26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

FINANCE: Bitcoin a filozofie

Virtuální měna bitcoin otřásla dosud příliš nezpochybňovaným právem státu usurpovat si pro sebe moc nad emisí peněz. Představa, že státní monopol nad penězi lze překonat a obejít, již není pouze doménou ekonomů rakouské školy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 5.4.2014 20:35

Pohled realisty

Je velmi pravděpodobné, že postupně se budou prosazovat "elektronické peníze". Je ale naprosto vyloučeno, že by nebyly zcela kontrolovány státem (toto privilegium si současné státy určitě nenechají vzít)!

J. Toušek 3.4.2014 17:28

Pohled pragmatika

Nejsem filozof, neumím posoudit, nakolik je to košer vzít si Aristotelovu definici, upravit jí, pak do toho ještě vrazit "objektivistický pohled na hodnotu" a dál špekulovat.

Jsem pragmatik, beru to spíš tak, že každá věc splňuje požadavky na definici "peněz" do nějaké míry a je tedy i do různé míry vhodná jako peníze. Lidé za posledních pár tisíc let vyzkoušeli různé věci a ty byly různě vhodné. A taky jak pro koho a jak kdy.

Souhlasím s autorem, že "ve svobodném systému by naprosto přirozeně fungoval zlatý a stříbrný standard". Aspoň ze začátku... Fungoval (by) do doby, než (by) lidé začali ty mince považovat za příliš těžké na nošení (nebo drahé/pomalé na posílání dostavníkem k prodejci kupovaného zboží), dávat je do úschovy bankám a vyměňovat si jen ty bankovní poukázky a než (by) banky začaly vydávat víc poukázek, než kolik (by) skladovaly zlata. Nakonec (by) si banky naklonily politiky i soudce, aby je za takový podvod nezavírali do vězení a to (by) byl konec svobodného systému i zlatého/stříbrného standardu.

Jedním ze záměrů, které stály u zrodu bitcoinu, bylo jak to udělat, aby držení i posílání "peněz" bylo co nejlevnější a přesto rozumně rychlé (a tak aby k tomu nikdo nepotřeboval prostředníky). Bitcoin je v tom opravdu dobrý, dokud všichni jeho uživatelé (na celém světě!) nechtějí dohromady posílat víc než (průměrně) řádově 2 transakce za sekundu.

Tohle omezení bylo zvolené především s ohledem na kapacitu datových úložišť pro počítače (v současnosti pevné disky). Pokud se ale jejich kapacita bude dál zvyšovat stejným tempem, jako posledních několik desítek let, může se z bitcoinu za 25 let stát systém schopný nahradit všechny přeposílače peněz na světě. O něco rychleji může nahradit ty přeposílače, kteří si za zahraniční platby účtují řádově 2% z posílané částky (a to ta platba trvá několik dní).

V. Vaclavik 3.4.2014 15:51

Re: Již W. Shakespeare

To zalezi, jestli to pak v prve rade neni 'virtualni kradez', kteri neni stihatelna.

Osobne tohle deleni na opravdove a virtualni neberu, to jen dnesni zakonodarci s tim maji problemy, coz je obecne problem uvazovani v abstraktni rovine. Typicky by to mel byt problem jen primitivnich narodu. Mozna jeste tedy primitivni jsme, podle toho lidoveho, kdyz to chodi jako kachna...

V. Vaclavik 3.4.2014 14:40

Re: Dobra analyza

Bitcoin samozrejme nikdy nemuze suplovat pevnou menu, ani neresi dnesni problem s fiat menami. Pokud si myslim, ze pomoci bitcoins muzu nejak uteci pred neasytnou danovou prackou spolecnosti, pak totez jiz praktikujeme ucasti na cernem trhu. Jediny prinost bitcoin meny by snad mohl byt, kdyby provoz teto cerne ekonomiky nejak usnadnovala, coz je mozne, ale nijak jsem to jeste nepromyslel.

Hlavnim selhanim bitcoins vidim prave v nemoznosti platit jimi dane, ci jine odvody do statni kasy. To je a zustava monopolem spolecnosti, statu, a je to vyjadrene prave tim zakonnym ustavenim dnesnich fiat papirovych penez 'legalnim tendrem', a tedy vyloucenim jinych penez k platebnim styku se statem, potazmo jeho financnich institucich.

