26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Co s agentem StB?

Na jednu stranu chápu ochotu pana prezidenta dopřát panu Babišovi jeho historické znemožnění. Rozumím i obecné snaze používat presumpci neviny v případě předsedy hnutí ANO, jakkoli by v této situaci měla být spíše používána presumpce viny, protože současný stav ho označuje za aktivně spolupracujícího s StB.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Sohorova 15.1.2014 5:47

Re: Státní bezpečnost dbala na dodržování zákonů, pracovala

Znak ktery jste si dal do profiluJ. Sládeček je urazkou Moravy  Takove nemehlo  a jeste k tomu kovanej komunista z rad LM  si mel dat do profilu rudou hvezdu   :):)

J. Sládeček 14.1.2014 21:13

Státní bezpečnost dbala na dodržování zákonů, pracovala

na těch, co zákony porušovali. Byla to elita státní správy. Po roce 89 se k moci dostali kriminálníci, feťáci a psychicky vyšinuté osoby. Největší kvalifikací bylo býti disidentem či emigrantem. Proto je dneska ve společnosti takový marasmus.

J. Charvát 14.1.2014 20:49

Re: Před několika dny

Mimo mísu. Jednak, Bureš se nás na rozdíl od toho Estonce týká, a to dost fest, jednak Estonci mají historicky jiný úhel pohledu. Pro mnohé z nich byli Němci osvoboditeli od nenáviděných ruských okupantů (tj. nepřátelé nepřátel), zatímco spolupracovníci naší StB byli přisluhovači ... mj. oněch nenáviděných okupantů. Trochu rozdíl, ne?

P. Vass 14.1.2014 18:59

Re: Na tom není nic divého, Hitler prohrál válku a pravidla

Já jsem ani tak nemyslel Rudou armádu, jako Stalina a spol. A co se ve školách učí o zvěrstvech komunistů na celém světě? Nic, i když by se mohlo.

K. Frejlach 14.1.2014 17:56

Vadí - nevadí

To, že někdo spolupracoval před čtvrt stoletím s StB, mi nějak nevadí. Zvláště u pana Babiše se v případě jeho spolupráce jednalo o hospodářskou oblast. A tam je to za každého režimu nutné. Dokonce jsem získal dojem, že tajných policistů, srovnatelných s dřívější StB, je teď daleko více než tehdy, to mám ze současných vlastních zkušeností. Na tom, jak se velkopodnikatel Babiš nyní zařazuje do politiky, mi však vadí dvě podstatné věci. Za prvé se jedná o takový střet zájmů, který nevidíme ani v těch nejzaostalejších banánových republikách. Babišovo velkopodnikání s vydatným čerpáním státních i evropských dotací, ovládnutí médií od novin, přes rádio a přes chystané zakoupení televize Prima nebo Nova a v neposlední řadě nyní ovládnutí hospodářského řízení státu. I ten Berlusconi se s ním nemůže srovnávat, jeho média v Itálii neovlivňovala politické myšlení lidí, jednalo se o nepolitický bulvár. Babiš nyní slibuje, že centrálními dodávkami toaletního papíru pro všechna ministerstva ušetří tolik peněz, že stát pak bude mít na vše. Dovedu si představit, jak ty centrální a výnosné dodávky bude zajišťovat buď přímo jeho Agrofert, nebo někdo z jemu nakloněných a blízkých podnikatelů. A umím si i představit, jak celý tento slib dopadne. Samozřejmě, že vše bude právně nepostižitelné, peněz na kličkování mezi paragrafy za pomoci desítek právníků má dost. To bylo za prvé a nyní za druhé. Místo toho, aby se pro všechny občany zrušil lustrační zákon, jde se na to pro vybrané trapnou oklikou. Podle narychlo upečeného zákona o státní či veřejné službě mají mít  ministři vyjímku - pro ně lustrace nebudou platit. Přitom by bylo už na čase konečně zrušit onen lustrační zákon, který nám dělá ve světě velkou ostudu. Shrnu to, minulost mi nevadí, ale to, co účast Babiše ve vládě umožní, mne naplňuje obavami. Nakonec si to způsobili voliči, výstižně to vyjádřil jeden z českých politologů v Haló novinách: "Voliči podruhé stoupli na stejné hrábě".

