1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Jezuité a příběh koruny

Kurz koruny se opět stává populárním diskusním tématem. Zvýšená úroveň nejistoty trvá již od listopadu 2013, ale ostrý pokles od prosince 2014 je přece jen mimořádný. Česká veřejnost je na svoji měnu citlivá. Není divu. Během své existence koruna zažila prakticky všechny měnové režimy, které existují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 20.1.2015 18:16

Pěkně napsáno. :-)

Díky!

P.S.: Hodnota české koruny by měla být dána obsahem mědi, z níž by měla být ražena jako mince.

Kdysi se vyplatilo razit mince haléřové, dnes už je výrobní cena mincí nižší hodnoty vyšší, než je nominální hodnota mince, ČNB je postupně vyřadila z oběhu. Halířovou minci mám schovanou, a je to smutný pohled, když si dnešní korunovou minci položíte vedle staré halířové...

B. Rybák 19.1.2015 0:53

Zajímavý článek

Po té, co se defenzivní hospodářská válka s "říší zla" změnila na ofenzivní ekonomickou válku, kterou eufemicky nazýváme globalizace, přestala i v západním světě fungovat pravidla (volného) trhu. Po té co díky praskajícím "bublinám", stále se vracejícím recesím se zcela pokazila podnikatelská a spotřebitelská "nálada", nepomáhá z recese vůbec nic (viz např. posledních 15 let v Japonsku), protože tak mohutné sociální reformy, které by zmenšili masový sociální parazitizmus natolik, aby podnikatelé začali věřit v budoucnost, nikdo v EU neprovádí a díky EU-legislativě ani provádět nemůže! Na tahu jsou EU-"politici" (zoufalí bankéři mohou vytvářet jenom zoufalou iluzi změny)! EU-politici zatím pouze dali masmédiím příkaz "vytvářet dobrou EU-eko-náladu". Obávám se že jí podnikatelé dostatečně nepodlehnou!

P. Čech 18.1.2015 21:14

Re: Jak z toho ven?

V tom máte pravdu, nicméně mi nenapadl vhodnější termín. Musíme vzít v úvahu, že zlaté zásoby ČNB před jejich prodejem, lépe řečeno výměně za dluhopisy, byly tvořeny nejen zlatými cihlami, ale i šperky a pod. Prostě bylo to větší množství zlata v různé formě a pro takovouto zásobu se pojem "poklad" někdy hodí.

V. Vaclavik 18.1.2015 21:06

Re: Z jinak dobreho clanku probleskava

Nejlepsi je vyvazeni, nasledovane dovazenim, ktere je dlouhodobe rovnovazne.

Trzni ekonomika (kde trzni znamena ze mena je nejaky fyzicky standard, tedy ze mena je vazana na nejakou realnou hodnotu, jako napriklad zlato), bude mit dlouhodobe vyvazenou bilanci zahranicniho obchodu.

Rekneme ze nase ekonomika je na zlatem standardu a pri prodeji do zahranici pozadujeme platbu zlatem, ci nejakym jeho ekvivalentem v podobe 'bankovek'. Pokud bychom chteli jen vyvazet, pak mnozstvi zlata v pomeru k domacimu zbozi by rostlo rychleji, nez to zbozi a vznikla by domaci inflace - co driv stalo jednu zlatou minci by treba nyni stalo mince dve. Proc ale platit za to neco dve mince doma, kdyz v zahranici je takove zbozi k mani za minci jednu. V pripade hormadeni zlata zacne byt vyhodnejsi zacit dovazet a platit zlatem, a bude to vyhodne jen do te doby, dokud nebude vyrovnana ta obchodni bilance, az objem zlata v zemi klesne na puvodni hodnotu. Volny trh by nikdy nenechal veci dojit do nejakych extremu, a zpravidla by nedochazelo ani k nejakym vetsim vykyvum. Pokud cilem ma byt stabilni menove prostredi, meli bychom zavest zlaty standard (ovsemze v nejake moderni forme, nikoli navrat k platidlu ze zlata).

'Nejlepsi' vubec je nechat fungovat volny trh! Ten se uz o dovoz a vyvoz a jejich vyvazenost postara sam. Pan Kohout se neumi oprostit od nahledu statem rizeneho hospodarstvi i kdyz mluvi o zlatem menovem standardu. Historicky tato smes 'volneho', ale ve skutecnosti rizeneho hospodarstvi vzdy ztroskotala a dluzno rici, ze naprosto logicky a nutne.