V. Vaclavik 3.4.2014 14:29

Re: Dobra analyza

V dnesni moderni dobe bychom samozrejme, i po prechodu na menu zalozenou na zlate, nebo jinych cennych kovech, stejne nenosili po kapsach zlate mince. Nejspis urcite by zadne ani nebyly razeny a meli bychom jako dnes jen nejake papirove penize (bankovky, tedy bankovni certifikaty) a naprosta vetsina obchodu by se usutecnovala pres kreditni, nebo jim podobne karty, mozna i pres pod kuzi voperovane chipy... Hlavni rozdil by spocival v moznosti kdykoli si tyto virtualni penize (poukazky na zlato) premenit na to fyzicke zlato.

A v pripade ze by to zlato nejaka penezni instituce nejak zasantrocila, nebo by spatne pujcovala a o zlato by prisla, by jeji 'zakaznici' utekli k jine instituci, hospodarici moudreji. Asi jako kdybych presal verit Visove karte a presel na Americky Express, nebo Master kartu, atd. Kazda takova instituce by predstavovala nezavisle provozovanou menu, z nich nektere by byly zalozene na zlate, jine treba na stribre, jine na kombinaci techto kovu, popripade na necem uplne jinem, pokud by na to neco jineho ziskali sve zakazniky, kteri by v takove mene videli nejaky ekonomicky rozum.

My jsme dnes mentalne naprosto zaklicovani na jednu jedinou menu, podobne jako krestane na jednoho jedineho boha, a existence trzne soupericich men byva zavrhovana jako neekonomicka zalezitost, anebo i z duvodu, ze obcan by pak nevedel, jakou menu prijmout za svou a musel by se rozhodovat, protoze by to dopredu nebylo rozhodnuto spolecnosti za neho. Ale jak rikam, nebylo by to v principu jine, nez s pouzivanim tech ruznych kreditnich karet od ruznych firem jak je pouzivame dnes, kde hlavnim rozdilem by bylo jen, ze kazda ta karta by predstavovala nezavisle spravovanou menu, od ktere by se dalo uteci, pokud by zakaznik mel i jen pocit, ze za scenou neni vse koser, ze ta ktera firma s temi fyzickymi penezi nehospodari dobre.

V. Vaclavik 3.4.2014 14:25

Dobra analyza

Co se inflace tyka, ta jako takova neni v principu a v souvislosti s pevnou menou nic spatneho. Je proste trzni fakt, ktery ma ruzne priciny vyplyvajici z volneho trhu. Dnesni inflace je spatna, protoze je to inflace umela, netrzni - je to inflace umele, dle libosti spravcu narodni meny navozena, a jejim ucelem je znehodnoceni meny, ktera pro tyto ucely musi nutne byt fiat mena. Toto zamerne znehodnocovani meny cilenou inflaci je de fakto vyvlastnovanim majetku vsem, kdo tuto fiat menu drzi. Jeji hodnota je totiz tou inflaci umele a zamerne, tedy cilene snizovana.

Prirozena, trzni inflace, pusobici na 'pevnou' menu, tedy menu zalozene na nejake objektivni hodnote, a timto ji do jiste miry cini nepevnou, je neco uplne jineho, nez to dnesni cilene redeni zasob peneznich agregatu. I mena zalozena na zlate a fungujici na idealnim volnem, svobodnem trhu, je vystavena inflacnim a deflacnim vlivum, ktere jsou na dennim poradku, tedy jsou trvale pritomne. Inflacni vliv je pokracujici tezba zlata po celem svete, ktera neustale, den co den, zlato 'znehodnocuje', deflacni vliv pusobici na zlatou menu je pak narust produktivity ekonomickeho snazeni lidstva, ktery zlatou menu naopak den co den zhodnocuje. Vysledna hodnota zlate meny, tedy kolik jineho zbozi za jeji jednotku lze ziskat, je pak vyslednici techto dvou vlivu, inflacniho a deflacniho. Hlavni rozdil oproti dnesni fiat mene je jedine ten, ze tyto inflacni a deflacni vlivy pusobici na zlatou menu nelze primo a zamerne zpusobovat, ci ovlivnovat, nekde od stolu v poradenske mistnosti nekde v centralni bance.

