1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

SVĚT: Needhamovský komplex

Evropa se ráda považuje za místo, kde byla civilizace vždy nejpokročilejší. Jde samozřejmě o nesmysl. Evropa prožila po pádu antické kultury jakýsi podivný, tichý rozklad způsobený nejspíše tím, že nižší soustava (křesťanství) vytlačila tu vyšší (to se v dějinách často stává, ne že ne).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 29.1.2015 0:35

Re: Co najednou ?

Jojo, jenom jak spolehlivě a rychle poznat, kdo je ten zdržující nesvéprávný diskutér sabotující práci schopných. Zejména ve vědách, kde tezi nelze stvrdit opakovaným experimentem.

J. Jurax 29.1.2015 0:27

Re: Jen technická

Errata - Peršané nebyli ...

A až po odeslání příspěvku jsem zjistil, že na totéž a zevrubněji upozornil níže pan Koutný.

J. Jurax 29.1.2015 0:25

Jen technická

Abú Bakr Mohammed ibn Zakaríja ar-Rází byl myslitelem muslimským, leč nebyl myslitelem arabským, nýbrž perským, nejsa Arab, ale Peršan. Stejně tak Muhammad Abú ar Rajhán al-Birúní zvaný Aliboron a Abú Alí al-Husajn ibn Abdulláh ibn Síná zvaný Avicenna.

Peršané nebyly a nejsou Arabové.

B. Hamáček 28.1.2015 22:51

Re: To vám to zase multikulti

Máte na mysli poloviční Asiaty ??? To si teda pomůžeme.

B. Rudolf 28.1.2015 18:14

Re: Dráha Země kolem Slunce je elipsa,

Nechci z toho dělat seminář astronomie. Pod drahou Země jsem chápal dráhu jejího těžiště. A tato dráha je samozřejmě elipse pouze blízká. Odchylky jsou způsobeny například gravitačními vlivy ostatních planet Sluneční soustavy a Měsíce.

J. Heincl 28.1.2015 17:51

Re: Jo, článek je dobrej,

Mně se ten článek nelíbí. Připadá mi nějak uměle vykonstruovaný.

J. Heincl 28.1.2015 17:48

Re: Proč autor střílí vedle terče?

Ten článek na Oslu je opravdu vynikající.

J. Friedlaender 28.1.2015 17:35

Díky, pane Grossi,

napsal jste vysoce kvalifikovanou stať, jejíž myšlenky sdílím, včetně toho děsivého závěru. Měli bychom vynaložit veškerou snahu, aby k tomu nemuselo dojít. Pokud ale neuspějeme, musíme své dosud existující převahy využít. Máme na to právo.

A pro rozhodnutí musíme stanovit nepříliš dlouhou lhůtu. Nesmíme čekat, až své převahy pozbudeme.

t. peterka 28.1.2015 16:47

Re: Zajímavý článek..vidíte..

a vám stačilo pouze několik řádků ve srovnání s autorem chytit podstatu - totiž pokud Vás chápu správně : svobodu myšlení/projevu/pohybu...ano nebylo to lusknutím prstu...

..a přesto, že soudruzi v Číně dospěli k názoru, že je to kulturou, je právě tato nejvíce v Číně perzekuována

V. Kobetič 28.1.2015 16:09

Zajímavý článek

pana Grosse – i když s mnoha otázkami, ale jenom dílčím resumé. Pro toho, kdo se někdy začetl do textů Koránu, ale rovněž Starého a Nového zákona, by mohlo přijít logickým toto vysvětlení – cituji:

Čínská akademie sociálních věd měla za úkol zjistit (info z r. 2013) „objektivně a mimo pochybnosti – jaké jsou příčiny evropského úspěchu“, a jak se vyjádřil v rozhovoru s novinářem Dominikem Lawsonem z The Sunday Times nejmenovaný člen akademie o nepublikovaném výsledku zkoumání, bylo to pro něj a jeho kolegy značné překvapení: „Stále jsme na to nemohli přijít, zkoumali jsme vaši kulturu z materiálního, historického, politického i ekonomického hlediska a dlouho se nám zdálo, že jste prostě jen náhodou objevili nejlepší politický a ekonomický režim, měli jste přece lepší děla. Nakonec jsme ale zjistili, že klíčový nebyl náhodný objev materiálních vynálezů - ale kultura křesťanství. To ONO postupně vytvořilo soudržný základ sociálního a politického života založeného nikoli na moci, ale na důvěře, kterou zbytek světa neznal. Jen tak mohl vzniknout spontánní kapitalistický trh a nakonec i demokracie.“

B. Rybák 28.1.2015 15:59

Re: Doporučuji

Souhlasím s Vámi pane Koutný a děkuji Vám za výborné argumenty z historie islámu. Tam kde islám "zakoření", ovládne po příkladu Mohameda a svatých knih islámu veškerý soukromý i veřejný život. Podle těchto knih je v islámském státu nemyslitelné oddělení duchovní a svëtské moci. Je to nereformovatelný totalitně teokratický stát a svobodné verřejně kritické myšlení v něm neexistuje!

