27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

SVĚT: Politika, nikoli politologie

Mediální a odborná reflexe ukrajinských událostí u nás trpí chronickou jednostranností. Drtivá většina oficiální mediální scény označuje ve všech případech – od Krymu po Doněck – Rusko jako agresora a Ukrajinu jako oběť.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vyhnalík 21.4.2014 5:45

Re: SVĚT: Politika, nikoli politologie

Jenže když se podíváme na historii sto let nazpátek, tak se o ta území vedlo několik válek mezi Československem a Maďarskem.

Naštěstí na konci 2. světové války byly podepsány smlouvy, zajišťující stávající hranice a došlo i k výměně obyvatelstva. Bohužel Maďaři toho zneužili k tomu, že svým Cikánům zaplatili za to, že se přihlásí ke slovenské národnosti. A stejně to není dodnes úplně klidné. Ovšem ti Maďaři mají svoje školy až do úrovně gymnázia, nápisy jsou dvojjazyčné a i místní úřady fungují dvojjazyčně.

Rakousko je jiný příběh. Tam se stěhovali lidé nejen od nás, ale i z Maďarska, Slovinska atd. převážně jako služky a nádeníci a proto se, pokud se uchytili snažili maximálně přizpůsobit.

To je rozdíl mezi přistěhovalci a původní národnostní menšinou.

J. Vyhnalík 21.4.2014 5:32

Re: Další KGBácká agitka

Problém je v tom, že si politici EU a USA na tom honí svoje politické body. Pokud by dokázali přistoupit na ruské nabídky ke společnému postupu, nemusela by situace eskalovat až ke současnému zbytečnému krveprolévání.

Pokud by západ dokázal jasně odsoudit násilnosti na Majdanu. Nepodporoval by v Ukrajincích představy o tom, že násilím něco mohou vyřešit.

V. Plocek 21.4.2014 0:30

Re: Demagogika, nikoli politologie

Vážený pane. Kdo by měl řešit Kurdy je jedna věc, ale kdo je bude jednou muset řešit, to je věc druhá. Konečně dnes to konkrétně vidíme ve Francii.

  A super s vámi souhlasím ohledně schopností našich úředníků prosazovat naše zákony. To jsou ti největší škůdci na našem dalším osudu. Konečně posledních 20 let nám ukazuje, co pod jejich patronací bylo rozkradeno, co zničeno. Musíme  k tomu ještě přidat politiky, kteří mají stejný nebo ještě větší podíl.

V. Plocek 21.4.2014 0:13

Re: SVĚT: Politika, nikoli politologie

Ano díky za opravu. Omlouvám se, ale princip jejich vztahů v Německu je platný. Zdravím.

V. Plocek 21.4.2014 0:11

Re: Další KGBácká agitka

Ano. S vaším závěrem plně souhlasím. A ta občanská válka bude zcela zbytečná, protože nebude řešit problémy tamního obyvatelstva ale problém Ruska s NATO před jeho branami. Ale to je i problém současné Sýrie a dalších států ve světě.

V. Plocek 21.4.2014 0:08

Re: SVĚT: Politika, nikoli politologie

Víte já nevím.  Např. souhlasím se Slováky, kteří nutí Maďary s oblastí, které jsou silně osídleny touto národností, aby s úřady komunikovali slovenštinou.  Protože buď je to slovenské území, i když s maďarskou většinou, nebo skutečně nemá cenu tyto oblast "držet", protože potom v kritickém momentu budou pro základní stát přítěží a možným zdrojem závažných rozkolů až občanské války. A neumím si představitz, že byste Vy emigroval do některého západního státu a úspěšně prosadil, aby Váš mateřský jazyk byl akceptován jako další oficiální.  A to i po seskupení většího počtu českých osob. A naopak viz např. Rakousko, kde každý "druhý krám" má dle jména původem českého obyvatele již třetí generace od přistěhování jednoznačně se cítí národnostně příslušníkem hlavního národa ve státu. Což se nám nemusí líbit, ale pro další rozvoj tamější společnosti je to velkým přínosem.