R. Langer 3.4.2014 14:07

Re: Bitcoin vs. Poštové známky

To je přece naprostý nesmysl, samotná ta známka představuje materiální hodnotu (umělecké dílo), to, jaká je na ní napsaná cena a že se už nedá nalepit na obálku je bezpředmětné, je to prostě směnitelný předmět s danou cenou. BitCoin proti tomu nepředstavuje hodnotu žádnou, protože vznikl z ničeho a na nic se nedá reálně použít.

R. Malaschitz 3.4.2014 13:07

Bitcoin vs. Poštové známky

Lepší pohľad na Bitcoin je nie ako na menu ale ako na poštové známky z rokov 1800-1900. Proste ako na zberateľský predmet. Tieto staré známky majú svoju cenu, ale tiež ich nie je možné "použiť" v praxi. Majú len zberateľskú hodnotu danú ich vzácnosťou.

R. Langer 3.4.2014 11:12

Re: Již W. Shakespeare

Na to se rozumné odpovědi nedočkáte... :-)

R. Langer 3.4.2014 11:10

Skvělý rozbor,

na ten budu s dovolením odkazovat všechny ty BitCoinem uchvácené snílky, kteří nejsou s to pochopit, že můj LangerCoin má úplně stejnou, ne-li daleko vyšší hodnotu... ;-)

K. Frauknecht 3.4.2014 10:29

Tentokrát moc nesouhlasim :-)

BC je truc, provokace, poukázání na nesprávnost systému.... prostě PC pyrátství :-)).

Proč státní monopol? Proč, když si někdo usmyslí, lze vytisknout další pytel peněz? Proč podnik, který se jmenuje "banka", bohatne bez jakékoliv odpovědnosti?

Ano, BC nejsou peníze, ale bude chvíli fungovat, někdo vydělá (já to zase nebudu), pak ho mocipáni zatípnou, přesto mu fandím!

M. Hoblík 3.4.2014 10:28

Bitcoin jse stejně potřebný,

jako "fazole" v ranných dobách internetu. Hlupáci fazole inkasovali za klikání na zainteresovaných stránkách. Ten, kdo fazole vymyslel bohatl a pitomci pilně klikající zůstali zase s holou ř..í!

J. Kavalír 3.4.2014 9:27

Jednoduše řečeno

"Význam bitcoinu coby prostředku, jak zhodnotit své finance a pokusit se je, s přihlédnutím k jeho volatilitě, ochránit před inflací." Tedy jednoduše a prostě další možnost pro spekulanty, kteří se živí tím, že něco (nikoli reálné zboží) levně koupí a posléze draze prodají těm, kteří se do "byznisu" zapojí později. Částečně to připomíná "letadlo", částečně obchod s ruznými deriváty.

J. Lepka 3.4.2014 8:58

Již W. Shakespeare

Již W. Shakespeare napsal : Mnoho povyku pro nic. Přesně takový mám pocit z této bubliny i vašeho článku. Jen pro zajímavost, mi zkuste odpovědět na dvě otázky:

1)Proč se neustále přepočítává kurz na ty inflační dolary a při nejvyšším dosaženém je někdo ukradne?

2) Kdo bude tuto krádež stíhat a je to vůbec právně možné, když se jedná o virtuální realitu ?

F. Vokurka 3.4.2014 7:18

bitcoinovi evangelici

bitcoin nejsou penize, ale letadlo nebo pyramida chceteli. staci aby jeden stat zakazal nakup a sup kurz letel dolu jako hruska ze stromu (viz cina). kdokoli vlastnici verejnou penezenku ci burzu je muze stopit bez trestu, protoze nevznikne zadna skoda. je to jako zrusit diskusni forum zahradkaru z brna. ale chapu ten pocit geeka, co pul roku necha tezit svuj komp nonstop bc, aby si pak mohl koupit flashku :)))