26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

FEJETON: Kosmas nebo Karbusický?

Dědeček byl vlastencem a svým četným dětem podle toho dával i jména. Na mého otce například se dostal Dalibor, mezi strýci se nacházeli Rostislav, Lumír či Záboj, dvojčata Přemysl a Libuše, atp.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 5.7.2014 13:28

Kosmas byl zajisté poctivý muž.

Z jeho vykladačů připomeňme Františka Boráka, který rozluštil Kosmovy anagramy http://www.moraviamagna.cz/zajimavosti/z_ana036.htm

nebo Josefa Staňka – Falzifikace a falzifikátoři českých dějin (odmítnutí Radlou-Kristiánem vymyšlených a Kosmasem převzatých slovanských knížat), za kterou obdržel Bludný balvan II. třídy (stříbrný). V neposlední řadě též Antonín Horák - O Slovanech úplně jinak, který ztotožňuje staré Slovany s archaickými Řeky a Mykéňany. O pravosti Rukopisů není rozhodnuto, vyšší místa odmítají jejich přezkoumání, i když dřívější zkoumání nebyla zdaleka jednoznačná a byla prokázána účelová manipulace s výsledky testů.

Rada a Žák mohli ještě Kosmovu kroniku parodovat a myslím, že Bohatýrská trilogie a zvláště její doslov přivedly k ní dost čtenářů, dnes by snad ani v doslovném překladu nemohla vyjít. Zde W.W.Tomek:

„…wíce než slušno se rozhněwaw, několikkrát hlawau zatřásl a dle zwyku swého třikrát holí na zem udeřil, a bradu z plných úst slinau poprskaw, zwolal: O křiwdo mužům nesnesitedlná! žena štěrbiwá mužské saudy lstnau myslí koná. Wíme zajisté, že žena, stojíc neb na trůně sedíc, málo rozumu má; tím méně, když na poduškách leží? Tehdy wěru spíše spůsobná jest ku přistaupení muže, než aby bojowníkům nalézala práwa. Neb jisté jest, že wšecky ženské mají dlauhé wlasy, ale krátké rozumy. Lépe jest umříti, než aby mužowé to snášeli. Nás jediné, w hanbu wšem národům a kmenům, opustila příroda, že nemáme spráwce a mužského sauda, že nás tisknau ženská práwa. Na to kněžna, pohanění swého nedbajíc a bolest srdce ženským studem zastírajíc, usmála se, a prawila: Jest tak, jak díš, …“

Slovo „štěrbiwá“ v novějších překladech nahrazeno slovem „děravá“.

O. Kadlec 5.7.2014 10:38

"teorie..."

Spíš hříčka, čirá spekulace, než teorie, je ten Karbusického nápad. Nejen že pro to není podklad, ale navíc se předpokládá "staroslovanský text". Teď už jen zbývá uvěřit v pravost RKZ.

Proto to historici nepřijali. Ale autora to v mých očich nijak nesnižuje, přestože si z mládí od něj nepamatuji nic jiného, než tuto spekulaci. To je moje smůla, že jsem nestudoval muziku, ale historii.

P. Sulc 5.7.2014 3:20

Ta Karbusickeho kniha vysla

uz pred par desitkami let ve vyborne, dnes uz ale mrtve edici Kolumbus. Lze s nim souhlasit, prinejmensim alespon v tom, ze ty nejstarsi ceske, ci spise slovanske ''dejiny'' jsou jen vymysly, bez nejmensiho psaneho pdkladu. Ostatne, bylo by dobre porovnat, do kdy se zemi rikalo Bohemia a kdy se poprve zacalo pouzivat slovo Cechy a jejim obyvatelum, at uz slovanskeho ci germanskeho puvodu se zacalo rikat Cesi. Ti , jako slovansky politicky narod vznikli az v 19 stol. Psal o tom prof. Miroslav Hroch, "Na prahu narodni existence", Take jeste edice kolumbus, ktera dnes uz bohuzel nevychazi. Inu tak, nezajem, ignorance sirokych vrstev pokazila lecos.