J. Dolanský 14.1.2014 17:33

Re: Omyl

Tento článek jsem napsal především proto, že mi vadí angažmá jakéhokoli estébáka na postu ministra, nebo v jiné politické funkci a to bez ohledu na výklad lustračního zákona. Pana Babiše jsem použil jen jako aktuální příklad a dokud soud nerozhodne jinak je pro mě bývalý agent ŠtB. 

Z Vašeho příspěvku ale vyplývá, že agentem vedeným v evidenci nemohl být člen KSČ a to není pravda. Pokud projevil zájem, tak se mohl stát kandidátem a následně i agentem. Úkoly které pak plnil samozřejmě překračovali povinnosti "normálního" člena KSČ. Pro seznámení se s veřejně dostupnými částmi spisu doporučuji např. http://aktualne.centrum.cz/domaci/fotogalerie/2013/09/13/kompletni-spis-spolupracovnika-stb-andreje-babise/,

kde jsou některé z nich popsány.

E. Heusinger 14.1.2014 16:58

Re: stb

Styďte se !!!

J. Dvorská 14.1.2014 16:15

stb

S tímto článkem vyslovuji naprostý souhlas! Stydím se za voliče volící Babiše.

P. Vaňura 14.1.2014 15:47

Na tom není nic divého, Hitler prohrál válku a pravidla

v Německu nějaký čas určovali vítězové. O zločinech Rudé armády se u nás občas hovoří v médiích až dnes.

M. Hoblík 14.1.2014 15:42

Babiš je svatý muž!

John byl také svatý, ale už není. Hlupák neuvěří, dokud se nespálí; český hlupák neuvěří, ani kdyby mu uhořela ruka.

J. Marek 14.1.2014 15:05

Omyl

Pan Babiš je veden na seznamu agentů pravděpodobně omylem. Uvedu dva důvody. Na seznamech jsou vedeni pouze nečlenové KSČ. Členové KSČ podávali hlášení po své linii. Pokud pan Babiš jezdil na služební cesty tak hlášení tak jako všichni podával na útvar zvláštních úkolů. Tento útvar byl řízen pracovníkem STB a tento si mohl si hlášení pana Babiše klidně přečíst a nemusel ho vůbec kontaktovat.

P. Vass 14.1.2014 13:43

Re: Ono to srovnání kapku kulhá....

Ale Malý princ uvažoval logicky a bezelstně, což je nám lidem většinou cizí... :o))

P. Vítek 14.1.2014 13:31

Re: Ještě jedno hledisko

A po vstupu svym dobrym jmenem spletl spoustu dalsich slusnuch volicu.Je odpovedny.

P. Vítek 14.1.2014 13:28

Re: Ono to srovnání kapku kulhá....

Rozumim treba proc.Ale ciste z pohledu Maleho prince to musi byt dost nepochopitelne.Kdyby system vychytaval zlodeje....ale ty nejpracovitejsi,nejchytrejsi,nejpodnikavejsi,nejstatecnejsi?

Prece i "blba"zver si opecovava toho nejsilnejsiho v cele?

P. Vass 14.1.2014 13:20

Re: Ono to srovnání kapku kulhá....

Já bych neřekl, že zničit morálně kvalitní lidi byl nějaký záměr. Oni ti morálně kvalitní měli tu smůlu, že nemohli s tím režimem souhlasit a proto byli likvidováni. U Židů tam navíc byla ideologie a nalezený univerzální viník. No ta veteš, o které píšete, ta šla vždy s dobou, tak byla podporována. :o)

P. Vass 14.1.2014 13:16

Re: Ono to srovnání kapku kulhá....

Opět, což mě mrzí, s Vámi nesouhlasím. Socialismus by mělo charakterizivat společné vlastnictví výrobních prostředků, což tu bylo. Nakonec ale, nepřeme se jen o slovíčka? Důležité je, co to lidem přineslo, ne jak se tom u říkalo, nebo říkat mělo.

P. Vítek 14.1.2014 12:58

Re: Národ udavačů a „neprolustrovaný“ člen vlády.

Tak!

P. Vítek 14.1.2014 12:56

Re: Ono to srovnání kapku kulhá....

Je to stejne:jedni vrazdili vsechny bohate a druzi je bohate Zidy.A spolecne maji to nejstrasnejsi ,ze oba rezimy uplne instinktivne neomylne nicily ty moralne nejkvalitnejsi lidi a podporovaly tu nejodpornejsi vetes!