K. Kužel 28.1.2015 14:34

Re: Pokus o další hledisko

Vidíte, a přesto existuje v islámu několik směrů, hlavně asi šía a sunna, které se smrtelně nenávidí. Bylo by príma, kdyby se naučili řešit rozpory dialogem, kritickou a logickou argumentací.

Anebo kdyby se vzájemně vymlátili :-)

J. Cimbálník 28.1.2015 14:27

Re: Pokus o další hledisko

kriticke mysleni je zaklad zapadni civilizace. V islamu je nezadouci, tam je vse dano, vse napsano v koranu. Kriticke mysleni podryva koran jako zaklad islamu.

J. Cimbálník 28.1.2015 14:23

Off topic

ale mohlo by zajimat:

https://dennikn.sk/22911/mysi-raj-upadok-spolocnosti/

R. Brzák 28.1.2015 14:04

skvělý článek!

Četl jsem "bez dechu" a mám o čem přemýšlet.

Jediná připomínka - myslím, že autorovo -

"evropská destruktivita či „ochota k chaosu“, která učinila revolučním to, co revoluční vůbec být nemuselo, a tato destruktivita či ochota musela vyvěrat z jakési hlubinné, třebas nepřiznávané, jistoty (naděje?), že na Nebesích není nikdo, kdo by nám mohl odklon od Řádu a Celku oplatit." - se dá nahlédnout snadněji s přijetím, že "na Nebesích není nikdo, kdo by nás" CHTĚL za odklon od Řádu a Celku TRESTAT.

"Evropská destruktivita" a ochota podstoupit chaos je přirozeným odrazem lidského nespoutaného ducha. Ducha, jenž zavrhne strach jako svého velitele. A v tom vidím odkaz Ježíše Krista - lásku a odpuštění - ať u jednotlivce, nebo od Boha, či boha.

J. Dvořák 28.1.2015 13:10

Dobrý to článek !

Musím souhlasit, že bránit se takovému šílenství které známe pod názvem muslimská víra která se řídí koránem je nutné všemi dostupnými prostředky které jsou k dispozici ! I kdyby měl celý arabský svět zůstat nějakou dobu radioaktivní !

R. Langer 28.1.2015 12:59

Re: Doporučuji

Přesně tak, kde je Víra, vědění netřeba... :-(

J. Kyselková 28.1.2015 12:23

Čekání na Tenga.

Ano, souhlasím, že analogie s Kulturní revolucí nalévá do žil naději. Arábie čeká na svého Teng Siao-pchinga a za 50 let by mohla být iránská barbarská teokracie děsným mementem jako holokaust. Že by mohly "rúzné verze modernity" a techniky spustit éru zázraků a nejen beznadějně černý scénář.

J. Kavalír 28.1.2015 12:14

Re: To vám to zase multikulti

Možná nakonec budeme vděčni, že za sebou máme Rusko, jako základnu pro novou "rekonkvistu" Evropy.

J. Kavalír 28.1.2015 12:11

Re: Doporučuji

Dá se to zobecnit. žádná skutečná vzdělanost neexistuje tam, kde má navrch náboženství - jakékoli. Pokud ovšem za vzdělanost nepovařujeme čtení Bible, recitaci Koránu...

Nás křesťanství stálo 1000 let rozvoje, stejně jako muslimy jejich islám.

R. Hroza 28.1.2015 12:00

Doporučuji

Opravdu zajímavé postřehy a souvislosti.

J. Mrázek 28.1.2015 11:35

Re: To vám to zase multikulti

Ona je spousta variant k přečtení, pokud je nesmaže cenzura, třeba : http://outsidermedia.cz/p-c-roberts-vyhlidka-na-rok-2015/

M. Koutný 28.1.2015 10:55

Doporučuji

ještě jednou si projít jména "arabských" učenců, které dáváte za příklad. Pak rychle zjistíte, že v naprosté většině to byli Peršané, nucení konvertité od zoroastrismu nebo nanejvýš jejich žáci. Těch pár skutečných Arabů pak žilo ve Španělsku, v Cordóbském emirátu, v kratičkém časovém okně, kdy osvícený emír Abdulláh ibn Mohamad umožnil dočasně rozvoj moderní vzdělanosti. Po jeho smrti a nástupu prvního chalífy Abd-al Rahmána a návratu k ortodoxnímu islámu došlo k takřka okmžitému úpadku, který nakonec umožnil rekonkvistu.