Z hlediska spravedlnosti a faktu skutecnosti je treba selhani pripisovat zasahum vlady do volneho trhu, nikoli davat vinu, i treba neprimo, zlatemu standardu, trhu (Kohout: Bohužel zlato mělo i své stinné stránky.).

V. Vaclavik 18.1.2015 20:43

Re: Jak z toho ven?

Vseobecne bych s vami souhlasil ohledne toho zlateho standardu, ale mluvit o drzeni zlata narodni bankou jako o pokladu, nezni vam to tak nejak stredovece, predindustrialne??

P. Čech 18.1.2015 17:22

Re: Jak z toho ven?

Tou hlavní zadnicí světa není Evropa, ale Česká republika. Státy BRICS je nutno brát v úvahu obecně a podle toho se také zařídit.  Z momentálních reakcí USA, Kanady a EU je možno usuzovat, že je v úvahu neberou a brát nechtějí. Jdou tak sami proti sobě. Myslím, že se v krátké době (z historického hlediska) budou velice divit, až dolar a euro zcela ztratí svou hodnotu. Těžit z toho mohou pouze státy (např. BRD) které mají vysoké zásoby fyzického zlata.  Česká republika, která dopustila, aby ten zloděj Tošovský vyměnil zlatý poklad za nějaké dluhopisy, se bude divit tím tuplem. Ono totiž na mezinárodním poli a na ekonomickém trhu není možno dělat politiku chytré horákyně, tak jako uvnitř státu. Ani učesaná, ani rozcuchaná, ani nahá, ani oblečená, ani ryba, ani rak, ani demokracie, ani socialismus, ani soukromé, ani celospolečenské vlastnictví atd. Takovou politikou chtějí Češi prorazit již od doby bitvy na Bílé hoře. Jak to s námi vypadá, je možno vidět na mnoha místech.

J. Bruner 18.1.2015 12:11

Re: objemy peněz a úvěrů rostly dvojciferným tempem

mýlíte se, podle zákona o ČNB (nikde není termín platidlo, ale jen a jen peníze)

§ 12

Česká národní banka má výhradní právo vydávat bankovky a mince, jakož i mince pamětní (dále jen "bankovky a mince").

R. Szewczyk 18.1.2015 12:07

Re: Jak z toho ven?

he he he,co bere evropa v uvahu,je každému v BRICS uplně šumafuk,Pro ,například ,,Honkong ,je evropa tam někde vedle Somálska,a hlavně na stejné urovni,ano,evropa je hlavní prdelí světa

P. Čech 18.1.2015 10:08

Jak z toho ven?

Existuje jen jediná cesta. Návrat k tradičnímu zlatému standardu. Poměřovat měny a tedy i českou korunu vůči uměle nadhodnocenému dolaru, ale i Euru, je nysmysl. Lze se domnívat, že cestu k návratu k zlatému standardu již dnes nastupují státy BRICS. Vzájemné pohledávky hodlají vyrovnávat fyzickým zlatem Tyto státy ( Rusko, Čína, Indie, Brazílie a Jihoafrická republika) obsahují možná již většinu obyvatel planety Země. Je tedy nutno je brát v úvahu. V úvahu je musí brát jak USA, tak i EU. Neudělají-li to, nebude dlouho trvat znehodnocení jak dolaru, tak i eura a s nimi i české koruny, která je na ně navázána.

R. Szewczyk 18.1.2015 9:21

Re: Z jinak dobreho clanku probleskava

no hm hm hm,nejlepší je nevyvážet nic,a co nejvíce dovážet,

R. Szewczyk 18.1.2015 9:05

Re: objemy peněz a úvěrů rostly dvojciferným tempem

čnb nevydává peníze,anobrž platidla,v žádném případě bankovky,například na tisícikorunovém platidle není nikde napsáno,že je to bankovka,ha ha ha ,ale je tam vtipná poznámka,že padělání bankovek je trestné,vtipné je i to,že vám nepatří ani to platidlo,jen jakoby ta hodnota,kterou ,jak výše uvedeno,určuje politik,jinak vemte jakékoliv platné platidlo,zajděte do banky,že za to něco chcete,ujištuji vás,že kromě nějakých cizích papírků,nedostanete ničeho,

V. Vaclavik 18.1.2015 6:24

Re: Z jinak dobreho clanku probleskava

"Nerovnováhy obchodní a platební bilance v rámci zlatého standardu mely být teoreticky vyrovnávány plynutím zlata do ekonomiky a ven. Záporná bilance by tak mela vést k devalvaci domácí papírové meny a naopak. Málokterému státu se ovšem z politických duvodu chtelo devalvovat."

