26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

FEJETON: Šípková Růženka

Vypravte se po stopách kterékoli technické novinky a zjistíte, že má kořeny zavrtané hluboko do minulosti, padesát, sto, leckdy ještě více let. Ještě dnes můžete uslyšet onu mantru Již staří Římané.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 8.10.2014 18:06

Souhlas

s panem Uhlichem nize, ale jen s tou fyzikou, nikoli uz s tim setrenim, ci spise usetrenim se do zarne budoucnosti blahobytu - to je totiz evidentni nesmysl.

Mackaci baterku shodou okolnosti mam, zrejme nikdy uplne nevymizely z trhu (svetoveho) a vzdycky nasly nekde uplatneni. Jeden remeslnik kdyz tu svitilnu videl, tak me ji mocne zavidel, protoze nejde lehce sehat. Duvod je ze v zime ji muze nechat v aute parkovanem venku a v tom pripade je vam klasicka baterka, jak se rika, 'na baterky', cili na kulove...

V osmdesatem patem roce jsem si koupil malou obyceknou skolni kapesni Hewlet Packard kalkulacku na solarni pohon (nebyla levna, stala myslim asi padesat dolaru, ale tenkrat jsem myslel, ze to je za ten pekny kozeny potah) a dodnes me funguje (staci ji denni nebo umele neprime svetlo). Kolik asi baterii bych asi za tu dobu byval nakoupil? A urcite by uz byla znicena vylitou baterii, kdyz rok nekde jen tak lezela...

Myslim ze trend nebude v novych vicekapacitnich maloformatovych bateriich do tech vselijakych prenosnych 'pocitacu', ale mozna to bude kombinace dvou pristupu - zmensovani spotreby energie a na druhou stranu bezdratrove dobijeni na dalku (treba omezene jen na velikost typicke 'mistnosti', ve meste v podobe wifi 'hotspotu', ktere poslouzi jako dobijeci stanice). Baterie bude slouzit jen jako 'buffer' v odberovych spickach a mimo ty dobijeci hotspoty.

B. Uhlich 8.10.2014 20:42

Re: Souhlas

Myslím, že jste mě úplně nepochopil...já samozřejmě nehodlám skončit někde v jeskyni u svíčky ,nebo petrolejky... tady spíš jde o to, že se mnohdy spotřebovává nesmyslně mnoho a většinou takové formy energií, které jsou výrobně nejnáročnější. Mě opravdu nejde o "energetickou dietu" ale spíš o to, aby se člověk choval při spotřebě energií logicky... tedy např. ohřev vody v domácnosti je asi lepší provádět jinak než elektřinou a pokud se člověk přepravuje autem asi je taky diskutabilní zda věc která má 1,5 tuny a veze 70kg člověka zda je ta energie opravdu vynakládána smysluplně... ale je fakt, že nakonec o spotřebě energií obecně rozhoduje jejich cena...tedy je asi těžko někomu něco předepisovat, když on na nějakou spotřebu má... Také se domnívám, že už by bylo na čase celou tuhle problematiku očistit od úděsných nánosů dogmatiky, které na ni nanesly smyslu zbavení ekologističtí aktivisté a vyčůránci všeho druhu... jenže to bude ještě běh na dlouhou vzdálenost. Konec konců i takový politik taky nerad kouká za hranice svého volebního období....

Jinak ještě malá poznámka k tomu dobíjení...asi bude existovat dost různých způsobů, ale jedno budou muset mít společné a to je respektování fyzikálních zákonů...tedy k onomu "dálkovému" nabíjení jsem já osobně vyloženě skeptický, neboť energetická bilance takových systémů je naprosto tragická...... to je prosím realita nikoliv dogma... :-))))

J. Mannheim 8.10.2014 15:06

nevbombardujeme mír

ale omezíme sílu těch nejnebezpečnějších

O. Horák 8.10.2014 13:05

Proč i velikáni ducha zmíní Lenina či Stalina

a nezmíní jak pobaltské země či Ukrajina vítaly Hitlerovu "návštěvu" a jak rádi pomáhali s genocidou Židů, SS a Wehrmacht jen ukázal a dál to kluci a děvčata zvládali téměř sami, jak zvládali sami politickou čistku ve stylu říše a genocidu politických odpůrců, že by se i Stalin mohl učit.

Ironií osudu ani tím svým rektálním alpinismem neměli šanci, byli jen užitečnými idioty, kteří málem zahubili svět svým poraženectvím, nekladením odporu při vpádu a následnou kolaborací.

