1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

GLOSA: Poradenství má zlaté dno

"Řemeslo má zlaté dno" – jó, toto přísloví ještě před několika desítkami let mohlo platit. Ale časy se mění a jak se tak kolem sebe dívám, dnes už bych ho asi pozměnil ve smyslu titulku tohoto článku. Přestože

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Papež 29.4.2014 22:42

Re: Poradce,

Nerozumím. Když obec a ministerstvo nemá peníze pro své tabulkové lidi, jak to že má peníze na nadstandardní poradce?

V. Vaclavik 29.4.2014 12:23

Re: Poradce,

Poradce snad primo z titulu sveho oznaceni nenese za nic odpovednost, nemuze byt vyuzivan na kryti zad. Takovou roli snad muzou hrat treba najate pravni firmy, ale uz nikoli jako poradci a to kryti, tedy preneseni nejake odpovednosti, musi byt ve smlouve s nimi. Pochybuji, ze nejaci poradci maji takove smlouvy.

R. Langer 29.4.2014 11:38

Re: Nechce se mi to počítat, ale

Pětistovka na hodinu je málo, to by mohl radit každý... :-)

F. Eliáš 29.4.2014 10:09

Nejen poradenství,

ale i školitelství, má u nás zlaté dno. Ve výnosnosti je může předčit jenom předvídání budoucnosti nebo politikaření.

Z. Švrček 29.4.2014 9:35

Poradce,

jak je dnes vnímán nejvíce, se najímá buď  když zadavatel chce skutečně kvalifikované poradenství , nebo mít krytá záda - a proto musí být najatý poradce připraven na to, že ponese za své činy i konkrétní drsnou zodpovědnost a nebo je to prostředek, jak odlít ze státních peněz do soukromé, či stranické, či jiné kapsy. Pak bývá ovšem poraděnko vybírán zvláště pečlivě z osob s důvěrou a osobními vztahy, odbornost nehraje prim. 

Nicméně znám spoustu poradců, kteří radí skutečně k věci, jsou to odborníci a pomáhají  zadavatelům vyznat se ve stále se zahušťující džungli legislativního, dotačního, či regulačního prostředí. Lze namítat, že třeba ministerstva mají své právníky a odborníky. Žel platové tabulky ministerstev institucí, či obcí jim nemohou dopřát odměn, které by přímo odrážely jejich kvality, takže ti nejlepší pracují pro jiné.

Očekává-li tedy například obec, že její veřejná zakázka bude podrobena řadě odvolání, či snad ještě hůře soudům (což dnešní zákon o veřejných zakázkách svojí složitostí přímo přitahuje), většinou si z nedostatku vlastních kvalitních kapacit (omezených právě finančními možnostmi) najímá externí poradenskou, či právní kancelář, která s ní projde celým martiriem a obci tak ta záda přikryje. Obec (ale třeba i správní úřad, či ministerstvo) si tak platí jakési vyrovnání šancí na úspěch pro případy, že dojde k přetahování s protějšky, platícími si kvalitní právníky.  

Tedy: nestřílejte na poradce, mnozí dělají co mohou. Výjimku bych viděl jen v případech zmíněného odlévání veřejných peněz do nepatřičných kapes. Tam by měla být střelba dokonce povolena.

P. Khail 29.4.2014 8:31

Re: Nechce se mi to počítat, ale

Správně bude asi "za všechny prachy".

R. Gramblička 29.4.2014 7:05

Tak to už je na doživotí nebo kulku do hlavy

Podobné informace mi spolehlivě zvedají adrenalín

I. Kudrnová 29.4.2014 7:04

Rady a rady.

Jen se podívejte za kolik a komu radiil a možná radí pan ministr Mládek, a tito nám vládnou.

E. Vašátko 29.4.2014 6:32

Jenom k té "potřebnosti" poradců

Už Parkinson věděl, že externí poradce se hodí tehdy, pokud se mají zavádět nepopulární opatření, propouštět zaměstnanci atd. Proto nejlépe odborník z jiného města, jak praví Murphy. To ostatní po ekonomické stránce stoprocentně platí, souhlasím s autorem.

P. Dvořák 29.4.2014 4:07

Nechce se mi to počítat, ale

jsou ti poradci za pět set nebo pět tisíc na hodinu?