26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kterému času vlastně otročíme?

Nářky na přechod z "normálního" času na letní přicházejí každoročně jako chřipková epidemie. Je to hezký rituál, který jako dříve vynášení smrtky nebo dožínky upevňuje v člověku představu o spirále času, v níž se pohybuje po věky lidský život.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Anděl 11.4.2014 22:03

nejsem aktivním odpůrcem změny času

Jeden z řady článků, které se pozastavují nad hysterií či mánií, která každoročně nastane. Přitom některé tyto články k dané mánii přispívají velkou měrou. Je to jednoduchá psychologie - když v argumentaci nepolemizujete s názory oponentů, ale tyto názory bagatelizujete a o oponentovi se vyjadřujete opovržlivě, oponent se zatvrdí a spor se vyostří. Argumenty na obou stranách pak čím dál tím více ztrácí věcnou podstatu, z dospělé diskuze se stává dětinská hádka. 1+1=2.

Co si myslím o takové bagatelizaci či dehonestaci jsem napsal včera v tomto vlákně: http://neviditelnypes.lidovky.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A140408_221631_p_spolecnost_wag&vlakno=65567007. Už jen okrajové drobnosti:

Obvykle se používá protiargument, že jestli nějaký dopad na zdraví je, pak je velice malý, a kdo si na něj stěžuje, je hypochondr v pejorativním smyslu slova. Jsem přesvědčen, že to neplatí stejně pro všechny, ale to teď ponechám stranou. Jak je asi fyzicky namáhavé či nezdravé se v některých situacích trochu sklonit hlavu? Přesto snad každý v nějaké situaci odmítne sklonit hlavu, i když je to fyzicky snadné a pohyb je zdravý.

Stát prosazuje celou řadu z mého pohledu mnohem nezdravějších a škodlivějších věcí. Jediné rozhodující mi přijde, jak to vyjde z otevřené demokratické diskuze, ve které se věcně proberou pro a proti, přičemž stát své rušivé zásahy do života lidí omezí na nezbytné minimum. Čím je ta změna času pro nás pro všechny (nebo naprostou většinu z nás) tak výhodná, že stojí za tu z mého pohledu trochu nepohodlí? Zajímalo by mě (ač se o to nechci zasazovat, protože by to stálo moc peněz), jak by asi dopadlo referendum.

Ještě víc na okraj: zvířátka se přizpůsobují rytmu dne, ovšem toto činí průběžně, nikoliv skokově. Dále autor sám píše o technické revoluci, která přímou vazbu na přírodní rytmus narušila. To je ale podle mě argument pro obě strany sporu, ne? Pro to, abychom neminuli vlak, nepotřebujeme dvakrát do roka změnit čas. Proč je změna času prospěšná pro vás?

J. Kostelanský 11.4.2014 19:50

Až na ten posledný odstavec zaujímavé čítanie

Vzťah Galilea a Cirkvi by sa dal popísať na niekoľko blogov. Ale veľmi by ma zaujímalo, pri akom pohnutí mysle vznikla myšlienka, že cirkev je zodpovedná za jednotný čas?

Ešte pred 150-200 rokmi malo každé mesto svoj vlastný - astronomický čas, ktorý sa odvíjal od polohy slnka. Jednotný čas si ale vynútila železničná doprava ľudí. A keďže železnica sa najskôr rozvinula v Anglicku, tak aj v Anglicku vznikol jednotný greenwichský čas. A ako súvisí železnica s jednotným časom?

Doprava ľudí vlakmi sa musí riadiť pevne stanoveným cestovnými poriadkami. Inak by ľudia čakali buď príliš dlho alebo by vlak zmeškali. Pokiaľ by každé mesto malo svoj vlastný a vždy trochu nepresný čas, tak by cestovné poriadky nemohli fungovať. Mohlo by sa totiž stať, že vlak by do druhej zastávky prišiel skôr, ako z prvej vyšiel. Stačí jednoduchý príklad dvoch miest vzdialených od seba 20 kilometrov. Ich čas je napr. posunutý o pol hodiny. (mestá nemuseli mať vždy len astronomický čas) Vlak vyjde z mesta A o 12.30, jede 20 minút a do mesta B príde o 12.20. :-)

Takže všade, kde bola zavedená osobná železničná doprava, jednoducho musel byť zavedený jednotný čas. Postupne sa ukázalo, že ten jednotný čas by mal platiť na čo najväčšom území - kvôli synchronizácii ekonomických aktivít.

Zaujímavá pikoška je čas vo Francúzsku a Španielsku. V týchto krajinách by mal byť rovnaký čas ako vo Veľkej Británii. Ale nie je. Francúzsko kvôli tesným ekonomickým väzbám má rovnaký čas ako Nemecko, Česko či dokonca Slovensko. Aj preto tam slnko vychádza a zapadá minimálne o hodinu neskôr ako v našich končinách. Podobné je to aj v Španielsku, tam tento rozdiel môže byť dokonca až hodina a pol. Predpokladám, že tam je dôvodom pre takýto čas hlavne turistický ruch. Ak je svetlo ešte o pol jedenástej večer, tak turisti nejdú spať, ale míňajú peniaze v obchodoch a reštauráciách...

P. Zeman 11.4.2014 10:38

Re: Do háje,

Pojďme se tedy bavit jenom o tom nejhorším. To bude život ;-)!

Z. Švrček 11.4.2014 8:43

Že se touhle prkotinou zabýváte.

Daleko důležitější jsou jiná témata, třeba takovéto:

"Evropská komise navrhla vytvoření celoevropské platformy boje proti

nelegální práci. Ta má členské státy přivést k lepší spolupráci a k

výměně zkušeností".

 Co kdyby se evropský CML z Brusele spíš zamýšlel, není-li něco špatně, když legální nezaměstnanost nabývá strašlivých rozměrů a s tím zároveň bují i nelegální zaměstnávání? Znamená to, že práce je dost, jen některým zaměstnavatelům začíná jít o krk a nejsou sto se vypořádat s evropskými regulacemi, brzdičkami a byrokracií.  Místo toho předepisuje EU na nádorové onemocnění tenhle rohypnol.

Z. Jaromír 11.4.2014 5:53

Re: ...

To, že v USA je letní čas dřív, pocítím zde v Čechách při přenosech z NHL, na Devils mohli jsme se začít dívat už o půlnoci... Teď už zas čekáme do jedné. Ovšem trefil jste to, to předvolání k doktorovi je sakra dobrý důvod posunout si na hodinkách ručičku dopředu!

P. Sulc 11.4.2014 5:30

Re: ...

U duchodcu je to asi tak, ze, jelikoz jsem nemel zadny appointment u doktora, tak jsem 14 dni nevedel, ze se cas zmenil, v USA je to drive nez v Evrope.  Asi je to proto, ze se na TV programy uz 20 let nedivam, jen na svoje DVD.

Z. Jaromír 11.4.2014 3:11

...

Velmi pěkný článek. Vhod by přišlo i zamyšlení nad tím, do jaké míry se přehazování hodin týká i důchodců. Onehdá se mi jeden přiznal, že si hodinky posouvá jen kvůli tomu, aby neprošvihnul své oblíbené tv pořady, jinak je mu to ukradený. Velmi např. vadívá letní čas pacientům v ústavech a nemocničních zařízeních : zvenku ještě slyší hlaholení mládeže, či dokonce křik dětí, zatímco personál již vyžaduje klid na pokojích...

J. Gogo 11.4.2014 0:48

Do háje,

dejte už pokoj s těmi žvásty o letním čase. Kdyby nebylo nic horšího.