26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SVĚT: Tabuizace nepříjemné reality

Slovo "válka" natolik zmizelo z našeho slovníku, že se ani neodvažujeme na ně pomyslet jinak než v kategorii jakéhosi vzdáleného konfliktu kdesi v Afghánistánu. A i tam to raději prezentujeme jen jako vrtání studní a stavění škol, kde se jen občas - jakoby omylem - vystřelí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 27.3.2014 17:01

Mobilizujme!

Ale proti skutečnému nebezpečí, kterým je zhoubný (neo-levicový) morální relativismus a proti všem jeho projevům: Našemu vymírání, sociálnímu, "zelenému" a byrokratickému parazitismu (paternalismu), multikulturalismu, genderismu,...a mediokracii, soudcokracii, politicko-korektní inkvizici a především proti znovu vytváření svobodu (dokonce i celých národů) potlačujících říší, jejichž předchůdkyně (francká říše a její ("svatá") německá pokračovatelka zastavili vývoj západní Evropy minimálně 700 let (až do protestantského probuzení národů)!

P. Vaňura 25.3.2014 19:50

Jinak podotýkám že armáda nás stojí STEJNĚ, jako

"boj proti globálnímu oteplování."

P. Vaňura 25.3.2014 19:42

Kdo nechce živit vlastní armádu, bude živit cizí

(c) Napoleon Bonaparte.

Toto je ale ještě ten LEPŠÍ PŘÍPAD. Ona ho totiž může ta cizí armáda použít jako nucený kanonenfutr na místech, kam své cenné vojáky posílat nechce. Dějiny jsou takových případů plné, nás se týkají třeba Avaři. V jejich bitvách v první linii bojovali totiž zotročení Slované a Avaři zasahovali jen tehdy, když poddané kmeny na svůj úkol nestačily!

P. Vaňura 25.3.2014 19:36

Autor má nepochybně pravdu, ale já jako záložák

jsem na cvičení ze samopalu nastřílel i v 50 letech. Jde o to ty zbraně fyzicky mít a nemusí být úplně nejmodernější. Ona by třeba Garand M1 z WW2 dokázala prostřelit i pancéř lehce pancéřovaných bojových vozidel, dimenzovaný jen na dnešní redukované náboje.

J. Milota 25.3.2014 15:36

AČR

je dobrou výkrmnou pro možná stovku věšáků na reklamy, "sportovců" na plný úvazek a jejich bafuňářů jsoucích na výplatní listině.. Namátkou připomenu jistou Kateřinu N. Snad se dočkáme ještě v toto volebním období, že ministr války vypláchne ten Augiášův chlív a tuto smečku přisátou na státní cecík vyhází. Děsil jsem se v době ZOH toho, jak je ohrožena bojeschopnost naší armády nepřítomností řady zaměstnanců AČR v domovské posádce. Jaký užitek pro naši armádu tito lidé vlastně přinášejí?

M. Prokop 25.3.2014 15:10

Velmi dobré.

.

A. Reček 25.3.2014 12:51

Politici spali řadu let sladkým spánkem a snem věčného míru

Krym dnes se ukázal jako užitečný hlasitě zvonící budík.  Politici všech zemí EU si budou muset zopakovat poučku, že - kdo překová meče v pluhy, bude po čase orat pole těch, kteří tak neudělali.  Proto je lepší být zbytečně vyzbrojen, než bez zbraní bezmocný!

J. Kulišek 25.3.2014 17:31

Re: Politici spali řadu let sladkým spánkem a snem věčného míru

Jak to kdysi rekl cinsky ministr zahranici, proc je Cina pripravena na valku s Ruskem. "Pokud jste pripraveni jsou dve moznosti, nepritel prijde, nebo neprijde. Pokud nejste pripraveni, je jen jedna moznost, ze prijde"

R. Langer 25.3.2014 12:47

No, když si spočítáme

úspěchy našich vojsk v uplynulých 100 letech, tak nám nutně musí vyjít, že s armádou, nebo bez, výsledek byl vždycky stejný, ale bez armády docela ušetříme... :-P

J. Kulišek 25.3.2014 17:40

Re: No, když si spočítáme

"Čechoslováci... bili se tak, že by všichni měli před nimi padnouti na kolena. Jedna brigáda zadržela několik divisí. Padl květ československé inteligence. Jako prostí vojáci bili se a umírali učitelé, advokáti, inženýři, spisovatelé, známí veřejní pracovníci. Ranění prosili druhy, aby je zabili, jen aby nepadli do rukou Němců, kteří raněné Čechoslováky, zajaté v boji, trápí a mučí. " Generál Brusilov o statečnosti čs. vojáka po bitvě u Zborova. Večerní vydáni deníku "Birževyja vědomosti" z 24. července st. st. 1917. ("Čechoslovák", r. III., č. 103, z 16. (3.) srpna 1917.)

