% HDP tvoří export :-)!).

J. Kavalír 4.2.2015 11:20

Nejsem ekonom

Problém vidím v něčem úplně jiném. Výroba roste ale koupěschopná poptávka klesá. Peníze se hromadí u úzké skupiny lidí a v bankách, které je dále půjčují a tím podkopávají koupěschopnou poptávku do budoucna. Rostou ceny akcií, protože (jak jsem se nedávno dočetl) není do čeho investovat. Úzká skupina lidí nahromadila spousty peněz, pro které nemají reálné využití. Proč investovat do dalších výrobních kapacit, když odbyt nemají ani ty současné? Tak s penězi prostě hrají "sázkové hry" - spekulace na burze nejen s reálnými hodnotami (akcie, dluhopisy, suroviny), ale především s imaginárními produkty (opce, burzovní indexy...) a snaží se tak vydělat další peníze na úkor ostatních spolusázejíchích (žádná nová hodnota tím nevzniká). Objem těchto obchodů prý je 10x větší, kež obchod s reálným zbožím. Tyto peníze jsou mimo reálnou ekonomiku a není způsob jak je tam vrátit. Kdo by si koupil další dům, když už má tři v různých částech světa? Nač si kupovat další auto, když jich vlastní několik i s osobními řidiči pro všechny členy domácnosti? ...

Kvantitativní uvolňování tím, že se poskytnou peníze bankám, aby měly ještě více peněz na půjčování povede jen k dalším bublinám, jako byla ta hypotéční v USA. Peníze je potřeba dostat mezi lidi třeba přes státní rozpočty  s podmínkou, že by byly investovány do infrastruktury. Je spousta projektů, na které takzvaně "nejsou peníze". Co takhle vybudovat celoevropskou síť rychlovlaků?   Spousta pracovních příležitostí při výstavbě i při provozu, rychlejší a asi i levnější cestování mezi centry měst. Zdá se, že v Číně už to pochopili, Japonci to pochopili už před desítkami let.

K. Janyška 4.2.2015 10:41

Do prdele, vždyť vůbec neberete do úvahy zvrácenost eura,

které má přesně obsluhovat a směňovat neobsloužitelné a nesměnitelné. Tedy národnostně různorodou EU, tedy teď jen tzv. eurozónu. EU nejsou USA, které mají charakter Německa a ne zločinného socialistického spolčení pod názvem EU... Dzp.

J. Kočí 4.2.2015 10:41

Nevím jestli je to pravda

Po přečtení mám smíšené pocity. Ty statě o Americe jsou asi pravda, ale v době přijímání oněch fiskálních opatření, jsem o tom nic pozitivního neslyšel. Nevím, co tehdy psal autor. Možná by to bylo zajímavé si znovu přečíst.

S tím mi souvisí, jestli náhodou kritika opatření ECB, není jenom strašení, jestli tyto zdánlivě logické argumenty nejsou mimo mísu. Za pár let se uvidí.

Další myšlenka - euro a my. Jaký bude mít opatření vliv na Eurozónu a jaký na nás? Vzhledem k naší totální navázanosti na německou ekonomiku, mi přijde úsměvné si myslet, že tím, že nemámě euro, že se nás to netýká. A zároveň, nedělá náhodou Německo s těmito kouzly náhodou další kroky k posílení v Evropě? Nebylo by lepší mít euro a moci využívat pozitivních vlivů uvolnění přímo a ne přes německé firmy?

Nevím, je to moc složité, nicméně mě autor nepřesvědčil

L. David 4.2.2015 9:14

Před chvílí se kvantitativně uvolnila naše kočka.

Zkoumal jsem vědecky, čím to asi bude? Po dlouhém bádání jsem přišel na to, že asi někde něco špatného sežrala.

I. Schlägel 4.2.2015 8:02

Kampak na evropské politiky

s racionálními argumenty. Mám dojem, že zásoby hrachu došly a perel je škoda.

I. Schlägel 4.2.2015 8:01

Re: Potemkinove dediny v USA

A teď si představte, že stejnou růžovou metodou se počítá míra nezaměstnanosti v EU. To si tady žijeme, co, pane :-)?

I. Teren 4.2.2015 0:44

Potemkinove dediny v USA

Sef prestizneho GALLUP nedavno prehlasil 5.6 % neazamestnat ako velky podvod. 30 milionov Americanov nema pracu, bud uplne alebo pracuje par hodin v tyzdni. Medzi nezamestnanych sa nepocitaju ani ludia, ktorym dosli nezamestnanecke podpory. Cela ta recovery je jeden velky B.S. ktorym sa krmia ovce.

http://www.gallup.com/opinion/chairman/181469/big-lie-unemployment.aspx