R. Langer 14.1.2014 12:56

Re: Ono to srovnání kapku kulhá....

Ano, to tvrdí komunisti, ale je to lež. Co je cílem, není podstatné (stejně je to lež), podstatné je to, že co dělá a propaguje komunistická strana, je prostě komunismus v praxi. Se standardním socialismem to má pramálo společného, prakticky vůbec nic. Proto to nikdy nemohu nazývat socialismem. Jinak zcela souhlasím, že totalita může být i pravicová.

P. Vass 14.1.2014 12:30

Re: Ono to srovnání kapku kulhá....

Váš příspěvek ve mě vyvolává pocit, že reagujete na něco jiného než jsem napsal a navíc obsahuje ředu nepřesností. Komunismus tu sice byl, ale jen chvilku a navíc lokálně. Bylo to v Táboře cca v letech 1420-1434. Komunismus předpokládá mj. společný všechen majetek, což tu za minulého režimu nebylo. Strana je komunistická, protože komunismus je její cíl, kterého zatím u nás dosaženo nebylo (naštěstí). V Německu nacionální socialismus rozhodně byl a nikde netvrdím že nebyl. Němec byl příslušník vyšší rasy a rozhodně se neměl spojovat s proletáři všech zení, jak to hlásal socialismus obecný. To, že se nacisté označují za pravici, to je snad největší úspěch levice. Totalita není jev vztažený čistě k levici. Může to být jakékoli zřízení, které se vymanilo z kontroly, která je obvykle prováděna systémem svobodných voleb. Tedy i pravicová vláda např. vojenské junty jest totalitou.

R. Langer 14.1.2014 11:49

Re: Ono to srovnání kapku kulhá....

Komunismus je politický systém pod vedením komunistické strany, a je to jeden z druhů socialistické diktatury. Výmluvy na to, že to žádný komunismus nebyl, jsou stejně nesmyslné, jako že v Německu nebyl nacionální socialismus. Označovat tento režim jako socialismus (bez jakýchkoliv přívlastků) je zase jenom komunistická LEŽ, stejně jako označování nacistů za pravičáky, aby se jevili v lepším světle. Nenechte se od těch komoušů zblbnout a označujte všechno SPRÁVNÝMI JMÉNY! Za komančů byl komunismus, a byla to tvrdá totalita. Lživé poučování komoušů o tom, co je to vlastně ten komunismus můžete klidně ignorovat, pořád je to jenom samá lež.

M. Rastislav 14.1.2014 11:41

Národ udavačů a „neprolustrovaný“ člen vlády.

1) Z TV pořadu „historie.cs “ jsem se dozvěděl, že za II. světové války měl český národ nejvíce udavačů a že sami Němci žádali „udavače“, aby zvolnili, neboť gestapo nestačí na tu spoustu udání reagovat.

2) Po válce se opět vyrojilo hodně udavačů, kteří si úslužné chování k okupantům kompenzovali hyperaktivitou při vyhledávání těch, které bylo možno ještě nařknout z kolaborace (Dienstbier st).

3) Po „sametové“ revoluci vyšel Cibulkův seznam StB a jejich spolupracovníků s 200 000 jmény a odhlasován lustrační zákon, který měl zabránit, aby „udavači“ byli v budoucnu někým vydírání a státu hrozilo bezpečnostní riziko.

4) Loni národ udavačů dal ve volbách hodně hlasů někomu, kdo údajně spolupracoval s StB. A nyní se nehledá (prioritně) prokázání jeho neviny „lustračním osvědčením“, ale jen nějaká právní klička.

5) Přečetl jsem si od AB „můj životopis“. Velmi na mne zapůsobil, a právě proto bych uvítal, kdyby se prokázalo, že ve vládě není žádný bývalý „udavač“. Ale jak prokázal statistický průzkum, většině národa „udavačů“ už po 25letech povinnost lustrace „vyčpěla“, a tak bude stačit jen to účelové ohnutí „služebního zákona“.

R. Langer 14.1.2014 11:34

Re: já jsem klidný

Jenom aby si naopak nepadli do noty. Abyste se nedivil. To si myslím já.

P. Vass 14.1.2014 11:21

Re: Ono to srovnání kapku kulhá....