J. Kulišek 25.3.2014 18:03

Re: No, když si spočítáme

Jak naciste, tak komuniste meli zajem, aby cesi neznali nic o sve vojenske minulosti, krome Svejka, protoze narod bez pameti se lepe ovlada, tak muzeme rici, ze se jim to podarilo. Svejk byl dokonce za meho mladi povinna skolni cetba.

 Jinak v historii, se povazuje za pozoruhodny pripad, ze narod o kterem si Evropa myslela, ze jiz neexistuje, dokazal postavit s dobrovolniku, nejvetsi armadu po dohodovych mocnostech s navic, protoze jim v pripade zajeti hrozila smrt, neuveritelne udatnou. 

Je o tom zajimava kniha "Army without country"samozrejme krome jinych.

L. Šarina 25.3.2014 10:18

Češi a bojovat?

Dřívější generace snad ale dnešní? 300. rakví a pár vybombardovaných měst , Hradčny v troskách a vystoupíme z čehokoliv nejen z NATO a EU s vydatnou pomoci KSČ(M)a tuhle stranickou knížku zahodíme a vezmeme jinou .Nedej Bože kdyby sem vlíti Číňani tak polovina národa si nechá udělat šikmé oči a ta druha( bez peněz) jim bude závidět!!!! A NAŠE SLAVNÁ ARMÁDA?, Tak tolik generálu a lampasáku na počet vojáků nemá asi nikdo na světě. Obrovský tunel .Prostě vyjdeme s nastavenou hrudí před nepřítele a budeme řvát "máme hole, nejen zadky ale i ruce" 1000 let je nějaké povědomí o Českém útvaru, potažmo státnosti a v dějinách jsme zanechali stopu a něco dokázali, no,no,no buďme tolerantnost sama. ALÉÉÉ těch posledních 70 let, škoda mluvit!!!!!!.

T. Kočí 25.3.2014 10:17

Tabuizace nepříjemné reality

Moc dobře napsáno. V závěru zmiňujete výrok prof. Parkinsona-bez citace. Ano je to tak.

Bude hůře. Koaliční vláda je nastolena měsíc a už neví, jak zalepit díry ve zdravotnictví, které pilně vrtali.

Armáda stojí peníze. Vždy stála.Ale musí být schopná.

Spoléhání na spojence je ošidné. Nám se v minulosti moc nevyplatilo. Takový Izrael by mohl vyprávět. Pokud by v minulosti neudeřil drtivě a okamžitě, už by nebyl.

Bude hůře. Ministr obrany.......Vrchní velitel....... Obama................._?

V. Kain 25.3.2014 11:03

Re: Tabuizace nepříjemné reality

Autor uvádí kolik jsme měli ve skladech samopalů a kolik jich máme dnes.Já nevím,ale kde by je chtěl použít? Možná na nějaké střelnici.Při dnešních zbrojních systémech by nějaký samopal byl platný jako hajný na lodi.Stačí si vzpomenout na Srbsko a to už je pár let.Obrovské škody + ztráty na životech  bez jediného výstřelu ze samopalu.Naši pokrytci tomu říkali humanitární bombardování.

M. Prokop 25.3.2014 15:12

Re: Tabuizace nepříjemné reality

To jste ovšem přehlédl nebo opomněl, jaké škody způsobili Srbové ve svém okolí - právě samopaly, noži a dělostřelectvem. Bombardování, ať už "humanitní" nebo "umravňovací" přišlo až potom.

P. Vaňura 25.3.2014 19:48

Naprosto žvaníte

"Humanitní bombadrování" zabilo "jen" asi 500 Srbů. A kdybyste měl pravdu, byla by Vietnamská válka pro Američany pouhou procházkou!