I je čekal Generalplan Ost - vyhlazení, otroctví. A oni se jako Untermensch tehdy i chovali - prodali duši za nevyřčený příslib lepšího příštího, řešili si vlastní problémy a mstili se. nevnímali realitu.

B. Novacek 8.10.2014 15:03

Re: Proč i velikáni ducha zmíní Lenina či Stalina

...spatnej hrob, Horak, spatnej hrob! :)

V. Kolman 8.10.2014 10:16

NA TU "MAČKACÍ" BATERKU SE TAKÉ PAMATUJI

Podobnou beterku vyráběli i sověti, ale byla z bakelitu a nebyla tak mechanicky odolná proti poškození. "Eště jí mám schovanou." :-))

     Na domněnce o patentech, uložených v trezorech asi něco bude. Hned vysvětlím, proč se to domnívám. Dočetl jsem se, že světový rekord ve spotřebě pohonných hmot drží vozítko, které na 1 litr nafty ujelo neuvěřitelných 1600km - tedy 0.06 l/100km. Vím - jelo se to nejspíš na oválu s ideálním povrchem, rychlostí nevelkou, za ideálních povětrnostních podmínek, bez pohonu dynama, větráku...... se zahřátým motorem, vozítko bylo přísně aerodynamické, vyrobené z duralu a lehkých karbonových kompozitů atd. A pilotovala to éterická 40kilová anorektička. 

     Logicky předpokládám, že sestrojit osobní automobil se spotřebou 16x horší, kolem 1 l/100km (v současnosti to už některé experimentální automobily umí) je možné už v současnosti, ale že tomu brání "petrolejářská"  lobby a mnoho dalších lidí a společností, kterým současný stav vyhovuje.

     Stejnou příčinu vidím i v tom, že československý elektromobil EMA byl vyvinut už před desítkami let. Pravda, s nevalným dojezdem. Ale pro dojíždění do práce by stačil a myslím si, že by za rozumnou cenu o něj byl tenkrát i dnes zájem.

J. Jurax 8.10.2014 21:39

Re: NA TU "MAČKACÍ" BATERKU SE TAKÉ PAMATUJI

Ta EMA - rozumná cena u nás v době, kdy se na embéčko šetřilo deset let by asi nebyla cena, za kterou by se to dalo vyrábět a za kterou by to získalo trh ...

R. Langer 8.10.2014 8:45

No, vzhledem k platným

fyzikálním zákonům zůstaneme raději jenom u té fantazie. S těmi revolučními zdroji energie, případně "zázračnými" akumulátory se to má v praxi tak, že pokud by existoval jednoduchý a funkční způsob, jak toho dosáhnout, tak na něj logicky musí ve stejnou dobu přijít několik lidí současně. A pokud na takovou věc přijde několik lidí (protože je jednoduchá a funkční), nedá se utajit.

Druhá možnost je, že takové věci existují, ale jsou tak extrémně složité, že je možné je po jejich vývoji zavřít do trezoru a zapomenout na ně, protože na to už nikdo nikdy nepřijde. Což ovšem znamená, že je to pro naprostou většinu světa zcela nedostupné, protože jsou potřeba takové technologie, jako pro výlet na Slunce. A to i když poletíme v noci. ;-)

B. Uhlich 8.10.2014 0:51

Nepřipadá Vám divné, že za posledních 70let...

..ačkoliv celá věda a technika se rozvíjí naprosto raketovým tempem...nebyl objeven jediný nový zdroj energie??? To je divné, co?...No tedy upřímně mě to zas tak divné nepřipadá...já dával ve škole při fyzice pozor, ale Vy byste si možná mohl nějakou tu látku základní školy zopakovat...pak byste možná, nežil v takovém marném očekávání... Tedy pokud náhodou nemáte nakonec pravdu..s tou "mačkací baterkou".... to bude bohužel asi to jediné, co téhle bezva civilizaci jednoho dne zbyde...  Samozřejmě, že by bylo pěkné, kdyby tahle naše civilizace dokázala udělat na celý arabský svět dlouhej nos a dala jim najevo, že si to mají strčit za klobouk...ale ono se nejedná jen o energie, ale i třeba o plasty..a bez těch se už asi neobejdeme...no každopádně uřezávání hlav neviným humanitárním pracovníkům asi žádný technický pokrok neurychlí..a pokud ano tak maximálně při vývoji nových dronů.. :-((