Tak on tu hlavně nikdy nebyl komunismus. Byl tu socialismus. Když se budeme držet toho, že nacismus je složenina ze slov nacionální socialismus, tak se nám otázka zjednodušší na to, jaký je rozdíl mezi jedním a druhým socialismem. Ten který je označován jako nacismus, jen klade větší význam na ten který národ.

Já si myslím, že pro děti v Říši byl Hitler taky hodný strýček. Možná proto pak spojenci nahnali obyvatelstvo z okolí, ať si omrknou koncentráky. U nás se místo prohlídek Jáchymova a podobných zařízení se řeklo, že přehmaty se možná staly, ale jednak to nebylo nic hrozného a hlavně, že klady převažovaly. Tedy socialistická ideologie sice zahubila víc lidí něž nacisti, no ale uznejte, ty jistoty tu byly.

P. Vítek 14.1.2014 10:58

Re: já jsem klidný

A vitezem hadek bude ANO

P. Vítek 14.1.2014 10:57

Re: Ono to srovnání kapku kulhá....

Jaky je rozdil mezi komunismem a nacizmem?Nejak jednoduse prosim-jako pan sedlak-nez to zase komunisticti novinari zamotaji a prolzou.

Kdyz detem od kolebky ukazuji masoveho vraha a psychopata jako hodneho dedecka-je to sok pro instinktivni system maleho decka(komunisty).Jemu to nejak nehraje a ma to na cely zivot rozhasene -viz soucasny pruzkum oblibenosti

J. Lepka 14.1.2014 10:49

já jsem klidný

Vůbec nezáleží na vůli či zvůli hradního nájemníka, protože tahle parta se do roka a do dne rozhádá. Vlastně bych řekl, že vydrží - li rok, bude to zázrak.

P. Papež 14.1.2014 10:49

Re: Ještě jedno hledisko

Známé obhajoby z procesu z Norimberku, i "znovuprohlédnutými" komunisty z roku 1968 a později po revoluci v roce 1989.Znění bylo : "Chtěl jsem bojovat proti zlu, proto jsem se toho zla zúčastnil, abych zevnitř proti němu mohl bojovat". Samozřejmě s určitými výhodami oproti ostatním.

K. Wichterle 14.1.2014 10:44

pokračování

Neanticipuji, že pan Babiš do zmíněné kategorie patří, ale připouštím to. U člověka z nejvyšší politiky, aspirujícího na post ministra, není podle mne klíčové zjistit, zda na jakémsi seznamu je. Především je podstatné, zda se ve své kariéře choval jako slušný člověk nebo jako padouch.

K. Wichterle 14.1.2014 10:43

Ještě jedno hledisko

Když bylo vidět, kam vede nově schválený lustrační zákon a Cibulkovy seznamy, říkali jsme si: "Snad je to na revoluční dobu rozumné - a za pár let se vyjasní, kdo byl skutečný darebák, a toho běžné demokratické mechanizmy vyhodí z kola. To, kdo zůstal slušným člověkem, ač se nejrůznějšími mechanizmy dostal na seznamy, nechť posoudí ti, kterým by darebák na jeho místě mohl škodit."

Ke třem kategoriím spolupracovníků, uvedených v článku, bych přičinil ještě čtvrtou: po nástupu Andropova a posléze Gorbačova v SSSR bylo vidět, že tuhou totalitu je možno erodovat pomocí slušných a inteligentních osob, používajících mocnou mocenskou strukturu tajných služeb.

Například v našem ústavu Akademie věd bylo veřejným tajemstvím, že určité skupiny slušných lidí jsou pravděpodobně na StB navázáni, a že právě tito lidé pomáhají ostatním překonávat přiblblá nařízení hloupých a zlých komunistických funkcionářů okresního formátu a jejich snaživých vrtichvostů. Tito "estébáci" možná měli z této činnosti i nějaký osobní prospěch, ale převážně jim šlo o dobrou věc a mnoha lidem i pomohli. Členové této "mafie" přijali listopadový převrat jako vítězství; přesto po přijetí lustračního zákona většinou pokorně odstoupili z politického života a slušným způsobem uplatňují své schopnosti v soukromém sektoru. Je jich škoda, což ale těžko může posoudit nějaký soud, ale jen lidé znalí jejich činnosti.