26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

PRÁVO: Střídavá péče jako noční můra

Jen co se koncem září na pár dní vzdálím z republiky – patrně abych načerpala zásobu sil před letošním Pražským právnickým podzimem –, odehraje se na domácí scéně další pokračování rodičovsko-právnického seriálu o střídavé péči.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Fencl 18.12.2014 2:46

Re: čt. typ

JO, MANTINEL MUSÍ BÝT (a netřeba ho pokrytecky tajit). Je však to i tak, že se "nový člověk" někdy povede méně , někdy více. Takže některý rodič mohl vydat "miliony" energií a lidi to nevidí a stejně jsou s děckem štrapáce. A jindy se narodí dítě skoro ideální a vše mu jde jako by samo... S odstupem si lze dokonce uvědomit, že narodilo-li by se do ideálnější rodiny, dotáhlo by to ještě dál. Atp.

J. Jurax 17.12.2014 1:28

Re: čt. typ

Radit a navrhovat - možná. Ale rozhodovat má rodič - do patnácti absolutně (taky je odpovědný i trestně), později přiměřeně. Dítě si musí uvědomit, že odsud až po sem a dál ne, přičemž mantinely nebuďtež přemrštěně liberální.

Vždycky mně s odpuštěním nasírali jedni vzdálení příbuzní, jejichž pětiletý potomek při návštěvě nám lustroval skříně, vytvářeje přitom to, co se libozvučně, leč nespisovně nazývá bordelem. Když jsem ho volal k pořádku, byl jsem za Herodesa - prý Jindříšek je takový zvídavý, všechno chce poznat, neomezuj jeho osobnost ... no, mám zadostiučinění - ta neomezená osobnost vyletěla za všech středních škol, na které ji milující rodiče nasadili, a dnes se v pětatřiceti nechává rodiči živit, neboť nenalezla dosud odpovídající uplatnění ... prý píše básně ...

J. Jurax 17.12.2014 1:15

Re: Takže pro muže je nejlépe

A matka otce nahradit může?

A s přírodou a biblí jděte do háje. Příroda je mnohotvárná a bible dogmatická, reflektující stav před dvěma tisíciletími.

J. Jurax 17.12.2014 1:11

Re: Zmíněný stav je důsledkem

Dneska se prosazuje rovnost. Takže žádná pojistná matematika.

Jen aby ta rovnost nedošla tak daleko, aby ženy, jež přežijí průměrný věk mužů by se musely v zájmu rovnosti humánně utratit.

A. Sedláčková 16.12.2014 22:15

Tak nevím, paní autorko,

možná jsou vaše statistiky správné, pokud si všímám úplných rodin na veřejnosti, vidím jiný model: matka nechává starost o děti plně na otci, případně ho zbuzeruje, když se jí něco nelíbí. Současné matky už dávno nejsou ty starostlivé, něžné a milující maminky jako dříve. Nemyslím, že otcové ve většině rádi opustí své děti, jak uvádíte ve svém článku. Slušný milující otec má přece starost o své děti, i když se partnerství nevyvede. Takoví otcově v naší zemi nemají šanci. Něco o tom vím, můj syn po rozvodu bojoval o děti jako lev a měl prostě smůlu. Velmi negativně pro něj vystupovala paní z péče o dítě, která chránila matku jako lvice, přestože děti jednoznačně chtěly k otci, který se o ně vždy staral. Nakonec to dopadlo tak, že po dosažení 18. roku děti odešly k otci a s matkou se vidí sporadicky. Stálo všechno to trápení za to?

J. Schwarz 16.12.2014 19:34

Zmíněný stav je důsledkem

genderismu a feminismu. Ženské se domáhají nápravy údajné "diskriminace" všude, kde mají dojem že je nadržováno mužům, přičemž by si rády ponechaly výhody tam, kde se tradičně nadržovalo ženám. Pak začnou "bojovat za rovnoprávnost" i muži, když už jsou ženy i muži "právně" ve všem stejní.  Zatím jsem si nevšiml že by nějakou feministku napadlo žeby ženy neměly chodit dřív do důchodu v závislosti na  počtu dětí, naopak, měly by chodit později a jejich důchod by měl být menší, protože se dožívají vyššího věku. Prostě by tu měla fungovat pojistná matematika.

J. Kanioková 16.12.2014 19:25

Hlubokosklon, paní autorko :)))))

Naprosto skvělý článek.. Z případů, které znám ze svého okolí, to přesně tak vyplývá, že je to víc boj - kdo z koho - mezi dospělými. Na opravdu co nejobjektivnější zájmy dítek se moc neohlížejí..

Z. Lapil 16.12.2014 15:51

V článku i v komentářích chybí základní věc

Rozvedený otec nejspíš založí novou rodinu, matka rovněž. Což trochu nahrává představě péče jednoho z rodičů.