J. Kulišek 25.3.2014 20:47

Re: Naprosto žvaníte

jenze kdyz americane zabili pri bombardovani Hamburgu 300 000 lidi, tak to nikoho nezajima. Kdyby se zamerili, jen na dulezite obekty a zabili jich jen 500 tak by to byla tragedie.

P. Vaňura 25.3.2014 21:33

Promiňte, ale projevil jste NAPROSTOU NEZNALOST

reálií z WW2. Jednak, zmíněnou serii náletů (operace Gomorrah) neprovedli Američané, ale Britové. Je třeba vědět, že přesné nálety v nepřátelském týlu byly za tehdejších podmínek  NEPROVEDITELNÉ. Britové, stejně jako Němci v druhé fázi Bitvy o Británii, přešli k nočním náletům proto, že za denních měli neúnosné ztráty. O prvních nočních náletech na Porůří se píše, že "při nich zahynulo více britských letců, než německých civilistů." Britové se proto zaměřili na PLOŠNÉ noční nálety velkými skupinami letadel (až 1000 bombardérů) na celé areály průmyslových měst. Nálety na Hamburg (červenec-srpen 1943) jsou považovány za britské vítězství ale např. neúspěšný pokus o stejný nálet na Norimberk v březnu 1944 za "drtivé vítězství Luftwaffe" kdy Britové ztratili 94 bombardérů a cíl většinou nezasáhli, Němci přišli jen o 10 stíhaček.

Američané se po příchodu do Evropy zaměřovali od r. 1943 na přesnější denní nálety (ale ani to nebyly nálety na bodové cíle, ale na průmyslové podniky) a i přes domněle mohutnou kulometnou výzbroj jejich B-17 a B-24 se tyto nálety ukázaly být nemožnými bez stíhací obrany a ta zase byla možná až od r. 1944, kdy na evropské válčiště přišly první stíhačky P-51B Mustang s dostatečnýmn doletem.

P. Vaňura 25.3.2014 21:35

a ještě, pri náletech na Hamburg zahynulo "jen" 50000

Němců.

V. Výmola 25.3.2014 9:54

Re

Někdy si přečtěte diskuze pod články o naší armádě. Dokonce ani nemusíte na iDnes, i tady na Psu.

Kdykoliv článek pojednává o nákupu vojenské techniky, "diskutující" ječí, ať si to vojáčci zaplatí sami, armáda je stejně k ničemu a důchodci přitom nemají co žrát.

Když je článek o nízké bojeschopnosti naší armády, "diskutující" ječí a se slzou v oku vzpomínají, jak jsme v osmdesátých letech měli čtyři tisíce tanků.

Mnohdy ječí pořád jedni a ti samí, každopádně oba tábory se rekrutují z pitomců.

Pak se nedivme, že se politikům v armádě tak snadno škrtá. Vidina rychlého ušetření je veliká a armáda nikomu chybět nebude. Asi jako hasiči ve vesnici, kde už padesát let nehořelo.

L. David 25.3.2014 9:43

A k tomu ještě přidejte monumentální sídlo bruselských

darmošlapů.

Kteří se (kromě svých příjmů) starají o bezpočet veledůležitých věcí, ale nikoliv o vojenskou obranu v malých konfliktech, které mohou nastat i v rámci Evropy. Při tom, jak to soudruzi z Brusele vedou, nejsou až tak nepravděpodobné.

Neboť NATO není všelékem a je vytvořeno spíše pro válku mocenských bloků.

V. Pavelek 25.3.2014 9:38

Odvěký problém politiků i vojáků

je ten, že se připravují na minulou válku. To je starý, ale aktuální bonmot. Pro politiky je nezbytné vytvořit iluzi vnějšího nepřítele, protože jinak by mohlo vyjít najevo, že největším nepřítelem ve skutečnosti je jeho vlastní obyvatelstvo (a průzkumy veřejného mínění to nepřímo potvrzují). Vojáci by zase chtěli ty svoje tančíky a letadélka, ale co budou dělat, až budeme týden bez elektřiny a internetu, to spíše neřeší.

M. Krátký 25.3.2014 9:27

Sedmá rota za rozbřesku - česká groteska

tak nějak by se mohla popsat naše chrabrá armáda. A že jsme byli zbrojařská velmoc - LT 38 se pro Německo vyrobilo cca 6000 ks v nejrůznějších modifikacích v počátku 2. světové války sice brzy odpadly, ale vyráběly se dál jako stíhače tanků a pod Je to bída dneska. Mladí a zdraví kluci si hrajou na vojáky tak max. u PC

V. Novák 25.3.2014 9:26

Popis stavu naší armády je skutečně tristní.