V. Plocek 20.4.2014 23:52

Re: SVĚT: Politika, nikoli politologie

K Vaší informaci o cizincích v KV. Víte mě je jedno jaké národnosti jsou nově přistěhovavší se lidé. Ale já mám strach, a je oprávněný, to asi z praktických zkušeností víte lépe než já, že tyto menšiny si po zjištění naší slabosti (což je konečně i případ ukrajinské vlády) začnou nárokovat požadavky, které se neslučují s kvalitním fungováním hostitelského státu. Požadavky ruských obyvatel Krymu jsem ještě dokázal pochopit, ale co se nyní děje ve východní Ukrajině, tak již ne. I když hlavní vliv tam má Rusko s Putinem, který nechce připustit odklon od Ruska s přikloněním se k západní Evropě. Což je hlavní důvod celého neklidu. (domnívám se).

J. Vyhnalík 19.4.2014 1:33

Re: Je to poněkud složtější, území dnešní Ukrajiny bylo

Máte pravdu. Východ byl navíc ruský.

P. Vaňura 18.4.2014 22:47

Je to poněkud složtější, území dnešní Ukrajiny bylo

v 17 století součástí Polska, ale na Krymu byl Krymský chanát, s vazalským vztahem k Turecku. Polská vojska celkem úspěšně postupně zabezpečovala Ukrajinu před nájezdy Tatarů. Do toho ovšem vypuklo kontroverzní povstání ctižádostivého Bohdana Chmelnického, který jednak přijal nadvládu Tatarů a pak se ještě poddal Rusku. 300 výročí této slávy bylo příležitostí, při které předal Chruščov Ukrajině Krym výměnou za stejně velké území východní Ukrajiny, které naopak připadlo RSFSR.

P. Vaňura 18.4.2014 22:23

Nikoliv, poté, co Stalin deportoval původní obyvatele

Krymu do Střední asie (1944), usídlil na jejich nísto ruské válečné veterány.

P. Vaňura 18.4.2014 19:22

Ukrajinci hlavní chybu udělali před 20 lety, kdy se

výměnou za mezinárodní záruky (Rusko, USA, GB) vzdali jaderných zbraní. Pokud by si je ponechali, ani Lavrov by si nedovolil tvrdit (což nepřímo udělal!!) že Ukrajina patří do ruské sféry zájmů.

Nás kupříkladu prohlašovali za svou sféru zájmů Hitler i Brežněv a to VÝSLOVNĚ.

P. Vaňura 18.4.2014 19:15

Nezastupujeme jen 65 milionů Němců v Říši, ale

100 milionů Němců v celé Evropě. (c) Wilhelm Frick, německý ministr vnitra, 1938. Pod heslem "ochrany" týraných Němců provedl Hitler první kroky, vedoucí k WW2.

Protože Rusko hlásá dnes TOTÉŽ co Hitler, je to cesta ke katastrofě. Znamená to, že si Rusko osobuje právo vojensky napadnout hned několik sousedních zemí, kdy žijí ruské menšiny!

"Tak dlouho chtěli Heim ins Reich, až šli... "

P. Vaňura 18.4.2014 19:07

Neofašisté jsou ti, kdo si dovolí tvrdit,

že Stalin povraždil více Ukrajinců, než Hitler???

P. Vaňura 18.4.2014 19:05

Autor zapomíná k čemu vedlo uplatnění "práva na

sebeurčení" v bývalé Jugoslávii. Tam se totiž jednak politické hranice nekryly s hranicemi etnickými a dále tam existovaly národnostně smíšené oblasti. Takže, když se osamostatnilo Chorvatsko, nelíbilo se to Srbům, kteří měli většinu v oblasti Kninu. A jak to celé dopadlo? Po 5 letech bojů byli Srbové fakticky z Chorvatska vyhnáni.