Osobně mám zkušenost se společnou péčí z pozice Matčin partner. Podmínky z článku jsou splněny, perfektně fungují jedni z prarodičů (druzí jsou z daleka), provozní komunikace mezi rodiči víceméně bez problémů. Aktuální stav: "dcera" (13 let) by spíš radši u táty (s partnerkou), "syn" (11 let) by hodně rád u mámy (s partnerem). Kupodivu naopak, než by člověk čekal :-). Dospělí vědí a mají za věc k řešení. Má to (i) čitelné důvody, ale už teď jsem byl osobní až až.

Mám dojem, že společná péče byla fajn a účel "vše pro děti" splnila, ale děti pomalu dospívají, začínají mít vlastní svět a ten se - na rozdíl od ponožek - stěhuje blbě.

O. Prokop 16.12.2014 14:10

Vcelku

dobrý článek, dobré rozdělení. Ale pár omylů- např. že v ČR je armáda dětských psychologů, těch je poskrovnu. Typ e)- patologický typ otců ti získávají nejčastěji do střídavé péče. Jsou to typy manipulativní, bez sebereflexe, s velikášským sebehodnocením, kteří musí vše kontrolovat- t.j. mít moc. Patří mezi psychopaty II. typu.

Jinak by bylo dobré rozlišit o jakou péči kdo usiluje- TAKY podle věku dítěte. Ve 14 letech lze střídavou péči spíše aplikovat, než když jde o batole. Ono MATKY hlavně umí OPEČOVÁVAT, ale to moc s výchovou nemá nic moc společného. A to neříkám o učení se doma ve vyšších třídách např. matematiky, kde role otce je spíše nezastupitelná než matky...

R. Langer 16.12.2014 12:03

Re: Takže pro muže je nejlépe

Přesně tak.

R. Langer 16.12.2014 11:59

Re: jo

Ale to je zajímavá myšlenka... :-)

R. Langer 16.12.2014 11:58

Re: Takže pro muže je nejlépe

Blbost!

K. Janyška 16.12.2014 10:58

Běda, jestli je bude vyslýchat... Dzp.

http://www.lidovky.cz/komando-talibanu-prepadlo-skolu-v-pakistanu-nejmene-12-mrtvych-pbf-/zpravy-svet.aspx?c=A141216_092046_ln_zahranici_msl

K. Janyška 16.12.2014 10:49

Re: Takže pro muže je nejlépe

Také si to přeji. Je to příroda, s tím nehnete. Co kolébka kolébala, to lopatka zahrabala je psáno v Bibli. A matku otec nahradit prostě nemůže... Dzp.

M. Urban 16.12.2014 10:45

A vy patříte do které kategorie?

Je jisté, že nejlepší pro děti je úplná rodina. Chlap se o děti postará jinak než žena, ale to neznamená, že je to špatně. To samé platí i u většiny žen a nikoho to nezajímá.

K. Janyška 16.12.2014 9:58

Tzv. střídavá péče je zločinem na dětech. Ztrácejí domov a

stávají se obětí většinou oporných zájmů a chování svých, většinou velmi k sobě nepřátelských, rodičů. Nikdy, jen v krajních případech, kdy by je matka nechtěla, či by byla nezpůsobilá nebo by nežila, bych děti do výchovy otci... Dzp.

J. Novak 16.12.2014 9:38

Re: jo

Máte pravdu, protože v těchhle případech je dítě vždy tou obětí, měli by se tedy být rodiče buď schopni se domluvit, nebo ať se stěhují oni. Určitě by ubylo sporů.

A. Alda 16.12.2014 9:09

Takže pro muže je nejlépe

neženit se a žádné děti nemít.

Autorka si přeje, aby se zase 99 % dětí svěřovalo do péče matek - proč by tedy se měli muži vůbec stávat rodiči? Aby ze své výplaty museli posílat své peníze někomu, na jehož rozhodování o vynakládání těch peněz mají ještě menší vliv než na politiky nakládající s jejich daněmi?

J. Mannheim 16.12.2014 7:16

mezi těmi bulíky

co nám tady paní exministryně věší na nos mi schází příběh Adonise a jedné krásné mladé komunistky. Po přečtení celého obsahu jsem zjistil, že onou komunistkou ve svých názorech paní exministryně být nepřestala, i když možná v roce 1989 zahodila členskou legitimaci.

P. Boublíková 16.12.2014 5:51

jo

Proč by se mělo chudák děcko pořád stěhovat. Ať se stěhují rodiče za ním - mohou o něj střídavě pečovat na jedné adrese.

I. Fencl 16.12.2014 4:04

čt. typ

Já Filipovi pořád předčítal, jak jen to bylo možné (i mu ještě občas čtu, když něco hraje na počítači). V horším, ale taky vynikajícím případě sledujem v kině nebo doma film. Teprve na třetím místě mám výpravy a výlety. Otec by měl ve svém zájmu skrývat, že je otec, a neskrývat se před synem. Můj otec se před námi naopak často skrýval k psaní do pracovny a pak udílel nečekané rozkazy. Asi by se mělo dítěti maximálně radit a navrhovat. Sám nevím, co bych dělal s dítětem, které bych nedokázal zaujmout svou historkou. Podle mě všechno stojí na příbězích. I.