Osobně se domnívám, že očekávání nějakých zásadních objevů v energetice je stejně naivní jako představa o nekonečnosti zeměkoule. Myslím, že je spíš na čase, místo sci-fi představ začít opravdu diskutovat nad tím s jakým množstvím energie je ještě možné zajistit rozumné přežití téhle civilizace. Aby mě bylo rozuměno, rozhodně nejsem žádný "zelený" pomatenec, který má pocit, že je možný návrat na stromy. Ale čím dřív se pochopí, že jednotkou energie budoucnosti nebude MEGAwatt, ale spíš NEGAwatt..tedy množství energie NESPOTŘEBOVANÉ, nebo NEVYROBENÉ , tím lépe. Pak samozřejmě mohou přijít vhod některé vynálezy poslední doby, ale rozhodně bych varoval před nějakou aktivistickou demagogií, protože k energetické soběstačnosti máme opravdu daleko a do té doby se nejspíš budeme muset snažit dohodnout i s některými zeměmi, které jsou nám svým chováním odporné...  bohužel

V. Vovák 8.10.2014 8:21

Re: Nepřipadá Vám divné, že za posledních 70let...

Bohužel žijeme v entropickém světě, takže s rozvojem spotřebováváme více energie. Bez rozvoje zatím každá civilizace, potažmo živočišný druh na téhle planetě skončil. S tím nic nenaděláme.

I takový Al Gore, který kudy jezdí a létá, tudy spoří energii, ve svém domečku v Nashwille spotřebovával průměrně ročně 221 MWh elektřiny. Jeho úspory se marně snažím dohnat, protože utratit jenom na elektřinu a plyn 30.000 dolarů se mi prostě nedaří, i když dělám co můžu.

B. Uhlich 8.10.2014 11:06

Re: Nepřipadá Vám divné, že za posledních 70let...

No já bych k tomu dodal ..jak kdo... :-)   Já třeba mám u spotřeb poměrně setrvale klesající tendenci... i když je to spíš přesunem spotřeby jinam... např. jsme vyhodili elektrický sporák a místo něj topíme dřevem v kamnech... též plánuji převést elektrický boiler na topný systém...  Ale uznávám , že jinak se mi samotnému žádné další možnosti úspor moc nerýsují... tedy pokud se ze mě nestane bezdomovec pod mostem...

Jinak s Vámi souhlasím, já to taky vidím poměrně bledě... představy o energetické soběstačnosti a podobně... no nevím nevím... ale zas na druhou stranu, to, že dříve nebo později budeme konfrontováni s určitými problémy s životností ložisek fosilních paliv je asi zjevné...tedy asi nějak rozumě, tam kde opravdu jde, usilovat o úspory nevidím nijak špatně. Já si ovšem tak jako tak myslím, že problém energetiky není zas až tak zásadní... myslím, že ta naše část civilizace bude mít spíš problém přežít obecně... zlenivěli jsme, nemnožíme se,nechceme se ani moc vzdělávat, jsme defétističtí v mnoha směrech, vyčerpáváme se na nesmyslech..............

V. Vovák 8.10.2014 12:32

Re: Nepřipadá Vám divné, že za posledních 70let...

Baženovova formace na Sibiři či Silurská formace v severní Africe jsou docela slušnými zásobami ropy. I uhlí pěkných pár let vydrží. Ono je to hlavně o poměru cena těžby/prodejní cena. Ale s posledním odstavcem máte bohužel pravdu - poslední aktivity euroatlantické civilizace se neslučují s tím, jak si představovat expanzi. Spíš to vypadá, že intenzivně pracujeme na autodestrukci. Asi stihnu umřít dřív, než naše civilizace zmizí v propadlišti dějin, ale i tak je mi jí líto

P. Sulc 8.10.2014 0:48

Nejvice energie dostanete oxidaci

vodiku, pote uhliku, a uhlovodiky nekde mezi tim. Takze zazracne akumulatory necekejte. Ale jako Sci Fi fantasta jiste vzpominate, ze uz pred padesati lety se psalo, ze palivove clanky na benzin a vzduch jsou temer za dvermi. Jo jsou, jen ty dvere nejdou otevrit. Takze spise spustte fantasii na dalsi dily vasi trilogie, at se toho konce jeste doziju. Nejak se vam do toho moc nechce !

J. Klepal 8.10.2014 9:58

Re: Nejvice energie dostanete oxidaci

Nevím, co je myšleno pod "nejvíce energie", avšak zmíněnými chemickými reakcemi se využívá jen nepatrného potenciálu určeného Einsteinovou rovnicí E = mc^2. Trochu lépe jsou na tom jaderné reakce: štěpení a fúze (viz Slunce), lépe pak rotující černé díry a nejlépe interakce hmoty a antihmoty.

