27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

KYTKOVNÍK: Podléška a dymnivka

Další várka jarních kytiček – seznamte se s jaterníkem podléškou a dymnivkou dutou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Joklová 3.4.2014 9:29

děkuju

děkuju za odpověď, Xerxová - je opravdu MOC krásný!!!

J. Václavíková 2.4.2014 21:59

Re: Ta rozmnožovací finta s kapičkou tuku

Hádala bych orsej jarní.

Z. Jjana 2.4.2014 20:25

Moc pěkná povídání,

jak o kytičkách, tak i o Jizerkách. A dokonce mají styčný jaterník!

Z. Xerxová 2.4.2014 19:34

Re: jaterník

jaterník podléška. Tak se jmenuje. Někdy jsem se setkala i s názvem jaterník trojlaločný. Ale je jen jeden - ten krásně modrý, jarní - co nejdřív kvete a až pak myslí na lupení  :o)

Z. Vave 2.4.2014 18:56

Musím se znovu

zaradovat nad tímhle pěkným seriálem; děkuju, Krakonoši.

Jaterník podléšku jsem neviděla roky, ale nějakou růžovou dymnivku mám na zahrádce. Žije si svým životem, naštěstí ne moc divoce, protože smrk a borovice si berou vlhkost, kterou má dymnivka ráda.

Z. Tora 2.4.2014 18:30

Re: Jak se tady říká

Krásný kytkovník, opravdu. A tento díl mě alespoň potvrdil, že to, co jsme v neděli viděli u Nového Hradu nad Adamovem byly opravdu podléšky a dymnivky (ne že bych teda Io nevěřila :-) ) A opravdu tam byly pospolu a byly moc krásné.

T. Zana 2.4.2014 18:26

Díky

tohle je moc prima seriál.

O. Joklová 2.4.2014 13:57

jaterník

v článku je jaterník podléška, všichni píšou podléška, já jsem znala jen jako jaterník - je to to samý, nebo existuje i jinej jaterník? nepodléška???

jo a je krásnej :-)))))))

A. Lex 2.4.2014 12:27

Jenom v rychlosti

nakukuji. S podléšťkami mám doma na skalce svízel. Musím je před uzráním semen rychle ostříhat, neboť potom plevelí celou skalku. A to jsem netušila, že tomu napomáhají pilní a mlsní brablenci :-). Velmi zajímavá a naučná mravenčí stať.

Dymnivky - nejsem si jistá jestli u nás roste.

Z. Yga 2.4.2014 9:22

Díky

Krakonoši, fakt mne těší, že vznikl kytkovník.

Co se týká podléšek, tak mám dojem, že tady u nás nerostou. Proto mne udivuje, že píšeš, že se potkávají s dymnivkami, které naopak jsou u nás hojné velice velmi.

Vzpomínám na dětství, kdy jsme z Hajku nosily náruče kačenek (tak se u nás dymnivkám říká) a zdobily jsme jimi hroby (naše i ten "obecní" morový).

D. Ruščáková 2.4.2014 9:03

Ta rozmnožovací finta s kapičkou tuku

mě zaujala - jak jsem kdysi maturovala z biologie, tak tohle se ke mně nedoneslo:))

Krakonoši, já s tebou fakt dělám pokroky - když jsem včera nachodila na stopařském tréninku svých sto úterních kilometrů, koukala jsem si i pod nohy na kytičky (když jsem kladla stopy, ne jako psovod, že:)). Sice jsem skončila u úvahy - nějaká žlutá sasanka, že? Ale i to je pokrok před obvyklým - hele žlutá kytka!:))

Z. Matylda 2.4.2014 7:53

Jak se tady říká

podléšťky hojně rostly v údolí řeky Svitavy na okraji Brna, kam jsem hodně chodila s dětmi, když byly malé. Řekla bych, že i dymnivky tam byly, ale tím si tolik jistá nejsem. Dneska je tam frekventovaná cyklostezka do Bílovic, tudíž pro mě vstup zapovězen (nepovleču autem do Brna kolo, abych se projela po cyklistické dálnici). A tak si půjdu hledat podléšky jinam, ale spíš na sever od Brna- tady prostě v těch akátech nejsou.