Tady uz je pan Kohout uplne mimo. Nema cenu vysvetlovat proc, protoze lide jako on stejne nic nepochopi.

V. Vaclavik 18.1.2015 4:57

Z jinak dobreho clanku probleskava

nepochopeni praveho prinosu zlata coby menovy standard.

Pan Kohout pise: "Zlatý standard byl nejúčinnější hrází proti inflaci. Bohužel zlato mělo i své stinné stránky. ... Málokterému státu se ovšem z politických důvodů chtělo devalvovat."

Zlato jako takove, jako mena, nemelo a nema stinne stranky - ty vzdy plynuly z tech zminenych politickych, tedy netrznich zasahu do ekonomiky. 

Mokrym snem kolektivistu vseho druhu je vyvazet do zahranici a pokud mozno nic nedovazet, cemuz dopomahaji celnimi barierami, popripade uplnym zakazem dovozu uricteho druhu zbozi. Tim ovsem brani hlavni funkci trhu, kterou je delba prace - volny preshranicni trh znamena sirsi trh a proto sirsi delbu prace a proto vetsi bohatnuti vsech zucastnenych, vsech obyvatel toho 'otvereneho' regionu i kdyz se treba trznich aktivit primo neucastni.

J. Bruner 18.1.2015 2:16

Re: objemy peněz a úvěrů rostly dvojciferným tempem

podle zákona o ČNB je ona jediná oprávněna vydávat peníze a těmi jsou bankovky a mince včetně mincí pemětních a ty stále existují. Dokonce 10,20 a 50 koruny jsou jen ve formě mincí.

Můj příspěvek se týkal toho, že se pan autor mýlí, když hovoří o tom, že se objem peněz zvyšoval. Zvyšovaly se úvěry, které ovšem nebyly kryty penězi, tedy bankovkami a mincemi.

Jak plyne ze zpráv ČNB, je v ČR cca 1 bilion korun v penězích a jejich objem se meziročně mění o pár procent. Vše ostatní jsou úvěry bez peněžního krytí.

V. Halašta 17.1.2015 16:18

Re: Zajimavý vhled do historie peněz

Tajtrmana ze sebe děláš sám. Že někdo lhal je dobré doložit faktem, ty máš v ruce velké kulové. Já mám na podporu svého stanoviska publikované záznamy z jednání bankovní rady (http://www.cnb.cz/cs/menova_politika/br_zapisy_z_jednani/2013/), kde už v květnu je zaznamenáno, že "..se zvýšila pravděpodobnost potřeby měnového uvolnění pomocí devizových intervencí" a podle kterého rada o intervencích v srpnu a v září dokonce hlasovala. Kde je to prolhané vyjádření?

BTW, všiml sis o čem mluvím? Ty se hádáš o minulé intervenci v domnění, že se jí zastávám. Jenže já mluvím o budoucí intervenci ve vyšší úrovni, která je podle p. Kohouta docela možná.

B. Novacek 17.1.2015 15:30

Re: Zajimavý vhled do historie peněz

Aha, mistr Halašta opet perli, cituji:... podle míry svého vzteku na ni a ne podle reálných dat a reálných vyjádření banky...pravdive jste, mistre, mel napsat: "podle lzivych a zmanipulovanych dat a prolhanych vyjadreni banky..." staci se podivat kdo na te lonske intervenci vydelal nejvic a mate odpoved na otazku cui bono...cui prodest!

Tatrmane!

V. Halašta 17.1.2015 14:03

Zajimavý vhled do historie peněz

Jen moc nerozumím smyslu celého článku. Dobře, pumpování peněz má svá rizika. Věděli to už mniši, jen nám neřekli, co jiného dělat v době, kdy pumpují všichni kolem nás.