B. Uhlich 8.10.2014 10:53

Re: Nejvice energie dostanete oxidaci

Tak pan Šulc měl zjevně na mysli, dostupné technologie..tedy nikoliv "žádnou sci-fi".. vzhledem k implantované nenávisti k jaderným zdrojům se nedá moc čekat, že se "jádro" ..byť v nějaké modifikaci...třeba v podobě radioizotopových zdrojů někdy dostane k běžným spotřebitelům... Navíc k slavné Einsteinově rovnice jsme se nepřiblížili ani kousek...víte určitě, že "výtěžnost" jaderných elektráren je někde okolo 5% dostupné energie..., ne?  Tedy pro běžného uživatela zbývá nadále jen a pouze klasická chemie..a tam se už moc možností nerýsuje..a to jsem ještě stále optimista... O je tady bohužel ještě jeden problém a to je , že asi není problém vyrobit nějaký opravdu kvalitní akumulátor....problém je pak spíš v tom, že se ta cena uložené energie dostává nad jakoukoliv hranici finanční rentability... :-(((

J. Klepal 8.10.2014 11:42

Re: Nejvice energie dostanete oxidaci

Tak jak popisujete, to je současný stav, ale i těch 5 % (spíše však méně než 3 %) by v případě zatím nezvládnuté (kromě vodíkových zbraní) jaderné fúze bylo přijatelným řešení na dlouhou dobu, zvláště pokud by se podařilo vyrobit opravdu kvalitní zásobníky elektrické energie,  jak se těší nejen Aston, nové technologie jsou před námi. Což třeba takový zmuchlaný grafenový papír?

B. Uhlich 8.10.2014 12:44

Re: Nejvice energie dostanete oxidaci

Myslím, že co se týká výroby akumulátorů energie všeho druhu se investovalo neuvěřitelné množství peněz a energie...konec konců kdo by nechtěl vynalézt opravdu něco převratného, co by se dalo využít úplně všude...hlavně ve vojenství, že? Přesto výsledky jaksi nevidět... Víte já jsem technik a já mohu počítat pouze s tím, co si dnes večer mohu objednat za reálné peníze na NETu, nebo si mohu zítra koupit v nejbližším obchodě.... nic víc mě nezajímá a ani zajímat nemůže... Tak to prostě je...  Studie..., že by se možná..., někdy, ... vědci objevili a pod... , mě fakt nechávají chladným.

Víte já se tak občas podílím na nějakých ostrovních systémech a tam jsou právě "baterky" dost důležité a vždy když s někým jednám tak má každý plnou hubu nápadů, ale když se pak jde do realizace - skutečně to nakonec dopadne tak , že se baterky koupí v nejbližší sběrně odpadů... protože na nic jiného není..........  :-(

J. Klepal 8.10.2014 15:24

Re: Nejvice energie dostanete oxidaci

Přesně tak tomu jak píšete je, klasicky - šedivá teorie, zelený strom života, avšak bez snění by nebylo pokroku a snít o levném, malém, lehkém a výkonném zdroji energie je tak krásné a lehtivé.

R. Langer 8.10.2014 15:59

Re: Nejvice energie dostanete oxidaci

No, ovšem když se sny zamění za realitu, to je potom průser. A to je to, co se teď děje. :-(

P. Sulc 8.10.2014 20:23

Re: Nejvice energie dostanete oxidaci

Zase jeden labuznik co sezral salamounovo howno. Asi tezko budete akumulovat energii ci pohanet auto cernou dirou, antihmotou nebo fuzi, nemyslite ?A take to nejsou chemicke reakce, coz vam uslao.

J. Klepal 8.10.2014 20:54

Re: Nejvice energie dostanete oxidaci

Zřejmě myslíte poněkud přízemněji než bych očekával. Pohánění auta fúzí bude možné poté, co bude zvládnuta výroba elektřiny touto metodou v pozemních podmínkách, alespoň v to věří komunita fyziků. Auta se solárními články jezdí přímo na sluneční energii, tedy vlastně na fúzi probíhající na Slunci, také přes akumulátory či rozvodné elektrické sítě napojené na solární články či větrné elektrárny. Na štěpení těžkých jader jezdí dnes již ta auta, která spotřebovávají elektřinu vyráběnou v jaderných elektrárnách. A nakonec to nejlepší, klasická paliva využívající v podstatě oxidace uhlíku, tedy oné chemické reakce, jsou původem rovněž ze sluneční fúze. Je tomu tak proto, že fosilní i současná paliva (dřevo, benzín, nafta, zemní plyn apod.) jsou výsledkem činnosti organismů, které nemohou žít bez Slunce, tedy bez jaderné fúze. Nakonec i onen nutný kyslík pro chemické reakce je výsledkem činnosti rostlin vybavených chlorofylem.