V Bosně-Hercegovině po několikaletých bojích, etnických čistkách a ozbrojené zásahu nakonec došlo ke vzniku dvou etnicky "čistých" území, které ale mezinárodní společenství bůh ví proč nutí dělat, že jsou jedním státem.

Případ Kosova je STEJNÝ jako případ Krymu a to dokonce víc, než se všeobecně ví. Jak na Krymu, tak v Kosovu, získalo v současné době převládající etnikum většinu jako důsledek etnických přesunů, spojených s vražděním organizovaných třemi zločineckými diktátory, totiž Stalinem (Krym), Mussolinim a Hitlerem (Kosovo). Albánce ale přijímal i po válce Tito!

K. Frejlach 18.4.2014 16:46

V Ženevě se opakoval scénář Mnichovské dohody

Určité naděje ve výsledek schůzky v Ženevě byly. Potvrdí potřebu federalizace Ukrajiny? Potvrdí zachování její neutrality, čili nerozšiřování Nato směrem na východ? Nic takového se nestalo. I když Rusko prosazovalo, aby se schůzky zúčastnili zástupci jihovýchodních regionů Ukrajiny, hovořil o tom i ministr Lavrov, nic takového se nepodařilo. Pokud si pamatuji, podle poslední verze Lavrova to mohli být prezidentští kandidáti z jihovýchodu. Ještě před odjezdem na konferenci Lavrov prohlásil, že změny na Ukrajině nemohou být kosmetické, ale skutečné. Západ a západní Ukrajina však svou kořist ani o píď nepustili, jednalo se bez přítomnosti zástupců jihovýchodu a memorandum je cárem papíru, který si každý může vykládat po svém, svými formulacemi spíše nahrává Západu a západní Ukrajině.  Bylo to "o nás bez nás" (tedy o nich - jihovýchodní Ukrajině bez nich). Stejně jako při Mnichovské dohodě v roce 1938. Ani slovo o federalizaci a referendech, mluví se obecně o jakési decentralizaci, která by samozřejmě jihovýchod se západem země nezrovnoprávnila. Západní Ukrajina by vládla a jihovýchod by musel držet ústa, nanejvýše potichu hovořit rusky. Pokud se hovoří o ozbrojencích, kyjevská vláda má přímo u svých dveří skutečné ozbrojence - neofašisty z Pravého sektoru a ze stejných lidí sama sestavila Národní gardu. Střed Kyjeva stále okupují neofašisté. Samotná vláda a další orgány vznikly nebo byly upraveny nelegálně a fakticky jsou pod kontrolou neofašistických skupin a zavedené mafiánky Tymošenkové (potvrdila to vražda Muzyčkova). Pokud tato vláda něco v Ženevě podepsala, měla by to jako první splnit, rozehnat fašistické ozbrojence a zbavit se jejich vlivu na ní. To jsou ale jen iluze, kyjevská vláda svou oporu ¨pro svou problematickou moc nerozežene a ženevské memorandum, které bylo sepsáno způsobem "o nás bez nás" a nic nevyřešilo, zůstane navždy jen cárem papíru. Jihovýchod prosazující federalizaci země s ním pochopitelně nesouhlasí.

V. Vaclavik 18.4.2014 13:29

Autorova nazorova mnohostrannost

kupodivu nerespektuje jedno-stranictvi nasich medii. 

Tady prece nejde o nejakou spravedlnost a nejake sebeurceni, to jen autor podlehl libivym sloganovym zasterkam dnes v politice pouzivanym. Jde hlavne a predevsim o geopolitku a ta nam veli hodnotit Ruske jednani vuci Krymu jako nezadouci. Zajem Ruske vetsiny na Krymu je az druhorady a navic selsky rozum rika, ze tam o nejake utiskovani Rusu doopravdy nejde, leda tak ve smyslu dnesniho politickeho ptydepe, i kdyz tam jsou jiste trenice. 

