27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

VELKÁ BRITÁNIE: Nezávislé Skotsko?

Skotsko je v mnoha ohledech úžasnou zemí – je to země, kde se daří zajímavým nápadům, je to země plná starých tradic, ale i velkého pokroku. Je to země úžasných podnikatelských nápadů, země, která světu přinesla třeba hranaté lahve na whisky, nafukovací pneumatiky, golf, ale i Lumíky ( pro ty mladší navrhuji dosadit si Grand theft auto).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Mayer 15.9.2014 23:03

bohužel se hodně zapomíná..

na prvek bezpečnosti. Státy vznikali jako reakce společnosti od určitého stupně organizovanosti na nějaké vnější nebezpečí (např. vpád kočovníků z vedlejšího okresu, kde sucho zlikvidovalo trávu a obilí a samozřejmě čím větší stát byl, tím bezpečnější byl pro svoje obyvatele a byla zde šance pro rozvoj. Drobit na subjednotky neschopné obrany je zatím možné, protože  se držíme pravidla, že Evropa se bude bránit až do posledního amerického vojáka, ale co když tento odtáhne? Konec konců, Británie je krásným příkladem, nejprve sjednocena a zorganisována do podoby vzorné římské provincie. Po té někdy kolem roku 410 (?) byly legie evakuovány zpět do Říma rozpadá se na malá království a několik let je zcela napospas kdejakému hrdlořezovi, který dokázal postavit loď a nacpat do ní pár chlapů. Situace se mění až ve chvíli, kdy se po normanským záboru podaří zemi zase sjednotit a zorganizovat (m.j. jiné také proto, že se podařilo vyklepnout Skoty u Falkirku, kteří byli součástí problému). Pokud se Evropa změní na rozpadající konglemerát státečků, každý s vlastním "národním zájmem" budeme zase zcela napospas  ( a dosti se jeví již teď pravděpododobné odkud ti barbaři přitáhnou tentokrát)

K. Janyška 15.9.2014 20:13

Jednou budou všechny národní státy nezávislé. I ty v Číně,

Rusku, Německu, Španělsku a Indii a tak... Dzp.

J. Hladký 15.9.2014 17:48

K oddělení nedojde

Myslím, že jde o fenomén, kdy lidé do průzkumů zahrnují i svou naštvanost. Něco jako: "teď jim to ukážu". U urny se pak volič chová jinak. U nás to můžeme vidět při preferencích komunistů - výsledek je téměř pokaždé nižší.

M. Košťál 15.9.2014 13:17

autor poněkud podcenil klíčové problémy

měnová unie očividně nebude - bank of england se v tomto ohledu vyjádřila jasně. a se vstupem do unie bude taky potíž. španělé - právě kvůli zmiňovanému katalánsku - dali jasně najevo, že v případě osamostatnění budou přijetí skotska do EU vetovat.

J. Urban 15.9.2014 15:52

Re: autor poněkud podcenil klíčové problémy

No, uvidí se. Všechno se vyvíjí. Ještě referendum neproběhlo, ještě nepředjímejme výsledek. Ale i kdyby nakonec se Skotsko trhlo, tak co? Je to civilizovaná evropská křesťanská země, jistě "nechcípnou". Bank of Scotland již svou měnu emituje v dohodě s Bank of England dnes, a žádný problém. Postoj Španělska je sice teď "logický", ale jen v krátkodobém horizontu, přijde jiná garnitura a bude zase všechno jinak.

M. Košťál 16.9.2014 13:31

Re: autor poněkud podcenil klíčové problémy

v obou případech jsem dost skeptický. skotsko se dnes podílí na emisích britské měny, ale to, že je na některých bankovkách nápis bank of Scotland, ještě neznamená, že v případě oddělení skotska od británie se v této praxi bude pokračovat. jak jsem řekl, anglická centrální banka je proti, na jejím rozhodnutí záleží a šéf bank of england si jistě necintá pentli jen tak, že se rád poslouchá. a co se týče španělska, posedlost udržením jednotného španělska je společná všem vládám už od časů dávno před frankem i před republikány, které franco svrhl. takže v zájmu pacifikace katalánských snah o samostatnost madrid docela určitě nepodpoří automatické přijetí skotska do Unie. což by znamenalo, že skoti nebudou mít ani libru, ani euro, budou muset vytvořit vlastní měnu a s tou se pak pokoušet projít do EU standardním postupem. což bude víc než obtížné.

B. Pauk 15.9.2014 12:12

Světová demokracie potřebuje nové občanskoprávní základy.

„Nepartajnická politika“ (podobná nezávislé advokacii), na bázi občanského zákoníku založená, má reálnou a logicky zdůvodněnou šanci, a to univerzálně.Všechno už tady jednou bylo – jenom zodpovědný občanskoprávní, adresný a průběžný volební systém na bankovně účetním principu dosud nikoli.

Nepomůže nic jiného, než úplná, obousměrná personální ručitelská adresnost a zpětnovazebnost volebního systému na voliče, včetně možnosti levného a voličsky osobně zodpovědného referenda i přímé volby kohokoli :

„Státy se prostě udržují těmi principy, na kterých vznikly“ (korupčník TGM).

Existuje stručný a logický, na partajích nezávislý projekt adresné spoluvlastnické demokracie (nikoli však falešné, diletantské a klamavé tzv. „přímé demokracie“): v článku „Právní stát" na google:

http://www.inuru.com/index.php/spolecnost/organizace-spolenosti/324-pravni-stat-volby

T. Kočí 15.9.2014 9:49

Nezávislé Skotsko

Dunlopa bolela spíš Pr.el, ale jinak dobrý článek.Skotové nejsou Slováci, ti se neoddělí. Doufám.

J. Boleslav 15.9.2014 13:32

Re: Nezávislé Skotsko

Doufám též.

F. Lesniak 15.9.2014 0:41

Je to docela jednoduché.

Nechejte rozhodnutí na Skotech. Máme dost svých starostí a všechny tyto kecy jsou stejně k ničemu.