Tak mi z toho vychází, že jediným smyslem článku je tedy jen znovu si kopnout do ČNB, kvůli které je prý "zvýšená úroveň nejistoty" ohledně kurzu koruny o konce roku 2013. Jenže pohled na graf mi říká něco jiného - volatilita koruny byla vloni snad nejnižší od opuštění pevného kurzu. Také vyjádření z ČNB jsou jasná (jako byla jasná ty před intervencemi, jen je číst, což jsem nedělal ale já nejsem investiční rádce). Takže jediný, kdo tu podle mě vyvolává tu vyšší úroveň nejistoty je p. Kohout a další kritici ČNB, předpovídající její kroky podle míry svého vzteku na ni a ne podle reálných dat a reálných vyjádření banky. Kritizují ji za nízký kurz koruny a paradoxně koruně ještě více podrážejí nohu.

R. Szewczyk 17.1.2015 11:25

Re: objemy peněz a úvěrů rostly dvojciferným tempem

pane Bruner,nechci se vás dotknout,ale --peníze jsou bankovky a mince.---to ano,ale ty už neexistují,

Vždy mně v supermarketu pobaví dotaz typu,budete platit kartou ,mobilem nebo penězi,když ani jedno v zásadě neexistuje,moje odpověď vždy jest :papírovými platidly,

Š. Hašek 17.1.2015 11:19

Re: he he

Pouze stinné. Tak bych to viděl i já.

"Politicky ohodnocené papírky" jsou už skoro zmizení Slunce.

Š. Hašek 17.1.2015 11:16

Re: Ano, je to spiknutí pouze pověřených a s tím musí zákon

Možná k tomu stejně dojde. Po bouřce.

Zlato není ideál. ale dobrá realita.

A vůbec nejhorší je, když o tom rozhoduje Babiš/Singer/Dluhoslav. Není to vlastně kolosální výsměch rozumu?

Svěřil byste někdo svoji peněženku do opatrování této svaté trojici? Nebo kdysi Walteru Komárkovi? A blíží se zákaz osobních peněz ve slamníku. A možná ani svoje zlato nebudete moci prodat bez "spolupráce" s ministerstvem všeevropy. Jen kupředu,soudruzi!

K. Janyška 17.1.2015 9:39

Ano, je to spiknutí pouze pověřených a s tím musí zákon

začít něco dělat. Rozum bankéřů, ale nikoho jiného, nestačí na tak složitý úkol, jakým je určení ceny peněz. To musí udělat jen trh. Jak, to je odbornou otázkou. Já vím od mistra Hayka jak. Zavedením soukromých peněz... Dzp.

J. Krejčí 17.1.2015 9:18

Komu slouží Rada ČNB ?

Zpráva v tisku na podzim 2014 : HDP ČR je na 18.místě v EU. Avšak v jeho užití pro obyvatele je ČR až na 23. místě - za Polskem, Slovenskem a už si nepamatuju za kým ještě.

Hlavní snahou těch brouků Pytlíků v Radě ČNB /Pozor, 3 ze 7 prý hlasovali proti intervenci) je asi prodej škodovek, tedy zisk německého majitele. Jistě i několika desítek tisíc zaměstnanců v Mladé Boleslavi. Jenže se na to skládá 10 milionů obyvatel ČR.

J. Forman 17.1.2015 8:24

Tleskám.

Skvělý text. Díky.

J. Bruner 17.1.2015 4:07

objemy peněz a úvěrů rostly dvojciferným tempem

peníze jsou bankovky a mince.Růst jejich objemu je možný jen novým dotiskem a vzniká přebytek  peněz, které nejsou potřebné na udržení obchodu. A úvěry(bankovní) nemusí být poskytnuty vůbec v penězích, ale jen v pohledávkách za bankou. Kolik korun z poskytnutého úvěru banka skutečně měla? Příklad:dostanu úvěr 1000 Kč, koupím zboží a to zaplatím dodavateli na jeho účet u stejné banky. Zboží prodám jinému a z jeho úvěru dostanu zaplaceno, tím splatím úvěr a moje banka je v pohodě. Bez jediné své koruny vydělala, dostala část mého zisku. Můj odběrtel má zboží a zároveň dluh u banky, který ona vytvořilan jen mávnutím pera, ale chce jej zaplatit v penězích, které nikdy neměla. Tedy banky dostávají zaplaceno za nic.

R. Szewczyk 17.1.2015 0:47

he he

Bohužel zlato mělo i své stinné stránky.......nemělo,to měly ty vlády,

krytí platidel zbožím ,které za ty papírky dostanete----to je nesmysl,ty papírky,zvané platidla jsou kryty represivními složkami státu,například,pokud daně budete chtít zaplatit bramborama,tak to jistě nevyjde,pokud je nezaplatíte,zavřou vás,