Když se s velkou slávou rušila ZVS a zřizovala profesionální armáda, byl každý, kdo si dovolil mektnout, že profesionální armáda je drahá, za komunistu, starou strukturu a přítele starých pořádků.

Takže máme profesionální armádu - a nemáme na to, abychom profesionály zaplatili. Naposled byl český stát v podobné situaci na Bílé hoře - taky tam stála nezaplacená profesionální armáda.

Rozdíl mezi přístupem holandské (NATO) a ruské armády jsme viděli u Srebrenice a v Cchinvalu. I ruští vojáci z mírových sil dostali "holandskou nabídku" - stáhnout se a nechat chráněné civilisty na pospas, jako holandské modré přilby ve Srebrenici. Ovšem ti ruští kapitulaci odmítli, ustáli ostřelování Grady, odrazili pět útoků, stáhli se i se svými mrtvými a raněnými - a jejich armáda jim v co nejkratším možném čase přišla na pomoc. A Gruzíni prchali tak, že vybíhali z bot. Nedivím se - šel na ně čečenský Specnaz, to bych zdrhal taky.

Jsem přesvědčen, že kdyby se Holanďani před Srebrenicí pokusili o byť jen symbolický odpor s pohrůžkou "zavoláme posily, vrtulníky jsou tu do 20 minut", žádný útok by se nekonal a masakr tedy taky ne.

M. Prokop 25.3.2014 15:14

Re: Popis stavu naší armády je skutečně tristní.

Zajímavé podání ruské agrese .... nechcete popsat také přepadení Gliwické vysílačky?

P. Vaňura 25.3.2014 21:11

Bohužel to, co napsal, je PRAVDA.

Nejde o to, kdo byl či nebyl v právu, ale o chování vojáků v konkrétní situaci.

Z. Lapil 25.3.2014 8:15

Díky za čísla

Vždycky je dobré uvědomit si, jak se věci mají. A že 5000 vojáků na 100km hranici, s kterýmkoliv jediným státem máme delší, činí asi tak 1ks na 20 metrů. To mi nepřipadá jako něco, s čím by měla mít rozhodnutá armáda vážný problém.

Zaujala mě ale hlavně otázka, je-li NATO ochotno jít kvůli pobaltí do války. Himl element, to se snad rozhodovalo před patnácti lety nebo kdy byly tyto státy přibírány do spolku, který má ve stanovách, že útok proti kterémukoliv státu je brán jako útok proti všem ostatním členům? Jestli se ptáme takhle, bude to Putin číst jako předps*anost, my korektní budeme říkat rezignace, a Estonci a spol. můžou definitivně začít oprašovat ruštinu.

V ideálním světě by otázka zněla: "Půjde kvůli pobaltí do války Rusko?" Protože jestli odpověď zní, jako že zní, že dost možná ano, tak by to velení NATO a EU a jednotlivých států mělo brát sakra vážně. A možná začít tím, že dopředu seriózně definuje podmínky, za nichž lze z NATO a EU vystoupit a přidat se k Rusku.

J. Kulišek 25.3.2014 5:44

poznamka

Podle pruzkumu pred par dny, jen 38 procent obyvatel Ceska je ochotno branit svoji vlast. Na druhe strane dve tretiny si chvali clenstvi v NATO a mysli si, ze NATO ma povinnost nas chranit, Ovsem vetsina je proti, aby sme splnili nas zavazek k NATO a pouzivali 2 procenta narodniho duchodu na zbrojeni. Takze s toho vyplyva, ze cesi chteji, aby za ne NATO bojovalo, ale nepreji se toho zucastnit a take aby to udelalo za svoje penize. To by se dalo nazvat vycuranosti, ne ?

Z. Lapil 25.3.2014 7:44

Re: poznamka

Obávám se, že víc než vyčůranost v tom je neschopnost nebo aspoň neochota uvědomit si souvislosti. Nic složitého, jenom že nemůžu mít spolehlivého spojence, když sám nejsem spolehlivým spojencem.

P. Lenc 25.3.2014 8:21

Re: poznamka

Máte pravdu, podobně jsem psal před pár dny.Chléb a hry, po nás potopa.