Takže: ŽÁDNÁ ARABSKÁ VZDĚLANOST NEEXISTUJE, existuje jen vzdělanost podrobených národů, kterou islám do 2-3 generací spolehlivě udusil.

J. Urban 28.1.2015 10:46

To vám to zase multikulti

mašíblové nandají, autore! Ale jo, velmi zajímavý pohled, a asi souhlasím i s tím závěrem, snad se v nás pud sebezáchovy přece jen ještě včas probudí.

K. Kužel 28.1.2015 10:34

Pokus o další hledisko

K velmi komplexnímu a obsáhlému rozboru se pokusím přidat domněnku, kterou omezím jen na srovnání vědy čínské a evropské. Na vědu tu nechci pohlížet skrze srovnávání objevů a vynálezů, ale jako ne METODU poznání.

Myslím, že tato metoda je ovlivněna myšlenkovými tradicemi té které civilizace. Pro čínskou civilizaci je charakteristická vysoká úcta k tradicím a autoritám. Proto když někdo něco vymyslel, co nějak fungovalo a mělo úspěch, bylo to přijato a dále jen artikulováno a prohlubováno. Jako příklad vezměme akupunkturu. Tvůrce mluví o jakýchsi drahách, kterými proudí cosi. Nikoho již nenapadne do tohoto základu rýpat, jen se základní metoda obohacuje například o dráždění aku bodů elektřinou apod.

Evropská věda převzala asi mnohé z náboženských disputací, kdy různé směry mezi sebou zápasily tvrdou argumentací a snažily se jeden druhého "nachytat na švestkách". Pro vědce evropského typu je největším úspěchem odhalit, že stávající teorie je CHYBNÁ, je potřeba ji zahodit a paradigma nahradit jiným. Tato metoda poznání se ukázala jako nejúčinnější a nejúspěšnější.

V tom vidím důvod zaostání čínské vědy, která byla svého času neuvěřitelně pokročilá.

J. Mrázek 28.1.2015 10:31

Duševní choroba "náboženství"...

Nicméně lze na to vše nahlížet ještě z mnoha jiných stránek - náboženské války sníží přemnoženou lidskou populaci na "vhodnější" úroveň...a "kdo je za tím a proto se to takhle rozvrtalo na celém světě"...atd., atp. ...

K. Janyška 28.1.2015 9:58

Islamismus je zřejmě název pro praktické kroky vyznavačů

islámu, které mají vést k jeho konečné realizaci a to všemi prostředky, zejména teroristickými metodami boje. Jiné vysvětlení není. Protože islamističtí bojovníci jsou však ve většině vyslanci islámských náboženských představitelů, je nasnadě, kde hledat politickou cestu k omezení jeho zločinných projevů. Právě tam. Jak to, že náboženští vůdci světa se nescházejí, aby dohodli klid náboženských zbraní ? Není to náhodou tak, že jsou všichni stejní ? Není to tak, že by všichni rádi viděli ty druhé pryč z povrchu zemského a že tedy ve skutečnosti probíhá náboženská válka na Zemi. Obávám se, že jsem velmi blízko pravdy... Dzp.

J. Mrázek 28.1.2015 8:53

Co najednou ?

Žabomyší spory lidstvu ubírají čas a energii na řešení podstatně důležitějších věcí. Co najednou? Je snad něco důležitějšího, než eliminace nesvéprávných diskutérů s paranoidními příznaky, kteří za "zdržování od potřebné práce schopných" mohou a přitom neponesou žádnou zodpovědnost za své sabotáže ?

K. Frauknecht 28.1.2015 8:37

Re: Jo, článek je dobrej,

jenomže tak to nefunguje. Ani v historii, ani v přírodě. S komplexy se moc nevyhrává a méně úspěšní se obvykle nevyhřívají na výsluní :-).

A. Alda 28.1.2015 8:33

Re: To je text na obdobné úrovni jako popis vynálezů

No on vychází z divné teze, že v Evropě bylo před průmyslovou revolucí mrtvo a mdlo.

Kde na to přišel? Nejspíš v hodinách marxistického dějepisu.