Taky by to vypadalo uplne jinak, kdyby Rusko nedelalo vojenske manevry za Ukrajinskymi hranicemi - snad se neobavali nejakeho vojenskeho napadeni tech oblasti Ukrajinskou armadou. A taky kdyby v te Krymske situaci, uvnitr Krymu, v tom vsem nemeli sve prsty. Jen naiva, nebo rusky zaprodanec si muze myslet, ze Rusko na uzemi Krymu nic nedelalo. A taky, kdyby se Ruska politika nebrala za 'sve obcany'. Ti Rusove na Krymu nejsou nejaci turiste s docasnym pobytem na Krymu, kdy by mel byt jejich osud opecovavany domovskou zemi. Ti Rusove jsou na tom Krymu stali obyvatele. Tahle 'pece' o Ruske obcany zijici v jinych statech pane Zantovsky smrdi! Proto je me to vase volani po mnohostrannosti nahledu odporne.

J. Matuška 18.4.2014 11:32

Gr8 autorovi. Mám naladěno na jeho vlně...

M. Jelínek 18.4.2014 11:23

keci

takže nejlepší je původní obyvatelstvo vystěhovat násilím , a pak tam dovezt rusy , ty si odhlasují vstup do ruska.. to je logika ..tak si to užíte až se to bude dít u nás ..

B. Rybák 18.4.2014 11:13

Právo na sebeurčení národů

Je nezávaznou deklarací která je realizovatelná pouze konkretní mezinárodně právní interpretací. Se vznikem nového státu musí pochopitelně souhlasit státy okolní a především se musí dohodnout v daném regionu zainteresované velmoci. Pozitivní výsledek eventuálního referenda má proto pouze psychologický efekt.

Takto vznikly v Evropě státy (jejich hranice) např. po obou světových válkách (včetně státu našeho). Je mnoho národů (Kurdové, Beduíni, Tibeťané, obyvatelé Aljašky, obyvatelé Grónska..), jimž žádné referendum ke vzniku nezávislého státu nebo připojení k jinému státu nepomůže (takže argumentace např. referendem v Estonsku nebo dokonce v Karlových Varech je opravdu hloupá).

Pokud "západ" prohraje hospodářskou válku s "východem" a neudrží si dostatečnou vojenskou sílu (a očividnou vůli ji použít) bude bez ohledu na mínění svých obyvatel "rozsápán" novými hegemony stejně, jako byla jím "rozsápána" Jugoslávie.

Málo který problém tohoto druhu je tak "jasný" jako problém Krymu. Garance územní celistvosti Ukrajiny Ruskem přestala být pochopitelně po vzniku nelegální, k vojenskému seskupení NATO se hlásící "vlády" v Kyjevě pro Rusko závazná (obzvláště po tom, co tato vláda okamžitě porušila i dohody, které sama podepsala). Vojenské, byť mezinárodními smlouvami jištěné základny Ruska by byly uvnitř státu směřujícího do NATO ohroženy a Rusko se prostě zachovalo jako každý jiný velký národ (velmoc) (jak by asi "západ" reagoval na pokus o ovládnutí např. Irska, Islandu nebo třeba Aljašky Ruskem?

V takovém světě jsme žili, žijeme a budeme žít. Nemusí se nám to líbit, ale to je všechno, co proti tomu můžeme dělat (můžeme ale apelovat na to, že krátkodobé výhody se mohou snadno stát dlouhodobými prohrami (jakou bylo např. "humanitární" bombardování Bělehradu)!

M. Urban 18.4.2014 11:08

Srovnávat nesrovnatelné

Zatím co v Sebrenici Srbové zavraždili stovky civilistů, tak na Krymu se nic nedělo. Nechce to náhodou jiný příklad? Když se nedostanete přímo do centra dění, tak získáváte zprávy jen od jiných zdrojů. Nechcete nám kterým mávali v 1968 před očima Pravdou, tvrdit, že Kremlem cenzurované a uměle připravované zpravodajství je objektivní.

