26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír pěšáků

Stále ještě se nacházím v chrámu aneb bazilice Božího hrobu, a tak se pokusím upřesnit, komu vlastně patří. Minule jsem psal, že je zde "usídleno" šest křesťanských církví. Jejich pravomoce a vzájemné vztahy byly sepsán tureckým sultánem roku 1757 v dodnes platných pravidlech, známých jakožto "Status quo".

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Kubín 28.6.2014 8:40

malinko jinak

S tém otevíráním vrat Chrámu ... ne až v 12.století, ale již po dobytá Jeruzaléma na konci století sedmého dal Kalíf Omar do ochrany Chrám (který vypadal úplně jinak) předchůdci rodiny Nesseibeh. Kdy se objevil "klíč" není jasné. Ten rok 1187 ale je vcelku jistě jenom výmysl právě té druhé rodiny, v anlgickém předpisu Joudeh. Co je jisté, je úmluva mezi Saladinem a Richardem Lví srdce z roku 1192, kterou se péče o Chrám vrátila rodině Nusseibeh po 88 letech vlády křižáků. Jak se do věci dostala druhá rodina Joudeh není jisté. Oni tvrdí, že klíče měli právě od roku 1187 a že jejich tehdejší boss byl starý a nemohl vylézt na žebřík (což je potřeba pro otevření) a tak pověřili rodinu Nusseibeh. Prostě i v tomhle je jako u všecho u Arabů spousta mýtů a nepravd a sporů. Pravděpodobnější je verze rodiny Nusseibeh, která je jednou z pěti patricijských rodin Jeruzaléma.

Každopádně i dnes můžete vidět, jak Wajeeh Nusseibeh vytahuje dírou ve vratech žebřík, leze po něm nahoru a odemyká vrata. No, odemyká, on je to spíš takový symbol, nečekejte klasický zámek, dirku ve vratech atd. Klíč potom zase vrátí někomu z Joudeh rodiny a ti ho uloží do malé kanceláře hned vedle Chrámu. Pana Nusseibeh můžete i vy vidět vysedávat na lavici vlevo vedle vchodu, to je rodinná majetek, stejně jako skříňky nad ní. Tady potkáte živou hostorii :-).