E. Sevrát 18.4.2014 8:42

Re: Takže vlastně Sudetští Němci měli právo

Není tak důležité,kdo kde kdy žil, ale kterému státnímu útvaru,království atd. území patřilo .Němci na těchto územích byli vždy čeští Němci :podobně jako existují čeští Židé apod. I cikáni zde žijí cca 600 let,na území českém.

J. Schwarz 18.4.2014 8:32

Re: Takže vlastně Sudetští Němci měli právo

To je pěkná kravina co tvrdíte. Co je "české území"? Ti němci tam žili 1000 let, narozdíl od krymských rusů co tam byli tak sotva 150 let. A před těmi němci v Sudetech nežil skoro nikdo, proto také feudálové měli zájem na německém osidlování. A propos, před příchodem čechů tu byla "terra incognita" obývaná jen bazilišky a dinosaury? nebo bychom se měli vystěhovat  do "svých historických území" čert ví kde?

J. Schwarz 18.4.2014 8:28

Jistě je to všechno

možné uznat. Ale v případě Ruska mi to zní falešně, protože Rusové sami nikomu jinému podobná práva nepřiznávají / Čečna, Dagestán a konečně i Sibiř, tam by ser taky tamním Čukčům mohlo jevit jako dobrý nápad nechat si pro sebe zisky z plynu a ropy /.

E. Sevrát 18.4.2014 8:25

Re: SVĚT: Politika, nikoli politologie

Zřejmě jako většina těch, kdo dávají za příklad KV nevíte, že z těch tzv. Rusáků je jich třetina Ukrajinců.Že to člověk nepozná je pravda.vypadají podobně a mluví rusky. Teď se do KV přestěhoval bohatý Ukrajinec původně z Krymu a zřizuje lokální rádio a TV "MAKDAN KV",on sám se shodou okolností jmenuje Majdanik.Tato media budou převážně v ukrajinštině,ale i část času v ruštině,němčině a veitnamštině- tedy v jazycích menšin usazených v KV.

T. Kohout 18.4.2014 8:23

Re: Takže vlastně Sudetští Němci měli právo

chtěl jsem napsal to samé. Němci v Sudetech žili na českém území. Ale ideologicky zatemnělý mozek nemá rozlišovací schopnost. Ten myslí jednoduše, přímo a jasně. A vykládá realitu ideologicky, ne fakticky. Takový "leninský" způsob myšlení.

T. Kohout 18.4.2014 8:18

politologové - novodobí bidelníci

Jen s velmi malou nadsázkou lze říci, že fakta jsou vždy opačná, než říkají politologové.

Za hluboké totality v 50. letech byli tzv bidelníci (slovo z dílny Wericha+Horníčka, blahé paměti). Nyní jejich roli převzali politologové.

E. Sevrát 18.4.2014 8:17

Re: Takže vlastně Sudetští Němci měli právo

Ne, protože území tzv. Sudet bylo vždy historicky součástí českého území. Případ Krymu je zcela odlišný.

I. Lyčka 18.4.2014 7:59

Takže vlastně Sudetští Němci měli právo

se od nás trhnout. Chápu to správně?

K. Frauknecht 18.4.2014 7:10

:-)

Podle dosavadních reakcí není ještě armáda uvedena do bojové pohotovosti :-).

P. Rajman 18.4.2014 7:07

Nechápete pojem

právo na sebeurčení. To je myšleno jako právo národa na stát a ne lokálních vetšin se na základe okupace připojit ke kmenovému státu. Stejne tak silne pochybuji, že by jste byl takto schovívavý v případe českého pohraničí. Proto nemohu než uzavřít, že jen účelove vršíte argumenty, kterým ani sám neveříte.